6 شیوه‌ جدید و موثر تولید محتوای آموزشی در فضای مجازی

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/05/05
6 شیوه‌ جدید و موثر تولید محتوای آموزشی در فضای مجازی

امروزه در طراحی وب سایت‌ها موضوع تولید محتوا یکی از کلیدی‌ترین بخش آن است. و باید بدانید یکی از گسترده ترین فعالیت‌ها در زمینه تولید محتوا مربوط به تولید محتوای آموزشی است. می بینید که بیشتر کسب و کارها و فعالیت‌های امروزی از طریق اینترنت و فضای مجازی انجام می شود و استفاده از آن در بین تمام مردم فراگیر شده است.امروزه بیشتر مردم برای برطرف کردن نیازهای خود از خرید گرفته تا بدست آوردن دانش و اطلاعات به اینترنت و فضای مجازی رجوع می‌ کنند. باید توجه کنید که اهداف مختلفی از طریق فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی  پوشش داده می‌شود و کارهای بسیار گسترده‌ای در این محیط می‌توان انجام داد.

اهمیت تولید محتوای آموزشی در فضای مجازی

در کنار تمام فعالیت‌ های گفته شده در فضای مجازی، می‌ توان به اهمیت فعالیت‌ های مربوط به تولید محتوای آموزشی در فضای مجازی اشاره کرد.

تولید محتوای آموزشی یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین موارد در زمینه‌ فعالیت‌های اینترنتی به حساب می آید.

دلیل اهمیت این موضوع، میزان مخاطبان و کاربران میلیونی هستند که ساعت‌ ها برای بهره بردن و استفاده از این محتواهای آموزشی به فضای مجازی مراجعه و دنبال مطالب کامل تر و عمیق‌ تر و به‌ روزتر هستند.

ایجاد محتوای آموزشی مناسب و باکیفیت اهمیت زیادی برای قشرها و سن‌های مختلف در جامعه دارد. این اهمیت اغلب برای کسانی که درگیر فضای مجازی هستند، می‌تواند تأثیرگذار و بسیار مهم باشد.

چرا تولید محتوای آموزشی از اهمیت زیادی برخوردار است

برای توضیح دادن این موضوع اول باید درباره ی نقش و جایگاه تولید این نوع محتوا اطلاعاتی را به شما بدهیم.

همان‌طور که مشخص است، امروزه روش‌های مختلفی برای آموزش و فهم و درک مسائل وجود دارد.

از انواع فیلم‌های آموزشی و تدریس‌ های آنلاین تا جزوات آموزشی و مقالات آموزشی، همه برای مخاطب امروزی اهمیت دارد و ابزار مناسبی برای آموزش هستند.

تولید محتوای آموزشی روش‌های تأثیرگذارتری برای یادگیری هستند. با وجود آنها شما به راحتی می‌توانید در مورد موضوع مورد نظرتان جست و جو کنید.

فیلم‌ها و دوره‌های آموزشی را دنبال کنید، حتی برای مثال می‌توانید یک دوره درسی را در سایتی مانند “کورس‌ارا” بگذرانید و مدرک آن دوره را دریافت کنید.

می‌توانید دوره‌ها و یا مطالب آموزشی مفید و یا مورد علاقه خودتان را با دوستان و همکلاسی‌ها به اشتراک بگذارید و به‌ عنوان مطالب کمک آموزشی بسیار از این فضا بهره ببرید.

صرفه‌ جویی با استفاده از ابزارهای تولید محتوای آموزشی در فضای مجازی

پس همان‌ طور که گفته شد، محتوای آموزشی مورد نظر را بعد از مطمئن شدن از کیفیت محتوا و با ارزش بودن آن می‌توان به‌ صورت وسیعی به افراد بیشتری معرفی کرد.

و همچنین در مورد هزینه‌هایی برای گرفتن معلم خصوصی و یا خرید کتاب و جزوات و حتی در مورد زمانی که باید برای یادگیری گذاشت، صرفه‌جویی کرد.

نیاز بیشتر به تولید محتوای آموزشی نسبت به گذشته

بنابراین متوجه شدیم که تولید کردن محتوا تنها به انواع فروشگاهی و خرید مختصر نمی‌شود و محتوای آموزشی نیز بسیار مورد توجه است و مخاطب خود را دارد.

درجه اهمیت تولید این نوع محتوا امروزه بسیار بیشتر از گذشته است و این نیاز هر روز بیشتر از قبل احساس می‌شود و کاربران تشنه‌ تر برای کسب محتوای آموزشی پربارتر و با ارزش‌ تر هستند. نکته قابل توجه دیگر این است که نوع آموزشی محتوا نیز می‌تواند در جلب نظر مخاطبان بسیار با اهمیت باشد.

رابطه میان تولید محتوای با کیفیت و جذب مخاطب

برای تولید محتوای با کیفیت و عالی که یک امر مهم برای تولید محتوای آموزشی است، می‌بایست اصول و استانداردهایی را  رعایت کرد.

زیرا مخاطبان خود را برای همیشه داشته باشید و کاربران به کیفیت و صحت کار شما اطمینان و اعتماد کنند.

فقط باید به این موضوع دقت کنید که شما زمان زیادی برای جلب نظر مخاطب خود ندارید و باید مطالب تولید شده توسط شما آن‌قدر جذاب و مفید باشد که خواننده اشتیاق به دنبال کردن مطالب شما داشته باشد.

جذاب نوشتن، کلید موفقیت برای جذب مخاطب بیشتر

اصلی که همواره برای تولید محتوا در هر زمینه‌ای مورد توجه است، اصل جذاب نوشتن می‌باشد.

برای جذاب نوشتن باید از تیترهای جذاب استفاده کنید. برای تولید محتوای آموزشی نیاز به ویدیو و عکس و یا جزوات کامل در مورد موضوع مورد نظر خواهید داشت.

ارائه نمونه سوال و حل مسئله  و ارائه تمرین‌های مرتبط با موضوع آموزشی همواره برای مخاطبین بسیار مهم و جذاب است.

نویسنده سایت

چرا روش‌ های سنتی به تنهایی دیگر قابل استفاده نیست؟

به‌ علت افزایش فراوان دانش و حجم وسیع مسائل و به روز رسانی هر روزه در تمام زمینه‌های دانش و فناوری.

همچنین پیشرفت در تمام زمینه‌های تکنولوژی و به روز شدن روش‌های یادگیری، روش‌های سنتی مانند استفاده از کتب و جزوات به تنهایی چاره‌ساز نیست و می‌توان از اینترنت برای بدست آوردن اطلاعات و روش‌های جدید در تمام زمینه‌ها و رشته‌ها استفاده کرد.

استفاده از فیلم‌ های آموزشی در سایت‌ هایی مثل طراح شید و یا سایت‌های پرطرف‌دار یوداسیتی و کورس‌ارا نشان‌ دهنده ی این موضوع است، که مخاطب امروزی می‌داند برای کسب دانش بیشتر و به روز شدن، به چه اندازه محتوای آموزشی در فضای مجازی در بهبود یادگیری او می‌تواند موثر میٰ‌باشد.

شیوه‌های جدید و موثر تولید محتوای آموزشی در فضای مجازی

دنیای جدید آموزش آن هم از طریق فضای مجازی، شیوه‌های جدید و طرز فکری متفاوت از دریچه نگاه مخاطبین امروزی را می طلبد. این شبکه بسیار گسترده و شامل حجم وسیعی از اطلاعات است.

جهت معلوم کردن ماهیت و تعیین ویژگی‌های کلیدی برای ارائه یک دوره آموزشی به بهترین شکل، به طراحی و برنامه‌ریزی ایده‌آل، جست و جویی کافی، کامل کردن اطلاعات و دانش مرتبط  و در نهایت ارائه و پشتیبانی از روش ارائه شده نیاز دارید.

۱- خلاق بودن برای ارائه روش‌های جدید آموزشی

متاسفانه اغلب مسئولین و مدیران موسسات تمایل دارند، که آموزش از راه دور تنها برای کارها و فعالیت‌هایی چون خواندن، تحویل تکالیف و پروژه‌ها، گزارش و ارسال موارد خواسته شده باشد.

و از دیگر امکانات این دنیای وسیع برای آموزش بی‌بهره می‌مانند و تنها به همین موارد اکتفا می کنند. در حالیکه با خلاق بودن و نگاه امروزی داشتن به این قضیه می‌توانند فعالیت‌های گسترده‌تری انجام دهند .

و یا حتی روش‌های جدیدتری برای یادگیری ارائه دهند و از روش‌های سنتی آموزش فاصله بگیرند و دانشجو و یا دانش آموز را برای یادگیری مشتاق‌تر و تشنه‌تر کنند.

۲- هر چه ساده‌تر، بهتر!

بنابراین برای تولید محتوا نیاز به فکر کردن بیشتر برای دادن روش‌های جدید و جذب کردن مخاطبین داریم. هر چقدر خلاق تر باشیم، مطمئنا مخاطب بیشتری را جذب می کنیم.

بنابراین باید سعی کنیم از روش‌ های کلیشه‌ای آموزش فاصله بگیریم و با طراحی‌ های جدید و استفاده از روش‌های مدرن‌ تر کاربران را جذب کنیم.

هرچه زبان بیان ما ساده‌تر و قابل فهم‌تر باشد، مخاطب بیشتر روش ما را می پسندند و علاقه به دنبال کردن خواهد داشت.

بنابراین پیچیده مطرح کردن را باید کنار گذاشت و روش‌هایی ارائه داد که مسائل را ساده‌تر، ملموس‌تر و قابل فهم‌تر کنند.

۳- تولید محتوای آموزشی با کیفیت برای جذب مخاطب بیشتر!

هر سایت و یا هر شبکه اجتماعی همچون اینستاگرام، لینکدین و … برای ادامه فعالیت‌ های خود نیاز به تولید محتوایی با ارزش و به روز و با کیفیت دارد، که این موضوع بسیار مهم است.

اگر محتوای تولید شده دارای ارزش خواندن نباشد، به سرعت مخاطبین خود را از دست می‌دهند. پس کیفیت و مفید بودن مطالب همیشه حرف اول را می‌زند.

۴- رعایت نکات و اصول مرتبط برای تولید محتوای آموزشی!

بنابراین برای تولید محتوای آموزشی در  نیازمند رعایت نکات و اصولی هستید، که رعایت آن‌ها باعث جذب مخاطب بیشتر و در نتیجه موفق‌تر بودن در این زمینه می‌شود.

با در نظر گرفتن این موضوع که هر زمینه شرایط و شیوه‌های مربوط خاص خود را دارد، اطلاعات کامل تری را در اختیار کاربران خود خواهید گذاشت.

در ادامه در ارتباط با این موضوع اطلاعات بیشتری را در اختیار  شما خواهیم گذاشت. بنابراین تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

۵- نیاز تمام سنین در تمام حوزه‌ها و رشته‌ها به محتوای آموزشی مناسب

جامعه امروزی برای تمام سنین مختلف و همچنین در تمام حوزه‌ها، نیاز به ایجاد کردن محتوای آموزشی مناسب و با کیفیت دارد.

موضوع تولید محتوا آموزشی در فضای مجازی همیشه اهمیت زیادی برای قشرها و سن‌های مختلف جامعه دارد.

اگر چه این اهمیت برای افرادی که درگیر فضای مجازی هستند، بیشتر قابل درک است.

با این حال امروزه آن‌ قدر تبادل اطلاعات و اشتراک گذاشتن تجربه‌ها بین افراد زیاد شده، که همه اکثرا با ابن فضا آشنا هستند.

و این تولید محتوای آموزشی تقریبا باید برای تمامی افراد جامعه اتفاق بیفتد.

همان‌طور که گفته شد برای تولید محتوای آموزشی با کیفیت و عالی، باید اصول و استانداردهایی را  رعایت کرد.

فقط باید به این موضوع دقت کنید که شما زمان زیادی برای جلب نظر مخاطب خود ندارید.

و باید مطالب تولید شده ی شما آن‌ قدر جذاب و مفید باشد که خواننده اشتیاق به دنبال کردن مطالب شما داشته باشد.

۶- اطلاعات و دانش خود را به روز کنید!

بنابراین اصلی که همیشه برای تولید محتوا در هر زمینه‌ای مورد توجه قرار دارد، اصل جذاب نوشتن است.

اما جذاب نوشتن به تنهایی کافی نیست، شما باید اطلاعاتی درست و به‌ روز در اختیار کاربران خود بگذارید.

در نتیجه باید مطالعه بیشتری داشته باشید و همیشه در تلاش برای یادگرفتن و بهبود دانش خود باشید.

برای جذاب نوشتن، باید به محتوای آموزشی ایجاد شده تسلط داشت و نهایتا، خودتان باید کامل آن را درک کرده باشید، تا بتوانید آن را به مخاطبین خود درست منتقل کنید.

همینطور می‌توانید از تیترهای جذاب استفاده کنید. برای تولید محتوای آموزشی نیاز به ویدیو و عکس و یا جزوات کامل در مورد موضوع مرتبط خواهید داشت.

ارائه نمونه سوال و حل مسئله  و ارائه تمرین‌های مرتبط با موضوع آموزشی همواره برای مخاطبین بسیار مهم است.

با استفاده از تمام این روش‌ها، شما می‌توانید محتواهای آموزشی کارآمد و مفید ایجاد کنید که برای گروه گسترده‌ای از کاربران قابل فهم و استفاده باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید