انواع محتوا ؛ بررسی روش های تولید محتوا سایت

 • نویسنده : فاطمه باهو
 • زمان مطالعه : 12 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/12/05
انواع محتوا ؛ بررسی روش های تولید محتوا سایت

محتوا در واقع اطلاعات و تجربیاتی است که به شکل­‌های مختلف و از روش­‌های مختلف به کاربر در زمینه مرتبط ارائه می­‌گردد. انواع محتوا چند دسته کلی تقسیم‌بندی می­‌شوند. البته باید این مقاله به روز رسانی می‌شود و بعد از چند وقت باید دوباره به آن سر بزنید زیرا انواع محتواها به صورت کامل در این بخش دیده خواهد شد. در ادامه در رابطه با دسته‌بندی محتوا­ها آشنا می­‌شویم.

انواع محتوا چیست؟

 • محتوای متنی
 • محتوای تصویری
 • محتوای تعاملی
 • محتوای ویدئویی
 • پست­های وبلاگ
 • کتاب الکترونیکی
 • نقد و بررسی
 • صفحه راهنما و قوانین
 • محتوا ایجادی مخاطب
 • مقایسات
 • منابع و ماخذ
 • سوالات متدوال
 • مدارک و جوایز

در بین دسته‌بندی انواع محتوا مورد اول یعنی محتوای متنی از بقیه موارد مهم تر و کاربردی است. درادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. در واقع تمام انواع محتوا یکدیگر را کامل می‌­کنند اما هریک کاربرد و تفاوت­هایی دارند.

محتوای متنی؛ رایج‌ترین نوع محتوا

مهمترین نوع محتوا محتوای متنی و مکتوب است.ابتدا به این دلیل که قطعا علاوه بر سایر انواع محتوای موجود در مقاله و یا نوشته­تان شما قطعا نیاز به زیرنویس و توضیحات متنی دارید تا هم توضیحات کامل و بدون شبهه برای محتوای خود ایجاد نمایید و همچنین seo (بهینه سازی موتور جستجو) محتوای خود را بهبود بخشید. شما  برای داشتن رتبه بالای در موتور­های جستجو نیاز به محتوای با کیفیت و مکتوب دارید  بنابراین وجود این نوع محتوا نسب به سایر انواع آن تقریبا ضروری است.

در واقع اگر بهتر بخواهم محتوا متنی را برای شما باز کنم باید بگویم خوراک اصلی سایت شما این سبک از نوشته است و باقی موارد محتوایی می‌تواند نرخ کلیک و بیشتر دیده شدن شما را بالا ببرد، پس می‌توان نتیجه گرفت بیشترین حد از توان و تعامل را باید روی این قسمت از سایت خود بگذارید؛ برای همین است که می‌گویند محتوا پادشاه است و واقعا هم می‌تواند در سایت پادشاهی کند به شرطی که با اصول خوبی پیش رفته و بتواند به خوبی برای شما جایگاه مورد نظرتان را کسب کند.

محتوا متنی

برای تولید این نوع از محتوا راه‌های زیادی را دارید که می‌توانید تست کنید، فریلنسرها، شرکت تولید محتوا، سایت‌های محتوایی و… اما باید ببینید با توجه به کسب و کار شما و نوع تخصصی که دارید کدامیک از گزینه‌ها کاربردی‌تر است؛ ما همیشه بهترین پاسخ‌ها را در کسب و کار خود از شرکت‌های تولید محتوایی دیده‌ایم و این در کسب و کار‌های محتلف متفاوت است.

مثال هایی از محتوای متنی

 1. پست­های وبلاگ

بهترین نوع محتوا نویسی جهت معرفی و رونق بخشی به برندها محتوا از نوع وبلاگ نویسی است. این نوع محتوا نه تنها جهت بهبود سئو به شما کمک می­کند بلکه از این طریق سابقه شروع فعالیت برای برند خود می‌­سازید و از طرفی آگاهی مخاطب در مورد برند مورد نظر افزایش می‌­یابد. وبلاگ نویسی راه‌­های مختلفی دارد که بسته به نوع محتوا ارائه می‌­شود. وبلاگ نویسی می‌­تواند شامل­ نقل ­قول، اعلام ­اخبار، محصولات، رضایت مشتری، آموزش مرحله به مرحله، مقایسه، لیست ها، نکات مختلف و … باشد.

 1. ایجاد دفترچه راهنما یا قوانین

این مورد در حالتی کاربری است که محتوا و یا برند شما به درجه‌ای از پیشرفت رسیده باشد، که بتوانید آن را به درجه پیشرفته انتقال دهید و به صورت حرفه‌ای برای آن محتوا نویسی از نوع ایجاد دفترچه راهنما و ذکر قوانین جهت اطلاع خواننده و مخاطب نمایید.

 1. کتاب الکترونیکی

نوشتن کتاب‌های الکترونیکی که معمولا در قالب پی دی اف منتش می‌شوند، و ممکن است به صورت رایگان یا غیر رایگان باشند. که در صورت غیر رایگان بودن برای فروش معمولا در سایت‌هایی مثل آمازون در خارج از کشور و سایت‌های پی دی افی ایرانی در داخل کشور منتشر می­‌شوند.

 1. ایجاد لیستی از موارد

یکی از بهترین نمونه محتوا­ها  برای بازاریابان ، مجلات و سایت هایی مانند Buzzfeed است. محتوا را به صورت لیست جمع کنید به ترتیب نام ببرید و در صورت امکان هر مورد را توضیح دهید. لیست­ها یکی از موثرترین انواع محتوا هستند ، به ویژه هنگامی که در پست های وبلاگ اعمال شوند.

 1. نقل قول ها

نقل قول­‌ها توضیحات کوتاهی هستندکه ، می­توانید برای اضافه کردن مطالب خود از نقل قول های تأثیرگذار استفاده کنید.

محتوای تصویری؛ محبوب‌ترین نوع محتوا

در اثر اطلاعات و روابط دیجیتال یکی از مهمترین موارد برای بیشتر دیده شدن محتوا استفاده از محتوای تصویری است،به خصوص اگر محتوا مد نظر مربوط به فضای اجتماعی مثل اینستاگرام باشد. اگرچه محتوای متنی بسیار مهم و ضروری است،اما برای تکمیل و اثر بخشی بیشتر آن باید از محتواهای تصویری مرتبط نیز استفاده نمایید. همچنین نکات مربوط به محتوای تصویری مثل سایز و کیفیت و … را رعایت کنید.

مقالات روی سایت باید چگونه باشد؟
در ضمن محتوای تصویری بسیار جذاب تر و گیرا تر خواهد بود و در واقع محتوای متنی الزامی و محتوای تصویری جهت گیرایی و دیده شدن کل محتوا است.علاوه بر این محتوای تصویری بسیار در دسترس است و به راحتی می­توان آن را  در یک نگاه پردازش کرد و وجود آن مخاطب را مجبور به خواندن محتوای مکتوب می­نماید.

در آخر این نکته وجود دارد و می­دانیم که در صورت وجود محتوای عکس و تصویر مطالب چندین برابر بیشتر از پیش در ذهن ثبت می­گردند.

محتوا تصویری

مثال هایی از محتوای تصویری

 1. عکس

تصاویر که متدوال ترین و معمول ترین نوع محتوای تصویری در کل محتوا­ها هستند.همانطور که پیش­تر گفته شد،تصاویر می­توانند توجه از دست رفته مخاطب را ابتدا به تصویر مربوطه و سپس به محتوای متنی در مورد آن جلب نمایند.

سایت­های رایگان زیادی برای پیدا کردن تصاویر در مورد موضوعات مختلف وجود دارد که می­توان از آنها استفاده کرد.مثل flicker،pintrest و …

 1. فیلم کوتاه

فیلم ­های کوتاه مثل کلیپ­های یک دقیقه ای یا مثل استوری اینستاگرام که در موضوعات مختلفی تولید می­شوند مثل مراحل تولید یک محصول،رضایت مشتریان و …

 1. تصاویر اطلاعاتی

نمایش آمار و ارقام و نمودار­هایی ، که در مورد اطلاعات مختلف مربوط به محتوا اصلی وجود دارند.

مثال­های زیادی از این نوع محتوا وجود دارد مثل ویدیو های کوتاه از نمایش 360 درجه به طور مثال یک محصول،اسکرین شات­ها،مجله­ها و … بسته به نوع نیاز از تمام این موارد در محتوا استفاده می­شود.

محتوای تعاملی؛ محتوایی مدرن در سایت

این نوع محتوا در اکثر حالات به صورتی نوشته می­شود که توسط مخاطب ایجاد ­شود.

 1. برگزاری مسابقات و اهدای جوایز مثل مسابقات لایک و کامنت و فالو کردن در اینستاگرام که در نهایت مخاطبان زیادی جذب محتوای کلی شما خواهند شد.
 2. ایجاد محتوا از طریق در نظر گرفتن قسمتی جهت پیشنهادات و انتقادات که در واقع ساخت محتوا به وسیله مخاطب خواهد بود. این روش هم بسیار تاثیر گذار بر جذب مخاطب است.
 3. پرسش و پاسخ و اخذ نظرات مخاطبان که باز هم نوعی ایجاد مخاطب به وسیله مخاطب است.

2.   محتوای ویدئویی؛ محتوایی ترافیک‌پذیر در وب

 1. ساخت ویدئو با کیفیت و حرفه ای جهت به نمایش گذاشتن ویژگی ­های محصول
 2. ویلاگ

اگر برای وبلاگ خود محتوای باکیفیت ایجاد کرده اید ، چرا آن را در قالب ویدیو قرار ندهید و به مخاطبان خود روش های گسترده تری برای استفاده از بینش های خود ارائه دهید. اگر نمی­دانید که از کجا شروع کنید ، از برخی از افراد مشهور YouTube که توانسته اند مخاطبان گسترده را به خود جلب کرده و بازدید بالایی داشته اند الگو برداری کنید.

محتوا ویدئویی

 1. ساخت ویدیو از فضای کاری و نحوه تولید محصولات

این مورد می­تواند شامل نشان دادن مرحله به مرحله تولید محصولات و یا فضای کلی کارخانجات و یا شرکت باشد. و یا حتی مصابحه با کارمندان و کارکنان شرکت.این باعث می شود که محتوای شما واقعی شود و از حالت بی جان و تو خالی خارج شود.

محتوای پست­‌های وبلاگ

بهترین نوع محتوا نویسی جهت دیده­شدن و بازاریابی به خصوص برای یک برند این نوع محتوا است. پست­های وبلاگ هم جهت بهینه­سازی موتور جستجو و سئو محتوا شما موثر هستند و همچنین اگر در حال محتوانویسی برای برند مختص به خود هستید به فرصت­های شغلی بیشتر شما کمک خواهند کرد.

همچنین این نوع محتوا باعث می­شود ، سابقه فعالیت و انتشار محتوا شما برای همیشه ثبت گردد و یک سابقه طولانی برای مطالب­تان ایجاد شود. در ادامه چند نوع از انواع وبلاگ نویسی توضیح می­دهیم.

 • وبلاگ نویسی با شروع سوال چگونه؟ مثل پاسخ به سوالات و یا انتشار آموزش­های کوچک. نمونه­ای از این نوع وبلاگ­نویسی را به طور کامل در سایت wikihow  می­توانید مشاهده کنید.
 • نوشتن مطالب از طریق انتشار نقل قول­ها.
 • ارائه دادن آمار و ارقام در رابطه با محتوا اصلی. مثل نمودار­ها،گزارشات و …
 • ایجاد محتوا با پرسش و پاسخ. (تقریبا مثل محتوا ایجادی توسط مخاطب خواهد بود اما در وبلاگ نویسی استفاده می­شود)
 • انتشار مصاحبه ها مرتبط با محتوا.که شامل مصاحبه با اعضای مربوط به یک محتوا ،برند یا شرکت می شود و یا فاراد معروف و تاثیر گذار مرتبط با آن.
 • انتشار اخبار جدید در رابطه با موضوع اصلی محتوا ، اخبار جدید یک برند یا شرکت. مثل معرفی محصول جدید یک شرکت که به تازگی عرضه شده است.
 • انتشار مقایسه­ها مثل مقایسه محصول یک برند با محصولات دیگر.(این نوع محتوا به طور کلی در محتوا متنی کاربرد­های بسیار زیادی دارد.)
 • انتشار راهنما­های قدم به قدم (مرحله به مرحله) ، مثل آموزش استفاده از یک محصول و یا آموزشات دیگر.
 • انتشار پاسخ به چرا­ها. این مورد تقریبا شبیه به سوالات متداول است با این تفاوت که در فضای وبلاگ منتشر می شود.
 • ایجاد تحقیقات با سند و مدرک
 • منتشر کردن نکات مهم، مثل برگزاری مسابقات و یا نزدیک شدن به پایان یک مسابقه و یا تخفیف یک محصول از یک برند.
 • توضیح در مورد بهترین روش­ها

محتوای کتاب الکترونیکی

نوشتن کتاب­های الکترونیکی که معمولا در قالب پی دی اف منتشر می­شوند، ممکن است به صورت رایگان و یا غیر رایگان باشندکه در این حالت برای فروش معمولا در سایت­هایی مثل آمازون منتشر می­شوند.

محتوای نقد و بررسی

در این نوع محتوا نویسی شما مطالب خوب و مفید را ب مخاطب توصیه می نمایید و آن­هایی که مناسب و خوب نیستند ، نقد می­کنید. به طور مثال در مورد نقد و بررسی یک کتاب که یک نمونه بسیار عالی است ، از این جهت اطلاعات شما را هم افزایش می­دهد.

این کار بسیار ساده است شما در چند مرحله به راحتی می  توانید یک کتاب را نقد و بررسی کنید. به این ترتیب که ابتدا  کتاب را در یک الی پنج جمله به طور کامل معرفی می­کنید ، سپس در حدود همان یک الی پنج جمله نویسنده آن کتاب را معرفی خواهید کرد.

انواع دیگر محتوا در سایت

در ادامه نکات مهم کتاب را به صورت خلاصه ، هر نکته را در یک الی سه جمله توضیح دهید. و بعد می­توانید قسمت­هایی از کتاب که مورد علاقه شماست باز هم در چند جمله جدا کرده و برای مخاطب به نمایش بازنویسی کنید. و به همین ترتیب نکاتی از کتاب را که دوست ندارید را هم همینطور.در نهایت اگر دوست داشتید آن را به مخاطب پیشنهاد کنید و طریقه تهیه و دسترسی به آن کتاب هم حتما توضیح دهید.

محتوای صفحه راهنما و قوانین

این امر باعث می­شود محتوا بسیار حرفه‌ای و تخصصی به نظر بیاید. می­توان این نوع دفترچه­ها رابه صورت اکترونیکی و در قالب پی دی اف هم منتشر کرد. بر خلاف وبلاگ نویسی که یک پست ممکن است به طور موقت منتشر شود ، صفحه راهنما و قوانین مربوطه به طور ثابت منتشر می­شوند. و باید برای ارائه آن­ها مدارک آموزشی و آمار جهت اثبات محتوا ارائه دهید.

محتوای ایجاد شده توسط مخاطب

گاهی اوقات بخشی از محتوا یک موضوع توسط مخاطبان آن ایجاد می­شود این نوع محتوا از روش­های مختلفی تولید می­شود. به طور مثال در مورد یک برند مدیر محتوا می تواند تمام رضایت مندی­های مشتریان را به عنوان محتوا با سایرین به اشتراک بگذارد و به این صورت محتوا ایجادی مخاطب خواهد داشت.

معمولا وقتی آگاهی پیدا می­کنیم که یک مشتری قبلا چیزی که ما قصد خرید آن را داریم، خریده و راضی بوده است، با خیال راحت تر به ادامه خرید­ آن محصول می­پردازیم. بنابراین این نوع محتوا جهت توسعه کسب و کار بسیار کارآمد است.

محتوای منابع و ماخذ

یکی دیگر از انواع محتوا متنی استفاده از منابع و ماخذ است. که در صورت ذکر کامل نام و صفحه و آدرس منبع این عمل سرقت ادبی که محسوب نمی­شود هیچ ، چه بسا محتوا کامل و جامعی خواهد بود.

ذکر منابع برای سئو هم بسیار مفید است، چون از معروف ترین و پرتکرار ترین کلمات استفاده خواهد شد.

محتوای مقایسات

این نوع محتوا نویسی برتری محتوا شما نسبت به سایر محتوا­ها را به مخاطب نشان می­دهد. این مورد می­تواند مقایسه دو محصول از دو برند نیز باشد. یا حتی دو محصول از یک برند و تفاوت­های آن­ها که هر کدام چه نیازی از مشتری را برطرف خواهند کرد؟

محتوای سوالات متداول

این مدل ار محتوا متنی در وبلاگ نویسی هم استفاده می­شود. و بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. همچنین در وقت مشتری صرفه جویی می­شود. و رفع نیاز مشتری سریع تر محقق می­شود.

محتوای مدارک و جوایز

یک نوع از محتوا که به جلب اعتماد ببیشتر مخاطب کمک خواهد کرد.انتشار محتوا متنی از مدارک و جوایز دریافتی در رابطه با محتوا به اعتبار محتوا شما می افزاید.

نظرات شما

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید