تولید محتوای رایگان چگونه است؟

 • نویسنده : الناز میرآخوری
 • زمان مطالعه : 11 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/17
تولید محتوای رایگان چگونه است؟

امروزه به دلیل اینکه کسب و کارهای بسیاری به سمت و سوی مجازی شدن روی آوردند، بسیاری از کسب و کارها به دنبال تولید محتوا هستند. بسیاری از کسب و کارها امروزه برای آنکه بتوانند از طریق فضای مجازی و به صورت آنلاین به اهداف خود برسند و کسب درآمد داشته باشند به دنبال راه حل‌های برای تولید محتوای یونیک، جذاب و حرفه‌ای هستند. در این مقاله قصد داریم برای شما بگوییم که تولید محتوای رایگان چیست؟ با اصلا تولید محتوای رایگان وجود دارد؟ برای پاسخ با این سوالات و موارد مبهمی که در این باره در ذهن شما وجود دارد، همراه ما باشید.

آیا تولید محتوای رایگان واقعا وجود دارد؟

تمامی کسب و کارهای مجازی بدون هیچ اغراقی بدون قدرت تولید محتوا نمی‌توانند به اهداف نهایی خود دست پیدا کنند. به صورت کلی یکی از ابزارهایی که یک سایت را در موتورهای جستجو به درجات بالایی می‌رساند، تولید محتوای یونیک و حرفه‌ای است. هر چه تولید محتوا در سایت و شبکه‌های اجتماعی جذاب‌تر باشد، درآمد کسب و کار شما نیز بیشتر خواهد شد. انواع محتوا وجود دارد، که عبارتند از:

 1. تولید محتوا متنی
 2. تولید محتوا تصویری
 3. تولید محتوا صوتی
 4. تولید محتوا ویدئویی

فردی که به تازگی کسب و کار مجازی خود را راه اندازی نموده باشد، می‌تواند با کمی جستجو و پیدا نمودن ابزارهای رایگان تولید محتوا در هر نوعی را به صورت رایگان انجام دهد. در اینجا به شما می‌گوییم، که بله تولید محتوای رایگان واقعا وجود دارد. امروزه ابزارهای بسیاری وجود دارند، که می‌توانند در تولید محتوای جذاب و اصولی به شما کمک شایانی کنند. که در ادامه مقاله به معرفی چند مورد از آن‌ها به شما می‌پردازیم.

افرادی که محتوای رایگان تولید می‌کنند چه قصدی دارند؟

تولید محتوا حرفه‌ای است، که گستردگی فراوانی دارد، و دارای شاخه‌های متعددی می‌باشد. یک سری از افراد که سازنده ابزارهایی جهت تولید محتوای رایگان هستند، از پشت پرده این کار کسب درآمد می‌کنند و هدف اصلی آن‌ها هم چیزی جز درآمدزایی نیست. اما نوع آن کمی متفاوت است.

امروزه ابزارهای زیادی وجود دارد، که افراد به راحتی و به صورت رایگان از آن‌ها استفاده و محتواهایی جذاب و منحصر به فرد تولید می‌کنند. ابزارهایی که در تولید محتوای متنی به شما کمک می‌کنند همانند سایر ابزارهای گرافیکی، صوتی و …. زیاد هستند. این ابزارها قادر خواهند بود با دریافت موضوع و متنی که مد نظر شماست، با استفاده از کلمات مترادف محتوایی جدید به شما تحویل دهند.

تولید محتوای مجانی

در واقع افرادی که از این روش‌ها و ابزارها جهت تولید محتوا استفاده می‌کنند، هدف اصلیشان کاهش هزینه برای تولید محتوا است. زیرا با این کار آن هزینه را صرف اموری دیگر مانند تبلیغات که بسیار مهم است، در راستای موفقیت کسب و کار خود انجام دهند.

تهیه محتوای مجانی خوب است؟

شاید این سوال برای خیلی از شماها پیش بیاید، و پیش خود بگویید اگر تولید محتوای مجانی خوب است، پس چرا بعضی‌ها هزینه بسیاری را به این منظور اختصاص می‌دهند. تولید محتوا مجانی از جهاتی خوب و از جهاتی بد است. خوب است، زیرا در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود و به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن می‌توانید تولید محتوای خود را آنطور که می‌خواهید انجام دهید. اما این موضوع را فراموش نکنید امکان اینکه محتوای تولید شده شما توسط ابزارهای رایگان دست دوم باشد و شباهتی با محتوای سایت‌های دیگر داشته باشد، بسیار زیاد است.

ولی محتوایی که از ابتدا توسط اشخاص متبحر و کارشناسان این حوزه تولید می‌شود و برای آن هزینه می‌شود، مسلما برای اولین بار است، که در دنیای مجازی به انتشار گذاشته شده است و می‌توانید برای کاربران جدید و جذاب‌تر به شمار آید و در نتیجه کاربران بیشتری را به سمت و سوی کسب و کار بکشاند.

راه‌های ایجاد محتوای مجانی

همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، راه‌ها ور روش‌های بسیاری جهت تولید محتوای مجانی یا رایگان وجود دارد. از جمله این راه‌ها می‌توان به استفاده از ابزارهای رایگان جهت تولید محتوا اشاره نمود. در ادامه تعدادی از این ابزارها را برای شما معرفی می‌کنیم. ابزارهایی که به صورت رایگان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و تولید محتوایی جذاب و گیرا انجام دهید، عبارت است از:

 1. ابزار کنوا canva

ابزار canva یکی از ابزارهای بسیار محبوب و کار راه اندازی برای تولید کنندگان محتواست. این ابزار به هر محتواکاری این امکان را می‌دهد که به راحتی و بدون نیاز به آموزش خاصی محتوای تصویری جذاب و منحصر به فردی را از خود بر جای بگذارد. وجود ابزار کنوا باعث شده تا دیگر نیازی نباشد، که برای تولید محتوای تصویری به سراغ نرم ‌افزارهای سخت و پیچیده مانند فتوشاپ، کرل و …. بروید. به شما پیشنهاد می‌کنیم، بدون اینکه هزینه‌ای برای یادگیری و یا برون‌سپاری تولید محتوای تصویری دهید،  از این ابزار رایگان استفاده کنید و محتوای تصویری جذاب تولید کنید.

 • ابزار گیفی giphy

در حال حاضر به حدی استفاده از گیف در فضای مجازی زیاد شده است، که تقریبا از آن‌ها بیشتر از ایموجی‌ها استفاده می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت که ساخت گیف امروزه به یک بستر جهت تولید محتوای جذاب تبدیل شده است. سایت گیفی giphy یکی از ابزارهایی به شمار می‌رود، که در این راستا می‌تواند کمک شایانی به شما کند. اگر فردی هستید، که برای تولید محتوا نیاز به تولید گیف دارید، این ابزار رایگان می‌تواند به شما کمک کند. استفاده از این سایت با آی پی غیر ایرانی امکان‌پذیر می‌باشد.

 • ابزار انکر anchor

اگر به دنبال ابزاری رایگان جهت ویرایش پادکست می‌گردید، و به تازگی کسب و کار خود را آغار کرده‌اید، ابزار انکر anchor بهترین گزینه برای شما می‌باشد. به عبارتی می‌توان گفت، به راحتی می‌توانید پادکست‌هایتان را از طریق این سایت به انتشار بگذارید.

ابزارهای دیگری نیز جهت تولید محتوای رایگان وجود دارد، که می‌تواند به شما کمک کند. ما در اینجا به معرفی 3 تا از مهم‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها نیز پرداختیم و امیدواریم بتواند به شما در راستای تولید محتوا کمک کند.

مزایای استفاده از محتوای رایگان

استفاده از محتوای رایگان و ابزارهایی که به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم محتوایی رایگان تولید نماییم مزایایی به همراه دارد، که عبارتند از:

 1. صرفه‌جویی در هزینه
 2. صرفه‌جویی در زمان
 3. دسترسی و کاربری راحت ابزارهای رایگان تولید محتوا
 4. راه‌اندازی سریع کسب و کارهای تازه

معایب استفاده از محتوای رایگان

در کنار مزایایی که استفاده از محتوای رایگان دارد، معایبی هم در کمین آن‌ها نشسته است، که عبارتند از:

 1. امکان شناخته شدن محتوای کپی توسط موتور جستجو و در نتیجه امتیاز منفی
 2. شناخت کسب و کارتان به عنوان کپی کار
 3. عدم برقراری ارتباط موثر کاربران با برند یا کسب و کار شما
 4. عدم ارزشمند بودن محتوا

مقایسه محتوای گران، ارزان و رایگان

ضرب المثلی هستش که همیشه می‌گه هر چقدر پول بدی، همون قدر آش می‌خوری. این موضوع در تولید محتوا هم وجود دارد. به صورت کلی هر چه برای یک موضوع بیشتر هزینه شود، وقت بیشتری گذاشته شود و تلاش بیشتری در آن زمینه شود، مسلما نتیجه بهتری از آن حاصل خواهد شد. در مورد تولید محتوا که قلب و اصلی‌ترین ابزار موفقیت کسب و کارهای مجازی به شمار می‌رود، این موضوع بسیار حایز اهمیت است.

برای تولید محتوا اگر نیروی بیشتری از همه نظر گذاشته شود، نتیجه حاصل موفقیت‌آمیز تر خواهد بود. مسلما افرادی که از محتوای رایگان و یا ارزان قیمت استفاده می‌کنند، امکان اینکه در مسیر خود به مشکلاتی بر بخورند بسیار زیاد است. اما فراموش نکنید افرادی که تازه کسب و کار اینترنتی خود را آغاز کرده‌اند، در شروع راه استفاده از روش‌های ارزان و رایگان می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

اگر بخواهیم محتوای رایگان، ارزان و گران را با هم مقایسه کنیم، با اطمینان کامل می‌توانیم بگوییم نتیجه‌ای که از تولید محتوای گران حاصل می‌شود از آن دو دیگر بدست نمی‌آید.

فریلنسرهای با قیمت رایگان وجود دارد؟

اولین سوالی که شاید در اینجا برای شما پیش آید، این است که فریلنسر کیست؟ فریلنسر فردی است، که در خانه بدون هیچ محدودیت خاصی کارهای محتوای شما را به صورت پروژه‌ای قبول کرده و در زمانی که به توافق رسیده‌‎اید محتوای درخواستی شما را به شما تحویل می‌دهد. به عبارتی می‌توان گفت، فریلنسر همان دورکاری است.

امروزه مخصوصا در شرایط کرونایی بر تعداد فریلنسرها افزوده شده است و بسیاری ترجیه می‌دهند به جای اینکه هر روز به بیرونه از خانه بروند و تحت شرایط خاص کار کنند، در منزل پروژه قبول کنند و کار خود را جلو ببرند. مسلما فریلنسرها یا دورکاران تولید محتوا در قبال کاری که برای شما انجام می‌دهند، هزینه‌ای دریافت می‌کنند که کم یا زیاد بودن آن به کیفیت کار و توافق دو طرف بستگی دارد.

معایب و آسیب‌های تولید محتوای رایگان

آسیب‌های محتوای رایگان چیست؟

محتوای رایگان در مرور زمان می‌تواند آسیب‌های جدی به برند و کسب و کار شما وارد نماید، که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. شناخته شدن برند شما به عنوان کپی کار
 2. دریافت امتیاز منفی از موتورهای جستجو
 3. از دست دادن اعتماد مشتریان
 4. تکراری شدن محتوای تولید شده
 5. پایین آمدن رتبه سایت در گوگل

نتیجه محتوای مجانی چه نتیجه‌ای است؟

همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، نتیجه محتوای رایگان برای سایت‌های تازه‌کار و کم سرمایه مناسب می‌باشد. اما استمرار آن می‌تواند ضرباتی به سایت شما وارد کند. جهت جلوگیری از این قبیل اتفاقات تمام تلاش خود را برای تولید محتوایی با ارزش و هدفمند انجام دهید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید