همه چیز راجع به محتوای نیچ (Niche Content)

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/07/03
همه چیز راجع به محتوای نیچ (Niche Content)

ایجاد محتوای نیچ یک راه عالی برای بازاریابی بوده و قطعا وبلاگ نویسی یک تجارت بزرگ است. طبق گزارش موسسه بازاریابی محتوا که به صورت جهانی تهیه شده است، 89 درصد از بازاریابان B2B (شرکت‌هایی که محصول یا خدمت یک شرکت را به یک شرکت دیگر می‌فروشند) از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند و تحقیقات ثابت کرد که هر قدر پست‌های بیشتری از یک شرکت منتشر می‌شود، بازدیدکنندگان بیشتری به وب سایت او سر خواهند زد. برای برندها، محتوا به هر منبعی اطلاق می‌شود که برای تعامل با مخاطبان شما استفاده می‌شود. این محتوا می‌تواند یک وبلاگ خوب، یک فیلم جذاب و یا یک اینفوگرافیک قابل اشتراک گذاری باشد.

محتوای نیچ به کسب و کار شما کمک می‌کند تا با مخاطبان هدف خود به صورت روز افزون در ارتباط باشید و  به عنوان یک متخصص یا تأثیرگذار در زمینه خود شناخته شوید. اما فراتر از هر چیز، مشاغل در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری می‌کنند زیرا می‌توانند ترافیک ایجاد کنند که بعد از آن این ترافیک به تولید و فروش منجر شود و آگاهی عمومی از نام تجاری و برند شما افزایش یابد.

61 درصد از مشاغل موفق دارای استراتژی بازاریابی محتوا هستند و اگر از این فرصت بازاریابی قدرتمند استفاده نکنید، آن را از دست خواهید داد. مشاغل اغلب در دام نوشتن درباره خود و محصول خود می‌افتند، اما افسوس که روزهای تبلیغات مخرب و پست‌های شگفت انگیز مانند فروش در شبکه‌های اجتماعی گذشته است. مخاطبان (هدف) شما محتوای ارزشمند، غنی و اصیل و حاضر و آماده می‌خواهند.

یکی از مهمترین چالش‌هایی که امروزه بازاریابان با آن روبرو هستند این است که برای جلب رضایت مخاطبان خود، باید دائما در حال جستجوی محتوا باشید. بنابراین، چگونه به تولید محتوای با کیفیت ادامه می‌دهید که مخاطبان شما آن را کشف کرده و از آن لذت ببرند؟ راه حل در اینجا این است که بدانید مخاطبان شما قبل از اینکه بخواهید اقدام به تولید محتوا کنید، چه می‌خواهند. اگر دغدغه مخاطب شما یافتن راه حلی برای تمیز کردن فرش است، تولید محتوا در مورد مشاهده ستارگان فایده ای ندارد.

ایجاد محتوا بسیار هوشمندانه است، به دغدغه‌های مشتریان پاسخ می‌دهد و زندگی را برایشان آسان تر می‌کند تولید محتوا را با قدرت انجام دهید و در عوض مخاطبان و مشتریان از شما قدردانی خواهند کرد.

محتوای نیچ (Niche) چیست؟

محتوای نیچ محتوایی است که به طرز قدرتمندی با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند و نتایج خوبی را به دنبال دارد. این نوع محتوا می‌تواند یک ابزار عالی برای ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان یا خوانندگان باشد. محتوای نیچ مشتریان بالقوه را جذب می‌کند، به سئو سایت کمک می‌کند و همچنین می‌تواند به شما در سرآمد شدن در بین رقبا کمک کند.

استراتژی محتوای نیچ چیست؟

قبل از شروع به ایجاد محتوای عالی، مهم است که یک استراتژی محتوای نیچ ایجاد کنید. در استراتژی محتوای نیچ، نوع محتوایی را که برای مخاطبان مناسب است را طراحی می‌کنید و نحوه ایجاد و توزیع محتوا را برای به حداکثر رساندن تأثیرش تعیین می‌کنید. مخاطبان خود را بشناسید، محتوای ارزشمند و خواندنی ایجاد کنید و سپس روی دیده شدن و وایرال شدن آن کار کنید.

استراتژی محتوای نیچ

۱- مخاطبان خود را بشناسید.

سوال بپرسید. قبل از اینکه برای ایجاد محتوا تلاش کنید، باید بدانید که مخاطبان هدف شما چه می‌خواهند. برای شناخت واقعی مخاطبان خود، باید چند سال از خود بپرسید:

  • چرا آنها ممکن است در این زمان خاص به دنبال کسب و کار شما باشند؟
  • رایج ترین مشکلاتی که ممکن است مخاطبان شما با آن روبرو شوند چیست؟
  • آن‌ها در حال حاضر چگونه این مشکلات را حل می‌کنند؟
  • چگونه کسب و کار شما می‌تواند به آن‌ها کمک کند؟

در پاسخ به این سوالات با محتوا، تعامل با مخاطبان خود را شکل می‌دهید. هنگامی‌که خود را جای مشتری قرار دادید، می‌توانید به این سوالات پاسخ دهید و به موضوعات بیشتری بپردازید.

یکی از راه‌های عالی برای کشف مخاطبان، نگاه به مشاغل مشابه شما است. ایده گرفتن از رقبا می‌تواند به طرز شگفت آوری مفید باشند. به صفحات رسانه‌های اجتماعی آنها نگاه کنید و سپس نحوه ارتباط آنها با مخاطبان را مشاهده کنید. زبان و کلمات کلیدی آنها را مطالعه کنید. مخاطبان آنها احتمالاً مشابه خواهند بود. مطالعه مطالب آنها می‌تواند ایده‌هایی را در ذهن شما جرقه بزنند و به شما کمک کند تا سبک ارتباطی خود را توسعه دهید.

۲- ایجاد پرسونا

یکی دیگر از راه‌های درک مخاطبان هدف، ایجاد یک «پرسونا در محتوا» است (پرسونا خصوصیات و ویژگی‌های مشتریان ایده آل است). تولید پرسونا در واقع اختراع یک شخصیت نیمه تخیلی است که بخش بزرگی از مخاطبان موجود شما را نشان می‌دهد یعنی یک پروفایل برای مشتری ایده آل خود طراحی می‌کنید که پرسونا نام دارد. عواملی مانند مکان یا سرگرمی مخاطب ایده آل خود را تعیین کنید. مشخص کنید که با کدام کانال رسانه اجتماعی ارتباط برقرار می‌کنند، چه نشریات آنلاینی را می‌خوانند و موارد دیگر.

این مطالب شما را متمرکز می‌کند و لحن و سبک شما را تنظیم می‌کند و به شما کمک می‌کند مستقیماً با خوانندگان خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید آنچه ممکن است برای شما جذاب باشد ممکن است برای مخاطبان مورد نظر شما جذاب نباشد. تمرکز بر آنچه مخاطبان شما می‌خواهند، شما را در مسیر درست استراتژی محتوا نگه می‌دارد.

شما درباره مخاطبان مورد نظر خود تحقیق کرده اید، کشف کرده اید که آنها کی هستند، اوقات فراغت خود را در کجا می‌گذرانند و از چه صفحات رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. اکنون باید نحوه استفاده از این اطلاعات را بیاید. خبر خوب این است که محتوای با کیفیت بالا حتما نتیجه خواهد داد؛ مهم نیست که چقدر تخصصی یا در ظاهر خسته کننده باشد.

۳- مطالبی بنویسید که خواندن آن‌ها آسان است.

مطالب شما نباید مانند یک کتاب درسی دانشگاهی باشد. محتوایی بنویسید که خواندن آن با استفاده از کلمات کلیدی که مخاطبان شما احتمالاً هنگام جستجو انتخاب می‌کنند منطبق باشد و از آن ادبیات استفاده کنید. کلمات کلیدی فراتر از یک خوانایی متن هستند. آنها همچنین تأثیر زیادی بر سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) دارند و به واسطه این کلمات مخاطب محتوای شما را خواهد یافت.

هر چه کیفیت و محتوای اصیل بیشتری تولید کنید، محتوای شما در موتورهای جستجو رتبه بهتری خواهد داشت. به این فکر کنید که مخاطبان مورد نظر شما چه کلمات کلیدی را جستجو خواهند کرد و سپس مطمئن شوید که در وبلاگ‌ها یا محتوای شما از آن کلمات کلیدی استفاده کرده اید.

این سه قانون اساسی برای ایجاد محتوای جذاب است:

  • به نوشتن پاراگراف‌ها و جملات کوتاه پایبند باشید.
  • محتوای طولانی را با سرصفحه‌ها، زیرفصل‌ها و تصاویر جذاب تجزیه کنید.
  • عناوین مختصر و چشم نوازی بسازید که توجه خواننده را به خود جلب کند.

لیست‌ها (به اصطلاح فهرست‌ها) یکی دیگر از انواع عالی محتوا است. لیست‌ها به خوانندگان کمک می‌کند تا به راحتی در صفحه حرکت کرده و محتوا را اسکن کنند. اکثر مردم تک تک کلمات را نمی‌خوانند، بنابراین به گونه ای بنویسید که به آنها اجازه دهد کلمات کلیدی مهم را اسکن کنند.

۴- نوشتن محتوای اصیل

نوشتن محتوای اصیل مهم است. به احتمال محتوای شما مشابه محتوای رقیبانتان است برای همین باید متمایز فکر کنید تا خود را مطرح کنید. حتی اگر در مورد موضوعی که به طور وسیع به آن پرداخته اید می‌نویسید، به گونه ای جدید درباره آن بنویسید یا در مورد تجربیات شخصی خود صحبت کنید. محتوای شما باید به موقع و دقیق باشد. منابع خود را بررسی کنید و همیشه اطمینان حاصل کنید که به موقع تولید محتوا کرده اید.

به روز نگهداری مطالب به معنای تازه کردن محتوای قدیمی ‌است. این که شما قبلاً مطلبی را پست کرده اید، به این معنی نیست که نمی‌توانید برگردید و یک شکل جدید به آن بدهید. به عنوان مثال، می‌توانید یک پست وبلاگ را با استفاده از ابزارهای آنلاین عالی مانند Canva به یک اینفوگرافیک جذاب تبدیل کنید.

۵- ایجاد ارزش

مصرف کنندگان نمی‌خواهند محصولی به آنها تحمیل شود. بهترین کاری که می‌توانید برای ارتباط با مشتریان احتمالی انجام دهید ایجاد ارزش است. به مخاطبان خود چیزی ارائه دهید؛ خواه راهنمایی باشد، مثل راهنمای آموزشی گام به گام، یا راهنمایی آنها به منابع مفید از طریق پیوند به مقالات دیگر، یا کمک به آنها در حل یک مشکل، یا ارائه راه حلی عملی که به نفع آنها است. هنگامی‌که به یک مرجع قدرتمند تبدیل شوید، در بین مخاطبان اعتماد ایجاد می‌کنید و مردم همچنان به عنوان منبع به وبلاگ شما باز می‌گردند. این کار از محتوای تبلیغاتی بهتر کار می‌کند.

محتوای بکر دست نخورده

چگونه می‌توان افراد را با محتوای نیچ جذب محتوا کرد؟

شما محتوای نیچ خود را ایجاد کردید. تبریک می‌گویم! مساله بعدی این است که به پست خود توجه کنید. توزیع محتوای خود از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی یک راه عالی برای افزایش بازدید و اشتراک است. پس از مطالعه و شناسایی مخاطبان موردنظر خود، متوجه خواهید شد که مخاطبان مورد نظر شما در کانال‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی در کجا حضور دارند. اگر نام تجاری شما جنبه بصری قوی دارد، اینستاگرام راهی عالی برای توزیع محتوای شما است.

برای تأثیرگذاری در توزیع محتوا، باید بتوانید کانال‌های مخصوص خودتان را شناسایی کرده و از آنها حداکثر استفاده را ببرید. وقتی برنامه توزیع محتوا دارید، مطمئن باشید محتوای شما توسط جامعه هدف تان دیده می‌شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید