محتوای ارزشمند؛ ارزش تولید محتوا را دارد؟

  • نویسنده : الناز میرآخوری
  • زمان مطالعه : 16 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/06/05
محتوای ارزشمند؛ ارزش تولید محتوا را دارد؟

امروزه می توان از وب سایت‌ها به عنوان یکی از مناسب‌ترین بستر‌ها برای کسب درآمد یاد کرد. تولید محتوای ارزشمند اصلی‌ترین راهکار مدیران وب سایت‌ها برای جذب مخاطب بیشتر و در نتیجه درآمد بیشتر است؛ اما محتوای باکیفیت چه متحوایی است و ویژگی‌های آن کدامند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

کنجکاو هستید که چرا برخی از محتواهایی که عالی به نظر می‌رسند در رشد و توسعه یک تجارت موفق نیستند؟ این جمله که “محتوا پادشاه است” سالهاست که یک کلیشه آنلاین است، اما درست نیست. هرگز درست نبوده است محتوا به خودی خود؛ حتی محتوای فوق العاده؛  فقط محتوا است. ممکن است سرگرم کننده باشد. ممکن است آموزشی باشد. ممکن است حاوی راز صلح جهانی باشد و واقعا ایده جدیدی ارائه بدهد، اما قدرت جادویی ندارد. تا زمانی که یک چیز اضافه نکنید، این محتوا تجارت شما را دگرگون نخواهد کرد یا شما را به جایی که می‌خواهید نخواهد رساند. بازاریابی محتوا بدون «اهداف تجاری» بی‌معنی است.

تولید محتوای ارزشمند چیست؟

یکی از بهترین روش‌های که شما توسط آن خواهید توانست به درآمدی مناسب با سرمایه حداقل دست پیدا کنید، ایجاد یک وبسایت و درآمد زایی از طریق آن است، اما در این راه شما رقیبانی بزرگ خواهد داشت که باید خود را برای مقابله با آنها آماده کنید.

می‌توان گفت قریب به ۷۰% از افرادی که قصد پیدا کردن مطلبی را در اینترنت دارند، از موتور‌های جستجو استفاده می کنند، اما چگونه می‌توان کاری کرد که محتوای یونیک تولید شده توسط شما در صد مطالب جستجو شده قرار بگیرد؟

چه عواملی باعث کارایی بازاریابی محتوا می‌شوند؟

برای اینکه محتوا کارساز باشد، باید اهداف بازاریابی و تجاری خود را درک کنید. سپس می‌توانید به جای اینکه صرفاً به مخاطب خود چیزی بدهید که روی آن وقت بگذارد، محتوایی تهیه کنید که در خدمت آن اهداف (اهداف تجاری شما) باشد. پست‌های وبلاگ شما، بازاریابی از طریق ایمیل، کتاب‌های الکترونیکی، پادکست‌ها، تبلیغات و غیره، همه این موارد نیاز دارد تا در یک تصویر بزرگتر دیده شوند. 

بازاریابی محتوای ارزشمند

اگر صرفاً برای ابراز وجود خلاقانه وبلاگ می‌نویسید، همانطور که دلتان می‌خواهد پیش بروید و بنویسید. اما اگر از محتوا برای بازاریابی مشاغل استفاده می‌کنید، به یک چارچوب استراتژیک نیاز دارید تا بتوانید از وقت و تلاش خود، بیشترین بهره را ببرید.

تولید محتوا را یاد بگیرید

اغلب ما بر این باور هستیم که یک محتوای خوب، محتوایی طولانی همراه با چند تیتر در محتوا و یک عنوان جذاب است! اما واقعا اینگونه نیست. بطور کلی هر محتوا را می توان به دو جزء تقسیم کرد:

بخش اول: زیبایی و شکل مناسب

سعی کنید جوری متحوای خود را تزئین کنید که مخاطب شما نتواند از آن چشم بردارد، بطور کلی رابطه چشمی اولین جز از وجود انسان است که باعث ایجاد ارتباط بین او و هر چیز دیگری می شود.

در برخی متن‌ها، طول پاراگراف‌ها بسیار زیاد است، جملات طولانی هستند، عنوان‌ها در مکان‌های مناسب و مربوطه قرار نگرفته آمد و …

محتوا ارزشمند

همین امور باعث می شوند تا خواننده در اولین نگاه خواننده نتواند ارتباط خوبی با نوشته برقرار کند، یا اینکه از خواندن آن دلسرد شود.

استفاده از تصاویر مناسب

تصاویری که شما در متن خود برای ایجاد مقاله از آنها استفاده می‌کنید علاوه بر بالابردن ارزش و کیفیت محتوا، باعث خواهند شد تا موتورهای جستجو هم مطلب شما را در الویت قرار دهند.

بخش دوم: محتوای ارزشمند

بطور کلی مطلب ایجاد شده توسط شما باید این کشش را در مخاطب، برای ماندن در سایت شما ایجاد کند، زیرا محتوای ارزشمند محتوایی است که در اصل برای خواننده جذاب باشد.

از سوی دیگر یک‌ محتوا باید از لحاظ نگارش و املا نیز تمامی قواعد مربوطه را رعایت کند، موتور جستجوی گوگل در این رابطه بسیار حساس است، در صورتی که مطلب شما دارای غلط املایی یا کلمات تعریف نشده باشد، گوگل از دادن الویت به این مطلب صرف نظر خواهد کرد.

نگاهی جزئی تر

تا به اینجای کار یک نگاه کلی به کلیه مواردی داشتیم که باعث می‌شوند تا شما یک مقاله مفید، با رعایت تمام اصول نگارشی و سئو داشته باشد؛ اما در ادامه مطلب در جزئیات موضوع دقیق تر خواهیم شد تا بتوانیم با استفاده از آنها یک محتوا ارزشمند تولید کنیم.

عنوان، اولین چیزی که باعث جذب مخاطب می شود

اهمیت یک عنوان و یا اسم خوب برای مقاله ایجاد شده بر هیچ کسی پوشیده نیست، یک عنوان خوب نباید بسیار طولانی و یا خیلی کوتاه باشد، از کلمه کلیدی اصلی در آن استفاده شده باشد و جذابیت کافی برای جذب مخاطب را داشته باشد.

با دادن لینک‌های متنوع به مطلب خود اعتبار ببخشید

گوگل ارزش زیادی برای مطالبی با منابع موثق قائل است، زمانی که شما درحال تولید محتوای با کیفیت هستید، لازم است تا از چند منبع خارجی معتبر، یعنی وب سایت‌هایی با تعداد بازدید کننده بالا و همچنین دارای اعتبار، استفاده کرده و برخی از کلمات در مطلب خود را به آنها لینک دهید.

البته لازم به ذکر است که لینک دهی دروغ، کاری بی ارزش است و باعث خواهد شد تا مطلب شما توسط گوگل به عنوان اسپم شناخته شود!

عنوان و زیر عنوان‌های متعدد

در ابتدای مطلب به اهمیت عنوان اشاره کردیم، اما زیر عنوان هم‌، مانند عنوان از اهمیت بالایی هم در جذب مخاطب و زیبا بودن مطلب برخوردار است و هم از لحاظ سئو.

برای عنوان بندی مناسب محتوای خود، بهتر است اولین عنوان، جامع‌ترین عنوان یا به اصطلاح heading باشد. یک تیتر که دارای کلمه کلیدی اصلی است، قالب بندی آن بزرگتر از سایر تیتر‌ها است و نسبت به همه‌ی آنها جامعیت دارد.

عنوان در محتوا با ارزش

سایر تیتر‌ها بسته به الویت و میزان اهمیت، قالب بندی خواهند شد، به این شکل که مثلا مهم‌ترین عنوان با heading 2 و عنوان‌های بعد با heading ‌های کوچک تر قالب بندی می‌شوند.

تصویر، نمادی جذاب برای یک مقاله با ارزش

شاید شما فکر کنید که انتخاب یک تصویر با کیفیت اثر بخشی زیادی در بالا بردن سطح محتوا خواهد داشت، اما عملا اینگونه نیست! اغلب تصاویر با کیفیت دارای حجم بالای هستند، دیر لود شدن یک صفحه اصلا برای کاربر مطلوب نیست، همچنین این کار به وب سایت شما نیز لطمه می‌زند.

لازم است تا قبل از بارگذاری تصویر آنها را از لحاظ سایز و حجم بهینه کنید که ابزار‌های مختلفی برای ‌این کار هم به صورت نرم افزار و هم به صورت آنلاین وجود دارد.

کلمات کلیدی متعدد و مترادف دست شما را برای جذب مخاطب بیشتر باز می‌گذارند

استفاده از کلمات کلیدی متعدد و مترادف آن باعث می شود تا دایره لغاتی که شما برای جذب مخاطب از آنها استفاده می کنید، افزایش پیدا کند.

اجازه دهید تا با یک مثال مطلب را برایتان روشن کنیم: روز و صبح دو کلمه هم معنی هستند، زمانی که قرار است درباره روز صحبت کنید، اگر فقط بر روی این کلمه مانور دهید قطعا نیمی از مخاطبان که درباره کلمه صبح به جستجو پرداخته اند را از دست خواهید داد.

اما در صورتی که از کلمه صبح هم در بخش‌هایی از مطلب خود، به عنوان واژه مترادف استفاده کنید، قادر هستید تا بیننده بیشتری را به سمت خود جذب کنید.

مهم‌ترین بخش ماجرا، شناسایی مخاطب!

به دلیل اهمیت این موضوع لازم است تا توجه بیشتری به این بخش داشته باشید، شناسایی مخاطب باعث می‌شود تا بدانید که قرار است با چه کسانی ارتباط داشته باشید؛ قشر جوان؟ نوجوانان؟ خانواده؟ مدیران و …

در این زمان حتی نحوه نگارش شما هم تغییر خواهد کرد، به عنوان مثال ممکن شما در تولید محتوا برای جوانان از زبان محاوره استفاده کنید، کودکان عاشق مطالب رنگی زرق برق هستند و … در این باره یک مطلب آموزشی تولید محتوا برای شما لینک می‌کنم تا ببینید.

محتوا ارزشمند

تولید محتوای ارزشمند کار ساده‌ای نیست! اما با آموختن آن به سادگی می‌توانید مخاطبانی دائمی را برای خود جذب کنید.

هدف شماره 1: اعتماد مخاطبانتان را به دست آورید.

این بارزترین کاربرد بازاریابی محتوا است و اتفاقا مورد خوبی است. وقتی محتوای مفید، جالب و ارزشمندی خلق می‌کنید، مخاطبان یاد می‌گیرند که می‌توانند به شما اعتماد کنند. آنها می‌بینند که شما می‌فهمید در حال انجام چه کاری هستید. آن‌ها شخصیت شما و اینکه تعامل با شما چگونه است را درک می‌کنند. عدم اعتماد باعث خراب شدن تبدیل (تبدیل مشتری به خریدار) می شود. فراوانی محتوای ارزشمند، اعتمادی می‌سازد که هیچ چیز دیگری نمی‌تواند. اما تعداد زیادی از بازاریابان همانجا متوقف می‌شوند. درحالیکه این فقط آغاز راه است.

هدف شماره 2: مخاطبان جدیدی را به سیستم بازاریابی خود جذب کنید.

از وقتی یک جوجه بازاریاب بودیم، این حرف آقای گودین (استراتژی‌نویس و بازاریاب) در ذهن ما حک شده است: “شما باید خارق العاده باشید.” محتوای شما باید به اندازه کافی جذاب باشد تا بتواند پیوندها، اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی و مکالمات را به خود جلب کند. چرا؟ تا از آنجا افراد جدید بتوانند شما را پیدا کنند. مهم نیست که مشتریان فعلی شما چقدر خوشایند و دست و دلباز هستند، برای سالم نگه داشتن تجارت خود، به یک جریان مداوم از مشتری‌های جدید نیاز دارید. محتوای قابل توجهی که در سراسر وب به اشتراک گذاشته می‌شود، بیشترین مخاطبان جدید را، برای شما پیدا می‌کند.

هدف شماره 3: مشکل کارتان را پیدا کنید.

واقعیت این است که بیشتر مشاغل پایدار پیشرفت می‌کنند زیرا، مشکلات را حل می‌کنند. آنها مشکلات سلامتی، مشکلات والدین، ​​مشکلات مالی، مشاغل و مشکلات فناوری را حل می‌کنند، یا حتی مشکلاتی از جنس “برای شام چه چیزی درست کنم؟“. وقتی مشکلات احتمالی را می‌شناسید، می‌فهمید که چگونه به حل آنها کمک کنید و سپس هسته اصلی پیام بازاریابی خود را پیدا میکنید. محتوای استراتژیک، به مشکلاتی می‌پردازد که جامعه هدف شما با آن روبرو است. چه چیزی آنها را آزار می‌دهد؟ چه چیزی آنها را می‌ترساند؟ چه چیزی آنها را در شب بیدار نگه می‌دارد؟

یک برنامه بازاریابی محتوای هوشمند به سوالات مخاطبان بها میدهد. فضای ارتباط گیری از این جنس، ممکن است در پاسخ‌های ایمیل یا بخش نظرات وبلاگ ایجاد شود، یا شما ممکن است جلسات پرسش و پاسخ یا وبینارهای خاص را برای سوالات برگزار کنید. به سوالاتی که جامعه هدف از شما می‌پرسد، گوش دهید و از آنها به عنوان قطب نما، برای راهنمایی محتوای آینده خود استفاده کنید.

هدف شماره 4: مزایا را نشان دهید.

بدیهی است که، ما مشکلات احتمالی را کاوش نمی‌کنیم و آن را رها می‌کنیم. ما در مورد راه‌حل‌ها صحبت می‌کنیم. ما درمورد آنچه که این مشکلات آزار‌دهنده را برطرف می‌کند، صحبت می‌کنیم مثل تکنیک‌ها، نکات، ترفندها، روش‌ها و رویکردها. اگر شغل خاصی دارید یا در حل مشکلات بازار خود ایده خاصی در ذهن دارید، رویکرد فردی شما، گوشت و خون بازاریابیِ محتوای شماست.

پستی با عنوان “10 راه حل برای مسئله X” محتوایی است که شما خلق می‌کنید و بر مزایا متمرکز است. این نشان می‌دهد که چگونه مشکلات را حل می‌کنید و به مشتریان نشان می‌دهد که، از تعامل با شما چه نتیجه‌ای می‌گیرند. محتوای استراتژیک فقط  بیان نمی کند: “محصول من، راه حل مشکل شما است.” بلکه آن را نشان می دهد و این یک روش اساسی برای ترغیب کردن است.

هدف شماره 5: بر مشکلات و اعتراضات مسلط شوید.

مشتری شما به دنبال راه حل برای حل مشکل خود است، اما او همچنین مراقب مشکلات احتمالی است. محتوای استراتژیک می‌تواند راهی عالی، برای رسیدگی به اعتراضات احتمالی باشد یا همان دلایلی که آنها بخاطرشان خرید نمی‌کنند. آیا قیمت یک مساله است؟ محتوایی بنویسید که نشان دهد چطور  محصول  شما در طولانی مدت مقرون به صرفه خواهد بود؟  آیا مشتریان شما فکر می‌کنند استفاده از محصول شما بیش از حد پیچیده باشد؟

محتوایی بنویسید و صفر تا صد استفاده از محصول را به زبان ساده توضیح دهید. مشکلاتی که مشتری را از خرید باز می‌دارد درک کنید و سپس به روش‌های خلاقانه‌ای برای حل این مساله و اعتراض در محتوا چاره‌جویی کنید. باید مساله را قبل از اینکه خریدار به صفحه فروش برسد، برای او حل کرده باشید.

هدف شماره 6: تصویری از زندگی با محصول خود ارائه دهید.

یک فعال حرفه ای در بخش بازاریابی محتوا، اینطور می‌نوسید: “در شبی گرم، حین رانندگی، نسیم ملایمی که لابلای موهایتان می وزد را لمس کنید. گاز بدهید و نیرویی را که به سرعت شما را به پیش میراند احساس کنید. به نمایش زیبایی از فناوری الکترونیکی  بر روی داشبورد خود نگاه کنید. قدرت و هیجان ماشین فوق العاده اسپرت آمریکایی را احساس کنید. “

بازاریابی محتوا

او ماشین را توصیف نمیکند؛ او در حال توصیف تجربه راننده است. این نوع محتوا بسیار نتیجه‌بخش است. داستان‌سرایی یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی محتوا است و این یک روش عالی برای این است که به مشتریان اجازه دهید پیشنهاد شما را قبل از اینکه خودشان تجربه کنند، به طور ذهنی آزمایش کنند.

هدف شماره 7: جذب شرکای استراتژیک

اهداف شغلی شما هرچه باشد، مشارکت، اغلب، هوشمندانه‌ترین راه برای رسیدن به آنجاست. هنگامی که علاقه‌مند به ایجاد محتوای عالی هستید، خواهید فهمید که شرکای بالقوه، جذب این اشتیاق و علاقمندی می‌شوند و شما را در این راه یاری خواهند کرد.

هدف شماره 8: وفاداری مشتریان فعلی را عمیق‌تر کنید.

هر شرکتی نیاز به جذب مشتری جدید دارد. اما، بیشترین پتانسیل رشد در بیشترِ مشاغل، مربوط به ایجادِ روابطِ تنگاتنگ با مشتریان فعلی است. پایگاه محکم، خرید مکرر و تکرار تجارت، مشخصه یک تجارت بزرگ است. حتی اگر بازاریابی محتوا را برای جذب مشتری جدید انجام ندادید، می‌توانید با بهبود ارتباطی که با مشتریان فعلی خود دارید، کاملاً تجارت خود را بهبود ببخشید.

برای افرادی که قبلاً از شما خرید کرده‌اند، تجربه غنی‌تری ایجاد کنید. محصولات و خدمات خود را با مرتبط‌سازی آنها با محتوای مفید و کاربرپسند، جذاب‌تر کنید. از افرادی که قبلاً از شما خرید کرده‌اند به طرق مختلف قدردانی کنید، آنها جبران خواهند کرد.

هدف شماره 9: ایده‌های جدید تجاری را توسعه دهید.

جریان محتوای شما، مکانی خارق‌العاده برای آزمایش ایده‌های جدید است. به تغییر موقعیت محصول اصلی خود فکر می‌کنید؟ سعی دارید پیشنهاد فروش منحصر به فرد خود را بهتر تعریف کنید؟ مشکلی جدید در آینده پیش بینی کرده‌اید که ممکن است مشتریان بخواهند آن را حل کنید؟ این ایده‌ها را وارد محتوای خود کنید و ببینید واکنش مردم چگونه است. شما می‌توانید آزمایش کنید چه چیزی مردم را به هیجان می‌آورد و چه چیزی سبب بی‌میلی‌شان می‌شود.

محتوا یک روش شگفت انگیز و کم خطر، برای آزمایش ایده‌های شما است و همچنین ریسک بسیار کمی دارد. مخاطبان شما با واکنش‌های خود به شما اطلاع می‌دهند که کدام ایده ها خوب است و کدام یک باعث سردی آنها می‌شود.

هدف شماره 10: شهرت خود را با موتورهای جستجو افزایش دهید

بسیاری از بازاریابان محتوا فکر می‌کنند این مساله (SEO یا ارتقا رتبه وبسایت در موتورهای جستجو)  دلیل شماره 1 برای ایجاد محتوا است، اما اگر این هدف را در اولویت  نامناسبی قرار دهید، احتمالاً با سئو مبارزه خواهید کرد. موتورهای جستجو زمانی شما را باارزش قلمداد می‌کنند، که خوانندگان شما را با ارزش بدانند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید