کلید واژه کانونی چیست و چه کاربردی دارد؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 14 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/12/20
کلید واژه کانونی چیست و چه کاربردی دارد؟

کلید واژه کانونی چیست؟ همه ما بدون آن‌که کسی یادمان بدهد حرف زدن را یاد گرفته‌ایم؛ اما آداب سخن و گفتگو را در طول سالیان با مشاهده و گوش دادن به دیگران آموخته‌ایم. مهمترین آموخته ما در نظام گفتگو، برقراری منطق گفتگو است. اگر به گفتگوی یک کودک در میان جمع دقت کنید او هیچ‌گاه نمی‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند، زیرا او از منطق حاکم بر گفتگو بی‌خبر است.

منظور از منطق گفتگو صحبت کردن در مورد کلید واژه کانونی است. کودک نمی‌داند از کلماتی که می‌شنود کدام کلید واژه بهتر است یا کلید واژه اصلی کدام است؟ تا درباره آن صحبت کند، برای همین قادر نیست در گفتگو شرکت کند. زمانی که شما یک محتوای متنی می‌نویسید اگر ندانید کلید واژه کانونی کدام است و درباره چه عبارت کلیدی باید بنویسید نخواهید توانست با دیگران ارتباط برقرار کنید.

استفاده از عبارت کلیدی  صحیح یا کلید واژه کانونی به شما این امکان را می‌دهد تا در سرپ گوگل رتبه بهتری پیدا کنید.

کلید واژه کانونی چیست؟

کلید واژه کانونی در حقیقت همان کلمه کلیدی است. اگر با هرم مازلو آشنایی داشته باشید، حتما این نکته را می‌دانید که هرچه از قاعده هرم به راس هرم نزدیک می‌شوید ارزش بالای هرم بیشتر از بقیه سطوح است. کلید‌واژه مرکزی نیز این‌چنین است. ارزشمندترین کلمه در مقاله شما که می‌خواهید مقاله با آن شناخته شود کلید واژه کانونی است. کلیدواژه متمرکز مترادف عبارت کلیدی است و می‌توان از هر دو این واژه در سئو سایت استفاده کرد.

کلیدواژه کانونی و چراغ سبز سئو

شما بهتر از ما می‌دانید که در حال حاضر سیستم مدیریت محتوا وردپرس، از قوی‌ترین سیستم‌های تولید محتوا است که استانداردهای سئو در آن رعایت شده است. بیش از 40 درصد سایت‌ها در جهان از وردپرس برای طراحی سایت خود استفاده می‌کنند.

یکی از افزونه‌های قدرتمند وردپرس، افرونه Yoast  است. این پلاگین به شما کمک می‌کند تا اصول سئو را رعایت کنید. Yoast  در حقیقت یک تحلیلگر است و این فرصت را برای تولیدکننده محتوای متنی بوجود می‌آورد تا اشکلات خود را قبل از انتشار مقاله شناخته و آن‌ها را رفع کند.

این اشکالات با چراغ قرمز نشان داده می‌شود که بعد از برطرف کردن رنگ آن به سبز تبدیل می‌شود که در حقیقت چراغ سبز سئو نام دارد. یکی از قست‌های yoast    که چراغ آن باید سبز شود، عبارت کلیدی کانونی یا کلید واژه کانونی است که در زبان انگلیسی به آن Focus Keyword گفته می‌شود.

زمانی که شما قصد انتشار محتوا را دارید، افزونه yoast  محتوای شما را تحلیل خواهد کرد. این تحلیل محتوا کمک به سئوی مقاله شما خواهد کرد؛ اما موجب آن نمی‌شود که رتبه سایت شما در سرپ بالا برود، با این حال لازم است که تلاش شود قسمت کلید واژه سبز شود. با نوشتن کلید واژه کانونی در باکس Focus keyperhaps خزنده‌ها متوجه می‌شوند که محتوای شما درباره چه مطلبی صحبت می‌کند و باید در کدام گروه از محتواها قرار گیرد.

هدف از عبارت کلیدی کانونی در یواست سئو چیست؟

در واقع افزونه yoast اعلام می‌کند محتوای شما با چه کلید واژه کانونی قرار است رتبه بندی شود. استفاده نکردن از این افزونه احتمال دارد خزندگان در فهم عبارت کلیدی کانونی دچار مشکل شده و محتوای شما رتبه خوبی کسب نکند.

چگونه کلید واژه را پیدا کنیم؟ با ما همراه شوید تا راهکارهایی برای شما بازگو کنیم.

کلمه کلیدی در مقابل سوالات جستجو

گوگل، حکیم و علامه زمانه است. او همه چیز می‌داند، کافی است شما سوالی را از او بپرسید و او به شما پاسخ بگوید، اما چگونه این امر اتفاق می‌افتد؟ قبل از این‌که به سوال پاسخ داده شود بهتر است تفاوت کلید واژه و سرچ کوئری را بدانیم. در بسیاری از مواقع برای نوشتن یک محتوای متنی از سرچ کوئری به جای کلمه کلیدی استفاده می‌شود در حالی که این دو تفاوت زیادی با هم دارند.

 • کلمه کلیدی توسط متخصص سئو و با استفاده از ابزار انتخاب می‌شود؛ اما سرچ کوئری عباراتی هستند که کاربران در موقع حضور در گوگل آن را جستجو می‌کنند.
 • تفاوت دیگر در جایگاه ذهنی این دو واژه است. سرچ کوئری در ذهن کاربر ابتدا بوجود می‌آید و در گوگل شکل می‌گیرد، حال آن‌که کلمه کلیدی با استفاده از همین جستجوها شکل می‌گیرد.

موتورهای جستجو علاوه‌بر این‌که مقالات را خوانده و تحلیل می‌کنند، دسته ‌بندی سوالات کاربران در باکس گوگل را انجام می‌دهند. سوال‌های پرتکرار، یک گروه به خود اختصاص می‌دهد. متخصصین سئو یا نویسندگان محتوا با استفاده از این سوالات پرتکرار، تولید محتوا انجام می‌دهند.

محتوای متنی توسط خزندگان خوانده می‌شود. برای آن‌که خزنده گوگل متوجه شود که شما مقاله را بر چه اساسی نوشته‌اید نیاز به یک کد دارد آن کد کلمه کلیدی است کلمه‌ای که بیش از یک‌بار در مقاله شما تکرار شده است یا شما آن کلمه را در افزونه Yoast  به عنوان کلید واژه کانونی ثبت کرده‌اید.

زمانی که کاربر دیگر یک کوئری ایجاد می‌کند، خزنده‌های گوگل طبق اطلاعات قبل، محتواهایی را که کلمه کلیدی آن با کوئری سرچ جدید همخوانی دارد در سرپ به یکدیگر ارتباط می‌دهند. پس در هر مقاله کپی‌رایتر باید از 4 تا 5 کلمه کلیدی مختلف استفاده کند.

نکته: استفاده از کلمات کلیدی longtail می‌تواند  سایت شما را به هدف کاربر نزدیک کند. به‌شرط آن‌که این کلمات را به خوبی بشناسید.

استفاده از کلید واژه longtail

نوع دیگری از کلمات کلیدی که باید از آن استفاده کرد عبارت کلیدی longtail است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ که سایتشان بازدید کننده زیادی دارد با استفاده از یک کلمه کلیدی ساده می‌توانند رتبه خوبی در سرپ کسب کنند؛ اما اگر شما قصد دارید با این شرکت‌ها رقابت کنید باید از کلمات کلیدی longtail استفاده کنید.

 به‌طور مثال یک هتل بزرگ که برای بیشتر مردم شناخته شده است با یک کلمه «هتل» می‌تواند رتبه یک را کسب کند چون کلیک‌خور سایت بالا است و سایت به صورت ارگانیک رتبه کسب می‌کند؛ اما شما برای محتولی متنی باید از کلمات کلیدی longtail استفاده کند، مثلا بنویسید «هتل ساحلی با پارکنیگ رایگان، هتل با صبحانه رایگان یا هتل پنج ستاره با تاکسی توریستی رایگان». استفاده از این کلمات می‌تواند رتبه سایت شما را بهبود ببخشد.

کلیدواژه کانونی بلند

برای تشخیص این نوع از عبارات کلیدی بهتر است به قسمت جستجوی گوگل بروید و بیشترین جستجوی افراد را مشاهده کنید. استفاده از این کلمات کلیدی بلند می‌تواند شما را به رتبه‌های بالای گوگل برساند.

انتخاب کلید واژه کانونی براساس حجم جستجو

از چه تعداد کلید واژه استفاده کنیم؟ قبل از پاسخ دادن به سوال بهتر است درباره  Search Volume یا حجم جستجو بیشتر بدانیم. حجم جستجو عبارت است از تعداد جستجوهایی که برای یک کلمه کلیدی در یک دوره خاص شکل می‌گیرد. حجم جستجو به عنوان اندازه‌گیری در تحلیل کلمات کلیدی برای ارزیابی ترافیک موتور جستجو برای یک کلمه کلیدی خاص محاسبه می‌شود. محاسبه حجم کلمه کلیدی بخش مهمی برای بهینه‌سازی سایت شما است. 

یکی از موثرترین راهها برای پیداکردن حجم جستجوی یک کلمه کلیدی استفاده از «گوگل ادز» است. برای این‌کار باید یک حساب در «گوگل ادز» ایجاد کنید. برای استفاده از خدمات گوگل ادز و پیدا کردن کلمه کلیدی باید مبلغی پرداخت کرد. با توجه به این‌که در ایران پرداخت ارزی امکان‌پذیر نیست متاسفانه استفاده از خدمات گوگل ادز امکان‌پذیر نیست.

انتخاب دیگری که برای پیداکردن کلمه کلیدی وجود دارد استفاده از خدمات گوگل ترندز استفاده است. گوگل ترندز به دقیقی گوگل ادز نیست اما می‌توانید دو واژه را با هم مقایسه کنید. اگر از گوگل ترندز به درستی استفاده شود می‌توانید نتیجه مناسبی از این خدمات بگیرید. گوگل ترندز به دقیقی گوگل ادز نیست اما می‌تواند به شما کمک کند تا از کلید واژه‌ای که حجم بالاتری در ماههای گذشته داشته، استفاده کنید.

پیداکردن از پست‌های قدیمی

یکی از راههای پیداکردن کلید واژه کانونی استفاده از پست‌های قدیمی است. مراحل زیر را رعایت کنید تا روش صحیح را بهتر بدانید.

 • پست‌های قدیمی که ورودی خوبی داشته‌اند را پیدا کنید.
 • کلید واژه‌های این پست‌ها را پیدا کنید.
 • در گوگل ترندز کلید واژه قدیمی را با کلید واژه جدید مقایسه کنید.
 • حجم کلمه کلیدی جدید را با کلمه کلیدی قدیمی مقایسه کنید.
 • هر کدام حجم بیشتری داشت از آن استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید برای کلمه کلیدی جدید استفاده کنید از کلمات کلیدی هم معنی استفاده کنید و با کلمه کلیدی قدیمی مقایسه کنید.

این قیاس در نهایت شما را به یک کلمه کلیدی جدید خواهد رساند.

نهایی کردن عبارت کلیدی کانونی از سرپ گوگل

کلید واژه نهایی کانونی را می‌توان با روش کیفی نیز پیدا کرد. در این روش شما کلمه کلیدی خود را در موتور جستجو وارد می‌کنید. جستجوهایی که در سرپ برای شما می‌آید محتواهایی است که قبل از شما آن را نوشته‌اند. برای تولید محتوای جدید و استفاده از کلمه کلیدی باید سوالات زیر را از خود بپرسید؟

 • آیا محتوای شما برای خوانندگان پست‌های رتبه اول سرپ مطلب جدیدی دارد؟
 • آیا به آن‌ها کمک خواهد کرد تا مشکل خود را بهتر از قبل حل کنند یا شما نیز به نوعی کپی از سایت‌های دیگر کرده‌اید؟
 • آیا در محتوهای قبلی مطلبی نوشته نشده است که اکنون شما می‌توانید به آن اضافه کنید؟
 • چگونه می‌توانید پست خود را بهتر از پست‌های قبلی منتشر کنید؟

پاسخ به هرکدام از سوالات فوق نشان خواهد داد که کلید واژه کانونی شما تا چه اندازه می‌تواند خوانندگان را به خود چلب کند. متاسفانه بسیاری از کپی‌رایترها تنها با استفاده از مهارت نویسندگی خود تلاش می‌کنند محتوای متنی تولید کنند، حال آن‌که محتوا باید سئوشده و اصولی منتشر شود. برای این‌کار لازم است در کنار دست کپی‌رایتر یک متخصص سئو نیز حضور داشته باشد. اگر شما صاحب کسب و کار هستید و می‌خواهید محتوا تولید کنید بهتر است از آژانس‌های تولید محتوا مانند الو محتوا مشورت بگیرید. حضور یک تیم حرفه‌ای تضمین کننده محتوای شما است.

استفاده از کلیدواژه کانونی برای هر صفحه از وبلاگ

برای همه صفحات در وب‌سایت نمی‌توان از کلمه کلیدی استفاده کرد، مثلا صفحه تماس با ما، صفحه آدرس شعبه یا شرکت برای هیچ کدام نمی‌توان یک کلمه کلیدی ایجاد کرد. برای همین شما در وبلاگ خود از کلید واژه کانونی استفاده می‌کنید این کلید واژه خوب کانونی می‌تواند در بهبود سایت شما به خوبی عمل کند.

استفاده از لینک برای ارتقاء کلید واژه کانونی

اگر مطمئن هستید که از کلید واژه کانونی صحیح استفاده می‌کنید؛ اما سایت شما رتبه خوبی نمی‌گیرد، از ترفند لینک  استفاده کنید. پیوند دادن به صفحات داخلی و صفحات خارجی باعث می‌شود، گوگل احساس کند صفحه یا پست شما بسیار مهم است.

به چند نکته در این زمینه باید توجه کرد.

 1. در لینک دادن به صفحات خارجی به صفحات پربازدید لینک دهید. به صفحاتی مثل گوگل، فیس‌بوک و صفحات کاری که در حیطه کاری شما قرار دارند و جزء ده سایت اول سرپ هستند.
 2. لینک دادن به صفحات داخلی از روی کلمه کلیدی کار درستی نیست. نباید پیوند روی کلمه کلیدی گذاشته شود.
 3. هنگام پیوند دادن از جملاتی مانند برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید استفاده نکنید. این جمله باعث می‌شود مخاطب احساس کند به زور می‌خواهید او را به جای دیگری بفرستید. بهتر است روی خود متن لینک کلیک قرار دهید.
کلیدواژه کانونی برای سایت

استفاده از لینک‌های زیاد اگرچه تائید شده نیست؛ اما می‌تواند شانس شما را در شبکه‌سازی با سایت‌های دیگر افزایش دهد و مشتریان زیادی برای شما به ارمغان بیاورد. در بازار امروز شبکه‌سازی یکی از روش‌های مدرن در بازاریابی است. پیوند به سایت‌های دیگر می‌تواند تمرکز روی کلید واژه کانونی را بالا برده و می‌تواند سایت شما را بهبود ببخشد.

استفاده از کلید واژه کانونی در سئو پیج داخلی

اگر از yoast استفاده نمی‌کنید؛ اما قصد دارید، رتبه بهتری در گوگل به‌دست آورید باید بدانید که در چه قسمتی از کلید واژه کانونی استفاده کنید.

 1. سئو تایتل: عبارت کلیدی باید اولین کلمه در تایتل باشد.
 2. متا دیسکریپشن: حتما از کلمه کلیدی در متادیسکریپشن استفاده کنید.
 3. کلید واژه کانونی کوتاه در url استفاده شود.
 4. در تایتل H1 از کلید واژه استفاده کنید.
 5. در اولین پاراگراف از عبارت کلیدی کانونی بهره ببرید.
 6. در تایتل H2
 7. در بدنه محتوا نسبت به تعداد کلمه از کلید واژه کانونی استفاده کنید. 1 تا 1.5 درصد چگالی محتوا باید از کلمه کلیدی استفاده کنید. مثلا اگر مقاله شما 1500 کلمه است. 15 تا 22 بار از کلمه کلیدی استفاده کنید.
 8. حداقل در دو عکس از کلمه کلیدی به عنوان برچسب ALT استفاده شود.

کلام پایانی

کلید واژه تمرکز محتوای شما را نشان می‌‍‌دهد. بیان می‌کند منطق حاکم بر چرخه تولید محتوا چیست؟ پیدا کردن کلمه کلیدی کار آسانی نیست و تنها با روش‌های گفته شده نمی‌توان در وهله اول به کلمه کلیدی دست پیدا کرد. تجربه، دانش و مطالعه می‌تواند راهگشای شما در این زمینه باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت الو محتوا و مطالعه مقالات دانش خود را ارتقاء بدهید. خوشحال خواهیم شد تجربیات خود را درباره چگونگی پیدا کردن کلید واژه کانونی با ما در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید