فاو آیکون چیست؛ برای سئو مهم است؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/05/24
فاو آیکون چیست؛ برای سئو مهم است؟

فاو آیکون (Favicon) هنگامی‌که در سال 1999 توسط Internet Explorer معرفی شد، جزء ضروری برای وب سایت‌ها نبود. اما با گذشت زمان،  این نماد کوچک 16 × 16 که در بالای تب مرورگر ظاهر می‌شود،  به یک عامل مهم SEO تبدیل شد،  این رخداد نه تنها برای طراحان بلکه برای متخصصان سئو هم رخ داد. آیا دلیل آن را می‌دانید؟

فاو آیکون چیست؟

فاو آیکون یک نماد کوچک است که می‌توانید از آن در وب سایت خود استفاده کنید تا به کاربران کمک کند هنگام باز کردن چندین برگه،  برگه شما را راحت تر تشخیص دهند. البته،  این امر تأثیر کمی ‌بر سئو دارد.

اما اوضاع در اواخر سال 2019 هنگامی‌که گوگل شروع به استفاده از فاو آیکون‌ها هنگام نمایش نتایج جستجو در دستگاه‌های تلفن همراه کرد،  تغییر کرد. اخیراً،  گوگل حتی نسخه ای‌ از نتایج دسکتاپ را که دارای فاو آیکون بود، راه اندازی کرد. با این حال،  آنها پس از شکایت مردم از طراحی نه چندان حرفه‌ای آن ، این تغییر را حذف کرد و به حالت اولیه بازگرداند.

با این حال،  گوگل همچنان فاو آیکون‌ها را روی نتایج دسکتاپ خود آزمایش می‌کند و دیر یا زود،  آنها را با تغییراتی جزئی روانه بازار می‌کند. اگر به موتورهای جستجوی دیگر مانند DuckDuckGo نگاه کنید، می‌توانید فاو آیکون‌ها را در نتایج جستجوی دسکتاپ و موبایل پیدا کنید.

فاو آیکون چه کاربردی دارد؟

این اواخر،  وب سایت‌ها از فاو آیکون‌ها به عنوان بخشی از استراتژی افزایش نرخ کلیک استفاده می‌کردند. برخی از برندهای بسیار شناخته شده از آن سود می‌برند، زیرا تشخیص و بازدید از برند محبوب با نماد نمایش داده شده برای کاربران آسان‌تر می‌شود. مثلا، با توجه به اینکه افراد به طور متوسط ​​10-11 زبانه در مرورگر خود باز می‌کنند،  فاو آیکون بهتر قطعاً به هدف خود می‌رسد.

برخی افراد آن را با لوگو اشتباه می‌گیرند. در 99 درصد مواقع،  لوگو به فاویکون تبدیل می‌شود،  اما در مکان دیگری ذخیره می‌شود. همچنین،  فاو آیکون‌ کوچکتر از اندازه لوگوی معمولی است.

کجا می‌توانید فاو آیکون را ببینید؟

فاو آیکون را به عنوان ویژگی‌ای در نظر بگیرید که به کاربران کمک می‌کند وب سایت شما را از تعداد زیادی وب سایت دیگر شناسایی کنند. این بدان معناست که وب سایت شما در هر کجا که انتخاب شده باشد، قابل مشاهده است.

فاو آیکون

مثلا: در صفحه نتایج جستجو، بوک مارک‌ها، تب‌ها، برنامه های نوار ابزار، حافظه مرورگر و نوار جستجو. برای مثال به لوگوی الومحتوا در سربرگ همین صفحه نگاه کنید.

چرا فاو آیکون‌ها مهم هستند؟

در زمان فعلی، مشاغل باید یک فاو آیکون ایجاد کنند. این یک گام کوچک اما حیاتی برای راه اندازی وب سایت تجاری تان است. فاو آیکون یک راه عالی برای انتشار و معرفی آنلاین نام تجاری شما و حرفه ای‌تر نشان دادن وب سایت شما است.

آنها به عنوان شاخص‌های بصری برای وب سایت‌ها عمل می‌کنند و راهی آسان و سریع را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا بتوانند صفحه شما را در صورت باز شدن بین چندین زبانه مشابه پیدا کنند.

مزایای داشتن فاو آیکون برای سئو سایت

همانطور که قبلاً اشاره کردیم،  فاو آیکون مسئول ارتقای رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو نیست. اجازه دهید مجدداً تأکید کنیم که این نیز یک عامل رتبه بندی نیست!

اما یک فاو آیکون قطعاً می‌تواند در سئو تاثیرگذار باشد. همانطور که می‌دانید، وب سایت‌هایی که نرخ کلیک بالا و زمان ماندگاری بالایی دارند (کاربر وقت زیادی را در آن ها می‌گذراند)، همیشه در رتبه بندی صفحه نتایج جستجوی گوگل جایگاه برتری دارند. وب سایتِ دارای فاو آیکون در نتیجه جستجو،  مطمئناً بیشتر از وب سایت دیگری که فاو آیکون ندارد،  کلیک دریافت می‌کند.

هنگامی‌که کاربران می‌توانند وب سایت شما را در داخل بوک‌مارک، سابقه یا در میان چندین زبانه از طریق فاو آیکون شناسایی کنند، این امر تعامل را افزایش می‌دهد و کاربران دیگر توسط وب سایت‌هایی که ممکن است اطلاعاتی مشابه شما را ارائه دهند،  حواسشان پرت نمی‌شود.

فاو آیکون به ایجاد نام تجاری در وب سایت شما کمک می‌کند. کاربران به لوگوی برند شما عادت کرده اند و این باعث می‌شود که نام تجاری شما در ذهنشان بماند. وقتی دفعه بعد هنگام جستجو در گوگل یا در چندین برگه مرورگر،  لوگو را مشاهده می‌کنند،  تمایل دارند روی آن کلیک کنند. به شرطی که از اولین تجربه ارائه شده توسط وب سایت شما راضی باشند.

نحوه ایجاد فاو آیکون خوب

فاو آیکون یک تصویر کوچک و در عین حال ضروری است. باید برای مخاطبان شما ساده و قابل تشخیص باشد. مهم این است که فاو آیکون تأثیر خوبی بر بر روی کاربران بگذارد زیرا به آنها کمک می‌کند نام تجاری شما را بعداً شناسایی کنند. در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما در تولید بهترین فاو آیکون ممکن کمک می‌کند:

1. آن را جذاب و قابل تشخیص طراحی کنید.

تا همین اواخر، فاو آیکون فقط باید برای کاربرانی که در یکی از صفحات شما فرود می‌آمدند قابل شناسایی بود. اما با به روز رسانی موتورهای جستجو،  فاو آیکون در صفحات نتایج جستجو و جاهای دیگر نیز به نمایش در می‌آید.

لازم است فاو آیکون  جذاب و قابل تشخیص باشد. وقتی کاربران فاو آیکون سایت شما را غیرقابل تشخیص یا غیر مرتبط دریافت می‌کند،  ممکن است این مشکل آنها را از کلیک کردن روی نتایج شما باز دارد.

همچنین، هنگامی‌که رقبای برتر با فاو آیکون بهتر ظاهر می‌شوند،  کاربران به طور طبیعی جذب آنها می‌شوند. از آنجا که این اتفاق حتی قبل از بازدید از صفحه شما رخ می‌دهد،  توسعه یک فاو آیکون جذاب ضروری است.

2. بهترین فاو آیکون لوگوی شما است.

هدف از داشتن فاو آیکون ایجاد ارتباط بین وب سایت شما و کاربران است. با ظهور اینترنت،  کاربران در حال حاضر عادت کرده اند با استفاده از لوگوها یک نام تجاری را شناسایی کنند. از آنجا که لوگوی وب سایت شما بهترین نماد شناسایی است که می‌توانید در اختیار کاربران قرار دهید،  توصیه می‌شود از نسخه تغییر اندازه آرم خود به عنوان فاو آیکون استفاده کنید.

3. از استفاده از متن خودداری کنید

فاو آیکون یک تصویر با اندازه 16 × 16 است و تلاش برای افزودن متن در داخل آن بی فایده است زیرا کاربران نمی‌توانند آن را بخوانند. همچنین،  افزودن متن وضوح فاو آیکون را بیشتر کاهش می‌دهد.

4- از عکس استفاده نکنید

استفاده از یک عکس به عنوان فاو آیکون یک کار بد است زیرا عکس‌ها به این اندازه کوچک نیستند. یک عکس با ابعاد 16 × 16 مات به نظر می‌رسد و کاربران هرگز نمی‌توانند آنچه در داخل آن است تشخیص دهند،  این بدان معناست که شما مزیت داشتن یک فاو آیکون حرفه‌ای را از دست می‌دهید.

5. حالت تاریک را در نظر بگیرید.

ما شاهد افزایش تعداد مرورگرهایی هستیم که از حالت تاریک پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال،  مرورگر Chrome هنگام استفاده در حالت تاریک بسیار جالب به نظر می‌رسد و اکثر کاربران با این تغییر سازگار می‌شوند زیرا به چشم‌ها تنش کمتری وارد می‌کند.

بنابراین،  ایجاد دو نسخه از فاو آیکون برای پشتیبانی از تم‌های روشن و تاریک را در نظر بگیرید. برای پیاده سازی این کار ممکن است به کمی‌کمک کد نویسی نیاز داشته باشید. اگر برنامه نویسی نقطه قوت شما نیست،  فقط فاو آیکون را شفاف و روشن نگه دارید تا در تم‌های تیره نامناسب به نظر نرسد.

چگونه فاو آیکون را در نتایج جستجو نشان دهیم؟

در Google به صاحبان وب سایت توصیه می‌کند اگر می‌خواهند فاو آیکون در نتایج جستجو ظاهر شود، مراحل زیر را انجام دهند:

  • مرحله 1: ایجاد یک فاو آیکون.
  • مرحله 2: یک برچسب به سربرگ صفحه اصلی خود به صورت زیر اضافه کنید: نشانی وب فاو آیکون. این می‌تواند یک مسیر نسبی (/smile.ico) یا یک مسیر مطلق (https://example.com/smile.ico) باشد،  اما باید در همان دامنه صفحه اصلی باشد.

توجه: قبلاً استفاده از نام فایل .ico برای فاو آیکون اجباری بود،  اما اکنون همه مرورگرها از فرمت‌های .png .svg هم پشتیبانی می‌کنند.

همه فاو آیکون در نتایج جستجو ظاهر نمی‌شوند،  حتی اگر مراحل صحیح را اجرا کرده باشید. گوگل می‌گوید نشان دادن favicon در صفحه جستجوی نتایج تحت اختیار خود است. اما در اکثر موارد، پیروی از این دستورالعمل‌ها باعث می‌شود که یک وب سایت به طور خودکار واجد شرایط فاو آیکون شود:

  • 1. فایل فاو آیکون و صفحه اصلی باید توسط خزنده‌های گوگل ایندکس شوند.
  • 2. باید مختص نام تجاری شما باشد و به کاربران در شناسایی وب سایت شما کمک کند.
  • 3. می‌توانید از نمادهای مربع اندازه 48x48px،  96x96px،  144x144px و غیره استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که احتمالاً به دلیل وضوح پایین، Google  فاو آیکون  16 × 16 را توصیه نمی‌کند. با این حال،  هنگام نمایش آنها در صفحه نتایج جستجو،  همه موارد دلخواه با وضوح بالا را به  اندازه 16 در 16 تغییر می‌دهد.
  • 4. نشانی اینترنتی فاو آیکون نباید به طور مکرر تغییر کند.
  • 5- گوگل فایوکونی را که نامناسب می‌داند نشان نمی‌دهد، از جمله پورنوگرافی یا نمادهای نفرت. هر چنین نمادی با نماد پیش فرض جایگزین می‌شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید