نویسنده فنی کیست و چطور می‌توانیم نویسنده ی فنی شویم؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/10/29
نویسنده فنی کیست و چطور می‌توانیم نویسنده ی فنی شویم؟

نویسندگان فنی از مهارت نویسندگی و نگارش محتوای خود استفاده می‌کنند تا مطالب و اطلاعات دشوار را قابل فهم‌تر کنند. نویسنده فنی برای گرداندن مشاغل تکنولوژی محور یا حوزه it ضروری بوده و می‌توانند به این سبک شرکت‌ها کمک کنند تا کیفیت کارشان را بهتر کرده و رابطه کاربری خود را بهبود ببخشند، بهترین این نویسندگان را در ایران می‌توانید در وبسایت‌های مجله‌ای به روز مانند زومیت یا دیجیاتو یافت کنید که به راحتی می‌توانند خط فکری کاربران سایت را تعیین کرده و آن‌ها به سفر مقصد مورد نظر خود ببرند.

قطعا شما هم دوست دارید یک نویسنده ی فنی باشید، در این مقاله توضیح می‌دهیم که نویسنده فنی چه کسی است، چه کار می‌کنند و چگونه می‌توان فرصت‌های شغلی این کار را پیدا کرد.

نویسنده فنی به چه کسی گفته می‌شود؟

به یک نویسنده حرفه‌ای که اطلاعات پیچیده را به نگارش در می‌آورد، نویسنده فنی می‌گوییم. پس نویسنده فنی دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ نویسندگان فنی اصولا برای محصولات یا مفاهیم تخصصی و پیچیده یک راهنما و دستور العمل قابل فهم می‌نویسند که به مصرف‌کننده در نحوه استفاده از محصول یا خدمات مورد نظر کمک می‌کند. آن‌ها متخصصان حرفه‌ای هستند که معمولا در یک زمینه خاص مثل مهندسی، علوم کامپیوتر، تکنولوژی اطلاعات و … تحصیل کرده‌اند یا تخصص لازم در آن زمینه دارند.

برای مثال فرض را بر این بگیرید که یک نویسنده فنی سالیان سال در سایت دیجیکالا در خصوص تحلیل محصولات الکترونیکی می‌نویسد، طبیعتا این نویسنده در حوزه مذکور یک فرد کاملا فنی نسبت فردی تازه کار است که تازه در این حوزه قدم گذاشته است.

هدف نویسندگی فنی

نویسنده‌های فنی تلاش می‌کنند تا محتوایی بنویسند که به افراد در طریقه ی استفاده از یک شرکت B2C خاص کمک کند. البته که در اصل موضوع هدف این است که به فروش آن شرکت کمک شود ولی نویسنده فنی در نقش یک پیشنهاد‌دهنده حرفه‌ای عمل کرده و در پس یک محتوای بی نقص محصول هدف را به مخاطب پیشنهاد می‌دهد. به قول پدرخوانده سال‌های دور ایران، پیشنهادی که نمی‌تونی رد کنی!

پس اگر بخواهیم واضح بگوییم باید گفت که هدف نویسندگی فنی بیشتر از هر چیزی تحقق هدف کسب و کار یک کارفرما است. این موضوع بیشتر در قالب یک کال تو اکشن حرفه‌ای تنظیم می‌شود که می‌تواند در نقطه اوج یک محتوا ارائه شود.

روند کلی کار نویسندگان فنی

طی گذشت سال‌ها نویسندگی فنی دچار تغییرات بزرگی شده است.  نویسندگی فنی امروزه شامل تولید محتوای تخصصی زیر نظر مدیر محتوایی بزرگ‌تر است.  نویسندگان فنی فعالیت نزدیکی با اعضای دیگر تیم‌ها مثل طراحان گرافیکی، ویراستاران محتوا و سئوکاران دارند تا بتوانند نوشته‌های تخصصی خود را تولید کنند. آن‌ها ممکن است با دیگر نویسندگان همکار خود کار کنند تا یک کار تیمی نویسندگی شکل گرفته و پروژه‌ای بی نظیر را برای کارفرما خلق کنند.

نویسندگان فنی برای بیشتر پروژه‌ها این قدم‌ها را طی می‌کنند:

1-تحلیل و شناسایی نیازهای خاص مخاطبان هدف برای یک کسب و کار

2-ارائه برنامه و طرح کلی برای هدف پروژه و جذب اعضای بیشتر برای تیم نگارشی در صورت نیاز

3-تحقیق روی موضوع، گرفتن نمونه از محصول، طراحی راهبرد محتوا و نوشتن محتوای تخصصی راجب آن

4-بازنگری کردن و مرور اطلاعات تخصصی ارائه شده در محتوا

5-نوشتن نسخه اصلاح شده در صورت نیاز

6-تصمیم‌گیری راجب اینکه محتوا طبق تقویم محتوا با چه استراتژی نشر پیدا کند.

آینده ی شغلی نویسندگان فنی

حرفه نویسندگی فنی روز به روز محبوب‌تر شده و نویسندگان فنی همیشه و به طرز قابل توجهی خواستار دارند. ماهرترین این نویسندگان مهارت زیادی در زمینه نگارش فارسی و دستور زبان آن دارند. آن‌ها همیشه در حال کسب دانش تخصصی و وسیعی هستند که نویسندگان معمولی را از آنها جدا می‌کند و این اتفاق است که باعث می‌شود وبسایتی مانند کجارو طیف وسیعی از نویسندگان برای محتوای تخصصی گردشگری را به خود جذب کند و به طرز ماندگاری با آنها ادامه فعالیت را داشته باشد. آن‌ها همچنین باید مهارت‌های نگارشی عالی داشته باشند و بتوانند با اعضای دیگر تیم هماهنگ باشند. به این ترتیب آینده شغلی این حرفه همیشه مثبت باقی خواهد ماند چون نیاز اصلی یک کسب و کار همین نویسنده تخصصی است.

نویسنده فنی چه کاری می‌کند؟

براساس آمارهای جهانی صنعت نویسندگی فنی شاهد افزایش یازده درصدی بین سال‌های 2016 تا 2026 خواهد بود.  این سرعت افزایش از میانگین سرعت اکثر تخصص‌ها بیشتر است.  نویسنده‌های فنی معمولا نیاز به یک مدرک لیسانس دارند و می‌توانند انتظار داشته باشند که در شرکت استخدام شده دوره آموزشی کوتاهی را بگذرانند.  در سال ۹۹، حقوق متوسط نویسندگان فنی متخصص که در شرکت‌ها فعالیت می‌کنند به صورت ماهیانه بین ۳ تا ۷ میلیون است. بر اساس مقیاس حقوقی یک نویسنده ی فنی ارشد می‌تواند تا ۱۰ میلیون ماهیانه درآمد داشته باشد. این اعداد تا حد زیادی به محل کار و میزان تجربه ی نویسنده ی فنی بستگی دارد که در شرکت‌های مختلف متفاوت است.

همچنین هر چه بازار کسب و کارهای آنلاین گسترده تر می‌شود، نیاز به نویسندگان مستقل در زمینه ی فنی نیز بیشتر می‌شود. فضای کاری نویسندگان فنی معمولا توسط خودشان انتخاب می‌شود، یعنی اکثر آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که در خانه کار کنند یا در دفتر کار، ولی مهم‌تر از محل کار این است که نویسنده فنی در یک تخصص هر روز علم بیشتری کسب کند. بر فرض مثال اگر نویسنده‌ای به همکاری با مجموعه پزشکی پرداخت باید فقط و فقط در این تخصص علم کسب کند و طبق این اطلاعات اقدام به نگارش محتوا کند. این نقطه‌ای است که محتوای نگارش شده او را از دیگران می‌توان به راحتی تشخیص داد و این هم برای گوگل هم برای کاربر قابل فهم است.

در کجا می‌توان برای نویسندگی فنی کار پیدا کرد

راه‌های مختلفی برای پیدا کردن شغل‌های نویسندگی فنی وجود دارد که با مهارت‌های شما نیز همخوانی داشته باشد.  یکی از اولین جاهایی که می‌توانید جست و جوی خود را شروع کنید، شرکت‌های معروف با توجه به تخصص شما هستند.  شرکت‌ها عموما فرصت‌های شغلی پیشنهادی خود را در سایت‌های کاریابی مانند جاب اینجا تبلیغ می‌کنند.

همچنین می‌توانید از از سایت‌های گوناگون تولید محتوای تخصصی برای پیدا کردن کارهای نویسندگی فنی کمک بگیرید، سایت‌هایی مانند الومحتوا که فضای بسیار فراخی برای نویسندگان فراهم کرده است.

Technical author

الومحتوا یا شرکت‌های مختلف صدها فرصت شغلی را برای شما در نظر گرفته است که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید.  بعضی از این شغل‌ها از شما می‌خواهند که در دفتر شرکت کار کنید و برخی به شما اجازه ی نویسندگی از راه دور می‌دهند، پس حتما برای فهمیدن جزئیات، توضیحات هر شغل راخوب مطالعه کنید.

بد نیست که اطلاعات درآمدی جهانی در خصوص شغل نویسندگی فنی را هم به شما بدهیم. میزان درآمد جهانی این شغل طبق آمارهای آمده در وبسایت payscale می‌توانید این میانگین را بیابید. در نتیجه آماری که آمده است درآمدی حدود ۸۳ هزار دلار برای نویسنده فنی آورده شده است که با قیمت دلار روز ۲۵هزار تومانی برابر با ۲ میلیارد در سال است!

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید