شغل تولید محتوا چیست؛ درآمد آن چقدر است؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 13 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/12/02
شغل تولید محتوا چیست؛ درآمد آن چقدر است؟

شاید اگر کسی سال ها پیش به ما می گفت که دنیای کسب و کار و رقابت در سال های آینده چگونه می شود، کمی تعجب می کردیم. در آن سال ها اینترنتی شدن کسب و کارها امری دور از ذهن به حساب می آمد. اما حالا با گذشت چند سال این اتفاق در سرتاسر جهان افتاده است. دیگر کسب و کارهای قدیمی رونق گذشته خود را ندارند و جایشان را به کسب و کارهای اینترنتی داده اند. باید قبول کرد که در حال حاضر برای کسب موفقیت در بازار، به فضای وب نیاز است. حالا کسب و کارهای زیادی وجود دارند که با استفاده از این فضای اینترنتی به موفقیت خوبی رسیده اند. اگر شما هم قصد دارید تا از طریق یک سایت و یا پیجی در شبکه های اجتماعی، کسب و کاری را راه بیاندازید، بد نیست تا در این مقاله با ما همراه شوید. در ادامه این مطلب در مورد شغل تولید محتوا با شما صحبت خواهیم کرد.

محتوا چیست؟

اگر چه حالا اکثر مخاطبانمان به خوبی با محتوا آشنایی دارند، اما بد نیست که در شروع مقاله کلیاتی در مورد محتوا ذکر کنیم.

به طور کلی به هر مطلبی که در سایت ها به نمایش درآمده است و اطلاعاتی را به کاربر انتقال می دهد، محتوا گفته می شود. محتوا هر نوع اطلاعات قابل درک است که می تواند در قالب صدا، عکس و ویدئو به دست مخاطبان برسد.

این روزها محتوا حسابی جایش را در میان کاربران باز کرده است و در اکثر سایت ها و شبکه های اجتماعی از آن استفاده می شود.

چرا به محتوا نیاز است؟

همان طور که پیشتر هم گفتیم، محتوا لازمه ی درخشش در فضای اینترنت است. در واقع هدف از تولید محتوا رقابت با سایر سایت ها برای دیده شدن بیشتر است. افرادی که می خواهند بیشتر از سایرین در گوگل به چشم بیایند باید به سئو کردن سایتشان مشغول شوند که برای سئو کردن سایت، به تولید محتوای جذاب و کاربردی نیاز است. به طوری که بتوان نگاه و توجه مخاطبان را جذب کرد.

چرا محتوا

اگر قصد دارید تا برای سایت خود و یا دیگران به تولید محتوا مشغول شوید، بهتر است یک نکته را در نظر بگیرید. این نکته مثل چراغی راهتان را برای پیشرفت در این مسیر روشن می کند. یادتان باشد که برای تولید محتوا نظر و سلیقه مخاطبان را در نظر بگیرید. زیرا متنی که فقط و فقط از دید موتورهای جستجوی گوگل جذاب باشد، نمی تواند آن چنان در میان مخاطبان محبوب شود. برای اینکه بتوانید سایتتان را ارتقا دهید، باید به فکر محتواهایی باشید که بیشتر از هر چیزی به چشم کاربران بیایند.

طراحی وب سایت، تصاویر، فونت ها و رنگ ها بخش بزرگی از نام تجاری یک برند را تشکیل می دهند. اما محتوا چیزی است که باعث می شود افراد اقدام کنند.

فکر می کنم بازاریابی بصری به عنوان چالش اول و کوتاه مدت و بازاریابی محتوا به عنوان چالش دوم و بلند مدت تر برای هر برندیست. گفتن داستان برند باید به شکلی باشد که وفاداری مشتری را ایجاد کند و برای گفتن داستان یک  نام تجاری نیاز به استفاده از کلمات است. در واقع تصاویر نمی توانند یک  پیام را به طور  کامل به مخاطبان برسانند و این واقعیت را ثابت می کند که کلمات در انتقال یک پیام بسیار مهم هستند. شرکت های تولید کننده محتوا این دو عنصر را با هم ترکیب می کنندو با تصاویر تجاری و کلمات جذاب، یک استراتژی بازاریابی  مفید کاملا آنلاین را ایجاد می کنند.

آشنایی با شغل تولید محتوا

کسی که شغل تولید محتوا را انتخاب می کند، باید بتواند برای سایت های مورد نظر محتوا تولید کند.  این محتوا می تواند در قالب متن و یا تصویر باشد. کارشناس تولید محتوا باید بتواند ضمن کسب رتبه های برتر گوگل، مخاطبان را از خود راضی کند. برای این کار باید در مورد سلیقه و نیاز مخاطبان هدف بررسی هایی انجام دهد و با پیش زمینه مناسب دست به تولید محتوا بزند.

شغل تولید محتوا کار خیلی سخت و نفسگیری نیست. اما به مهارت ها و توانایی هایی نیاز دارد. این توانایی ها عبارتند از:

 • تسلط بر ادبیات و زبان فارسی
 • برخورداری از مهارت خوب نوشتن
 • آشنایی با نرم افزارهای گرافیکی
 • مهارت داشتن در تایپ سریع
 • آشنایی داشتن با مفهوم سئو

منظور از تسلط بر ادبیات و زبان فارسی چیست؟

محتوای متنی یکی از رایج ترین و پرمخاطب ترین محتوای مورد نیاز است که در سایت ها بیشترین کاربرد را دارد. برای اینکه بتوانید یک محتوای متنی با کیفیت تولید کنید، باید آشنایی نسبی و خوبی با زبان و ادبیات فارسی داشته باشید. همان طور که می دانید، زبان و ادبیات فارسی واقعا پیچیده و سخت است. قطعا مسلط شدن به آن کار آنچنان آسانی نیست. البته نیازی نیست تا شخصی که تولید محتوا انجام می دهد، به بخش های مختلف زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد. فقط کافیست تا یاد بگیرد چگونه از قواعد و ساختار کلی این زبان در تولید محتوای خود استفاده کند. زیرا در صورتی که محتوای تولید شده عاری از ساختار و قواعد مناسب باشد، مخاطبان شاهد مقاله ای گیج کننده خواهند بود که نمی توانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.

یادتان باشد تحت هیچ شرایطی در مقالات تولیدی خود از کلمات غلط استفاده نکنید. زیرا مخاطب با نویسنده و مقاله ای که در آن غلط املایی وجود دارد، به هیچ عنوان ارتباط برقرار نمی کند. در واقع اطمینان نداشتن به نویسنده به خاطر سواد پایینش، موجب می شود تا مخاطب سایت های دیگر را برای جستجو و تحقیق انتخاب کند.

لازم به ذکر است که توجه به اصول نگارشی یکی دیگر از موارد مهمی است که باید در هنگام تولید محتوا به آن توجه داشت. مقاله ای که بر پایه اصول نگارشی تولید شود، شکیل تر و متفاوت تر است. اگر می خواهید در این کار خوش بدرخشید، باید همواره به اصول نگارشی هم توجه ویژه داشته باشید.

منظور از برخورداری از مهارت خوب نوشتن چیست؟

اگر می خواهید کار تولید محتوای متنی را شروع کنید، باید بدانید که برای این کار به قلمی شیوا نیاز خواهید داشت. در صورتی که نتوانید با سبک نوشتاری خود مخاطب را در سایت نگه دارید، در واقع در این کار شکست خورده اید!

محتوای خوب

یک نویسنده خوب باید بتواند مقالاتی 500 تا 4000 کلمه را بدون افت کیفیت تولید کند. در واقع شما باید کاری کنید که مخاطب تا پایان مقاله در سایت بماند. شاید بپرسید که چطور می توان به این مهارت دست پیدا کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که تمرین و تکرار تنها راه کسب موفقیت در این زمینه است. همچنین در زمینه بازاریابی محتوایی یکی از بهترین سایت‌ها سایت کانتنت مارکتینگ انیستیتو است که شما خیلی سریع‌تر رشد خواهد داد.

اگر می خواهید از مهارت بالایی در نوشتن برخوردار شوید، بیشتر از قبل کتاب بخوانید و به سایت های مختلف و پر مخاطب سر بزنید. بهتر است در مورد مقالات این دست از سایت ها بیشتر کنکاش کنید و ببینید که مقالات پرمخاطب چه سبک نوشتاری دارند. بعد از اینکه اطلاعاتتان را در این زمینه ارتقا دادید، به سراغ تمرین و تکرار بروید و تا جایی که می توانید، بنویسید! بله تکرار در نوشتن موجب می شود تا به آن مهارت بالایی که مدنظرتان است، برسید.

چرا باید برای تولید محتوا با نرم افزارهای گرافیکی آشنا باشیم؟

اگر چه این روزها محتوای متنی بیشترین مخاطب را دارد، اما در این میان محتواهای دیگری هم وجود دارند که در جذب مخاطبان بی تاثیر نیستند. اگر بخواهیم انواع محتوا را با توجه به اهمیتشان دسته بندی کنیم، محتوای تصویری در جایگاه دوم قرار می گیرد. به همین دلیل اگر می خواهید در حوزه تولید محتوا فعالیت کنید، باید کار با نرم افزارهای گرافیکی را یاد بگیرید تا بتوانید محتواهای بصری جذابی در این حوزه تولید کنید.

یادتان باشد که یک مقاله بلند بالا و بدون تصویر توان زیادی در جذب مخاطب ندارد. هرچقدرهم که شما قلم شیوایی داشته باشید، به المان های دیگر هم برای جذب نگاه کاربران نیاز دارید. بهتر است در این میان از محتوای تصویری هم کمک بگیرید تا ضمن ایجاد یک وقفه در متن، نظر مخاطب را به گونه ای دیگر هم جذب نمایید. به همین دلیل بهتر است کار با نرم افزارهای گرافیکی را یاد بگیرید و برای تولید عکس های مرتبط با مقالاتتان تلاش کنید.

برای نوشتن باید تایپی سریع داشته باشید!

بله برای اینکه بتوانید یک کارشناس تولید محتوای قدرتمند شوید، باید از تایپی سریع برخوردار باشید. این سرعت در تعیین میزان مهارتتان نقش به سزایی دارد. البته تصور نکنید که باید همین الان به سراغ آموزش دیدن تایپ ده انگشتی بروید. اگر چه این تایپ به شما کمک می کند تا سرعتتان را افزایش دهید، اما برای تولید محتوایی ارزشمند به تایپی ده انگشتی نیاز نیست. یادتان باشد که شما می توانید با انگشتانی کمتر هم در این حوزه غوغا به پا کنید!

اگر نظر ما را بخواهید، می گوییم که هیچ وقت به سراغ آموزش دیدن تایپ ده انگشتی نروید. زیرا این مهارت از لازمه های کار کارشناس تولید محتوا نیست. آموزش تایپ ده انگشتی برای تایپیست ها واجب است. شما قرار است که از طریق تفکرات و قلم شیوایتان کسب درآمد داشته باشید. شاید در صورتی که تایپ ده انگشتی یاد بگیرید، بخشی از ذهنتان درگیر اجرایی کردنش شود و تا حدودی جذابیت و قدرت قلمتان تحت تاثیرات منفی قرار گیرد.

آشنایی با مفاهیم سئو را فراموش نکنید!

برای اینکه بتوانید در حوزه تولید محتوا و افزایش رتبه های سایت ها در نزد موتورهای گوگل خوش بدرخشید، باید با مفاهیم سئو اشنایی خوبی داشته باشید. این کار به شما کمک می کند تا مقاله ای تولید کنید که بتواند بسته به المان های مهم از دید موتورهای گوگل به نمره قابل قبولی برسد.

لازم به ذکر است که سئو دنیای پیچیده و چند گانه ای دارد که برای کشف کامل آن به مدت ها بررسی نیاز است. لازم نیست که شما تمام وجوه این دنیای تو در تو را کشف کنید. کافیست تا با کلیاتی در این حوزه آشنا شوید و سپس دست به تولید محتوا بزنید.

سئو محتوا

یک محتوای عالی علاوه بر داشتن بخش نوشتاری قدرتمند و برخورداری از تصاویر مرتبط، محتوای صوتی و ویدئویی را هم در بر می گیرد. اگر یک محتوا تمامی این المان ها را در کنار هم داشته باشد، شما با یک اثر کامل و خارق العاده مواجه هستید که می تواند خیلی زود نظر کاربران و گوگل را به خود جذب کند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا علاوه بر آشنایی با نرم افزارهای گرافیکی برای ادیت عکس، با نرم افزارهای مرتبط برای ادیت فیلم و صدا هم آشنا شوید و از این مهارت در تولید محتوایی ارزشمندتر کمک بگیرید.

مزایای شغل تولید محتوا

همان طور که پیشتر هم گفتیم، شغل تولید محتوا در چند سال اخیر از محبوبیت بالایی برخوردار شده است و روز به روز هم به این میزان محبوبیت اضافه می شود. اگر به فکر یک شغل خوب و پررونق هستید، ما به شما کار تولید مختوا را پیشنهاد میکنیم. این شغل مزایایی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • می تواند شما را به درامد بالایی برساند.
 • می توانید با شغل تولید محتوا، دورکاری کنید.
 • آینده روشنی را برایتان رقم می زند.

کسب دآمد بالا از طریق تولید محتوا

اگر چه این روزها تولید محتوا در میان ایرانی ها شناخته شده است، اما بازار ایران نسبت به خارج از کشور بکرتر است. به همین خاطر می توان با ارتقای مهارت ها و البته برخورداری از هوش محتوایی به درآمد بالایی در این زمینه رسید.

در حقیقت درآمد بالا از آن افرادی است که بتوانند از مهارت نوشتنشان در کنار هوش بالا استفاده کنند و بتوانند اخبار و اطلاعات مورد نظر را به خوبی به مخاطبانشان القا کنند.

تولید محتوا بر عهده اشخاصی است که مسئول کمک به اطلاع رسانی به هر رسانه ای به ویژه رسانه های دیجیتال هستند.آنها معمولا یک کاربر / مخاطب خاص را در زمینه های خاص هدف قرار می دهند. تولید محتوا می تواند در هر یک از موارد زیر انجام شود:

 • پست های وبلاگ
 • خبرنامه های ایمیل
 • رسانه های اجتماعی
 •  بازاریابی تصویری
 • طراحی گرافیک
 • و  خیلی موارد بیشتر!

آنها همچنین می توانند محتواهای آفلاین مانند بروشورها، بسته های مشتری و غیره را ایجاد کنند، اما امروز تمرکز ویژه ای بر ایجاد محتوای دیجیتال ایجاد شده است.

دورکاری در شغل تولید محتوا

اگر آدم کارهای ثابت و صبح به صبح سرکار رفتن نیستید، شغل تولید محتوا بهترین کار برایتان است. زیرا در این کار هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمان و مکانی به کار مشغول شوید. مثلا می توانید در زمان آلودگی هوا و یا برف و یخبندان های شدید، بدون اینکه از منزل خارج شوید، به فکر درآمد بالاتر باشید. خوشبختانه هیچ یک از عوامل محیطی در کاهش کسب درآمد شما در این حوزه اثر ندارد. برای اینکه بتوانید در این حوزه فعالیتی بی وقفه داشته باشید، فقط به یک سیستم کامپیوتری و اینترنت نیاز دارید. حتی می توانید در زمانی که در سفر هستید هم به کارتان مشغول شوید. این یکی از معجزه های شغل تولید محتوا است که نباید آن را دست کم گرفت!

آینده ای روشن با شغل تولید محتوا

باید قبول کرد که دنیای اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی روز به روز قدرتمند تر از گذشته می شوند. هر چقدر که کسب و کارهای سنتی در حال زوال هستند، به همان اندازه و بلکه بیشتر کسب و کارهای اینترنتی به بزرگ شدن و پیشرفت دچار شده اند. اگر شما شغل تولید محتوا را انتخاب کنید، در واقع خودتان را به دنیایی قدرتمند و بدون زوال وارد کرده اید که روز به روز پیشرفت می کند و آینده کاریتان را تضمین می نماید.

محتوا ایجادی با اهداف یک برند ارتباط برقرار خواهد کرد

وب سایت به عنوان پیشخدمت برای نام یک برند تجاری عمل می کند و برای موفقیت یک برند به آن نیاز است  و باعث برقراری ارتباط با افرادی می شود که در مورد آنچه یک برند انجام می دهد مشتاق هستند و به وسیله آن با یک برند ارتباط برقرار می کنند. عناصر مختلف بسیاری وجود دارد که به انجام این کار کمک می کند، اما محتوا در هر جنبه ای از این فرآیند دخیل است.

بیایید نگاهی به برخی از راههایی که محتوا می تواند به ایجاد ارتباط با مخاطبین کمک کند،  بیاندازیم:

 • هر پست در رسانه های اجتماعی می تواند یک داستان شخصی داشته باشد، بنابراین در حالی که یک برند در حال آموزش محتوای است می تواند به طور همزمان باعث ایجاد ارتباط با مخاطبین شود.
 •  اگر درباره برند خود بنویسید و نشان دهید که نیازهای مخاطبان را درک می کنید و احساسات آن ها را می فهمید می توانید باعث برقراری ارتباط با مخاطبین شوید. محتوا به شما امکان می دهد از صدای خودتان برای به اشتراک گذاشتن آنچه در مورد برند شما خاص است و اینکه چه چیزی شما را متفاوت می کند، استفاده کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سلام مفید است

پاسخ دادن
عاشوری

سلام مفید است

پاسخ دادن
app8090

سلام بزرگوار هم سایت خوبی دارید و هم مطالب خوبی ارسال میکنید بنده هم در زمینه موففیت و محتوای آموزشی فعالیت دارم

پاسخ دادن
غلام رضا دوستی

تشکر خوب بود مطالب خیلی جالب ودرعین حال جذاب وکاربردی برایم بود وقت داشته باشم بطورحتم ازمطالب شما استفاده خواهم کرد

پاسخ دادن
حدیثه آقایی

من میخواهم کار کنم ولی نیاز به راهنمایی دارم

پاسخ دادن
mahan

ببخشید یه سوال داشتم که ایا این شغل جقدر دارامد دارد؟

پاسخ دادن
عسل

عالی بود مرسی بابت راهنمایی مرسی واقعا مسکرم بابت سایت خوبتون

پاسخ دادن
بخشی

خوب بود اگه میشه بیشتر دررابطه با شغل های تولید محتوا صحبت شه عالی میشه

پاسخ دادن
علیرضاکنعانی هرندی

مطالب سایت شما در مورد تولید محتوا بسیار عالی و کار آمد بود . ممنون

پاسخ دادن
علیرضاکنعانی هرندی

سلام. خب بعد این تفاصیر من چه طور می تونم از تولید محتوا درآمد زایی داشته باشم . با تجربه ی 15 سال ترانه سرایی و شاعری آیا می تونم در این زمینه فعالیت داشته باشم یا خیر؟ ممنون می شم راهنماییم کیند.

پاسخ دادن
زهرا

من کاملا مسلط به این دوره هستم اما نمیدونم از چه طریق سفارش واسه تولید محتوا بگیرم. ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دادن
نرگس

سلام من تازه این وارد این رشته شوم لطفا راهنمایی کنید هیچی ازش نمیدونم

پاسخ دادن
میثم قلیزاده

سلام.خوب بود.ولی اگه میشدبیشترتوضیح بدین‌.من سایت زدم درموردصادرات آبنبات میخوام محتوانویسی یادبگیرم خودم محتواسایتموبنویسم.

پاسخ دادن
یزدان
در پاسخ به حدیثه آقایی گفت:

سلام خسته نباشید من خیلی دوست دارم کار کنم ولی نمیدونم چطوری باید شروع کنم نیاز به راهنمایی دارم

پاسخ دادن
جواد
در پاسخ به app8090 گفت:

من میخوام شروع کنم و نمدونم دقیقا از کجا اگ تونستین راهنماییم کنید

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید