تکنیک‌هایی برای پیدا کردن کلمات کلیدی پول ساز

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 14 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/10/21
تکنیک‌هایی برای پیدا کردن کلمات کلیدی پول ساز

در این آموزش قرار است با تکنیک‌‌های‌ پیدا‌ ‌‌کردن کلمات کلیدی پول ساز و بسیار مهم در حوزه کسب و کار اینترنتی، به ویژه در رابطه با حوزه کسب و کار خودتان آشنا شوید. موفقیت کسب و کارهای اینترنتی وابسته به کلمات کلیدی است که توسط وب مستر و یا کسانی که سایت را اداره می‌کنند ، پیدا و استفاده می شوند.

در صورتی که نتوانید کلمات کلیدیِ مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کرده تا برای شما درآمدزایی بکنند‌،‌ ‌قطعا شکست می‌خورید و نمی‌توانید یک کسب و کار پول ساز داشته باشید. ‌شاید بتوانید ورودی و ترافیک‌های غیر هدفمند و غیر مرتبطی ایجاد کنید اما چنین چیزهایی برای شما درآمدزایی نخواهند کرد.

برای پیدا کردن کلمات کلیدی وب سایت و در کل کسب و کار خودتان، باید سه فاکتور را روی کلمات کلیدی در نظر بگیرید. اگر کلمات کلیدی منتخب شما هر‌کدام از این فاکتورها را نداشته باشند ارزش ‌آن را ندارند که برای کار کردن روی آنها وقت بگذارید.

کلمات کلیدی شما باید:  Low competition ، High search volume ، Customer fit  باشند.

اگر این سه عامل را بر روی وب سایت خود و بر روی آن کلماتی که استفاده می‌کنید لحاظ نکنید دقیقا به سمت شکست خواهید رفت و نمی توانید موفقیت چندانی در این حوزه داشته باشید.

شاید بپرسید این موارد چیست و چگونه آنها را بر روی کلمات کلیدی خود لحاظ کنیم؟

این سوالی هست که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

۱- رقابت کم بر روی کلمه یا Low competition

اگر وب سایت شما پتانسیل بالایی ندارد و تازه کار است و رقبای خیلی قدرتمندی دارید ، سعی‌کنید‌ کلماتی انتخاب بکنید ‌که رقابت روی آنها کم است یا به اصطلاح Low competition  هستند. اگر بتوانید این کار را به درستی انجام بدهید و البته دو فاکتور بعدی هم که به شما می گویم لحاظ بکنید یک گام موثر و خیلی قوی برداشتید تا سایتتان پیشرفت کند و درآمدزا بشود و بتوانید در حوزه کسب و کار آنلاین حرفی برای گفتن داشته باشید.

۲- میزان جستجوی بالای کلمه

اگر کلمات کلیدی شما جستجوی بالایی نداشته باشند و 2 مورد اولی و آخری را هم داشته باشید باز هم نمی توانید چندان موفق باشید. چرا؟چون اگر کلمه کلیدی شما ‌به طور مثال حتی اگر Customer Fit باشد و بتواند رقابت کمی هم ایجاد بکند ولی نتواند جستجوی بالایی داشته باشد به طور مثال در ماه فقط 10 جستجو داشته باشد قطعا شما از آن تعداد کم نمی‌توانید فروش داشته باشید چون باید نرخ تبدیل ورودی‌های سایتتان را هم در نظر بگیرید. پس حتما سعی کنید‌ کلمه‌ی‌کلیدی شما میزان جستجوی بالایی داشته یا اصطلاحا High Search Volume  باشد.

۳- درآمدزا بودن کلمه

مورد آخر که باید در هنگام انتخاب کلمات کلیدی شما لحاظ بشود Customer Fit بودن است.

که این مورد بسیار مهم است و در ابتدا هم گفتم، یعنی باید کلمات کلیدی شما درآمدزا باشند اگر درآمدزا نباشند صرفا می‌تواند برای شما ترافیک ایجاد بکند و هیچ دلیلی هم وجود ندارد که بتواند در آینده برای شما درآمدزا باشد. البته وب سایت‌هایی هستند که می‌توانند درآمدزایی از طریق ترافیک‌های غیر هدفمند داشته باشند. ولی کار سخت هست و شما بعدا باید از طریق تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ، استفاده از ایمیل مارکتینگ و روش‌های ترکیبی مثل اینفلوئنسر مارکتینگ بتوانید مشتریان خودتان را بیشتر کنید و با اطلاعات مشتریان خود رقابت کنید.

ابزارهای آنالیز و یافتن کلمات کلیدی

حالا با 3 ابزار بسیار مهمی که در اختیار داریم کلمات کلیدی‌ مورد نظر‌خودمان را پیدا کنیم و بتوانیم یک آنالیز هم از رقبای خودمان داشته باشیم.

ما 3 ابزار بسیار مهم با عنوان‌های Google Suggest یا راهنمای گوگل، Keyword Planner بخش Add words  گوگل و ابزار بسیار قدرتمند Ahrefs را داریم.

توصیه می‌کنیم اگر می خواهید لیست قدرتمندی داشته باشید از این سه روش به صورت ترکیبی استفاده بکنید البته هیچ کدام از این ابزارها به هم وابستگی ندارند و هرکدام می‌توانند به شما کمک بکنند.

ابزار google suggest

اولین ابزاری که از آن استفاده می‌کنیم ابزار‌ google suggest است. اگر وارد وب سایت گوگل بشوید و کلمه ی کلیدی مورد نظر خود را که به حوزه کسب و کار شما وابسته هست را به طور خلاصه یک یا دو حرف آن را وارد بکنید می‌توانید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط و پر جستجو که در ادامه به صورت آبشاری زیر کلمات کلیدی که شما جستجو کردید می آید لیست بلند بالایی داشته باشید که بتوانید آنها را فیلتر بکنید. به طور مثال می‌خواهم حوزه کسب و کارهای هاستینگ یا میزبانی وب را بررسی بکنم که خدمات مثلا سرور می‌دهند. اگر من در گوگل به فارسی جستجو بکنم خرید سرور

ببینید یک لیستی به صورت آبشاری باز شده که هر کدام از این کلمات ‌می‌توانند پتانسیل آن را داشته باشند که بر روی آنها کار کنیم. در واقع خرید سرور یک کلمه کلیدی هست که Customer Fit  هست. در ادامه باید‌ بررسی‌ بکنیم‌ که ‌آیا‌ High Search‌ Volume هست‌، Low Competition هست یا خیر؟

مثال: خرید سرور مجازی
به طور مثال خرید سرور را من اینجا دارم که یکی از کلمات کلیدی مرتبط که ورودی زیادی هم دارید خرید سرور مجازی است البته بیشتر از آن که ورودی زیادی داشته باشد Customer Fit  هست و revenue خیلی بالایی ایجاد می‌کند یعنی شما درآمد زیادی می‌توانید داشته باشید. حالا اگر خرید سرور را در گوگل جستجو بکنم در انتهای صفحه اول باز لیستی ‌از کلمات مرتبط به من میدهد که هر کدام از اینها درآمدزا است به طور مثال خرید هاست که در رابطه با همین حوزه کسب و کار نیز هست که ورودی خیلی زیادی دارد و خیلی هم رقابت روی آن سخت است.

در واقع این کلمه کلیدی فاکتور اول ما که بحث ‌Low Competition هست را رد می‌‌‌کند به خاطر اینکه باید کسب و کارهایی با این وضعیت رقابت بکنند و‌ در‌این‌کلمه بیایند‌ که‌ کسب و کارشان‌ و وب سایتشان از قبل‌ Authority بالایی داشته باشد. به طور مثال ما سعی می‌کنیم از این ترکیب استفاده بکنیم‌ و به به شما آموزش بدهیم.

ابزار google ads

ابزار Google ads را اجرا می کنیم و البته باید در نظر بگیرید که ابزارتان تایید شده باشد.

بر روی گزینه discover new keywords  کلیک بکنید

سپس در قسمت enter product or services closely related to your business

کلمه ی کلیدی مورد نظر خود را می نویسیم به طور مثال خرید هاست یا خرید سرور و یا هر‌کلمه ای که مد نظرتان هست.

سپس بر روی Get result  کلیک می کنیم.

در صفحه‌ی بعدی لیستی نمایش داده می‌شود که باید قسمت فیلتر را مد نظر بگیرید چرا که اگر اکانت شما تایید نشده باشد نمی‌توانید دسترسی داشته باشید.

باید به  location توجه کنید.

و اون رو به حالت All location ‌در بیاورید و زبان برنامه را هم‌‌ که در‌ کنار‌ گزینه ی لوکیشن است را به فارسی تغییر بدهید و در این حالت منتظر بمانید تا نتیجه برای شما sort بشود.

لیستی برای شما به نمایش در می آید که کلمه کلیدی خرید هاست تعداد زیادی جستجو دارد البته در google adwords می بینید که یک مورد در ماه 10 کا جستجو دارد و این عدد به صورت بازه است. اگر بیایم یک کمپینی از طریق add words لانچ بکنم حالا چون حوزه کسب و کار ما مرتبط با این کلمه نیست میتوانم دقیقا مشاهده کنم که این کلمه در ماه چند هزار بازدید دارد به طور مثال جلوی آن می‌نویسد به جای 1K یا  10 k مثلا 5 هزار یا 5 هزار و 300 تا یا هرچیز با این بازه تا 10k – شما می بینید اولین فاکتور کلمه که همان High Search Volume باشد رعایت شده است.

این قسمت بر مبنای avg . mothly searches  در واقع میتواند sort بشود که کلماتی که جستجوی بالایی دارند را به شما نشان بدهد.

در دو ستون بعدی می‌توانید میزان رقابتی بودن روی add words آنها را ببینید.

در واقع این رقابت را روی سئو طبیعی نشان نمی‌دهد ولی باز نشان می‌دهد که این کلمه چقدر میتواند رقابتی باشد. این کلمه از نظر رقبا 46/0 لیر تا 41/3 در واقع ارزش تبلیغات داشته. یعنی کسانی بودند که برای اینکه ‌این کلمه را در صفحه ی اولشان  به صورت تبلیغاتی داشته باشند حتی تا این اندازه هزینه کنند پس قطعا کلمه سختی باید باشد که این اندازه افراد حاضرند برای آن هزینه کنند به خاطر اینکه Customer Fit  است در واقع Customer Fit  بودن را می‌توانید از این قسمت متوجه بشوید کسانی که دارند روی کلمه ای سرمایه گذاری می کنند و برای آن تبلیغات می‌کنند پس آن کلمه بازگشت سرمایه دارد و Customer F it است و اگر بخواهم این کلمه را انتخاب بکنم تمامی فاکتورهای من را دارد به شرط اینکه سایت من authority  داشته باشد. اگر سایت من به تازگی شروع به کار کرده باشد فاکتور اول که Low Competition  هست رعایت نمی‌شود با اینکه در قسمت Competition سایت Low نوشته باشد.

در واقع این Low که در این قسمت زده میزان رقابت در حوزه تبلیغات ادوردز است نه سئو طبیعی.

من می‌توانم این کلمه رو در گوگل هم جستجو نمایم و مشاهده می‌کنیم که رقبای ما در صفحه اول چه وب سایت هایی هستند که در حوزه کسب و کار خودشان خیلی قدرتمند هستند و سرمایه گذاری خیلی زیادی می کنند که شما با تحلیل این وب سایت‌ها می‌توانید بفهمید که آن سایت به چه اندازه بزرگ است و چقدر هزینه ، چه اندازه نیرو و چقدر محتوا دارد. پس میزان Competition یا رقابتی بودن را می توانید از این قسمت متوجه بشوید.

یک بحث مهم دیگر که در این ابزار وجود دارد بحث فیلترها است.

اگر بر روی قسمت  Add Filter  کلیک بکنم

اگر بخواهم کلماتی را به من نشان بدهد که فقط در آن هاست باشد در این قسمت می توانم این کار را انجام بدهم.

چون همانطور که می‌بینید به صورت دسته و یا گروهی ادوردز کلماتی را به من نشان می‌دهد که ورودی دارند ولی این شاید صرفا به حوزه کسب و کار ما ربطی نداشته باشد ولی من اینجا می توانم با زدن یک فیلتر آن کلمات رو sort بکنم.

اگر روی keyword text  کلیک بکنم.

در حالت contain کلمه ی مورد نظر- هاست – را وارد بکنیم که در این صورت هر کلمه ای که در آن هاست باشد را به من نمایش می‌دهد در واقع این نتایج sort و فیلتر می‌شوند و تقریبا می‌شود گفت تمامی این کلمات به کلمه‌ی هاست مجهز هستند و درون آنها آمده است.

حالا می توانید بر روی گزینه ی  Download Keyword Ideas کلیک بکنید

تا لیستی از این کلمات که برای شما نمایش داده شده را در حالت اکسل دریافت کنید و با sort هایی که انجام می‌دهید بتوانید جلوی آن کلمه ای که پتانسیل این را دارد که بر روی آن کار بکنید تیک زده و بتوانید یک صفحه ی قدرتمند برای آن بسازید.

به طور مثال اگر این قسمت را نگاه کنید نوشته هاست رایگان

هاست رایگان بحث High Search Volume  را دارد به خاطر اینکه می تواند 1K تا 10K‌ برای ما بازدید بیاورد. در صورتی که بحث Competition یا رقابتی بودنشان را Low  در نظر بگیریم هر چند که High  است، یک فاکتور را اصلا ندارد و آن Customer Fit ‌ بودن است.

توجه کنید که Customer Fit  بودن یعنی باید درآمدزا باشد و کسی که دنبال هاست رایگان هست نمی‌خواهد پرداختی داشته باشد. شاید در آینده توسط یکسری هاستینگ‌ها که خدمات رایگان در ابتدای کار می‌دهند آن مشتریان بعدا کانورت بکنند ولی دید ما باید کلی باشد زیرا افرادی که به دنبال این کلمه هستند قصد خرید ندارند پس‌ Customer Fit بودن در این کلمه لحاظ نشده است. همینطور به همین تکنیکی که گفتم می‌توانید بر روی کلمات دیگری هم کار کرده و آنها را بررسی نمایید.

ابزار ahrefs

و ابزار آخر یک ابزار پولی است به نام Ahref که توی بحث کیورد اکسپلورر کمک چندان به ما نمی‌کند که تعداد دقیقی از آن کلمات و بازخوردها را بگیریم.

کافی است به  Keywords explorer بروم.

کلمه ی مورد نظر خود که خرید هاست بود را در این قسمت وارد می‌کنم تا جستجویی داشته باشیم.

این ابزار در ایران کار نمی‌کند ولی روی حالت معمولی هم می توانیم خروجی بگیریم فقط یک مورد را خواستم به شما نشان بدهم که حالت keyword difficulty هست که نشان می‌دهد این کلمه یک کلمه‌ی سخت است و هر چه این عدد به 100 نزدیک باشد نشان دهنده رقابتی بودن آن کلمه است و می‌بینید که در زیر عدد نوشته هارد – یعنی رقابت بر روی آن سخت  است و بحث Low competition  رد می شود.

از ابزار Ahref  می‌شود دیتای زیادی به دست آورد، که در این مورد، در دوره ی Ahref  به طور کامل و به صورت مرجع توضیح خواهم داد و دقیقا به شما نشان می دهم که چگونه از بحث کیورد دیفیکالتی گذر کرده و رقبا را پشت سر بگذارید. حتی می‌توانیم ببینیم که رقبای ما چه کارهایی کردند و چه مقدار ترافیک دارند، چه تعداد کلمات کلیدی آنها در آن صفحه رنک گرفته و کلمه‌ کلیدی اصلی به ازای آن لینک چه چیزی است.

حتی روی نمودار می شود تحلیل های بسیار خوبی داشت که از چه زمانی این کلمه شروع به رشد کرده که می‌توانید در این قسمت search volume  را ببینید که عدد 300 را زده که واقعی نیست به دلیل اینکه در ایران کار نمی‌کند ولی می‌توانید از قسمت Key word difficulty   بحث Low competition را بررسی نمایید.

امیدوارم از این آموزش نهایت استفاده را برده باشید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

پوررجب

بنظرم توضیحات کاملی بود خصوصا” برای افراد تازه وارد به این حوزه و کمک بزرگی در تنظیم یک پروژه کاربردی برای بنده داشت.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید