فریلنسر تولید محتوا کیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 20 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/14
فریلنسر تولید محتوا کیست؟

فریلنسر تولید محتوا دقیقا همان کسی است که در خانه‌اش نشسته از باد کولر و نور آفتاب لذت می‌برد، کار می‌کند و پول درمی‌آورد درست وقتی که شاید شما در ترافیک سنگین خانه به محل کار و یا برعکس باشید.

فریلنسری تولید محتوا چه کاری انجام می‌دهد؟

حتما برای شما هم پیش آمده که دوست داشته باشید کار کنید و درآمدی داشته باشید اما خیلی مسائل مثل دوری مسیر، هزینه‌های رفت و برگشت، ترافیک و سر و کله زدن با افراد بسیاری در محل کار شما را از ادامه‌ی مسیر باز داشته است. فریلنسری همان کاری است که دقیقا برای شما ساخته شده. شما در فریلنسری معمولا از راه دور، در خانه و بدون نیاز به حضور دائمی در محل کار وظایف محوله را انجام می‌دهید.

فریلنسری یا دورکاری نوعی از شغل است که در آن شما تعهد میدهید خدمتی را برای کارفرما در زمان مشخصی به سرانجام رسانده و تحویل دهید و دستمزد توافقی را دریافت کنید. وقتی شما نیروی کار آزاد یا فریلنسر باشید هر زمان دوست دارید کار را انجام می‌دهید این به معنی این نیست که می‌توانید کار را تا هر زمان بخواهید به تعویق بیاندازید بلکه با این مزیت می‌توانید برنامه‌های دیگر زندگی خود از جمله تفریح و آموزش و سرگرمی را نیز در کنار کار خود داشته باشید.

اینکه برای هر کار چه مقدار زمان صرف کنید و چه مقدار پول دریافت کنید کاملا بستگی به میزان توانایی شما دارد. برای آنکه یک دورکار یا فریلنسر قوی باشید بهتر است در یک یا دو حوزه نهایتا متخصص باشید و دنبال کار در همه‌ی شاخه نباشید تا بتوانید در حوزه‌ی تخصصی خود مطرح شده و پروژه‌های بیشتری دریافت کنید.

چگونه فریلنسر شویم؟

هر مهارتی که دارید از تایپ و نویسندگی و طراحی و برنامه نویسی و و کار با نرم افزارهای گرافیکی و حتی روابط عموی قوی و تسلط به زبان‌های مختلف و… در حوزه‌ی فریلنسینگ یا دورکاری به کارتان می‌آید. شما می‌توانید همزمان خدمات خود را به چند کارفرما ارائه کنید. اگر دانشجو هستید، خانم خانه‌دار هستید و یا فردی در جستجوی شغلی که در آن خودتان آقا بالا سر خودتان باشید فریلنسری برای شما بسیار مناسب است.

برای آنکه یک فریلنسر عالی باشید لازم است در کار خود حرفه‌ای شوید. ولی اگر تازه شروع به کار کرده و مهارتی را به تازگی کسب کرده‌اید دلسرد نشوید. با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید پروژه‌های مناسبی پیدا کرده و مشغول به کار شوید.

هرچه بیشتر کار کنید مهارتتان روز به روز افزود می‌شود اما دقت کنید همان ابتدای کار حوزه‌ی مورد علاقه‌ی خود را بشناسید و در همان حوزه به فعالیت بپردازید. اگر در یک حوزه حرفه‌ای شوید و فقط در همان زمینه پروژه بپذیرید به زودی بین کارفرماهای مختلف در همان زمینه‌ی خاص به عنوان یک فرد حرفه‌ای شناخته شده و می‌توانید دستمزد بیشتری دریافت کنید.

فریلنسر بودن به معنی آزادی کامل شما نیست. بعد از آنکه فریلنسری را به عنوان یک شغل و حرفه انتخاب می‌کنید باید هر روز بیشتر یاد بگیرید. بیشتر مطالعه کنید و حرفه‌ای تر شوید. هرچه نمونه‌ کارهای بیشتری برای ارا‌ئه داشته باشید و هر چه در یک حوزه‌ی خاص فعالیت متمرکزی انجام دهید زودتر به فردی حرفه‌ای تبدیل می‌شوید.

مراحل فریلنسر تولید محتوا شدن

جمله‌ی معروف بیل گیتس به گوش همه رسیده است که «محتوا پادشاه است». اگر کمی عمیق‌تر به این واژه نگاه کنیم پی می‌بریم پادشاه سازنده‌ی محتوا است نه خودِ آن. شما به عنوان فریلنسر می‌توانید فریلنسر تولید محتوا شوید. یعنی همان طور که در اتاق دلچسب خود در گرمای دلپذیر منزل نشسته‌اید کارتان را انجام دهید.

نکته: فریلنسر بودن اتفاق بسیار شیرینی است اگر شما بتوانید دورکار تولید محتوا شوید. برای این کار نیاز به داشتن توانایی‌های بسیاری ندارید ولی اگر فقط یک مهارت دارید باید در همان حوزه حرفه‌ای باشید. و قبل از همه‌ی اینها باید خلاق باشید. یاد گرفتن را دوست داشته باشید و همیشه در تکاپو و تلاش بودن از ارزش‌های زندگی شما باشد.

یک فریلنسر تولید محتوا باید همیشه به روز باشد. از هر اتفاقی میافتد به خصوص تغییرات در پلتفرم شبکه‌های اجتماعی با خبر باشد و عاشق یادگیری و یاد دادن باشد. فرقی نمی‌کند شما محتوا با نوشتن تولید می‌کنید یا با عکس گرفتن یا حتی خلق یک تصویر مهم این است که بدانید وقتی یک دورکار تولید محتوا هستید در حال انتقال ارزش‌های پذیرفته شده‌ی خود به مخاطب اید پس باید با دقت و مسئولیت بالایی تولید محتوا کنید.

مراحل فریلنسر تولید محتوا شدن بهتر است طی کنید اشاره می‌کنیم:

 • وبلاگ یا سایت شخصی خود را بسازید

کارفرماها از شما نمونه کار می‌خواهند پس اگر تا به حال فقط به صورت آزاد و خلاقانه برای خودتان فعالیت می‌کردید یا پروژه‌های قدیمی دانشجویی انجام‌ می‌دادید حالا باید یک سایت یا وبلاگ داشته باشید. وبلاگ شما مثل نمایشگاه محصولات شماست. هرچه محتواهای خلاقانه‌تر، به روز تر،‌ و حرفه‌ای‌تر در آن آپلود کنید نمایشگاه بهتر با محصولات وسوسه انگیزتری دارید.

وبلاگ شما جایی است که هر کارفرمایی در فضای مجازی ممکن است با یک سرچ ساده به آن برسد پس برای اینکه وبلاگتان در موتورهای جستجو نمایش داده شود در مورد سئو کردن محتوا هم مطالعه کنید چرا که علاوه بر دلیل قبلی دلیل بعدی این است که اولین چیزی که هر کارفرمایی بعد از سفارش تولید محتوا از شما به عنوان فریلنسر تولید محتوا می‌خواهد سئو کردن محتوا برای موتورهای جستجو است.

داشتن شخصیت واقعی برای یک فریلنسر تولید محتوا

یکی دیگر از مزایای داشتن سایت یا وبلاگ شخصی این است که به عنوان تولیدکننده‌ی محتوای متنی و نویسندگی مجبورید هر روز در وبلاگتان بنویسد و مطلب بگذارید پس خواه ناخواه هم مطالعه‌تان افزایش می‌یابد و هم توانایی نویسندگی‌تان روز به روز بیشتر‌ می‌شود. همچنین اگر قصد تولید محتوا در حوزه‌های عکس و انیمیشن و موشن گرافی و ویدیو و حوزه‌هایی از این دست را دارید می‌توانید در کنار سایت و وبلاگ روی شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام هم تمرکز کنید.

 • قرارداد رسمی ببندید

شفاف باشید و از کارفرمای خود بخواهید با شما شفاف باشد. از بیان اینکه با چه مقدار دستمزد محتوای سفارشی کارفرما را تولید می‌کنید نترسید. حرفتان را بزنید و از کارفرما هم بخواهید طی یک قرارداد رسمی با شما وارد مذاکره شود. بستن قرارداد و شفاف سازی موعد تحویل و پایان پروژه و میزان دستمزدهای هر پارت از پروژه هم به شما برای انجام کار انگیزه می‌دهد و هم کارفرما را متعهد به انجام مفاد قرارداد می‌کند.

 • ارزش کارتان را بشناسید

بهتر است بی گدار به آب نزنید. تحقیق کنید. مثلا ببینید برای نوشتن یک مقاله با موضوع گردشگری به طور معمول به ازای هر کلمه چه مقدار دریافت می‌کنند. شاید فکر کنید در ابتدای کار باید با دستمزدهای خیلی کم و اندک شروع کنید ولی یادتان باشد این کار باعث می‌شود به مرور علاقه‌ی خود را به کار از دست بدهید. پس علاوه بر اینکه در مورد نرخ معمول دستمزد در دنیای تولید محتوا تحقیق می‌کنید ببینید چه مقدار دستمزد شما را راضی می‌کند. رقم‌های فضایی ندهید ولی از ارزش وقت و کارتان هم کم نکنید.

 • از شکست نترسید و وارد بازار کار شوید

شما با یک سرچ ساده در گوگل به سایت‌های بسیاری می‌رسید که به صورت فریلنسیگ به شما خدمات می‌دهد. سایت‌هایی که کارفرما و فریلنسرها را به هم مرتبط میکنند و باعث شروع به کار شما می‌شوند. نترسید و برای شروع در یکی دو تا از این سایت‌ها ثبت نام کنید. اگر جواب نگرفتید سراغ سایت‌های دیگری بروید. فریلنسینگ از آن کارها است که خوشبختانه پارتی بازی در آن جایی ندارد و شما فقط با مهارت‌های خودتان شناخته و به کار گرفته‌ می‌شوید.

پس یک رزومه تهیه کنید. اعتمادبنفس داشته باشید و به تمام مهارت‌ها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید اشاره کنید و برای کارفرماهای بسیاری بفرستید. این وسط اگر کارفرمایی شما را به مدت مثلا یک تا دو ماه برای کارآموزی فریلنسینگ تولید محتوا خواست قبول کنید. کارآموزی در این حوزه به حرفه‌ای شدن شما بسیار کمک می‌کند.

 • سفارش قبول کنید

قبول کردن اولین سفارش شاید با ترس و دلهره‌ی زیادی همراه باشد ولی بدانید وقتی کسی شما را برای انجام پروژه‌اش پذیرفته حتما برای آن مناسب بوده و توانایی‌اش را داشته‌اید. البته این برای زمانی است که در نوشتن رزومه‌ی خود صادق بوده باشید. پس صادق باشید به همه‌ی مهارت‌های خود در حدی که واقعا هست اشاره کنید نه بیشتر و بعد از قبول پروژه با اعتماد بنفس و سر موعد آن را به انجام برسانید.

سعی کنید با تولیدکنندگان محتوا در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها و… دوست شوید. رفتارشان را زیر نظر بگیرید و به مرور رفتار حرفه‌ای دنیای فریلنسری را در خود منعکس کنید. از دوستان فریلنسر خود بخواهید هرچه بلدند دلسوزانه به شما یاد بدهند و از اینکه بپرسید و یاد بگیرید نترسید. یادتان باشد یک فریلنسر تولید محتوا قبل از هر چیز باید عاشق یاد گرفتن و یاد دادن باشد.

انواع فریلنسری در حوزه تولید محتوا

همان طور که ابزار‌های تولید محتوا م متفاوت است دورکار تولید محتوا هم در حوزه‌های مختلفی تولید محتوا کرده و شاخه‌‌های گوناگونی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • فریلنسر تولید محتوای توییتر

توییتر برای انتشار مطالب محدودیت تعداد کلمات دارد. برای نوشتن محتوا در توییتر بیشتر 150 کلمه نمی‌توانید استفاده کنید. پس فریلنسر تولید محتوای توییتری اگر نویسنده است باید خلاق باشد و مطالب را کوتاه هم پرمغز بنویسد و اگر تصویرساز یا عکاس است باید بتواند برای توییتر محتوای جذاب تولید کند.

 • فریلنسر تولید محتوای اینستاگرام

برای فعالیت در اینستاگرام باید به اصول تگ و هشتگ گذاری آگاه باشید. فریلنسر این حوزه باید بتوانید فیلم‌های یک دقیقه‌ای و عکس‌های جذاب تهیه کند. کپشن نویسی در اینستاگرام بسته به نوع پیجی که شما با آن فعالیت می‌کنید متفاوت است اما فریلنسر تولید محتوای اینستاگرام عموما باید بتواند کپشن‌های کوتاه و جذاب نوشته و عکس و فیلم برای پیج و استوری فراهم کند.

دورکار تولید محتوای اینستاگرام

شما حتی اگر آشپز قابلی هم باشید می‌توانید به یک فریلنسر تولید محتوای اینستاگرام تبدیل شده و برای مواد غذایی کارخانه‌های مختلف رسپی نوشته و با گرفتن فیلم و عکس از تهیه‌ی هر غذا با محصولات هر کارخانه به درآمد بسیار خوبی برسید.

 • فریلنسر تولید محتوای سایت

برای فریلنسر تولید محتوای سایت شدن تایپ سریع، توانایی ترجمه‌ی متون از انگلیسی و زبان‌های دیگر، خلاقیت و آگاهی به اصول نگارش فارسی و از همه مهم تر علاقه و ذوق در نویسندگی به شما کمک می‌کند. اما لازم نیست همه‌ی این‌ها را با هم داشته باشید. اگر تایپ سریع و بازنویسی بلد باشید می‌توانید به راحتی وارد کار نویسندگی برای سایت‌های مختلف شوید و به مرور توانایی‌های خود را در این زمینه افزایش دهید. اما دقت کنید به آنچه که می‌نویسید علاقه داشته باشید یا قبلا آن را کار کرده باشید. چرا که نوشتن در مورد موضوعی که دوستش ندارید، نسبت به آن نقد دارید و یا هیچ چیزی در موردش نمی‌دانید باعث دلسردی شما می‌شود.

 • فریلنسر تولید محتوای دیگر شبکه‌های اجتماعی

برای مثال فیسبوک و تلگرام که در ایران فیلتر هستند اما هنوز مخاطبان خاص خود را دارند پس می‌توانید در این حوزه نیز مشغول فعالیت شده و با دست گرفتن یک کانال تلگرامی و تولید محتوای منظم و با کیفیت برای آن به درآمد خوبی برسید. تلگرام و فیسبوک هر دو برای شما امکان قراردادن فیلم و عکس و متن را فراهم می‌کنند پس اگر به یکی از این دو شبکه‌ی اجتماعی علاقه‌مند هستید و دوست دارید بیشتر به راز و رمز‌های آن پی ببرید دست به کار فعالیت در این حوزه‌ها شوید.

مهارت‌های فریلنسر تولیدکننده محتوا

 • تایپ سریع

مهم نیست که حتما اصول تایپ ده انگشتی را بدانید، همین که بتوانید سریع تایپ کنید و حداقل در هر دقیقه 35 تا 40 کلمه تایپ کنید برای شروع کافی است.

 • ترجمه

اگر به یک یا چند زبان غیر از فارسی مسلط هستید برگ برنده‌ی بیشتری نسبت به سایر تولیدکنندگان محتوا دارید. نویسنده‌ای که بتواند مقاله‌ای را ترجمه کند می‌تواند مقاله‌های تازه تر و به روز‌تری را ارائه کند.

 • نرم افزار‌های گرافیکی

اگر به هر کدام نرم افزار‌های گرافیکی مثل فتوشاپ و ایلاستریتور و کورل و پریمیر مسلط هستید به خوبی‌ می‌توانید برای محتوای متنی خود تصویر بسازید و یا اگر فریلنسری در حوزه‌ی شبکه‌های اجتماعی را انتخاب می‌کنید می‌توانید محتوای ناب و خلاقانه‌ای تولید کنید. اما نگران نباشید برای فریلنسر شدن لازم نیست یک گرافیست حرفه‌ای باشید می‌توانید با شرکت در دوره‌های رایگان آموزش فتوشاپ خیلی از ترفندهای ساده‌ای که برای تولید یک محتوا به کارتان می‌آید را یاد بگیرید.

 • آشنایی با اصول سئو و افزونه‌های وردپرس

برای آنکه نوشتن یک متن خوب به شما سپرده شود به خصوص برای استفاده در سایت‌ها باید به اصول سئو کردن محتوا آگاه باشید. همچنین برای اینکه بتوانید نویسندگی و بارگذاری مطالب در یک سایت را انجام دهید بهتر است با محیط وردپرس و افزونه‌های آن کار کرده باشید. کار با وردپرس و آشنایی به محیط و افزونه‌های آن به شما کمک می‌کند کارفرماهای بیشتری برای انتخاب داشته باشید.

 • برنامه ریزی داشته باشید

بعد ازآنکه کاری به شما سپرده شد شما متعهد هستید در زمان تعیین شده آن را انجام دهید پس برای کارتان برنامه ریزی کنید. منظم باشد و حتما هر روز زمانی را برای انجام کار‌هایتان قرار دهید. استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف برنامه‌ریزی می‌تواند به کارهای شما نظم بیشتری بدهد و در امر برنامه‌ریزی کمکتان‌ کند.

یادتان باشد کار به صورت آزاد یا فریلنسیگ کاملا بستگی به توانایی‌های شما دارد. هرچه بیشتر بلد باشید و هرچه در حوزه‌ی کاری‌تان متخصص‌ و ایده‌پرداز باشید کار بیشتر و درآمد بیشتری منتظر شماست.

فریلنسری نویسندگی

فریلسنر نویسنده همان‌طور که از اسمش پیداست کارش نوشتن است. اما نوشتن محتوا هم اصول و معیارهای خاص خودش را دارد. شما برای آنکه یک فریلنسر نویسنده باشید علاوه بر توانایی تایپ سریع باید دامنه‌ی لغات گسترده‌ای داشته باشید. دامنه‌ی لغات هرچه بیشتر باشد محتوای شما را به سمت محتوای دست اول و حرفه‌ای سوق می‌دهد.

یک فریلنسر نویسنده باید هرچه بیشتر مطالعه کند. به خصوص اگر در حوزه‌ی خاصی می‌نویسد باید در همان حوزه‌ی خاص مطالعات گسترده‌ای داشته باشد و اطلاعات خود را همواره به روز کند. فریلنسر در حوزه‌ی نویسندگی محتوا باید به اصول نگارش و دستور زبان فارسی آگاه باشد و بداند هر مطلب را چطور و برای چه گروه از مخاطبانی می‌نویسد.

نویسنده‌ی فریلنس باید ضمن تهیه‌ی محتوا به سبک و سیاق درخواستی کارفرما بتواند سبک و سیاق نویسندگی خود را نیز حفظ کند وگرنه هرگز نمی‌تواند در این حوزه حرفه‌ای باشد. مثلا اگر سبک قلم شما طنز است بهتر است این مهارت را در حوزه‌ی فریلنسیگ نیز به بهترین شکل به کار ببرید تا بتوانید محتوای متفاوت و منحصر به فرد تولید کنید.

فریلنسینگ نویسندگی در ایران

خوشبختانه در سالهای اخیر در ایران با پیدا شدن سایت‌های فریلنسینگ ورود به این حوزه و دورکاری و کسب درآمد از منزل راحت‌تر شده و امروزه بسیاری زیادی از نویسندگان ما فریلنسینگ تولید محتوای حرفه‌ای هستند.

میزان درآمد فریلنسر محتوا

اجازه دهید یک بار دیگر بگویم که تولیدکننده‌ی محتوا پادشاه است. پس اگر فریلنسینگ تولید محتوا تا الان برای شما ابهاماتی داشته باید بگویم امروزه این حوزه‌ی کاری به شرط تمرین و مهارت یکی از پردرآمدترین حوزه‌های شغلی محسوب شده و یک فریلنسر تولید محتوا می‌تواند به راحتی بیش از یک کارمند شرکت دولتی یا خصوصی درآمد داشته باشد.

دورکار تولید محتوا مستقیم برخلاف تصور ما مستقیم با مردم در ارتباط است. او ضمن اینکه در جامعه زندگی کرده و نیازهای به روز افراد را می‌بیند می‌تواند به راحتی منعکس کننده‌ی نیاز‌ افراد از طریق محتوایش باشد و چه کسی است که نخواهد نیازهایش را برآورده کند.

فریلنسر تولید محتوا سطح جامعه را می‌بیند نیاز‌هایش را می‌شناسد و با توجه به همه‌ی آنها برای هر کارفرما اقدام به تولید محتوا می‌کند. و هرچه محتوا بهتر باشد و بیشتر دیده شود پول بیشتری گیرش می‌آید. بسیاری از سایت‌های واسطه بین کارفرما و فریلنسرها مبلغی به عنوان کمیسیون دریافت می‌کنند ولی این مبلغ انقدر ناچیز است که ارزشش را دارد شما برای امتحان بازار کار فریلنسرینگ عضو آنها شوید.

محاسبه دستمزد تولید محتوا کار راحتی است. معمولا یک عرف ساده وجود دارد برای هر مقدار کلمه یا هر ثانیه از فیلم و موشن گرافی اما هرچه در کارتان حرفه‌ای‌تر باشید درآمدتان هم سقف نخواهد داشت. پس از همین ابتدا به جای آنکه مثل گنجشک به هر حوزه‌‌ای در فریلنسینگ نوک بزنید خودتان را در یک حوزه قوی کنید.

بالا بردن توانایی دورکار تولید محتوا

شما به عنوان فریلنسر تولید محتوا باید همواره در حال یادگیری و آموزش دیدن باشید. پیشنهادی که به شما می‌دهم این است که همواره مقداری از درآمدتان را برای گذراندن دوره‌های آموزشی کنار بگذارید اما حواستان باشد پولتان را دور نریزید.

این روزها افراد بسیاری هستند که تحت عنوان دورکار تولید محتوا فعالیت می‌کنند و ادعای آموزش هم دارند، حواستان باشد کسی را پیدا کنید که در کار خود خبره باشد. محتوای تولید شده‌اش را بررسی کنید، تحقیق کنید و بعد برای ثبت نام در دوره‌های آموزشی اقدام کنید.

همچنین می‌توانید از دوره‌های آموزش آنلاین و دوره‌های رایگان آموزش تولید محتوا هم استفاده کنید اما هرگز از مطالعه و رصد کتاب‌ها و سایت‌های حوزه‌ی تولید محتوای کاری خود غافل نشوید. هرچه بیشتر بدانید و عمیق‌تر مطالب را درک کنید محتوای قوی‌تری تولید کرده و کارفرماهای بهتر و حرفه‌ای‌تری به سمت خود جذب می‌کنید.

بهترین سایت فریلنسری تولید محتوا ( الومحتوا )

اگر در گوگل سرچ کنید سایت‌های بسیاری برای تولید محتوا و فریلنسیگ به شما نشان می‌دهد. اما ما به شما الو محتوا را پیشنهاد می‌کنیم. شما با هر میزان توانایی و از هر جایی که باشید می‌توانید همکار فریلنسیگ ما باشید.

در الو محتوا بعد از ثبت نام به عنوان تولید کننده‌ی محتوا از شما یک آزمون گرفته می‌شود و بعد از قبولی در آزمون و دیدن نمونه‌‌ی کار شما با شما تماس می‌گیریم و فیلم‌های آموزشی مناسب را در اختیارتان می‌گذاریم تا ببینید و با شیوه‌ی کار در الو محتوا آشنا بشوید.

ما برای شما فیلم‌های آموزشی کوتاه و جامع تولید کرده‌ایم که بعد از دیدن آن‌ها حتی اگر مایل به استخدام و همکاری با ما نباشید مطمئن باشید دست خالی از الومحتوا نرفته‌اید و چیزی یاد گرفته اید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید