طراحی استراتژی محتوا

 • نویسنده : آیسان فرهادی
 • زمان مطالعه : 32 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/12/24
طراحی استراتژی محتوا

دنیای امروز دنیای محتوا است. امکان ندارد شما در موتورهای جستجو کلمه ای وارد کنید و با دنیایی از مطالب در مورد آن روبرو نشوید. دنیای اینترنت بزرگترین دانشنامه جهان است که به راحتی در اختیار مخاطبان قرار میگیرد. درا ین میان یک محتوای مفید ، هدفمند و از پیش تعیین شده میتواند نقش بازاریابی قوی را ایفا کرده و قدرتمندترین پشتیبان کسب و کار شما باشد.

پس میتوان گفت امروزه بازاریابی محتوایی اهمیت بسیار زیادی دارد و موجب افزایش فروش و برند سازی و موفقیت در زمینه سئو سازی سایت شده و شما را به اهدافتان در دنیای اینترنت نزدیک میکند.  با توجه به تاثیر مثبت بازاریابی محتوایی در سالهای گذشته می توان نتیجه گرفت که در آینده نیز اهمیت بازاریابی محتوایی افزایش خواهد یافت و بیش از پیش به عنوان یکی از تکنیک های موثر موفقیت در سئو محسوب می شود. دراین مقاله سعی میکنیم با استراتژی های بازاریابی محتوا آشنا شویم.

استراتژی محتوا تولید ،گردآوری ، مدیریت و ارائه یک محتوای مناسب ،مفید و کاربردی برای یک موضوع خاص است. در واقع استراتژی نشان دهنده راه و زیر بنای حرکتی یک پارچه و رو به جلو می باشد . در واقع استراتژی محتوا ، محتوای منفرد را با یکدیگر مرتبط می سازد و یک مجموعه واحد تشکیل می دهد. میتوان گفت استراتژی محتوا ریشه درخت و محتواها شاخه و برگ آن هستند. استراتژی و مدیریت محتوا نگرشی متفاوت با روش های بازار یابی سنتی است. بنابراین در دنیای کسب و کار های امروزه دانش و داشتن استراتژی برای محتوا را می توان امری ضروری دانست .

چرا استراتژی محتوا؟

امروزه تحقیقات نشان داده است که مردم دیگر اهمیت چندانی به اصرار برند ها برای خرید ندارند ، این حرف این سوال را برای ما ایجاد میکند پس چطور میتوان انتظار داشت که مشتریان به تبلیغات شما توجه کنند ؟
اینجاست که اهمیت استراتژی محتوا به چشم می آید زیرا بازاریابی محتوا و درون گرا می توانند کاری کنند که دیگر لازم نباشد شما اصرار به فروش کنید بلکه مشتری به سمت شما خواهد آمد و البته چند مزیت دیگر هم برای آن میتوان نام برد :
صرفه جویی در هزینه ها این موضوع مخصوصا برای استارتاپ های با منابع محدود بسیار مهم است
افزایش اعتماد مشتری
افزایش وفاداری مشتری
و…

انواع طراحی استراتژی محتوا

در ادامه انواع مختلف ایجاد و استراتژی بندی را برای محتوا در نظر خواهیم گرفت می‌تواند در تقویم محتوا شما قرار بگیرید و به صورت روزانه به روز شود.

انواع استراتژی محتوا

ایجاد محتوایی جذاب

میتوان گفت مهمترین فاکتور در بازاریابی محتوا ، نگارش ، تهیه و تولید یک محتوای جذاب ، مخاطب پسند و با کیفیت است ، تا جایی که بتوان گفت همان چیزی است که مخاطب در موتورهای جستجو به دنبال آن است. شما می توانید با ایده پردازی محتوایی، محصولات خود را به طور شگفت انگیزی به کاربران ارائه دهید  تا آنها را مجذوب محتوای خود کنید. مخاطبان امروز حوصله محتواهای تکراری ، بلند و طولانی و سراسر از جملات را ندارند و به دنبال یک محتوای جذاب ، با معنی و خلاصه و مفید میگردند. در نتیجه ایجاد یک محتوای جذاب و خوشایند یکی از تکنیک های بازاریابی محتوایی است. شما میتوانید برای جذاب تر شدن محتوای خود از اینفوگرافی ها ، کتاب های الکترونیک و حتی پادکست استفاده کرده و حس کنجکاوی مخاطبان خود را تحریک کنید.

ایجاد محتوای سریالی

یکی از استراتژی های بازاریابی محتوا تهیه و انتشار محتوای سریالی است.  به این معنا که یک موضوع بزرگ و قابل تفسیر را پیرامون محصول و یا موضوع سایت خود انتخاب کرده و متناسب با آن یک محتوای چند قسمتی تهیه میکنید. تجربه نشان میدهد این گونه محتوا حس کنجکاوی و اشتیاق کاربر را تحریک کرده و از یک کاربر گذری ، برای سایت شما مخاطبان وفادار می سازد. چرا که مخاطبان در میابند که با ماندن در سایت شما اطلاعات بیشتری در خصوص موضوع مورد علاقه خود در اختیار خواهند داشت.در نظر داشته باشید که محتوای سریالی یا اپیزودیک معمولا برای مطالب بلند و طولانی مثل مباحث آموزشی تهیه میشود ، شما میتوانید محتوای خود را در چند قسمت کاملا مجزا و مستقل با یک هدف بلند مدت در فاصله زمانی معینی در اختیار مخاطب قرار دهید. در این صورت مخاطب به صورت متناوب به سایت شما سرکشی میکند تا ادامه محتوای تولید شده به سبک محتوایی را ببیند.

شخصیت سازی از برند تجاری

یکی از اصلی ترین استراتژی های بازاریابی محتوایی شخصیت سازی برند می باشد. داستان سرایی و ایجاد محتوای سریالی در کنار محتوایی خلاق و جذاب اگرچه یکی از اصول بازاریابی محتوایی می باشد ولی در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که با وجود ایجاد محتوای خلاقانه, مخاطبان شما علاقه خاصی به مطالب نشان نمی دهند. شخصیت سازی از برند روش جدیدی از بازاریابی محتوایی است به این معنی که ، با ایجاد محتوایی بدون انگیزه های پنهان, مخاطبان بسیاری را جذب می کنید و وفاداری آن ها نسبت به شما افزایش می یابد. چرا که مخاطبان در می یابند که خارج از استراتژی های فروش, شما اطلاعات سودمندی را در اختیار آن ها می گذارید. به این معنا که در کنار معرفی محصول و یا شرکت خود با ایجاد یک وبسایت اینترنتی مقالات مفید و کاربردی در زمینه های مختلف و یا حتی پیرامون موضوع محصول و یا شرکت خود در آن قرار داده و از این طریق ارتباط خود با کاربران را بیشتر میکنید.سعی کنید برای شخصیت سازی از برند خود محتوایی جذاب و گیرا ایجاد کنید وبرای ایجاد محتوا فراتر از مباحثی در راستای برند تجاری خود قدم بگذارید. در بازار محتوایی در راستای شخصیت سازی برند می توانید مخاطبان وفاداری کسب کنید و به صورت غیر مستقیم فروش خود را افزایش دهید.

استفاده از میکروثانیه ها در ایجاد بازاریابی محتوا

اصطلاح میکرو ثانیه، در بازاریابی محتوا یک ترکیب جدید است. گزارش موتورهای جستجو نشان میدهد که در سال های اخیر بیشتر جستجو ها توسط کاربران با استفاده از موبایل صورت گرفته است و روز به روز به تعداد کاربران استفاده کننده از گوشی های هوشمند افزوده میشود. بنابراین گوگل از اصطلاح میکرو ثانیه استفاده کرده است تا نشان دهد که افراد مختلفی با استفاده از موبایل خود به جستجو در مورد مباحث مختلفی می پردازند در حالی که زمان اندکی دارند. افراد می خواهند در کوتاه ترین زمان خرید کنند، و یا در کوتاه ترین زمان اطلاعاتی در مورد مباحث خاصی کسب کنند. با این تفسیر مطمئنا استفاده از قانون میکرو ثانیه در بازاریابی محتوا در آینده بسیار مفید خواهد بود اما مطمئنا کیفیت محتوای ایجاد شده در این گونه بازاریابی محتوا از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است. نمونه ای از شرکت های موفق در بازاریابی محتوا در روش میکرو ثانیه شرکت homedepot است. این شرکت با منتشر کردن ویدوهایی جذاب و کوتاه در رابطه با چگونه طرز ساخت وسایل مختلف در خانه فروش خود را افزایش داده است. قاعده میکروثانیه گوگل در بازاریابی محتوایی، همواره تاکید بر ایجاد محتوایی آموزنده, با ارزش و همخوان با تلفن همراه دارد ، تا کاربران در کوتاه ترین زمان ممکن به نتایج دلخواه دست پیدا کنند.

استفاده از ویدیو در بازاریابی محتوا

همانطور که میدانید امروزه بخش عظیمی از فضای وب را ویدیو های متنوع با مفاهیم و با موضوعات مختلف فراگرفته است. از ویدئوهای آموزشی گرفته ، تا ویدئوهای مرتبط با برندینگ و فروش و بازایابی محصولات.  با توجه علاقه شدید افراد مختلف به تصاویر ویدیویی صاحبان کسب و کار های مختلف همواره از گذشته تا به امروز از تصاویر ویدیویی برای افزایش فروش و برند سازی استفاده می کردند. بنابراین در زمینه تولید محتوا، در آینده نچندان دور  بازاریابی محتوایی توسط تصاویر ویدیویی که به بازاریابی ویدیویی معروف است رونق بیشتری خواهد یافت. افراد مختلف به دلیل کوتاه و قابل فهم بودن تصاویر ویدویی به این نوع بازاریابی علاقه مند می شوند. نکته ای که در بازاریابی محتوایی توسط تصاویر ویدیویی باید در نظر داشت این است که از جذابیت ، نوآوری و ایده پردازی در تولید محتوای ویدئویی خود بهره مند شوید، چرا که ویدیو های جذاب و مورد پسند کاربران به راحتی در صفحات اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود و محبوبیت برند تجاری شما را تقویت می کند.

مراحل نوشتن استراتژی محتوا

برای هر سایت و کسب و کاری بخواهید استراتژی محتوا بنویسید لازم است یک سری مراحل را طی بکنید.

مراحل نوشتن استراتژی محتوا

هدف در استراتژی محتوا

قدم اول در هر چیزی از جمله تدوین استراتژی محتوا مشخص کردن هدف از انجام کار است ، اگر این کار به درستی صورت پذیرد به تمام اقدامات بعدی شما جهت می دهد . جهت که مشخص باشد در میان انبوهی از داده های خام میتوانید راه و مسیر خود را پیدا کنید ؛ چند نمونه از اهدافی که میتوانید در نظر بگیرید افزایش نرخ تبدیل ، افزایش ترافیک ، افزایش فروش و درآمدزایی از وبلاگ و … میتواند باشد.

وضعیت شرکت در استراتژی محتوا

در قدم دوم لازم است که به وضعیت کسب کار فعلی خود یا شرکتی که تدوین استراتژی محتوا آن را به عهده دارید کاملا آگاه باشید این آگاهی جنبه های مختلفی دارد که که به اختصار میتوان در موارد زیر خلاصه کرد :
– بررسی وضعیت کلی شرکت مثلا اینکه درآمد شرکت چگونه تامین می شود ؟ بیشترین درآمد شرکت مربوط به کدام محصول است ؟ ساختار تیم فروش چگونه است ؟ و…
– مشتریان فعلی شرکت چه کسانی هستند و از چه کانال هایی جذب شده اند ؛ این بررسی هم اهمیت زیادی دارد مخصوصا برای تدوین پرسونای مشتری که بعدا بیشتر توضیح خواهیم داد به شما کمک خواهد کرد
– بررسی فرآیند محتوای فعلی شرکت به اینگونه که ببینیم روند مقاله های وبلاگ شرکت در چه وضعیتی است و رویکرد فعلی شرکت در مورد محتوا چگونه بوده است .

کلمه کلیدی در استراتژی محتوا

در گام سوم باید به پیدا کردن کلمه کلیدی کسب و کارتان بپردازید چون تقریبا همه چیز به کلمات کلیدی ربط پیدا میکند و پیدا کردن آن ها میتواند در مواردی به شما کمک های اساسی بکند ؛ مثلا :
تحقیق کلمات کلیدی میتواند به شما کمک کند که بفهمید در حوزه شما کاربران به دنبال چه هستند و نیازشان چیست ؛ گوگل هم کسب و کار شما را راحت تر شناسایی می کند در حقیقت اصلی ترین ابزار گوگل برای شناسایی فعالیت های دنیای مجازی کلمه های کلیدی هستند پس نباید از استفاده درست از آنها غافل شد ؛ تدوین استراتژی محتوا بدون کلامات کلیدی غیر ممکن است اما دقت کنید که تمام استراتژی شما نباید بر اساس کلمات کلیدی و سئو نوشته شود ، کلمات کلیدی میتواند محور های خوبی را برای تولید محتوا به شما معرفی کند اما این شما هستید که باید با ایده های خلاقانه خود نیاز های حوزه کسب و کار خود را با آن ها ترکیب کنید و بهترین مطالب ممکن را تولید کنید.

بررسی رقبا در تدوین استراتژی

در گام بعدی یا چهارم باید به بررسی رقبای حوزه کسب و کار خود بپردازید؛ این کار از اهمیت حیاتی برخوردار است ، شما باید بدانید که رقبای شما در چه حوزه هایی فعالیت میکنند و امکانات مختلف آن ها را شناسایی کنید حتی رقبای خارجی را نیز باید بررسی کنید چون سابقه نشان داده است اگر در کار خود بتوانید به صورت هوشمندانه از کسب و کار های موفق خارجی که در مقیاس جهانی فعالیت میکنند ایده بگیرید می توانید موفقیت های گاها بزرگی کسب کنید مثلا دیجی کالا به عنوان نمونه ای که از آمازون ایده گرفته است.
در مرحله بعدی کار خود باید به تهیه پرسونای مشتری خود بپردازیم . پرسونا مفهومی است ک ریشه لغوی آن به یونان باستان بازمی گردد، پرسونا در یونان باستان به نقاب یاهر چیزی که صورت انسان را میپوشانده ، گفته میشده است ؛ در واقع پرسونا همان مفهومی است که ما را در اجتماع تعریف میکند؛ پرسونا همان نقش شخصیتی است که ما انتخاب میکنیم که در نقاب ما قرار گیرد که ممکن است در موقعیت های مختلف متفاوت باشد .

پرسوتای مخاطب در استراتژی محتوا

تمام الگو ها ، باور ها ، ویزگی ها و نیازمندی هایی که مشخص میکند مخاطب در یک موقعیت خاص چگونه رفتار میکند ، پرسونای مخاطب است.
تدوین و طراحی و شناسایی پرسونای مخاطب و مشتری در کسب و کارهای نوین امری بسیار ضروری است و ما را یاری میدهد تا به هدفی که کسب وکارمان دنبال میکند برسیم. پرسونای مشتری به شما کمک میکند تا بدانید مشتریتان چه رفتار هایی دارد ، موانع ذهنی که اورا در برابر شما دلسرد میکند چیست، چه اهدافی دارد، به چه چیزهایی نیازمند استو در نهایت شما در قبال آن چه کارهایی میتئانید انجام دهید و اورا به یک مشتری وفادار به برندتان تبدیل کنید .
برای تهیه پرسونا باید اطلاعات کاملی از مشتریتان داشته باشید که راه های مختلفی برای اینکار وجود دارد؛ مثلا می توانید نظرسنجی هایی از طریق ایمیل یا اس ام اس برای مشتریان خود ارسال کنید اما حتما باید دقت کنید ایمیل شما انگیزه کافی را در مشتری برای پرداختن به آن را ایجاد کند مثلا این که برای مشتری برای پر کردن نظرسنجی امتیازاتی بدهید مٍلا کد تخقیق خرید یا یک کالای رایگان یا خدمات ویژه؛ باید دقت کنید که فرم های نظر سنجی شما خالی از هرگونه ابهامی باشد تا بعدا در هنگام تحلی داده ها به گمراهی اطلاعاتی برنخورید پس حتما قبل از انتشار گسترده ابتدا فرم های خود را در جمعیت های کوچکتر آزمایش بکنید .

جمع آوری اطلاعات برای تولید محتوا

در قدم ششم تمام اطلاعاتی که لازم داشته اید را از منابع مختلف جمع آوری کرده اید. اما این ها هنوز پردازش نشده اند و یک مشت اطلاعات خام هستند . در این مرحله باید این اطلاعات را طبق نیاز خودتان برای نوشتن و تدوین یک استراتژی خوب و کارآمد آنالیز و تحلیل کنید و تبدیل به اطلاعات قابل استفاده بکنید. بعد از این که این تحلیل ها تمام شد باید نتیجه را در کنار اهدافتان قرار دهید و ارتباط این داده ها و اهدافتان را مورد بررسی قرار دهید .

هرم محتوایی

شما تا الان تمام کار های اساسی خود را انجام داده اید وقت آنست که یک هرم محتوایی برای کسب و کار خود ایجاد کنید . شما تا پیش از این به یک درک نسبی از وضعیت کسب و کار خود رقیبان خود و مشتریان و مخاطبان رسیده اید ولی باید بدانید که چه نوع محتوایی برای چه مخاطبی تولید کنید و محتوای خود را به چه بخش هایی تقسیم کرده و برای هر بخش چه مقدار انرژی مصرف کنید ؛ هرم بازاریابی محتوا در این کار به شما کمک میکند.
این هرم از شش بخش تشکیل میشود که در هر بخش به یکی قسمت از مخاطبان میپردازد تا بتوانید با برنامه ریزی درست در آن واحد به همه مخاطبان خود توجه بکنید و اهداف خود را در رسیدن به نتیجه مطلوب به واسطه محتوای تولیدی خود در زمینه های مختلف محقق بکنید.
این هرم میتواند نسبت به کسب و کاری که دارین سطوح گوناگونی داشته باشد که اولویت های متفاوتی نسبت به هم دارند اما در حالت کلی برخی لایه ها اکثرا جایگاه ثابتی دارند مانند لایه آگاهی که مرتبط به محتوا هایی هست که باعث میشوند مخاطبان با کسب و کار شما آشنا بشوند ، این لایه معمولا در بالاترین سطح هرم قرار دارد و شامل محتوا هایی میشود که ممکن است از حوزه تخصصی کسب و کار شما خارج شده باشد و شما مثلا مقالاتی را باید تولید بکنید که از جابیت بالایی برخوردارند و کلمات کلیدی آن ها جستجو بیشتری میشوند تا به بهانه آن مقالات بتوانید مخاطب را با کسب و کار خود آشنا کنید.
معمولا ماندگاری یا وفاداری هم پایین ترین سطح هرم را تشکیل میدهد و متشکل از محتوایی است که شما برای حفظ مشتریان ثابت خود تولید میکنید چون که هر مشتری بعد از خرید اگر مانگار بشود یک سرمایه محسوب میشود که به واسطه او شما بدون اینکه هیچ هزینه پرداخت کنید سایت خود را تبلیغ می کنید .
ایده کلی هرم در حقیقت این استکه مسیری برای شما تعریف کند که در این مسیر شما ابتدا علامتی برای جذب مشتری بفرسید و اورا صدا بزنید و وقتی که او علامت شما را دید یوایواش با او آشنا شوید تا زمانی که او به مشتری شما تبدیل شود و در بهترین حالت مشتری همیشگی شما بشود .
پیشنهاد میکنیم که به مطالعه بیشتر در مورد این هرم بپردازید که بتوانید نسبت به نیاز کسب و کاری خود نمونه ای از آن برای خود طراحی بکنید.
تا به اینجاهم به مشتریان شناخت دارید هم با توجه به برنامه ریزی ها میدانید چه محتوایی باید تولید بکنید هم میدانید چه چیزی برایتان پر اهمیت است و هم میدانید باید کجا بیشتر سرمایه گذری کنید تنها یک کار باقی مانده است که یک نقشه عملی برای اهداف خودتان بکشید که قدم بعدی کار شماست در راه تدوین یک استراتژی کارا .
این کار را میتوانید با تهیه یک تقویم محتوا انجام دهید ؛ تقویم محتوا میتواند شما در مسیر عملی بازاریابی عملی نگه دارد . شما میتوانید هرم محتوایی طراحی شده توسط خودتان را در این تقویم بگجانید و مشخص کنید در طول زمان مشخص برای هر بخش چند درصد از انرژی گروه تولید محتوایی شما باید صرف شود و پیشرفت کار یا ایراد و عقب ماندگی در کار را به صورت عینی ببینید.

تدوین استراتژی محتوا

هم اکنون تمام آن کار هایی که باید انجام میدادید تا یک استراتزی محتوایی خوب تدوین بکنید را انجام داده اید و تنها یک کار مانده است که آن تولید محتواست. بعد از تمام این مراحل باید دقت کنید که اگر میخواهید همه این کار ها ارزش داشته باشند و بیهوده نباشند باید محتوای خود را عالی تولید کنید ؛ باید همواره قواعد های نگارشی در محتوا تولید شده توسط شما کاملا رعایت شده باشد ، متونتان کاملا ساده و روان باشد ، از نوشتن جملات بلند و قلمبه سلمبه پرهیز کنید ، از انواع متونع محتوا استفاده کنید اعم از عکس ، ویدیو ، پادکست و …. .
سعی کنید طیف های متنوع محتوا را تولید بکنید تا بتوانید قشر های متنوع کاربران را به سایتتان بکشانید و از استفده از سئو هم غفلت نکنید .
و سخن آخر اینکه تولید محتوا به تنهایی بدون اینکه نقشه و طرحی برای این کار نداشته باشیم نمیتونه زیاد باعث پیشرفت کار ما بشه و این نه مرحله بیان شده در این مقاله اگر به صورت جدی دنبال بشه میتونه کاملا به موفقیت ما در کسب و کار و جذب مخاطب کمک شایانی بکنه .

آموزش طراحی استراتژی محتوا در این مقاله جهت رشد کسب و کار شما گردآوری شده است.

چرا آموزش طراحی استراتژی محتوا مهم است؟

آیا می دانستید که ۶۳ درصد از شرکت ها یک استراتژی بازاریابی محتوای مستند ندارند؟

این بر اساس آخرین تحقیقات موسسه بازاریابی محتوا (CMI) و MarketingProfs است.

جای تعجب نیست که شرکتهایی که دچار استراتژی هستند، به احتمال زیاد در تلاش های مربوط به بازاریابی محتوا موفق بوده است.

بدون یک استراتژی، موفقیت یا شکست، صرفا یک شانس است – و شما تمام تلاش خود را به ریسک می اندازید.

به همین دلیل یادگیری ساختن یک استراتژی محتوای یکی از بزرگترین نیازهای آموزشی است.

مراحل طراحی استراتژی محتوا

این مقاله راهنمای شما  از طریق 4 مرحله ساده برای توسعه و اجرای یک طراحی استراتژی محتوا است که به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را بدون صرف زمان و پول، رشد دهید.

۱) مأموریت و اهداف خود را تعیین کنید

یک نقطه شروع خوب برای برنامه طراحی استراتژی محتوا، تعیین یک مأموریت بازاریابی محتوا است.

این یک بیانیه کوتاه است که باعث می شود تمرکز بر آنچه که مهم است – و آنچه که نیست – در محتوای شما ایجاد شود، بنابراین تعیین ماموریت و اهداف استراتژی محتوا بسیار مهم است.

هدف قرار دادن مخاطبان با محتوای تولیدی برای جذب آنان مزیتی که آنها از محتوای شما دریافت می کنند در حالی که ماموریت تولید محتوا آنچه را که مخاطبان شما از استراتژی بازاریابی محتوا دریافت می کند است،و باید در مورد اینکه کسب و کار شما به کجا خواهد رفت، فکر کنید.

این جایی است که اهداف کسب و کار شما در آن تعیین می شود.

اهداف معمول عبارتند از:

۱- بهبود درآمد برای شما

۲- به عنوان یک نتیجه از استراتژی بازاریابی محتوا فروش بیشتر و دستیابی به کیفیت بالاتر که به اهداف درآمدتان کمک می کند.

۳- با توجه به اینکه ترافیک بیشتر سایت احتمال رسیدن به اهداف دیگر را به وجود می آورد بهبود عملکرد کسب و کار شما، باعث می شود که شما نفوذ و اقتدار را به دست آورید، و به عنوان یک رهبر فکری شناخته شوید.

۴- موفقیت در SEO، که به ترافیک بیشتر منجر می شود.

۵- هزینه های بازاریابی کاهش می یابد، زیرا محتوای شما موثرتر عمل می کند.

۶- مشارکت در رسانه های اجتماعی، که می تواند هم  ترافیک و هم به موفقیت کمک کند.

هنگامی که اهداف خود را مشخص کردید، زمان رفتن به مرحله بعدی است.

۲) ایجاد KPI های مخصوص شما

بهترین راه برای رسیدن به اهداف این است که آنها را مشخص و قابل سنجش کنید.

این به این معنی است که شاخص های عملکرد کلیدی (KPIs) را برای استراتژی بازاریابی محتوا تنظیم کنید.

KPI به شما کمک خواهد کرد اهداف خود را با اهداف برجسته ای که می توانید آنها را کنترل کنید، شناسایی کنید.

آنها شامل آنچه که شما برای کسب درآمد در نظر دارید است.

مثل، فروش، ترافیک، جستجوگرها، ترافیک و جنبه های مختلف بازاریابی دیجیتال مانند بازاریابی ایمیل و معیارهای رسانه های اجتماعی.

به طور معمول بعد ها تعداد خاصی از اهداف نیز به آنها اضافه خواهد شد.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید:

۱. یک هدف درآمد مشخص را دریک ماه، سه ماه یا سال به دست آورید.

۲. یک شماره از مشترکین جدید دریافت کنید.

۳. افزایش ترافیک سایت و درگیر شدن با محتوای جدید سایت شما.

۴. بهبود رتبه بندی برخی از صفحات کلیدی که باعث خود  کمک به افزایش ترافیک سایت شما می شود.

۵. تعداد مشخصی از نظرات را مربوط به محتوای هر ستون خود دریافت کنید.

۶. دعوت به شرکت در همایش و سمینارهای مهم صنعت خود

۳) مخاطب خود را بشناسید

همانطور که قبلا ذکر شد، برای طراحی استراتژی محتوا، شما باید مخاطبان خود را بشناسید تا بتوانید محتوای مناسب برای آنها ایجاد کنید.

استراتژی بازاریابی محتوا

سه اقدام ضروری برای انجام دادن این مرحله وجود دارد:

 جمع آوری اطلاعات دموگرافیک تولید محتوا

گام اول این است که اطلاعات مهم را از بازدید کنندگان،که شامل مشترکین ایمیل و پیگیری های رسانه های اجتماعی  .. است را جمع آوری کنید.

تجزیه و تحلیل وب، رسانه های اجتماعی و ایمیل ها، به شما اطلاعاتی که در مورد مخاطبین که به آن ها نیاز دارید داده می شود:

 • سن
 • جنسیت
 • تحصیلات
 • درآمد

دریافت بازخورد مشتری در تولید محتوا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخاطبان مورد نظر خود، سعی کنید از مشتریان فعلی خود بازخورد دریافت کنید.

انجام این کار این اطلاعات را به شما می دهد:

۱. محتوای تولیدی خود را طبق نیازهای فوری مخاطبان تولید می کنید

۲. چگونه می توانید محتوای خود را طبق  مشکلاتی که مخاطبان دارند تولید کنید

۳. بازخورد مناسب مخاطبان می تواند به شما کمک کند که نظرات خوانندگان و مشترکین خود را بررسی و اعمال کنید.

ایجاد شخصیت خریدار

هنگامی که شما داده های جمعیت شناختی و بازخورد مشتریان را دارید، می توانید شخصیت های خریدار را ایجاد کنید.

شخصیت خریدار، به عنوان آواتار مشتری شناخته می شوند،که خوانندگان و مشتریان ایده آل شما را توصیف می کنند تا بتوانید مطالب بهتری را تولید کنید و یک طراحی استراتژی محتوا را اجرا کنید.

بهترین آیتم های مورد بررسی مشتری شامل اطلاعات در مورد نقاط ضعف، چالش ها، منابع اطلاعات و انگیزه های رفتاری مشتریان شماست.

وقتی همه این اطلاعات را بدانید، به شما در موارد زیر کمک خواهد کرد:

۱. نوع محتوایی که مخاطبان شما به آن پاسخ خواهند داد

۲. چگونه مطالبی به آنها کمک خواهد کرد

۳. چه چیزهایی باعث می شود آنها به مطالب شما توجه کنند

۴) موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید

بسیاری از کسب و کارها یک سری  محتواهای تولیدی خود را دارند که شامل محتواهایی است که در وبلاگ آن ها قرار دارد.

مانند محتوای رسانه های اجتماعی، پادکست ها، فیلم ها و غیره.

به همین دلیل گام بعدی این است که آیا این محتوا به شما در دستیابی به اهداف مشخص شده کمک خواهد کرد و یا نه.

برای انجام این مرحله، باید یک حسابرسی محتوا را انجام دهید.

the content strategy

این کار بدان معنی است:

که تمام بخش های محتوا مانند پست های وبلاگ، پست های مهمان و غیره را ارزیابی مفید کنید یا میزان موفقیت آنها را بسنجید.

همچنین ممکن است بخواهید که محتوای خود را با رقبای خود مقایسه کنید و ببینید که  تولید چه محتوای جدیدی در بازار مناسب خواهد بود.

هر آنچه که باید در رابطه با طراحی استراتژی محتوا بدانید در این مقاله برای شما آورده شده است. پس در ادامه با الو محتوا همراه باشید…

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا به برنامه ریزی، توسعه و مدیریت محتویات نوشته شده در رسانه های اجتماعی اشاره دارد. این اصطلاح از اواخر دهه 1990 به طور خاص در توسعه وب ها رایج است. با ای حال سوال اصلی این جاست طراحی استراتژی محتوا شامل چه مراحلیست؟

طراحی استراتژی محتوا

در ابتدا شما باید یک تجزیه و تحلیل جامع از مطالب خود داشته باشید، از جمله: 

 • عناوین و توضیحات محتوا
 • طول محتوا
 • پیوندها
 • سهام اجتماعی
 • داده هایی برای ایجاد یک صفحه گسترده ساده که حاوی تمام URL ها باشد.
 • چگونه محتوا شما کار می کند

مرحله بعدی زمان ارزیابی سودمندی محتوا است.

شما به دنبال معیارهایی مانند:

 •  این که آیا بسیاری از لینک های ورودی برای محتوا شما وجود دارد؟
 • رتبه بندی موتور جستجو برای کلمات کلیدی مرتبط با محتوا چگونه عمل می کند؟
 • اگر محتوا به طور گسترده ای به اشتراک گذاشته شود چه تاثیری خواهد داشت؟

این ارزیابی ها به شما می گوید که:

 • کدام قسمت از محتوا بسیار موثر است که لازم نیست آنها را تغییر دهید.
 • کدامیک از آنها نیاز به بهبود یا به روز رسانی دارند تا اهداف شما را برآورده کنند.
 • کدام یک از آنها باید حذف یا جایگزین شوند.

در نهایت شناسایی ضعف های  محتوا

 • کارهایی را که می توانید برای برطرف کردن نقاط ضعف محتوا موثر باشد را انجام دهید. که ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • کلمات کلیدی که مرتبط به تولید محتوای شما نیست.
 • سوالاتی که مخاطبان انتظار دارند در محتوای شما به آن پاسخ داده شود ولی محتوای شما این کار را انجام نمی دهد.
 • محتوایی که برای شروع خوب است، اما می تواند بهبود یابد، و برای هدف قرار دادن پاسخ به سوالات خاص در موتورهای جستجو استفاده شود.

شما می توانید از انواع ابزارها برای تجزیه و تحلیل نقاط ضعف محتوا استفاده کنید.

 از بهترین کانال های محتوا استفاده کنید

همانطور که در این فرآیند کار می کنید، بهترین کار این است که با تمرکز و الهام گرفتن بر روی بهترین کانال ها بر آنچه که آن ها کار می کند و موفق هستند است، به جای اینکه تلاش کنید همه ی راه ها را برای بار اول خودتان تجربه کنید.

اما برای اینکه کاملا مطمئن باشید، باید تحلیلگر وب نیز باشید. هنگامی که شما در Google Analytics هستید، برای مشاهده شبکه های اجتماعی اصلی که در آنها محتوای شما به اشتراک گذاشته شده است، به «کسب» «اجتماعی» بروید. شما همچنین می توانید از Buzzsumo برای پیدا کردن اطلاعات مشابه استفاده کنید. به ابزار تجزیه و تحلیل محتوا خود بروید و نام دامنه خود را در کادر جستجو در صفحه تایپ کنید و نمودار را مشاهده کنید:

 • محتوای به اشتراک گذاشته شده توسط شبکه
 • نوع محتوا به اشتراک گذاشته در شبکه
 • طول محتوا به اشتراک گذاشته در شبکه
 • آنالیز اطلاعات محتوا به اشتراک گذاشته در سال گذشته

شما همچنین می توانید شرایط جستجوی خود را با جزئیات بیشتر اصلاح کنید. با استفاده از این اطلاعات، شما به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که چه هدفی را انتخاب کنید تا تعامل رسانه های اجتماعی را بسنجید و محتوای خود به اشتراک بگذارید.

 تصمیم گیری در مورد انواع محتوا

در مورد انواع محتوایی که باید برای ایجاد آن اقدام کنید، فکر کنید. برخی از انواع محتوا وجود دارد که هر استراتژی بازاریابی محتوا شامل آن ها خواهد شد. بیشترین موفقیت ها در استراتژی های بازاریابی محتوا به داشتن یک هسته مرکزی محتوا منتشر شده در سایت خود هستند که پس از آن می توانند در سایر سایت ها (پست های مهمان) مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین پستهای وبلاگ بخش مهمی از بازاریابی محتوا هستند و نتایج قابل توجهی را ارائه می دهند. در حالت ایده آل، پستهای وبلاگ شما باید قابل اجرا، ارزشمند و قابل اشتراک گذاری باشند و ممکن است شامل انواع مختلفی از مقالات باشند. البته، ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا موفقیت آمیز نمی شود، مگر اینکه  آمار بازدید مناسبی را در سایت شما به دست آورد. این نیز در مورد دیدن آنچه در دیگر محتواها موفق آمیز است وجود دارد که شما می توانید برای الهام از آن ها استفاده کنید.  همچنین اطلاعاتی درباره بیشترین اشتراک گذاری دامنه های منتشر شده در این موضوع وجود دارد که می تواند اطلاعات بسیار مفیدی باشد.

طراحی استراتژی محتوا

انواع دیگر محتوا

چه محتوای دیگری باید در برنامه استراتژی محتوا شما باشد؟ همانطور که تحقیقات به ما نشان می دهد، بازاریابی با فیلم باید بخش مهمی از هر بازاریابی باشد، زیرا ثابت شده است که بازدیدکنندگان شما را به خوبی در مطالب درگیر می کند و بازدید از محتوا را بهبود می بخشد. شما همچنین می توانید از  سایر انواع محتوا بصری برای بهبود تعامل استفاده کنید. برای ساخت گرافیک های سفارشی و الگوهای رفتاری برای به اشتراک گذاری اجتماعی، مانند  Grammarly، می توانید با استفاده از ابزارهایی مثل Piktochart و Canva و یا ابزارهای مشابه کمک بگیرید،و با استفاده از این ابزارها Infographics جذاب برای محتوای خود بسازید.

سایر انواع محتوا که برای افزایش بازدید محتوا استفاده می شوند عبارتند از:

 • وبینار، کتاب الکترونیکی، چک لیست ها، برگه ها و غیره
 • پادکست نیز به عنوان یک مکانیسم تولید  محتوا بسیار مهم است، زیرا بیش از 40 درصد از مردم جهان امروزه  به پادکست ها گوش می دهند

گام بعدی کشف کردن آنچه شما برای ایجاد یک محتوا نیاز دارید است.

طراحی استراتژی محتوا

 شناسایی منابع اختصاصی

اکنون که می دانید چه نوع محتوایی را باید ایجاد کنید، و با چه مخاطبانی آن را به اشتراک بگذارید، مهم است که مطمئن شوید همه چیز را که لازم دارید برای استراتژی بازاریابی محتوای خود ارائه دهید در اختیار داشته باشید. این شامل پاسخ دادن به سوالاتی مانند:

 • چه کسی مسئول تولید و حفظ محتوا است؟
 • چه ابزار و منابع انسانی، فیزیکی و دیجیتال شما نیاز دارید که محتوا را ایجاد کنید؟
 • روند کاری شما به چه شکل است؟از جمله توجه به برنامه ریزی محتوا و استفاده از تقویم محتوا و ..

نحوه ورود محتویات

اگر می خواهید محتوای وبلاگ خود را وارد کنید، استفاده از ابزار Screaming Frog یک شروع عالی است. این یک خزنده URL است که:

 •  فهرست URL ها را در اختیار شما میزارد
 • عناوین و توضیحات صفحه را تجزیه و تحلیل می کند
 • صفحات تکراری را پیدا میکند
 • ایجاد نقشه برای سایت را انجام می دهد

پرسش و پاسخ تکمیلی

حمید موسوی

مرسی که این مقاله رو نوشتین. همچنان که 28 دقیقه برای ما وقت برد، حتما برای شما زمان بیشتری برده. پس مجددا مرسی بایت تلاش و وقتی که برای نوشتن این مقاله گذاشتین. نمیدونم نظر درستی هست یا نه، اما به نظرم یا باید این مقاله به چند مقاله تبدیل بشه و یا باید حداقل برای ماندی توی این صفحه، ویدئو و یا گرافیک اضافه کنید. بمونه تا کامل بخونه و از زحمت شما استفاده کنه. باز هم ممنون

پاسخ دادن
الو محتوا
در پاسخ به حمید موسوی گفت:

سلام حمید عزیز ممنون از نظرت، حتما به این محتوا مواردی که علاقه داشتی اضافه میشه تا باز برای شما و خوانندگان جذاب‌تر بشه. با تشکر

پاسخ دادن
عباس علیزاده

در کل مقاله خوبی بود اما، یک چهارجوب مشخص جهت تدوین استراتیژی محتوا ندادید. موضوعات پراگنده بودن

پاسخ دادن
محمود

مطلبتون بسیار برام جذاب بود لطف کنید در مورد رشد کسب و کار بیشتر مقاله بذارید ممنونم

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید