چگونه تولید محتوا یونیک برای سایت خود داشته باشید؟

 • نویسنده : نفیسه دستورانی
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/11/25
چگونه تولید محتوا یونیک برای سایت خود داشته باشید؟

حتما شما هم درباره نقش مهم تولید محتوا یونیک در سئو سایت شنیده­ اید. ولی بهتر است بدانید هر محتوای نمی‌تواند سایت شما را سئو کند. در واقع اگر محتوا شما استاندارهای لازم را نداشته باشد، می‌تواند حتی رتبه سایت شما را در گوگل پایین بیاورد. برای اینکه هم مخاطب بیشتری را جذب سایت خود کنید و هم رتبه گوگل شما بالاتر باشد باید تولیدمحتوا یونیک انجام بدهید.

منظور از تولید محتوا یونیک چیست؟

قبل از اینکه شروع به تولید محتوا کنید، بهتر است بدانید اصلا تولید محتوا چیست و به چه چیزی محتوا می‌‌گویند.

برای واژه “محتوا” تعریف­‌های مختلفی وجود دارد، ولی به طور کلی می‌‌توان گفت “داده­ هایی که درباره یک موضوع خاص، اطلاعاتی را به شما بدهد”. تولید یک مطلب که اطلاعاتی را درباره یک موضوع خاص بدهد، “تولیدمحتوا” نام دارد.

چند نوع محتوا داریم؟

در سایت‌های مختلف، محتوا بر اساس ارزش مطلب برای گوگل دسته بندی می‌‌شود.

محتوا یونیک چیست

 • محتوا کپی

بعضی از محتواها، کاملا از سایت­های دیگر کپی شده ­اند و فقط در بعضی از کلمات تفاوت‌های محدودی دارند. این دسته از محتوا، هیچ ارزشی برای گوگل ندارد و حتی رتبه شما را پایین می‌‌آورد. گوگل، یک موتور جستجوی بسیار هوشمند است و تکراری بودن مطلب را تشخیص می‌دهد و امتیاز سایت شما را پایین می‌آورد.

 • محتوا بازنویسی شده

بعضی از بلاگرها، مطالب سایت‌­های مختلف را مجدد بازنویسی می‌کنند. تفاوت این نوع محتوا با محتوا کپی در این است که نویسنده لحن و نوع نوشتار خود را برای نوشتن مقاله استفاده کرده است. این متن از نظر گوگل کپی نیست، اما ممکن است گوگل یکی بودن مفاهیم دو مطلب را تشخیص بدهد، که برای شما امتیاز منفی دارد. برای همین نویسنده باید در بازنویسی مطلب بسیار دقت کند.

 اگر گوگل متوجه یکی بودن محتوا مقاله نشود، مخاطب شما وقتی ببیند اطلاعات تکراری دریافت می‌کند، نمی‌تواند به شما اعتماد کند و خیلی سریع سایت شما را ترک می‌کند. 

البته شما می‌‌توانید از قوانین کپی رایتیگ استفاده کنید و مطالب سایت‌های معتبر را بازنشر کنید، ولی بهترین گزینه برای نوشتن مقاله ای که هم از نظر گوگل و هم از نظر مخاطبان کیفیت بالایی داشته باشد، محتوا یونیک است.

محتوا یونیک چیست؟

اگر محتوا را خودتان نوشته باشید و هیچ بند و جمله ای از آن کپی نباشد، محتوا شما یونیک است. محتوا یونیک به طور اختصاصی برای سایت شما نوشته می‌‌شود. تمامی‌‌مطالب و مفاهیم،بیان، نوع نوشتار و تیترهای این مقاله، کاملا برای شما است. این چنین محتوا از نظر گوگل، بسیار با ارزش است و باعث می‌شود سایت شما در صفحه اول گوگل قرار بگیرد.

چگونه محتوا یونیک بنویسیم؟

برای نوشتن محتوا خاص مطالب زیر را از دست ندهید.

 • مطالعه

اولین قدم برای نوشتن محتوا ارزشمند مطالعه زیاد است. شما باید از طریق سایت­‌های داخلی و خارجی مختلف، کتاب­ها و مقالات، درباره موضوع محتوا خود اطلاعات کافی کسب کنید.

 • خلاقیت و دانش

تنها داشتن اطلاعات زیاد، کافی نیست. برای نوشتن یک مقاله خوب، باید خلاقیت داشته باشید. باید مطالب را طوری کنار هم بگذارید که هم واضح و ساده باشد، و هم مخاطب را درگیر خود کند. همچنین استفاده از دانش و تجربه در نوشتن مقاله بسیار مهم است.

 • از خودتان سوال کنید
 بند ابتدایی مقاله، مهم­ترین بخش آن است.  باید در این بند به مخاطب بگویید محتوای سایت شما ارزش خواندن را دارد. سعی کنید با سوالی شروع کنید که می‌دانید سوال مخاطب شما هم هست. یا چالشی را مطرح کنید که ذهن مخاطب را درگیر خود کند. مثلا برای نوشتن یک مقاله پزشکی می‌توانید اینطور شروع کنید:

چرا اغلب مردم دچار سکته قلبی می‌شوند؟

چند راه­ حل برای اینکه کرونا نگیریم.

تیتر یونیک داشته باشید

حتی اگر مطلب شما کاملا یونیک باشد، ولی تیتر در محتوا آن کپی شده باشد، باز هم کل متن از نظر گوگل کپی است. پس بهتر است تلاش کنید عنوانی بنویسید که گوگل بپسندد.

تیتر یونیک

اولین چیزی هم که مخاطب شما می‌بیند، تیتر مقاله است. حتی گاهی مخاطب فقط تیترها را می‌خواند. پس حتما باید چیزی بنویسید که ذهن مخاطب را درگیر خود کند.

 1. سعی کنید عنوان شما زیر 8 کلمه داشته باشد.
 2. از کلمات پیچیده و سخت استفاده نکنید.
 3. تا حد امکان عبارات مختصر بنویسید و از کلمات اضافه استفاده نکنید.
 4. تیتر باید توضیحی درباره کل مطلب باشد.
 5. از واژه­‌هایی مانند “بهترین”، “برترین” یا “چگونه”، ابتدای تیتر استفاده کنید. مانند: “بهترین رستوران­‌های تهران” یا “چگونه ماهی صد میلیون درآمد داشته باشیم”.

موضوع مقاله اصلی ترین بخش محتوا یونیک است

چیزی که باعث شده مخاطب بخواهد مقاله شما را بخواند، موضوع اصلی است. اگر حاشیه­‌ها و توضیحات اضافی مقاله شما زیاد باشد، برای مخاطب خسته کننده می‌شود.

بیشترین بخش مقاله خود را به موضوع اصلی اختصاص بدهید و از مطالب مرتبط، فقط برای توضیح بیشتر استفاده کنید، تا هم مقاله جامع و کاملی داشته باشید و هم مخاطب خود را خسته نکنید.

برای نوشتن مقاله یونیک خوانایی را رعایت کنید

حتی اگر بهترین مطالب را در محتوا خود بنویسید، اما لحن بیان مناسبی نداشته باشید و متن شما از لحاظ نگارشی استاندارد نباشد، تاثیر لازم را نخواهد داشت.

رعایت نکات دستور زبان و استفاده درست از علائم نگارشی، متن شما را واضح و روان می‌کند. همچنین باید لحن بیانی متناسب با مخاطب خود داشته باشید.

اگر مطلب شما علمی‌‌ و تخصصی است، لحن شما هم باید کاملا علمی‌‌ باشد. استفاده از کلمات تخصصی و نوشتن چکیده، در مقالات علمی‌‌ بسیار مهم است.

مقالات روی سایت باید چگونه باشد؟
اغلب مقالات در اینترنت، عمومی‌‌ هستند. در این مقالات لحن شما باید کاملا ساده باشد. از نوشتن اصطلاحات تخصصی در این مقالات تا جای ممکن خودداری کنید. اگر در بعضی موارد مجبور به استفاده از اصطلاحات تخصصی شدید، حتما معنی آن را کاملا ساده توضیح بدهید تا مطلب برای مخاطب گنگ و پیچیده نباشد.

برای متن­های تبلیغاتی، لحن شما باید کاملا دوستانه باشد تا بتوانید احساسات مخاطب را درگیر خود کنید. اگر به توضیحات محصولات در سایت دیجیکالا دقت کرده باشید، حتی توضیحات تخصصی را تا حد امکان با لحن دوستانه توضیح می‌دهد.

اگر قرار است در مقاله خود از موضوعی انتقاد کنید، باید خیلی مراقب لحن خود باشید. گاهی اوقات، انتقاد زیاد از موضوعی می‌تواند ارزش مقاله شما را پایین بیاورد. البته اگر به اندازه انتقاد کنید، می‌‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد. اما باید متناسب با علاقه و خواسته مخاطب شما باشد.

نکته آخر برای داشتن محتوا یونیک

تولیدمحتوا یونیک، کار آسانی نیست. نیاز به تلاش و تجربه زیاد دارد. زمان می‌برد تا بتوانید یک محتوا خاص برای سایت خود بنویسید. اما برای اینکه سایت شما معتبر باشد و بتوانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید، به این نوع محتوا نیاز دارید. امیدوارم این مقاله بتواند در نوشتن یک محتوا یونیک، به شما کمک کند.

ضمنا برای اینکه یک نمونه تولید محتوا یونیک خارجی را ببینید می‌‌توانید از سایت https://contentmarketinginstitute.com/ بازدید کنید

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید