تولید محتوای حرفه ای چگونه است؟

  • نویسنده : مینا رحیمی
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/03/18
تولید محتوای حرفه ای چگونه است؟

زمانی که کلمه حرفه ای به گوشتان می‌خورد یاد چه چیزی می‌افتید؟ کلمه حرفه به معنای کاری است که در تخصص یک شخص یا مجموعه باشد. به عبارتی، شغل آن فرد یا مجموعه مرتبط با صفت حرفه‌ای است. کارگردان حرفه ای یعنی شخصی که شغل و محل درآمد او از کارگردانی است. به همین شکل تولید محتوای حرفه ای به معنای شخصی است که تخصص اصلی و شغل تولید محتوا را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند. حرفه‌ی تولید محتوا از آن دسته مشاغلی است که کم‌کم در حال شناخته‌شدن و گسترش است.

8 نکته کلیدی تولید محتوا که فقط حرفه‌ای‌ها می‌دانند!

در میان میلیون‌ها نفری که برای اهداف مختلفی تلاش می‌کنند، چرا فقط عده معدودی موفق می‌شوند؟ اینترنت پرتلاطم‌ترین فضا برای حرکت در اقتصاد امروز است. با وجود موانع کم برای ورود، راه قطعی برای اثبات توانمندی‌ها و برتری‌های یکی نسبت به دیگری وجود ندارد. این‌که بگویید یک آماتور چه کسی است و چه کسی حرفه ای دشوار است.

  • چگونه می‌توان به توصیه‌های شخص یا شرکتی اعتماد کرد؟
  • برای حرفه ای شدن در تولید محتوا چه کاری باید کرد؟
  • چه ویژگی‌های برای این هدف مورد نیاز است؟

افراد تازه وارد در دنیای اینترنت مدام با این سوالات مواجه هستند. هر روز که در دنیای وب بگذرانید، با انبوهی از اشخاص و شرکت‌ها مواجه می‌شوید که همه ادعای برتری دارند. اما در این‌جا مهم‌ترین ویژگی‌هایی که اساس تولید محتوای حرفه ای در اینترنت است را به شما معرفی می‌کنیم.

تولید محتوای حرفه ای

1- تداوم همیشگی تولید محتوا

اگرچه جواب این سوال که «هر چندوقت یک‌بار باید محتوا منتشر کرد؟» ساده نیست. اما مشخصا اگر به وب‌سایتی برخوردید که چند ماه محتوای جدیدی ندارد نمی‌توان آن مجموعه را حرفه ای قلمداد کرد. این به معنای هر پست گذاشت روزانه نیست. این کار با حفظ کیفیت بسیار دشوار است. برخی افراد به صورت هفتگی یک محتوا اما با کیفیت و تحقیق زیاد آماده می‌کنند. ولی هیچ مجموعه حرفه‌ای تولید محتوای خود را برای یک مدت زمان بسیار طولانی متوقف نمی‌کند.

2- پیش تولید محتوا

یکی دیگر از تکنیک‌های افراد حرفه ای پیش تولید و آماده‌کردن حجم بیشتری نسبت به نیاز سایت است. مشکلات زیادی از مریض شدن گرفته تا مشکلات فنی ممکن است باعث توقف روند تولید محتوا شود. در چنین شرایطی شما نیاز دارید حجم بیشتری از محتوا را همواره آماده انتشار داشته باشد. نکته اصلی این است که یک برنامه مناسب برای مطالب داشته باشید. به موجب آن شما مشخص خواهید کرد که در چه تاریخی می‌خواهید کدام‌یک را آماده کنید.

3- حرفه ای ها فرآیندهای خلاقانه دارند

این فرایندها شامل ایده‌پردازی و انتخاب موضوعات نوشتن است. شما زمانی می‌توانید حجم زیادی از محتوا را سروقت منتشر کنید، که به اندازه کافی موضوع داشته باشید. مثلا می‌توانید هر روز 10 عنوان اماده کنید و یکی را انتخاب کنید. با این کار ماهانه 300 عنوان برای تولید محتوا در دست دارید. اما فقط 30 عدد از آن‌ها تبدیل می‌شود و این انباشت موضوعات دست شما را برای تولید باز می‌گذارد.

ممکن است برخی احساس کنند که این نوع ساختار می‌تواند خلاقیت آنها را از بین ببرد. اما این کار به شما کمک می‌کند وارد یک جریان ثابت شوید تا ایده‌های بیشتری را برای مطالب بعدی آماده کنید.

4- افراد حرفه ای مخاطبان خود را می شناسند

محتوای شما زمانی برای مخاطبان جذاب است که نیاز آن‌ها را به درستی تشخصی داده باشید. باید از خود سوال کنید کسانی که مطالب شما را می‌خوانند چه مشکلات و آرزوهایی دارند؟ این‌که مطلب شما دقیقا چه گروهی را هدف قرار می‌دهد مساله مهمی است که باید به آن توجه داشته باشد. البته درک خواسته‌ها و نیازهای مخاطبین به سادگی امکان‌پذیر نیست. بدین منظور از روش‌های پژوهش و بررسی مداوم ورودی سایت خود استفاده کنید.

5- تحقیقات بخش مهمی از روند خلاقانه تولید محتوا است

تصور نکنید که خلاقیت یک‌شبه اتفاق می‌افتد یا قدرتی ذاتی است. افراد خلاق با تکیه بر تجربه، دانش و بررسی کارهای دیگران به ایده‌های جدید دست پیدا می‌کنند. در فرایند تولید محتوای حرفه ای باید همه جوانب مخصوصا فعالیت‌های رقبا را در نظر داشته باشید. حتی گاهی یک ایده تکراری در یک کسب‌و‌کار دیگر برای شما پاسخ می‌دهد. هیچ‌گاه خود را تنها فرض نکنید. قبل از نوشتن هر مطلبی یک بار موضوع مورد نظر را جستجو کنید.

6- برای تولید محتوا یک چارچوب مشخص داشته باشید

این‌که هر روز به هر شکل دل‌خواه محتوا تولید کنید یک اشتباه استراتژیک است. کیفیت محتوا همواره از کمیت آن اهمیت بیشتری دارد. اگر خود را مجاب به نشر هر روزه محتوا کردید اما احساس کردید این کار به کیفیت شما ضربه می‌زند در سرعت کار خود بازنگری کنید. اگر تصور می‌کنید فرضا باید مقالات شما همگی بالای 1000 کلمه باشد اما در موضوعی بیش از 800 کلمه برای گفتن ندارید از آن موضوع صرف نظر کنید. همواره به اصول خود در تولید محتوا پایبند بمانید.

7- برندسازی را فراموش نکنید

چه یک بلاگ شخصی داشته باشید و چه یک مجله یا حتی صفحه اینستاگرام، برندسازی باید بخشی از فعالیت حرفه‌ای شما باشد. علاوه بر جستجوی گوگل شما به تعدادی طرفدار احتیاج دارید تا محتوای شما را به دیگران معرفی کنند. البته این موضوع نیاز به کیفیت بالای محتوای شما دارد. در انجمن‌ها، سمینارها و دورهمی‌های مرتبط با کار خود شرکت کنید. شبکه‌سازی یکی از اصول اصلی برای برندینگ است. دامنه افرادی که می‌شناسید را گسترده کنید.

8- حرفه ای ها می‌دانند چگونه از نظرات استفاده کنند

به یاد داشته باشید، شما برای خودتان این محتوا را تولید نمی‌کنید. شما آن را برای مخاطب تولید می‌کنید. بدین منظور باید راهی برای گوش‌دادن به آن‌ها پیدا کنید. هم‌چنین تشخیص عدم وجود بازخورد نشانگر این است که افراد به محتوای شما اهمیت نمی‌دهند. اما نکته فقط شناخت بازخورد نیست. نکته این است که بدانید با آن چه کار کنید و تغییرات آتی خود را بر این اساس انجام دهید.

تولید محتوا به صورت حرفه ای

کلام آخر در خصوص تولید محتوا حرفه ای

لفظ حرفه ای به کسی داده می‌شود که از یک کار کسب درآمد می‌کند. کسی که به کار تولید محتوای حرفه‌ای مشغول است برای موفقیت در آن باید اصول اساسی‌ای را مدنظر قرار دهد. در دنیای پر از محتوای امروز اینترنت کسب درآمد کار ساده‌ای نیست. ضرورت تداوم همیشگی، برتری کیفیت نسبت به کمیت، ساختارمند بودن محتوا، توجه به ضرورت تحقیق و پژوهش و هم‌چنین برندسازی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای تبدیل شدن به یک حرفه ای در زمینه تولید محتوا است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سیدمجتبی

چطور وارد سایت بشم

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید