آیا گوگل متوجه محتوای پنهان در صفحه می‌شود؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/04/29
آیا گوگل متوجه محتوای پنهان در صفحه می‌شود؟

اگر اخیرا قدم به حیطه سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) گذاشته‌اید، یا خود را یک متخصص SEO می‌دانید، به احتمال زیاد پاسخ‌های متناقضی به این سوال که “آیا محتوای پنهان بر SEO تأثیر می‌گذارد؟” شنیده اید. در این مقاله، ما دقیقاً آنچه محتوای پنهان است را به شما نشان می‌دهیم و توضیح خواهیم داد که محتوای پنهان می‌تواند چه تاثیری بر سئو سایت شما داشته باشد ( صاحبان وب سایت ها علاقمندند که سایتشان در موتورهای جستجو به عنوان اولین و مرتبط ترین نتایج جستجو به کاربر نمایش داده شود، در این رابطه شاخصی به نام سئو وجود دارد که هر قدر یک سایت برای موتور جستجو بهینه تر باشد، سایت جز اولین نمایش‌ها به کاربر خواهد بود.)

محتوای پنهان چیست؟

به زبان ساده، محتوای پنهان متن یا لینک‌های یک وب سایت است که از دید کاربر پنهان است. روش‌های زیادی برای پنهان کردن محتوا در وب سایت وجود دارد، از جمله:

 • استفاده از متن سیاه در پس زمینه سیاه
 • پوشش متن با یک تصویر
 • قرار دادن متن خارج از صفحه
 • انتخاب اندازه قلم ناخوانا مثل صفر
 • پنهان کردن لینک با پیوست کردن آن به یک کاراکتر‌، مانند ویرگول
 • تبدیل متن به نسخه کتبی یک عکس که تنها در صورت عدم نمایش عکس، آن متن به نمایش درخواهد آمد.

چرا برخی محتوای پنهان به سایت خود اضافه می‌کنند؟

استفاده از محتوای پنهان برای بهبود سئو در دهه 1990 به روشی رایج تبدیل شد. توسعه دهندگان وب هنوز در حال یادگیری تأثیرها بر روی موتورهای جستجو بودند و دریافتند که پر کردن صفحات وب مخفی با کلمات کلیدی یک روش موثر برای قرار دادن وب سایت خود در صفحه اول Google است. در این زمان، ربات‌های خزنده جستجو (خزنده ابزاری است که توسط موتورهای جستجو برای جمع آوری داده ها از اینترنت استفاده می‌شود) هنوز قادر به شناسایی دقیق محتوای پنهان از محتوای متنی قابل مشاهده نبودند.

نکته: قبل از اینکه کلمات کلیدی مخفی را در وب سایت خود بگنجانید، باید به شما هشدار دهیم که این روش اکنون یک روش متقلبانه محسوب می‌شود و می تواند بر موفقیت سئو سایت شما اثر منفی بگذارد.

محتوای پنهان چگونه بر SEO تاثیر می‌گذارد؟

در راهنمای رسمی Google برای محتوای پنهان شده عنوان شده است:

“پنهان کردن متن یا لینک‌ها در محتوای سایت شما برای دستکاری در رتبه بندی جستجوی Google می‌تواند فریبکارانه تلقی شود و نقض دستورالعمل‌های مدیریت سایت Google است.”

ربات‌های خزنده جستجو برای شناسایی تکنیک های SEO متقلبانه مانند محتوای پنهان در طول سالیان دور کامل‌تر و حرفه‌ای تر شده‌اند و ‌وب‌سایت‌ها را در صورت داشتن محتوای پنهان متقلبانه، جریمه خواهند کرد. اخیرا، محتوای پنهان حتی ممکن است باعث حذف وب‌سایت شما توسط گوگل شود زیرا توسط خزنده های جستجو آن را هرزنامه تشخیص خواهند داد.

قرار دادن متن پنهان در وبسایت راه‌حلی کوتاه مدت برای بالا آمدن سایت شما در موتور‌های جستجو است و در بلند مدت رتبه سایت شما را بهبود نمی بخشد. همچنین باعث ناامیدی کاربرانی خواهد شد که قادر به یافتن محتوای مورد نظر خود نخواهند بود و در نتیجه بازدیدکنندگان خود را هم از دست می‌دهید. اگر یک آژانس بر اساس این روش، سعی در ارتقای سئو سایت شما در موتورهای جستجو را دارد، باید به دنبال یک ارائه‌دهنده خدمات دیگر باشید.

آیا محتوای پنهانی که باعث سئو پایدار شود، وجود دارد؟

پاسخ به این سال ساده نیست، اما همه محتواهای پنهان مضر نیستند، به شرط اینکه فریبنده نباشد. افزودن متن به تصاویر (ایجاد نسخه توصیف کتبی برای تصاویر)، متن پنهان تلقی می‌شود اما از آنجا که قابلیت دسترسی یک سایت را بهبود می‌بخشد و به نوعی ارزش و احترام قائل شدن برای کاربر است، به SEO آسیب نمی‌رساند.

به عنوان مثال، کاربران با اتصال اینترنت ضعیف یا مرورگرهای تلفن همراه ممکن است نتوانند به راحتی تصاویر و فیلم‌ها را ببینند و متن کتبی ضمیمه شده به عکس برای آنها بسیار سودمند است. متن ضمیمه که به جای عکسی نمایش داده نشده، به کاربر نشان داده می‌شود و تجربه آنها را از بازدید از سایت شما غنی‌تر می‌کند.

محتوای پنهان برای سئو

اگر شک دارید که آیا محتوایی که پنهان می‌کنید بر SEO شما تأثیر منفی می‌گذارد یا خیر، به محتوای خود نگاه کرده و از خود بپرسید: “آیا این برای خواننده ارزش زیادی دارد؟” اگر پاسخ منفی است، محتوا را حذف یا جایگزین کنید. اگر اطلاعات فقط به منظور جلب توجه مخاطبان در وب سایت شما قرار گرفته باشند، ممکن است توسط ربات‌های خزنده جریمه شوید.

آیا کد display:none بر SEO تاثیر می‌گذارد؟

کد display:none یک کد متداول در جاوا است. این کد اجزای یک وب سایت را بدون حذف دائمی آنها پنهان می‌کند. به طور کلی display:none به بالا آمدن سایت شما در موتورهای جستجو آسیب نمی‌زند و به طور خودکار مجازات نمی‌شوید؛ به شرطی که سعی نکنید لیست طولانی کلمات کلیدی را در متن خود پنهان کنید. به عنوان مثال، اگر از این روش برای پنهان کردن یک صفحه وب فصلی استفاده می‌کنید که نمی‌خواهید در طول سال نمایش داده شود‌، سئو شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

چگونه می توان محتوای پنهانِ یک صفحه وب را مشاهده کرد؟

اگر وب سایت شما مطابق انتظار از نظر سئو عملکرد خوبی ندارد و شما احتمال می‌دهید که یک طراح وب ناشی و متقلب، محتواهایی را در وب‌سایت شما مخفی کرده‌است، شما برای شناسایی محتوای پنهان دو راه خواهید داشت:

1- به دنبال مناطق خالی بگردید. اگر در وب سایت شما مناطق خالی وجود دارد، روی آنها کلیک کنید و آنها را برجسته کنید تا متن پنهان احتمالی را ببینید؛ سلکت کردن کل صفحه با کلید ctr+a یک شیوه مناسب برای نمایش آنها است.

محتوای قایم شده

2- کد وب سایت خود را باز کنید و به دنبال محتوایی باشید که در بخش غیرفعال شده کد صفحه قرار دارند. حتی اگر با کد آشنایی ندارید، باید بتوانید با نگاه کردن دقیق به نوشته‌های صفحه کد، محتواهایی را که داخل صفحه‌ و‌ب‌سایت نمی‌بینید را در صفحه کد مشاهده کنید.

چه تکنیک های دیگری از محتوای پنهانی می تواند به SEO شما آسیب برساند؟

 • استفاده زیاد از کلمات کلیدی:

مشابه محتوای پنهان، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی می‌تواند تأثیر منفی بر SEO داشته باشد زیرا شامل شامل حجم بالایی از محتوای وب سایت شما می‌شود که ارزش کمی برای خواننده دارد. به عنوان مثال، اگر یک مکانیکی در تهران این مطلب را در وب‌سایت خود بنویسد، جریمه خواهد شد و نتیجه عکس می‌گیرد:

” اگر به یک مکانیک در تهران نیاز دارید، ما مکانیک در تهران هستیم که می‌توانید به ما  اعتماد کنید، ما سالها تجربه مکانیک در تهران را داریم.”

 این محتوا به وضوح با کلمات کلیدی پر شده است بدون اینکه اطلاعات بصری با‌ ارزشی به کاربر ارائه دهد.

 • کلوکینگ (Cloaking):

یکی دیگر از تکنیک‌های متقلبانه ارتقا سئو، تکنیک Cloaking است که می تواند رتبه موتور جستجوگر شما را کاهش دهد. روش Cloaking شامل ارائه نسخه‌های مختلف محتوا به ربات خزنده و کاربر سایت است. ارائه نسخه‌های مختلف بر اساس آدرس IP یا هدر HTTP کاربر و ربات خزنده بازدید کننده، انجام می‌شود. با این حال، ربات‌های گوگل برای شناسایی این روش‌ها و مجازات کردن وب سایت‌هایی که آن را امتحان می‌کنند، طراحی و تولید شده‌اند.

محتوای کلاکینگ
 • فانلینگ (Funnelling):

کاربر کلید‌واژه‌ای را جستجو کرده و صفحه وب شما را که حاوی آن کلیدواژه هست را انتخاب کرده و وارد آن می‌شود اما سریعا به یک صفحه دیگر که مقصد اصلی شماست منتقل می‌شود. این‌کار نقض دستورالعمل‌های Google تلقی می‌شود و بر SEO شما تأثیر منفی می‌گذارد.

به عنوان مثال ، اگر یک آرایشگاه در کرج را اداره می‌کنید و یک صفحه وب برای مشتریان در کردستان ایجاد می‌کنید و کاربران را به صفحه وب سالن خود در کرج برمی‌گردانید ، این کار فانلینگ محسوب می‌شود.

چگونه می توان رتبه SEO را ارتقا داد؟

نشان دادیم که اگر از روش‌های فریب‌دهنده استفاده کنید، نتیجه عکس خواهد داد؛ حال باید پرسید چه تکنیک هایی می‌توانند به طور مثبت بر SEO شما تأثیر بگذارند؟

آندره لیپاتسف‌، استراتژیست ارشد کیفیت جستجوی گوگل، در یک پرسش و پاسخ در سال 2016 اظهار داشت که علاوه بر RankBrain، که یک الگوریتم هوش مصنوعی برای گوگل است و گوگل برای سازماندهی سوالات جستجو از آن استفاده می‌کند، دو عامل مهم دیگر که SEO را تحت تأثیر قرار می‌دهند محتوا و لینک‌ها هستند.

هنگامی که بر سوال خود مبنی بر اینکه چه عواملی بر SEO تاثیر دارند پافشاری کردیم، لیپاتسف پاسخ داد: “من می توانم به شما بگویم که آنها چیستند. محتوا است و لینک‌هایی که به سایت شما داده‌اند؛ هیچ نظمی وجود ندارد. “

بنابراین، منطقی است که محتوای باکیفیت و لینک‌ها را در اولویت همه برنامه‌ها و استراتژی‌های بازاریابی SEO قرار دهیم. بسیاری از مشاغل ترجیح می‌دهند SEO و نیازهای محتوایی خود را به نویسندگان حرفه‌ای محتوا واگذار کنند. با استفاده از یک نگارش حرفه‌ای، شما می‌توانید دائما محتوای خود را نشر دهید که ارزش‌گذاری واقعی برای بازدیدکنندگان سایت شما است و بدون نیاز به استفاده از مخفی کردن محتوا، به بهبود SEO کمک می‌کند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

samira fahimi

ممنون از مقاله خوبتون برای استفاده از کلمات کلیدی در هر پاراگراف، استاندارد خاصی وجود داره؟

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به samira fahimi گفت:

استاندار خاصی وجود نداره ولی بیشتر باید سعی کنید از معادل‌های کلمات کلیدی یا هم‌خانواده‌هاش استفاده کنید.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید