نحوه استفاده از گوگل ترند برای رشد سئو

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/05/27
نحوه استفاده از گوگل ترند برای رشد سئو

ابزار گوگل ترند (Google Trends) یک ابزار رایگان عالی است که می‌تواند برای رشد سئو شما استفاده شود. این ابزار به شما نشان می‌دهد که مردم در سراسر جهان در یک زمان خاص به چه چیزی فکر می‌کنند. این ابزار گوگل می‌تواند انواع رویدادها را نشان دهد‌، اعم از محلی تا جهانی‌، کوچک تا بزرگ و سایر موارد.

به عنوان مثال‌، می‌داند که مردم قرار است هر چهار سال یک بار در مورد المپیک به مدت دو هفته و یا بیشتر بحث کنند.

این ابزار تحقیق آنلاین داده‌های جستجو را برای سنجش میزان علاقه کاربران به موضوعات مختلف تجزیه و تحلیل کرده و همه را به صورت نمودار ارائه می‌دهد. Google Trends همچنین اطلاعات زیادی را از سال 2004 ذخیره کرده است. همه این داده‌ها به لطف گسترش گوگل در سال 2015 تا زمان حال به روز می‌شوند. علاوه بر این‌، اساساً‌، هر کس می‌تواند از این ابزار استفاده کند‌، برای این کار مانند سرچ کنسول یا گوگل انالتیکس حتما لازم نیست یک حساب کاربری ایجاد کنید‌.

بیایید درباره Google Trends اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا بتوانید از آن به طور کامل استفاده کنید و اطلاعات جامع و مناسبی را برای مشتریان و علایق آنها بدست آورید.

یافتن موضوعات ترند و داغ به وسیله ابزار گوگل

اگر به Google Trends توجه زیادی داشته باشید‌، از مهمترین رویدادهای خبری مرتبط با حوزه کاری خود آگاه خواهید شد. وقتی قضیه‌ای خبرساز می‌شود‌، می‌توانید آن را در بخش “جستجوهای پرطرفدار” پیدا کنید.

یافتن موضوعات ترند و داغ به وسیله ابزار گوگل

در اینجا دو زبانه وجود دارد به نام‌های “Realtime Search Trends” و “Daily Search Trends.” در صفحه Daily‌، می‌توانید 20 کلمه کلیدی مورد جستجو در آن روز یا گذشته را مشاهده کنید. همچنین متون و جستجوهای مرتبط را به شما نشان می‌دهد.

یافتن موضوعات ترند و داغ

قسمت Realtime Search Trends به شما کمک می‌کند تا ترندهای نوظهور را تشخیص دهید‌، بنابراین می‌توانید مطالب را در وبلاگ خود نوشته و منتشر کنید. به این ترتیب‌، مردم می‌توانند اطلاعات شما را جستجو کرده و پیدا کنند.

استفاده از گوگل ترند برای یافتن کلمات کلیدی مناسب

وقتی  بخش Trending در Google Trends را مرور می‌کنید‌، ممکن است نتایج مرتبط زیادی پیدا نکنید. موضوعات تجاری ممکن است خیلی خاص باشد‌، یا این اخبار ممکن است به 20 رتبه اول نرسند. می‌توانید به بخش “Explore” بروید‌، که حاوی اطلاعات مربوط به هر عبارت جستجوی طولانی است. مطمئناً در اینجا ایده‌های زیادی برای کلمات کلیدی پیدا خواهید کرد.

ابزار گوگل ترند

گزینه‌های فیلتر وجود در اکسپلور گوگل ترند دارد که به شما در انتخاب نتایج مرتبط کمک می‌کند. عبارت جستجوی مردم را به عنوان یک موضوع در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید بازه زمانی جستجو را انتخاب کنید‌، اما Google Trends به طور خودکار 12 ماه گذشته را تجزیه و تحلیل می‌کند مگر اینکه بازه‌ای دیگر را از آن بخواهید. برای مثال در عکس بالا ما کلمه المپیک را سرچ کردیم که اخیرا برگزار شده بود و میبینید که در بازه ۷ روزه چه نوسان ترافیکی را تجربه کرده است و این بر اساس سرچ مردم در گوگل است.

هنگام استفاده از کلمات کلیدی خلاق باشید. در حالی که اصطلاحات جامع همیشه کارایی دارند، شما باید خاص باشید و کلمه کلیدی را محدود کنید تا ایده‌های موضوعی عالی‌تری به دست آورید. همچنین می‌توانید عبارات جستجوی غیر مرتبط با موضوع، مانند “چیست” یا “چگونه” را کشف کنید. اینها می‌تواند ایده‌های زیادی برای کلمات کلیدی به شما ارائه دهد‌ و هیچ ابزار دیگری این ویژگی را ارائه نمی‌دهد.

آنالیز نمودار محبوبیت کلمات کلیدی در ترند

بهتر است بر کلمات کلیدی که اغلب مورد توجه عموم است تمرکز کنید. برای بررسی این موضوع با استفاده از گوگل ترند، کافی است کلمه کلیدی خود را در کادر وارد کرده و نمودار مربوط به “محبوبیت بر حسب زمان” را بررسی کنید. با استفاده از این ویژگی‌، می‌توانید کلمات کلیدی جدید را مشخص کرده و موارد مورد نظر خود را بررسی کنید.

اگر متوجه شدید که تعداد کمی ‌از آنها ترافیک کمتری ایجاد می‌کنند‌، ممکن است به این نتیجه برسید که برای مدت طولانی مناسب نیستند. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد‌، می‌توانید کلمات کلیدی جدیدی را جستجو کنید. اعتبارسنجی کلمات کلیدی با گوگل ترند زمان زیادی نمی‌برد‌، اما اطلاعات مفیدی از آن به دست می‌آورید. شما با این ابزار زمان کمتری را برای کلمات کلیدی که محبوب نیستند اختصاص می‌دهید.

به علاوه‌، می‌توانید بازه زمانی بزرگتری را مشاهده کنید. شما برای اینکه متوجه شوید کدام کلمات کلیدی فصلی هستند و کدامیک برای مدت کوتاهی ترند خواهند بود و بعد از مدتی به سرعت فراموش می‌شوند باید از گوگل ترند استفاده کنید، دقیقا مانند مثالی که در تصویر بالاتر داشتیم که المپیک در یک بازه یک ماهه ترند شده بود.

در جریان نوسانات فصلی ترند باشید

از آنجا که ما در مورد کلمات کلیدی فصلی صحبت می‌کنیم‌، باید دوره زمانی پیش فرض تنظیم شده برای Google Trends را از 12 ماه به پنج سال به روز کنید. به این ترتیب‌، شما می‌توانید به راحتی افزایش و کاهش محبوبیت کلمات کلیدی را که فکر می‌کنید ماهیتاً فصلی هستند مشاهده کنید. اگر هر سال به طور همزمان ظاهر شوند‌، به هیچ وجه بی فایده نیستند. شما فقط باید از آنها در زمان مناسب استفاده کنید و در صورت دوباره ترند شدن، از آن‌ها استفاده کنید.

این همچنین بدان معناست که شما باید کمپین‌های بازاریابی خود را به روز کنید تا در زمان مناسب کارهای لازم را انجام دهند. ابزار گوگل ترند می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که یک کلمه کلیدی چه زمانی شروع به جلب نظر مردم می‌کند و چه زمانی از رونق می‌افتد. سعی کنید در انتخاب واژه دقیق باشید و از واژه‌های جستجویی که اغلب خوانندگان استفاده می‌کنند استفاده کنید. در مثال زیر کلمه کلیدی “عید نوروز” در اکسپلور گوگل ترند سرچ شده است و در بازه پنج ساله میبینید که در بازه زمانی فروردین ماه رشد سرچ این کلمه کلیدی رو شاهد هستیم.

ترند فصلی

سرچ در گوگل ترند به وسیله موقعیت مکانی

وقتی میزان محبوبیت یک کلمه کلیدی را با ابزارهای سنتی تعیین می‌کنید‌، داده‌های کل کشور را دریافت می‌کنید‌، که به طور متوسط ​​برای موقعیت مکانی شما محاسبه می‌شود. ابزار گوگل ترند متفاوت عمل می‌کند و منحصر به فرد است زیرا می‌تواند در شهرها یا مناطق مختلف ترندها را به شما نشان دهد.

سرچ در گوگل ترند به وسیله موقعیت مکانی

این با نمودار “محبوبیت بر اساس منطقه” به شما نشان داده می‌شود. می‌توانید دریابید که کدام مناطق به موضوع خاصی علاقه بیشتری نشان می‌دهند. اگر خدمات شما وابسته به مکان نباشند ممکن است به این ویژگی نیاز نداشته باشید. به عنوان مثال‌، سفارش تولید محتوا می‌تواند در هر مکانی انجام شود. با این وجود‌، می‌توانید از Google Trends برای پیدا کردن محصول مورد تقاضای جمع زیادی از مردم برای شهرهای بزرگ استفاده کنید و سپس از تبلیغات مبتنی بر مکان برای کمک به هدف قرار دادن آن مناطق استفاده کنید‌، حتی اگر از نظر فیزیکی در آنجا قرار ندارید.

با ترند محتوای درخواستی را تولید کنید

ابزار گوگل ترند هنگام تجزیه و تحلیل عبارات جستجو بر داده‌های جستجوی وب تمرکز می‌کند. این گزینه پیش فرض آن است‌، همچنین از داده‌های YouTube و جستجوی تصویر Google استفاده می‌کند. این می‌تواند به شما اطمینان دهد که شما محتوایی را انتخاب کرده اید که در بین مخاطبان مورد نظر شما محبوب است. به جای متن می‌توان از سایر انواع محتوا هم استفاده کرد. به عنوان مثال‌، می‌توانید به جای نوشتن یک پست وبلاگ‌، یک ویدیو برای YouTube ایجاد کنید.

تجزیه و تحلیل و مقایسه چند کلمات کلیدی در ترند

ویژگی‌های منحصر به فردی در گوگل ترند وجود دارد. با استفاده از آن‌، می‌توانید بیش از یک کلمه کلیدی را به طور همزمان تجزیه و تحلیل کنید. بنابراین‌، ممکن است چندین کلمه کلیدی داشته باشید و نتوانید تصمیم بگیرید کدام را استفاده کنید. مقایسه آنها در کنار هم بهترین گزینه است زیرا می‌توانید از گزینه ای استفاده کنید که نویدبخش تر است و روند مثبت تری را نشان می‌دهد.

این ویژگی همچنین می‌تواند برای بررسی حجم ترافیک مورد انتظار از کلمه کلیدی جدید استفاده شود. کلمه کلیدی فعلی را که برای آن محتوا تولید می‌کنید و می‌دانید ترافیک ایجاد می‌کند را در نظر بگیرید و آن را با کلمه جدید مقایسه کنید. این به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی را که ممکن است ترافیک زیادی در سایت شما ایجاد نکنند‌، فیلتر کنید.

تجزیه و تحلیل و مقایسه چند کلمات کلیدی در ترند

اکثر متخصصان سئو گاه به گاه از Google Trends استفاده می‌کنند تا میزان محبوبیت یک کلمه کلیدی در طول زمان را بررسی کنند. با این حال‌، اکثر مردم از این ابزار به طور موثر استفاده نمی‌کنند یا بیشترین بهره را از آن نمی‌برند‌، که جای تاسف  است. استفاده از گوگل ترند کاملا رایگان است و می‌تواند بینش ارزشمندی در مورد کلمات کلیدی شما به شما ارائه دهد. به علاوه‌، می‌تواند تغییراتی در استراتژی شما ایجاد کند که در بلند مدت به شما کمک می‌کند.

خبر خوب این است که این ابزار رایگان است و می‌توانید از آن به همراه سایر ابزارها استفاده کنید. نکاتی که در اینجا به اشتراک گذاشته می‌شود باید بخشی از روال عادی شما برای سئو باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید