همه چیز راجع به بازاریابی محتوا

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 18 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/08/11
همه چیز راجع به بازاریابی محتوا

امروزه، بازاریابی محتوایی، بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی بازاریابی هر کسب و کاری است. به قول زنده یاد استیو جابز، « محتوا، پادشاه است»! خیلی از سازمان‌های بزرگ و کوچک در دنیا و در کشور ما، رفته رفته، مفهوم این جمله را بهتر درک می‌کنند و سرمایه‌گذاری زیادی روی تولید محتوای تخصصی انجام می‌دهند. با این حال، تولید محتوای ارزشمند، کار ساده‌ای نیست و به اصطلاح، باید کار را به کاردان بسپارید. تیم تولید محتوای «الو محتوا» با مجموعه‌ای از بهترین متخصصان حوزه تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ، برای پذیرش صفر تا صد پروژه‌های بازاریابی محتوایی، در خدمت شما مشتریان گرامی است. اگر قصد برون‌سپاری پروژه‌های محتوایی خود را دارید، همین حالا سفارش خود را در الو محتوا ثبت کنید.

بازاریابی محتوایی چیست و چه اهمیتی دارد؟

بازاریابی محتوایی یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که با تمرکز روی ایجاد و انتشار پیوسته‌ی محتوای ارزشمند، مرتبط برای جذب و حفظ مخاطب هدف و نهایتا، به منظور تبدیل مخاطب به مشتری، انجام می‌شود.

شما از طریق بازاریابی محتوایی می‌توانید به جای تبلیغ کردن برای محصولات خود، با فرآهم آوردن محتوایی ارزشمند و مفید برای مخاطب هدف، او را قانع کنید که واقعا به سرویس‌ها و محصولات شما نیاز دارد و در نهایت، از مخاطب، مشتری بسازید.

امروزه، همه مردم به خوبی می‌دانند که «هیچ کس نمی‌گوید ماست من ترش است»! بنابراین، استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی سنتی، نمی‌توانند مخاطبان زیادی را به برند شما علاقه‌مند کرده و نهایتا، باعث افزایش فروش خدمات یا محصولات شما شوند.

در مقابل، در بازاریابی محتوایی، مخاطب اینطور حس نمی‌کند که شما قصد دارید تا به هر طریقی که شده محصول خود را به او بفروشید؛ بلکه خود مخاطب، با انتخاب خودش، برای پیدا کردن پاسخ به یک سوال یا رفع یک نیاز، وارد سایت شما شده و آن‌جا است که شما باید از مخاطب، مشتری بسازید.

امروزه، تمامی برندهای بزرگ و کوچک دنیا، برای موفقیت در بازاریابی و افزایش فروش در بازارهای بسیار رقابتی، راهی جز تمرکز روی دیجیتال مارکتینگ ندارند و تولید محتوای تخصصی را می‌توان کلید بازاریابی در فضای دیجیتال دانست.

چه نوع کسب و کارهایی نیازمند تولید محتوای تخصصی و بازاریابی محتوایی هستند؟

اگر یک کسب و کار بزرگ دارید، باید بدانید که روزانه، ده‌ها کسب و کار جدید در زمینه فعالیت شما، ایجاد می‌شوند و به رقابت با برند شما می‌پردازند. در صورتی که به بازاریابی محتوایی بی‌توجه باشید، خیلی زود، جایگاه و اعتبار کنونی خود را از دست خواهید داد.

اگر یک کسب و کار استارت‌آپی و نوپا دارید، برای اینکه بتوانید در میان هزاران کسب و کاری که خدمات و محصولاتی مشابه با کسب و کار شما ارائه می‌دهند، خودتان را بالا بکشید، باید سرمایه‌گذاری زیادی روی بازاریابی محتوایی انجام دهید تا مخاطب درست را به وبسایت خود بکشانید و او را به مشتری تبدیل کنید.

فرقی نمی‌کند که در چه زمینه‌ای فعالیت دارید؛ اگر می‌خواهید کسب و کار شما، اعتبار کنونی‌اش را از دست ندهد یا بتواند به یک کسب و کار معتبر و پرمشتری تبدیل شود، باید همین حالا، تولید محتوا را شروع کنید.

بازاریابی محتوایی، حال و آینده بازاریابی است

یک بار دیگر به تعریفی که از بازاریابی محتوایی برای شما آوردیم، مراجعه کنید اما این بار، دو کلمه‌ی «مرتبط» و «ارزشمند» را در نظر نگیرید؛ تفاوت بین بازاریابی محتوایی و دیگر اطلاعات بی‌ارزشی که بعضی از شرکت‌ها برای فروش محصولات خود به خورد مخاطب می‌دهند، در همین دو کلمه، خلاصه می‌شود. بعضی از شرکت‌ها همیشه اطلاعاتی را در معرض دید مخاطبان خود قرار می‌دهند اما بسیاری از این اطلاعات، نه ارزشمند هستند و نه مرتبط!

اما تولید محتوای تخصصی و ارزشمند، به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست. بنابراین، امروزه خیلی از شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری‌های زیادی روی تشکیل تیم‌های قوی بازاریابی محتوایی انجام می‌دهند و بعضی دیگر نیز ترجیح می‌دهند که بسته به سیاست‌ها و منابع سازمان، راه به صرفه‌تری را پیش بگیرند و بازاریابی محتوایی را به طور کامل، برون‌سپاری کنند. کار ما در «الو محتوا»، خدمات‌رسانی به چنین سازمان‌هایی برای تولید محتوای تخصصی و با کیفیت در حوزه‌های بسیار متنوع است.

بازاریابی محتوایی چه مزیت‌هایی برای کسب و کار شما دارد؟

تا اینجا به شما گفتیم بازاریابی محتوایی چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند. اما چرا تا این اندازه باید به بازاریابی محتوایی اهمیت بدهید و تولید محتوای تخصصی و ارزشمند، چه مزیت‌هایی برای برند شما دارد؟

۱- به حفظ مخاطب کمک می‌کند

شما تا زمانی می‌توانید مخاطبان خود را داشته باشید که چیزی به آن‌ها عرضه کنید. به محض اینکه مخاطب احساس کند که شما دردی از او دوا نمی‌کنید، به سراغ یک برند دیگر می‌رود و پشت سرش را هم نگاه نمی‌کند. بازاریابی محتوایی به شما کمک می‌کند تا با ارائه‌ی اطلاعاتی ارزشمند و جذاب به مخاطب، موضوعی را به او آموزش دهید، کنجکاوی او را تحریک کنید یا خیلی ساده، مخاطب خودتان را سرگرم کنید.

همه‌ی این‌ها، برای مخاطب، ارزشمند هستند. وقتی صحبت از محتوای ارزشمند می‌کنیم، منظور ما این نیست که باید مخاطب پس از خواندن مطالب شما بتواند موشک هوا کند! خیر! منظور ما این است که محتوا به هر طریقی برای مخاطب مفید واقع شود؛ خواه از طریق آموزش یک موضوع، خواه از طریق سرگرم کردن.

البته فراموش نکنید که محتوای شما باید مرتبط نیز باشد. با تولید محتوای غیرمرتبط، ممکن است بتوانید میلیون‌ها نفر را وارد سایت خود کنید اما چند درصد از آن‌ها، مشتری شما خواهند شد؟ قطعا درصدی بسیار پایین. بنابراین، تولید محتوای تخصصی نیز به اندازه تولید محتوای ارزشمند، برای حفظ مخاطب اهمیت دارد.

۲- دنبال‌کنندگان شما را در شبکه های اجتماعی افزایش می‌دهد

امروزه، شبکه‌های اجتماعی به بخشی جدایی ناپذیر در زندگی همه‌ی انسان‌های سیاره خاکی، تبدیل شده‌اند و هر کدام از ما، در طول شبانه-روز، ساعت‌ها در شبکه‌های اجتماعی حضور داریم. بنابراین، هر برند باید در شبکه‌های اجتماعی مختلفی (بسته به نوع مخاطب خودش) حضوری فعال داشته باشد و مخاطبان زیادی جذب کند.

اما راه اصلی جذب دنبال‌کننده‌ از میان مخاطبان هدف در شبکه‌های اجتماعی چیست؟ درست حدس زدید! تولید محتوای تخصصی و ارزشمند.

خوب به این موضوع فکر کنید که چرا شما به عنوان یک کاربر در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و لینکدین حضور دارید و بعضی از صفحات را دنبال می‌کنید؛ قطعا به این پاسخ می‌‌رسید که به دنبال محتواهایی مرتبط با علاقه‌مندی‌ها یا نیازمندی‌های خود برای سرگرم شدن یا رفع بعضی از نیازهای شخصی خودتان هستید.

بنابراین، در پشت هر پیج موفق در اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگری، یک استراتژی بازاریابی محتوایی قوی قرار دارد.

۳- سبب جلب اعتماد مخاطب می‌شود

مهم‌ترین سرمایه‌ی هر کسب و کاری، اعتماد مخاطبانش است. مخاطبان تا زمانی که شما را نشناسند و به شما اعتماد نکنند، مشتری شما نخواهند شد. تولید محتوای تخصصی و مرتبط، سبب ایجاد رابطه با مشتری و تقویت این رابطه می‌شود. شما می‌توانید با محتواهای خود، به سوالات مخاطبان پاسخ دهید و با آن‌ها، تعامل داشته باشید. وقتی که شما، بی هیچ توقعی، اطلاعات ارزشمند خود را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید، یک حس اعتماد قوی در مخاطب، نسبت به برند شما ایجاد می‌شود.

نهایتا، وقتی که محتوای شما در زمان و مکان درست، پیش روی مخاطب قرار می‌گیرد، اعتبار و آبروی برند شما را بالا می‌برد. هر چه تعداد محتواهای با کیفیتی که به کاربران خود عرضه می‌کنید، بیشتر باشد، احتمال اینکه آن‌ها رابطه‌ای مثبت با کسب و کار شما ایجاد کنند، بیشتر خواهد بود.

۴- سرنخ‌های بهتر و بیشتری ایجاد می‌کند

یکی از مزیت‌های مهم بازاریابی محتوایی، ایجاد سرنخ فروش است. وقتی که مخاطب شما، محتوایتان را می‌بیند، احتمال اینکه در آینده از شما خرید کند، بیشتر خواهد بود. به علاوه، فراخوانی یا CTA (call to action) در محتواها می‌تواند مستقیما سبب ایجاد سرنخ فروش شود.

در واقع، تولید محتوای تخصصی و ارزشمند را می‌توان یکی از بهترین روش‌ها برای هدایت کاربران به صفحه لندینگ وبسایت کسب و کار شما دانست. شما می‌توانید CTAها در درون محتواهای خود، به درستی به کار ببرید تا مخاطب را به صفحه لندینگ بکشانید. هر چه مخاطب از محتوای شما لذت بیشتری ببرد، احتمال اینکه روی CTAها کلیک کند، بیشتر است.

بنابراین، کیفیت و جذابیت در محتوا، بسیار اهمیت دارد. خوشبختانه ما در «الو محتوا» خلاق‌ترین نویسنده‌ها و تولیدکنندگان محتوا را داریم که می‌توانند با قلم‌های جذاب و گیرای خود، با کیفیت‌ترین محتواها را برای شما تولید کنند.

تولید محتوای تخصصی

۵- تولید محتوای تخصصی و اورجینال سبب افزایش تعامل با کاربر می‌شود

محتوایی که در بلاگ یا شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، اگر کیفیت لازم را داشته و خلاقانه باشد، منجر به افزایش تعامل با کاربران خواهد شد و ارتباط شما را با مخاطبان، تقویت می‌کند. به علاوه، اگر به جای عکس‌های استوک، از عکس‌های اورجینال استفاده کنید، احتمال کامنت گذاشتن کاربران زیر پست‌های شما تا ۳۵ درصد افزایش میابد.

به علاوه، محتوای شما باید همیشه CTA داشته باشد و از مخاطب بخواهد که نظر خودش را در رابطه با محتوای شما، بگوید.

۶- سبب تقویت سئو سایت شما می‌شود

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بازاریابی محتوایی این است که سئو سایت شما را تقویت کرده و سبب بهتر و بیشتر دیده شدن صفحات هدف سایت شما می‌شود که به صورت مستقیم، روی میزان فروش کسب و کار شما، تأثیرگذار است.

کارشناسان ما در «الو محتوا» با استفاده از استراتژی‌های محتوایی دقیقی مثل استراتژی محتوای پیلار-کلاستر و تولید محتوای تخصصی سئو شده، سبب بهبود رتبه صفحات هدف سایت شما در نتایج جستجوی گوگل می‌شوند.

۷- محتوای عالی، اعتبار برند شما را بالا می‌برد

چرا در هر صنعتی، بعضی از برندها و نام‌ها بر سر زبان‌ها افتاده و بعضی دیگر، علی‌رغم عملکرد برابر یا بهتر از برندهای خوشنام، خیلی معروف نشده‌اند؟ تفاوت در سرمایه‌گذاری روی تولید محتوای با کیفیت است. در صورتی که سایت کسب و کار شما منبع مناسبی برای کسب اطلاعات باشد، مطمئنا پس از مدتی، به یک مرجع عالی برای خرید تبدیل می‌شود.

۸- محتوای با کیفیت، سبب آگاهی از برند می‌شود

یکی از مهم‌ترین مفاهیم در بازاریابی، آگاهی از برند یا brand awareness است. تا زمانی که مردم، برند شما را نشناسند، از شما خرید نخواهند کرد. تولید محتوای با کیفیت، آهسته آهسته، نام برند شما را بر سر زبان‌ها می‌اندازد و سبب می‌شود که مردم، برند شما را بشناسند، به شما اطمینان کنند و در نهایت، مشتری شما شوند.

تیم تولید محتوای ما در «الو محتوا» با تحقیق در رابطه با پرسونای مخاطب شما، محتوایی درخور، با کیفیت و جذاب برای او تولید می‌کند و رفته‌رفته، زمینه‌ساز آگاهی از برند شما می‌شود.

۹- بازاریابی محتوایی سبب وفادار شدن مخاطبان و مشتریان به برند شما می‌شود

اینکه یک مخاطب یک بار به وبسایت شما سر بزند، یک خرید جزئی انجام دهد و دیگر، هرگز به وبسایت شما باز نگردد، اصلا چیز خوبی نیست. شما باید مشتریان خود را حفظ کرده و وفاداری آن‌ها را به برند خود، تقویت کنید.

وقتی محتوایی در سایت و شبکه‌های اجتماعی خود قرار می‌دهید که به درد مخاطب می‌خورد یا برای او جذاب است، مخاطب نیز این لطف شما را با وفادار ماندن به شما جبران می‌کند. مخاطبان و مشتریان می‌توانند نسبت به یک برند، بسیار متعصب باشند و ساعت‌ها با طرفداران دیگر برندها، در حمایت از برند شما، بحث کرده و خانواده و دوستان خود را ترغیب به خرید از شما کنند.

۱۰- بازاریابی محتوایی، بسیار به صرفه است

گزارش‌ها نشان داده‌اند که بازاریابی محتوایی، یکی از کم‌هزینه‌ترین استراتژی‌های بازاریابی است. شما می‌توانید با استخدام یک تیم بازاریابی محتوایی، خیلی سریع، وبسایت خود را به رتبه‌های خیلی خوبی در گوگل برسانید و چندین برابر دستمزدی را که به تیم تولید محتوای خود می‌پردازید، سود کنید. یک استراتژی بهینه‌تر، به ویژه برای کسب و کارهای کوچک این است که تولید محتوای تخصصی و مرتبط و حتی کل پروژه بازاریابی محتوایی خود را به تیم‌های تخصصی مثل «الو محتوا» بسپارند.

بازاریابی محتوایی، بازگشت سرمایه بسیار خوبی دارد. شما با صرف هزینه‌ای اندک برای تولید و انتشار محتوا، خیلی سریع، رتبه‌های خوبی در نتایج جستجوی گوگل کسب می‌کنید، برند خود را به مردم معرفی می‌کنید و مشتریان وفادار برای خود پیدا می‌کنید. با اینکه بازگشت سرمایه در بازاریابی محتوایی، بلافاصله و فوری نیست اما خیلی هم طول نمی‌کشد و به سرعت از سرمایه‌گذاری برای تولید محتوای مرتبط و جذاب برای مخاطبان خود، نتیجه می‌گیرید.

چرا تولید محتوای تخصصی را برون‌سپاری کنید؟

سه روش کلی برای پیاده‌سازی بازاریابی محتوایی وجود دارد:

  • استخدام یک تیم تخصصی سئو و تولید محتوا شامل مدیر سئو، کارشناسان سئو، مدیر محتوا و کارشناسان تولید محتوا برای انجام صفر تا صد بازاریابی محتوایی
  • استخدام یک تیم تخصصی سئو و تولید محتوا برای تعیین استراتژی‌ها سئو و تولید محتوا و برون‌سپاری فرایند تولید محتوا
  • برون‌سپاری کامل پروژه‌های بازاریابی محتوایی به شرکت‌های تخصصی مثل «الو محتوا»

برون‌سپاری بازاریابی محتوایی، همانند هر استراتژی دیگری مزایا و معایب خودش را دارد و شاید برای بعضی از سازمان‌ها، مناسب نباشد. با این حال، مزایای این استراتژی، به ویژه برای سازمان‌های کوچک که هنوز منابع کافی برای جذب نیروی انسانی لازم برای تولید محتوای تخصصی و جذاب در مقیاس بالا را ندارند، بسیار بیشتر از معایب آن است.

در صورتی که کسب و کار خود را به تازگی راه‌انداخته‌اید، اگر یک استارت‌آپ دارید و اگر تعداد نیروی انسانی شما خیلی زیاد نیست و می‌خواهید تمام تمرکز خود را روی فعالیت اصلی سازمان قرار دهید، برون‌سپاری فرآیند بازاریابی محتوایی، تصمیمی بسیار هوشمندانه است.

برون سپاری محتوای تخصصی

برون‌سپاری بازاریابی محتوایی، قطعا از نظر هزینه برای شما به صرفه‌تر است. به علاوه، شما با برون‌سپاری بازریابی محتوایی خود به یک تیم تخصصی مثل «الو محتوا»، به نوعی، کار را به کاردان سپرده‌اید. این در حالی است که اگر کسب و کار کوچکی داشته باشید، جذاب افراد با تجربه و حرفه‌ای در حوزه تولید محتوا و سئو، کار بسیار دشوار و شاید حتی نشدنی باشد.

البته برون‌سپاری می‌تواند معایبی نیز داشته باشد. برای مثال، در صورتی که تولید محتوای تخصصی را برون‌سپاری کنید، ممکن است هرگز، محتوا را با کیفیتی که مد نظر دارید، تحویل نگیرید. متأسفانه، تعداد شرکت‌هایی که بدون هیچ تخصصی، خود را به عنوان تیم تخصصی تولید محتوا و سئو معرفی می‌کنند، روز به روز در حال افزایش است. بعضی از این شرکت‌ها، نه تنها محتوای چندان با کیفیتی در اختیار شما قرار نمی‌دهند، بلکه ممکن است محتوا را در زمان مقرر نیز به شما تحویل ندهند.

برون‌سپاری برای شرکت‌های بزرگ نیز خالی از مزیت نیست. هر سازمانی، هر چقدر هم که بزرگ باشد، محدودیت‌هایی در توسعه سازمانی و افزایش نیروی انسانی دارد. در چنین شرایطی، ممکن است برای رقابت با رقبای بزرگ، نیاز به تولید محتوا فراتر از توان تیم تولید محتوای خود سازمان باشد. در چنین وضعیتی، برون‌سپاری تولید محتوا به تیم‌های تخصصی و حرفه‌ای، مثل «الو محتوا» راهکاری عالی است.

چرا بازاریابی محتوایی را به الو محتوا بسپارید؟

تیم «الو محتوا» یکی از شناخته شده‌ترین تیم‌های بازاریابی محتوایی در کشور است. الو محتوا برای هر حوزه‌ای که فکرش را بکنید، از آشپزی گرفته تا ورزشی، صنعتی، مذهبی، فروشگاهی، آرایشی و … دارای کارشناسان خبره تولید محتوای تخصصی است که می‌توانند محتواهایی بسیار با کیفیت را برای شما تولید کنند.

شما می‌توانید کل پروژه تولید محتوای خود را از صفر تا صد به الو محتوا واگذار کنید. در این صورت، استراتژیست‌های ما در الو محتوا، استراتژی محتوایی شما را تعیین می‌کنند و تیم سئو، با تحقیق کلمات کلیدی، در تولید محتوای مرتبط و سئو شده برای کسب و کار شما، مشارکت دارند.

البته خدمات الو محتوا فقط محدود به تولید محتوای تخصصی و سئو شده برای انتشار در وب نیست و خدماتی مثل تولید محتوای اینستاگرام، دیتا اینتری، تولید موشن گرافیک و تیزرهای تبلیغاتی، گزارش سایت رقبای شما، تولید رپرتاژ آگهی و خرید بک لینک نیز در لیست بلندبالای خدمات ما در الو محتوا قرار دارند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید