7 ویژگی بازاریابی محتوا موفق

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/03/29
7 ویژگی بازاریابی محتوا موفق

بازاریابی محتوا بی شک کار سخت طاقت فرسا و نیازمند پشتکار فراوان است و البته همه ی ما همواره به دنبال راه های جدید برای آموختن یک بازاریابی محتوا موفق هستیم.

ناپلئون هیل یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان کاری و شخصی من است.

کتاب “بیندیشید و ثروتمند شوید” ناپلئون هیل ابتدا در سال 1937 منتشر شد. اکنون در 82مین سال انتشار درس های آقای هیل همچنان به شدت مرتبط و ارزشمند هستند.

من این فرصت را پیدا کردم که در طول تعطیلات نگاهی دوباره به این کتاب بیاندازم؛ در مورد ارتباط آن با بازاریابی محتوا متوجه آگاهی هایی شدم که بسیاری از بازاریابان شرکت ها نسبت به آنها بی توجه هستند.

۱۵ بخش قدرتمند کتاب برای همه افراد مفید هستند، اما ۷ بخش آن دقیقا به بازاریابی محتوا ارتباط داشتند. که در اینجا بخش هایی از این ۷ را بخش به همراه توضیجات شخصی خودم برای هر کدام می‌آورم.

۱- اشتیاق و بازاریابی محتوا موفق

“هر چیزی که ذهن بتواند بسازد و باور کند می تواند به آن برسد”

درباره ی بازاریابی محتوا موفق می توان در مورد همه چیزهای خوبی که بازاریان خوب محتوا، باید برای جذب و نگهداری مشتری انجام دهند صحبت کرد. مثل استراتژی محتوا، مستند سازی محتوا، ادغام محتوا و… اما اشتیاق چیزه دیگریست.

هرجا که سفر می کنم این اعتراض را می شنوم که “بیشتر بازاریابان اشتیاق لازم برای تبدیل شدن به منبع اطلاع رسانی برای مشتری ها و خواسته هایشان را ندارند” آنها به اندازه کافی نمی خواهند اینطور باشند.

آنها از بازاریابی محتوا به عنوان یک کار روزمره صحبت  می کنند. چیزی مثل یک چک لیست کارهایی که باید در طی روز انجام شود، و نه به عنوان یه خدمت اصلی به مشتریان که برای بقای شرکت ضروریست.

بازاریابی محتوا موفق

باید آگاه باشی که تو در حال رقابت نه تنها با رقبای دیگر بلکه با رسانه، گوگل و… و حواس پرتی های بسیار زیاد دیگری که در زندگی مشتریان وجود دارند هستی.

برای تبدیل شدن شما به یک منبع در دسترس، باید بیشتر از هر چیزی یا هر فردی بخواهید که چنین منبعی باشید.

این هیچ وقت آسان نیست، اما برای کسب و کارهای کوچک که با افراد پرشور رهبری می شود آسانتر است. به عبارت ساده، یا اصولی وجود ندارد و یا اگر هم هست بسیار ناچیز است، یک فرد خلاق میتواند باعث تغییر شود.

در شرکت های بزرگ باید یک قهرمان بازاریاب محتوا باشد، کسی که اشتیاق واقعی دارد که بهترین باشد و قدرت کافی برای تجربه و حتی شکست های چند باره را داشته باشد.

بیشتر شرکت ها علاقه ای به چنین کاری ندارند و همین باعث می شود که شرکت های کوچکتر فرصتهای بیشماری در زمینه بازاریابی محتوا داشته باشند.

۲- ایمان داشتن

“ایمان “اکسیر جاودانگی” است که حیات و  قدرت می دهد و اقدام و عمل به جذبه و کشش اندیشه”

در بازاریابی محتوا موفق خواستن یک چیز است، اما اعتقاد به اینکه می توانید کارشناس اطلاعات صنعت خود باشید چیز دیگریست.

زمانی که ما موسسه بازاریابی محتوا را راه اندازی کردیم، قویا اعتقاد داشتیم که ما منبع اطلاعات صنعت خود خواهیم شد. هیچ تردیدی در این زمینه وجود نداشت. مساله فقط زمان، انرژی و استقامت بود.

ایمان به محتوا

به ندرت چنین ایمانی در شرکتهای غیر رسانه ای می بینید. شرکت ها باید از رسانه ها در این زمینه یاد بگیرند.

زمانی که در پیمنت۲۴ کار می کردم و با مدیر محتوا برندهای خودمان ملاقات داشتیم، آنها بدون هیچ تردیدی اعتقاد داشتند که برند آنها برند برتر تامین کننده اطلاعات است.

این اعتقاد بدون تردید بود. و این همان نوع ایمانی است که شما نیاز دارید تا به کارشناس در زمینه خود تبدیل شوید.

۳- اطلاعات تخصصی

“اطلاعات عمومی اهمیتی ندارد که چقدر بزرگ و یا در زمینه های مختلف باشد، کاربرد کمی دارد”

در زمینه بازاریابی محتوا موفق یکی از بزرگترین شکست ها ضعف تخصص است.

برای کارشناس بودن در صنعت خودتان، شما در ابتدا باید نیازهای مشتریان و بازار ویژه ای که پوشش خواهید داد را تعریف کنید.

روی چیزی که یک تفاوت در کسب کار شما و زندگی مشتریانتان ایجاد خواهد کرد، کاملا تمرکز کنید.

سیستم مدیریت محتوا

خودتان را به عنوان مجله ای برای معرفی صنعت تان تصور کنید و آن را پوشش دهید. در این زمینه کارشناس شوید.

اگر یک شرکت بزرگ هستید، شما نیاز خواهید داشت که استراتژی محتوا برای مخاطب های مختلف را جدا کنید و فقط به یک استراتژی گسترده که تاثیرگذار نیست اکتفا نکنید.

یادتان باشد اگر محتوای شما برای همه است پس برای هیچ کس نیست.‌‌

۴- بازاریابی محتوا موفق و تصورات

“گفته می شود که انسان هر چیزی که در توان تصور اوست را می تواند بسازد”

همانطور که آقای هیل میگوید ایده‌های محصولات تصور هستند.

برای اینکه در بازاریابی محتوا موفق کار کنید، شما باید به یک کارخانه ایده تبدیل شوید نه یک کارخانه محتوا.

همانطور که سازمان های خبری فقط اخبار روز را پوشش می دهند، شما باید اخباری را مرتبط با صنعت شماست را پوشش دهید.

بازاریابی محتوا موفق

محتوایی که دارید را بگیرید و خلاقانه در مورد روش های داستانسرایی فکر کنید، تصویری، متنی و صدایی در روش های جدید و اغوا کننده.

بهترین راهی که برای این روش برای برندها دیده ام، انجام دادن چیزی خلاقانه و جدید در هر یک از فصل های کاری است.

رابرت رز آن را تکه ‌‌ “ستون” محتوا می نامد. چیزی که بزرگترین تاثیر را در صنعت دارد و آزمون زمان را به سلامت سپری می‌کند و می تواند یک کتاب و یا مستند و …. باشد که می‌تواند در کنار تولید محتوا عادی که می‌کنید قرار گیرد.(وبلاگ، پادکست و…)

۵- برنامه ریزی منظم محتوا

“حودتان را با گروهی از افراد که ممکن است برای ایجاد و اجرای برنامه تان نیاز داشته باشید همراه کنید”

آیا نیاز است که از کارمندان برای ایجاد محتوا استفاده کنید؟

آیا نیاز است که از مشتریان برای ایجاد محتوا استفاده کنید؟

آیا نیاز است که از فریلنسر ها برای ایجاد محتوا استفاده کنید؟

دوستان، در بازاریابی محتوا موفق فقط یک راه برای تبدیل شدن به کارشناس محتوای پیشرو در صنعت خودتان وجود ندارد. بلکه با توجه به این نکته اگر فرصتی برایتان پیش آمده که از منابع داخلی و یا خارجی استفاده کنید اینکار را بکنید.

برندهایی که این کار را به درستی انجام می دهند یک کارمند ارشد محتوا (که استراتژی محتوا را رهبری می کند) و یک ادیتور مدیریتی (‌‌که پروسه را تحت نظر دارد)، سازندگان محتوا (داخلی و یا خارجی)، تولیدکنندگان محتوا، Content Listeners (محتوای ساخته شده را بررسی کنند) دارند.

برنامه ریزی منظم محتوا

در حال حاضر ما در میانه انقلاب دپارتمان بازاریابی هستیم. جایی که دپارتمان بازاریابی بیشتر به صورت فرآیند چاپ به نظر میرسد و حس می شود.

به عنوان بازاریاب شما نه تنها باید این گرایش را  تشخیص دهید، بلکه باید داستان سرایی تان را برای آینده کاربردی کنید. که شامل گسترش یک مدل بیزینس است، که درآمدهای مستقیم از محتوای ساخته شده توسط شما را به سمتتان سرازیر می کند.

۶- تصمیم گیری

“به تعویق انداختن، بر خلاف تصمیم، یک دشمن مشترک است که باید نابود شود.”

در کتاب، آقای ناپلئون هیل صدها فرد موفق در جهان را به تصویر می کشد. “تک تک آنها عادت تصمیم گیری آنی و عوض کردن آرام تصمیم گرفته شده در صورتی که نیاز به تغییر تصمیم بود” را داشتند.

تصمیم برای محتوا

کتاب می‌گوید افراد ناموفق بدون هیچ استثنا خیلی دیر تصمیم می گیرند و اگر هم تصمیم گرفتند، اغلب خیلی سریع تصمیم شان را عوض می‌کنند.

تصمیم گیری آنی و تغییر ارام تصمیم اگر لازم بود نوعی حالت ذهنی است که شما باید در روش بازاریابی محتوای خود به کار گیرید.

۷- سماجت در بازاریابی محتوا موفق

“قدرت خواستن و اشتیاق، زمانی که به درستی ترکیب گردند، یک جفت شکست ناپذیر پدید می‌آورند”

بدون شک بزرگترین دلیلی که یک برنامه محتوایی موفق نمی‌شود توقف آن است. من برند پشت برند دیده ام که یک بلاگ و یا ایمیل تبلیغاتی و یا پادکست و یا یک سری ویدئو را شروع می‌کنند و بعد از چند ماه متوقف می‌شوند.

یک بازاریابی محتوا موفق یک جنگ فرسایشی است. یک پروسه است. موفقیت یک شبه رخ نمی دهد. ذهنیت کمپین گونه بازاریابی محتوا باید متوقف شود.

آینده‌ بازاریابی‌ محتوا‌

ما در یکی از سایت‌هایمان زمانی که اولین استراتژی بازاریابی محتوایمان را در سال ۱۳۹۵ شروع  کردیم کمتر از ۱۰۰۰ بازدید در ۶ ماه نخست داشتیم. الان بیش از ۲۰۰۰۰۰ عضو داریم.

سماجت کلید است. اگر دنبال نتایج آنی هستید، تمام پول خود را در جواب های مستقیم و آنی سرمایه گذاری کنید.

اگر به دنبال ایجاد یک منبع درآمد بر اطلاعاتی که سال ها و یا حتی دهه ها  به شما نفع رساند هستید، بر روی روش های بازاریابی محتوا سرمایه گذاری کنید.

نظرات شما

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید