CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/03/23
CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا چیست ؟! این سیستم چه امکاناتی را در اختیار یک مدیر محتوا می گذارد؟! هنگام کار با سیستم مدیریت محتوا چه اصولی را باید بدانیم؟! پاسخ این سوالات را در ادامه ی این مطلب با هم بخوانیم.

سیستم مدیریت محتوا چیست

سیستم مدیریت محتوا چیست ؟! ابتدا به پاسخ این سوال اساسی بپردازیم؛ اگر می خواهید تولید محتوا کنیم، چگونه و با چه ابزاری باید آن را مدیریت کنید تا در جهت درست و هدفمند قرار گیرند.

“CMS” مخفف سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) است. یک اصطلاح توصیفی دیگر می‌تواند این باشد: « یک وبسایت به جای اینکه به یک مشکل بزرگ تبدیل شود، به راحتی می‌تواند به روزرسانی و مدیریت شود»، اما این تعریف کمی طولانی است.

سیستم مدیریت محتوا چیست

هدف یک سیستم مدیریت محتوا خوب این است که بدون زحمت و حتی کمی سرگرم‌کننده، بتوان محتوا را در وب سایتتان اضافه و مدیریت کنید. مهم نیست که چه سیستم مدیریت محتوایی انتخاب می‌کنید، مهم این است که چند اصل را در مورد نحوه کار آنها بدانید.

درباره محتوا فکر کنید، نه «صفحات»

وقتی “فهرست” اینترنت را مرور می‌کنیم، عموما زمانی که از “صفحه”ای به “صفحه” دیگری می‌رویم، به خودمان فکر می‌کنیم. هربار که صفحه نمایش بارگذاری می‌شود، ما وارد صفحه جدیدی می‌شویم.

این تقابل با کتاب‌ها دارای نکات مثبتی است. اما اگر می‌خواهید وب سایت خود را بسازید، باید این تقابل را رها کنید. کتاب‌ها و وب سایت‌ها فناوری‌های بسیار متفاوتی هستند.

در بیشتر کتاب‌ها تقریبا همه چیز در هر صفحه منحصربه‌فرد است. تنها عناصر تکرار شونده سرتیتر و پاورقی ها هستند. تمام چیزهای دیگر فقط محتواست.

“نوشتن یک کتاب” در نهایت به معنی جمع‌آوری جریانی از کلمات است که در صفحه اول شروع می‌شوند و در پشت جلد پایان می‌یابند.

سیستم مدیریت محتوا

یک وب سایت نیز دارای سرتیتر و پاورقی است، اما به تمام عناصر دیگر فکر کنید: فهرست‌ها، ستون‌های فرعی، لیست مقاله‌ها و غیره.

این عناصر جدا از محتوا هستند. تصور کنید مجبور بودید منو را به طور جداگانه در هر صفحه بازسازی کنید.

در عوض، یک سیستم مدیریت محتوا به شما این امکان را می‌دهد تا محتوای جدیدی را ایجاد کنید.

شما مقاله خود را می‌نویسید، آن را در سایت خود آپلود می‌کنید و سیستم مدیریت محتوا یک صفحه خوب را برایتان درست می‌کند: مقاله شما به همراه منوها، ستون‌های فرعی و تمامی تنظیمات.

مسیرهای بسیاری به سوی محتوا خود ایجاد کنید

در کتاب‌ها، بیشتر کلمات اساسا به نظر می‌رسند که یک بار دیده شوند. اغلب اوقات، شما از صفحه اول شروع می‌کنید و تا پایان آن را می‌خوانید.

این چیز خوبی است. هیچ وب سایت یا حتی خواننده کتاب الکترونیکی نمی‌تواند تمرکز عمیق و پایدار را زمانی که یک کتاب را در دست دارید به شما ارائه دهد. این چیزی است که فقط کتاب‌ها دارند. با داشتن این هدف، اکثر کتاب‌ها نیازی به ارائه مسیرهای زیادی برای محتوای مشابه ندارند.شما یک جدول از مطالب و گاهی اوقات یک فهرست دارید. شاید برخی از آنها منابع متقابل داشته باشند. اما اکثر مردم قصد دارند که کل کتاب را بخوانند، بنابراین تمرکز ما بر روی این نیست.

لینک در محتوا

با این حال، وب سایت‌ها معمولا دارای مقالات یا حتی قطعه‌های کوتاه‌تر محتوا هستند، که می‌توانند در هر ترتیبی خوانده شوند. یک وبلاگ ممکن است با ترتیب زمانی خاصی نوشته شود اما بازدیدکنندگان پست‌ها را بطور تصادفی می‌خوانند. بنابراین پست محتوا به تنهایی کافی نیست. اینجاست که به یک سیستم مدیریت محتوا نیاز پیدا می کنیم.

شما باید راه‌های زیادی به بازدیدکنندگان ارائه دهید تا آنچه را که می‌خواهند پیدا کنند. این می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  •  لیست کردن عناوین مقالات اخیر؛ گاهی اوقات با تیزرها یا آگهی‌های مبالغه آمیز مقاله را معرفی کنید
  •  لیست کردن دسته‌بندی‌ها یا تگ‌ها
  •  لیست کردن مقالات مشابه یا مرتبط
  •  هم‌نشری: یک RSS یا Atom برای خوانندگانی که از یک وبسایت جمع‌آوری‌کننده ( aggregator) استفاده می‌کنند.
  •  بایگانی به تاریخ، در صورتی که کسی به دنبال مقالات پی‌درپی باشد.

هر بار که شما پستی می‌گذارید، همه این چیزها باید به روز شوند. آیا می‌توانید تصور کنید که این کار را با دست انجام دهید؟

CMS یا سیستم مدیریت محتوا چگونه کار می کند

اما در واقع CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست و چگونه کار می کند؟! بله، در این مرحله است که ما به سیستم مدیریت محتوا نیاز پیدا می کنیم.

بعد از اینکه شما پست را گذاشتید، جایی است که CMS خوب خودش را نشان می‌دهد. شما مقاله جدید خود را آپلود می‌کنید، چند تگ اضافه می‌کنید و CMS بقیه را مدیریت می‌کند.

بلافاصله، مقاله جدید شما بر روی همه لیست‌ها نمایش داده می‌شود و  RSS شما به روز می‌شود. برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا حتی به موتورهای جستجو در مورد مقاله جدیدتان اطلاع می‌دهند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است مقاله را ارسال کنید. سیستم مدیریت محتوا خوب، زندگی را آسان می‌کند، اما شما باید کمی هم یاد بگیرید.

یک سیستم مدیریت محتوا چیست ؟ این سیستم یک ابزار صرفه‌جویی در کار است. با این حال، شما هنوز باید کمی یادبگیرید، تا بتوانید از آن استفاده کنید. اگر شما خودتان آن را مدیریت می کنید، ممکن است مجبور شوید روش نصب کردن آن را نیز یاد بگیرید. بسیاری از میزبان‌های وب‌ها نصب با یک کلیک را پیشنهاد می‌کنند.

کار سیستم مدیریت محتوا

اما احتمالا، شما می‌خواهید یک کپی از سایت خود ایجا کنید، تا بتوانید طرح‌ها و ارتقاهای جدید را آزمایش کنید. به هر حال ممکن است مجبور به یادگیری نصب دستی شوید. شما باید در مورد ارتقاء نرم افزارها چیزهایی را یاد بگیرید. توسعه‌دهندگان، پیشرفت‌ها و حفره‌های امنیتی را همچنان در کدها اظافه می‌کنند، بنابراین شما باید کپی خود را بطور منظم حفظ کنید.

اگر شما این کار را نکنید، سایت شما درنهایت توسط برخی از اسکریپتهای خودکار محو خواهد شد. یک سیستم مدیریت محتوا خوب، ارتقاء را نسبتا آسان می‌کند، اما شما هنوز هم باید آنها را خودتان به صورت دستی انجام دهید. گاهی اوقات، شما باید ابتدا در یک کپی شخصی از سایت خود نسخه‌های ارتقا داده شده را امتحان کنید و باید مراقب باشید که هیچ گونه تغییری انجام ندهید که پیشرفت‌های آینده را دشوار کند.

حتی اگر به توسعه‌دهنده‌ای استخدام کنید تا این وظایف را در وب سایت شما مدیریت کنند، همچنان میخواهید از نقاط قوت و خصوصیات سیستم مدیریت محتوا انتخابی خود مطلع باشید. با ارسال و مدیریت محتویات شما، کارایی و اعتماد به نفس شما بیشتر می‌شود. به علاوه، هرچه بیشتر در مورد این ویژگی‌ها بدانید، ایده‌های جدیدتری برای سایت به ذهنتان خطور می‌کند. وقت خود را صرف یادگیری سیستم مدیریت محتوا خود کنید، نتیجه‌نهایی بزرگتر از آنچه که شما فکر می‌کنید خواهد بود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

ویدا

متشکرم

پاسخ دادن
مانیا

ممنون

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید