کانتنت نویس چگونه کار می‌کند؟

  • نویسنده : محبوبه عباسی
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/03/13
کانتنت نویس چگونه کار می‌کند؟

اگر در حال خواندن این نوشتار هستید به‌گمان بسیار، از اهمیت کانتنت نویسی به خوبی آگاهی دارید. احتمالاً می‌دانید کار کانتنت نویس کمک به رشد کسب‌وکارها و دیده شدن آنها در بین هزاران هزار مطلب موجود روی اینترنت است.

محتوا نویس کلمات را به‌بازی می‌گیرد و متنی خلق می‌کند که جنبه جادویی دارد. این محتوای خوب است که تعیین می‌کند کسب و کار شما کجا دیده شود و به چه اندازه بازخورد دریافت کند. کار یک نویسنده محتوا از آنجایی اهمیت دارد که در تمام زیرساخت‌های موجود بر بستر اینترنت، کلمات، حرف نخست را می‌زنند.

در این نوشتار قصد داریم شما را با کار یک محتوا نویس آشنا کنیم و به شما نشان دهیم فرایند کانتنت نویسی چگونه عمل می‌کند. به‌راستی هر زیرساخت مانند ظرفی با شکل متفاوت است و محتوا مایعی که خود را به خوبی درون آن جا می‌کند.

پویایی و حرکت؛ لذت کانتنت نویسی

تولید محتوا کاری پویا و متحرک است. فردی که محتوا می‌نویسد ناگزیر به داشتن اطلاعات قوی است. او باید بلد باشد یک واژه را به‌خوبی گسترش دهد. یک محتوا نویس درواقع موضوع را برای مخاطب تعریف می‌کند. الیته این تعریف در چارچوبی گنجانده می‌شود که استاندارد شده و خواناتر باشد.

در این کار شما هر لحظه با موردی جدید رو به رو می‌شوید؛ چیزی که شاید اصلاً در مورد آن ندانید و نشنیده باشید. اینجاست که ماجرا جذاب می‌شود. این امر، کلید ورود به دنیاهای تازه است. محتوا نویسی به شما امکان می‌دهد هر لحظه در دنیایی تازه کاوش کنید و یاد بگیرید.

محتوا نویس کیست؟

محتوا نویس فردی است که طبق اصول و قواعدی، محتوای متنی تولید می‌کند. آنچه در تعیین این اصول و قواعد نقش دارند به شرح زیر هستند:

  • زیرساختی که متن موجود قرار است در آن منتشر شود.
  • هدف از تولید محتوا.
  • مخاطبان هدف آن محتوا.
  • موضوع موردنظر.

محتوا نویس؛ همه جا کار می‌کند

هر بستری که بشود روی آن کسب و کار راه انداخت، محصول فروخت، خدمت ارائه داد یا تبلیغ کرد نیاز به محتوا دارد. محتوا نویس حرفه‌ای توانایی نوشتن در هر بستری را دارد. او خوب می‌داند چگونه بنویسد که در ظرف زیرساخت متفاوت جای بگیرد.

محتوانویس اینستاگرام

نوشتن برای سایت با تولید محتوا در اینستاگرام فرق دارد. در سایت دست کانتنت نویس بازتر است و او می‌تواند تعداد کلمات بیشتری در متن خود استفاده کند. اما مثلاً در اینستاگرام، محدودیت تعداد واژه وجود دارد و مطالب طولانی در این شبکه خریدار ندارد. یکی از دلایل تفاوت بین بسترهای گوناگون، تفاوت سلیقه اکثریت مخاطبان آنها است.

شناخت مخاطب؛ قدمی بزرگ رو به جلو

از شروط کانتنت نویس حرفه‌ای، شناخت مخاطب است. هدف ما از تولید محتوا، جذب مخاطب و نگه داشتن او پای نوشته‌هایمان است. کانتنت جذاب نوشتن، نیازمند شناخت این مخاطب و دغدغه‌های وی است. مثلاً نوشتن از پوشاک بچه در سایتی که اکثر مخاطبان آن دانشجو هستند، وصله ناجور است.

در برخی موارد مانند کانتنت نویسی رپورتاژ، شناخت مخاطب به امری کاملاً حیاتی بدل می‌شود. به گونه‌ای که نبود آن متن را از حالت رپورتاژ بودن خارج می‌کند و چیزی که می‌ماند چند سطر بی اهمیت است. محتوا نویسی در وادی رپورتاژ آگهی نیز به نوبه خود جذاب و بی‌همتا است:

رپورتاژ آگهی؛ گزارش تبلیغی

رپورتاژ آگهی، یعنی تبلیغ در قالب گزارش. از این نوع تبلیغ و اطلاع‌رسانی، جهت معرفی اتفاقات و رویدادهای جدید یک کسب‌وکار و فعالیت استفاده می‌شود. محتوا نویس رپورتاژ آگهی باید:

  • ساده، روان، جذاب و گیرا بنویسد.
  • اصول سئو را در متن خود به کار ببرد.
  • مخاطب را بشناسد و جهت ترغیب او بنویسد.

در مورد محتوا نویس تبلیغاتی نیز کمابیش اوضاع به همین شکل است. محتوا نویسی تبلیغاتی نیازمند شناخت روش‌های تبلیغات در بسترهای گوناگون و دانش نویسندگی در این زمینه است. کسی که تبلیغ می‌نویسد باید بتواند مخاطب را با خود همراه کند، او را به مسیری که می‌خواهد بکشاند و محصول خود را بفروشد.

هدف نهایی از تولید محتوا

هدف از نوشتن محتوا یا کانتنت نویسی، به بیان ساده جذب مخاطب است. تفاوت در این مفهوم از بستر مورد استفاده و نوع فعالیت بر می‌آید. مثلاً در تولید کانتنت برای سایت فروشگاهی، هدف جذب خریدار و ترغیب او برای خریدهای بعدی است. اما در یک سایت اطلاع‌رسانی، هدف، جذب خواننده و نگه داشتن او برای خواندن مقالات بعدی است.

سایت شما به‌ هرشکلی که ساخته شده باشد، وردپرس یا جوملا یا مثلاً بر پایه asp.net هم که باشد، در دیدگاه گوگل با یک چیز شناخته می‌شود: بازدید. گوگل از شما می‌خواهد محتوایی تولید کنید تا به درد مخاطب بخورد و باعث سردرگمی او نشود.

از همین جا است که سئو تولد می‌یابد. سئو یعنی نوشتن برای مخاطب، به گونه‌ای که او را راضی کرده و سبب افزایش بازدید وی از سایت شما شود. به همین شیوه سایت شما امتیاز بیشتری از گوگل می‌گیرد و در صفحات گوگل بالاتر می‌آید. این یعنی تحقق هر چه بیشتر هدف شما از ایجاد سایت.

از طرفی تولید محتوا به‌تنهایی نمی‌تواند تأثیر چندان زیادی داشته باشد. فرایند شناخت مخاطب، دغدغه و درخواست او، موشکافی داده‌های آماری درباره موضوع سایت و محتوا، برنامه‌ریزی برای زمان و کیفیت انتشار کانتنت و… همگی نیازمند تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب هستند.

محتوا؛ استراتژی؛ حضور در رقابت

همانطور که گفتیم، قبل از انتشار محتوا نیاز به مواردی چون شناخت هدف، مخاطب و تحلیل او و همچنین بررسی اموری چون زمان و نحوه انتشار، روش مقابله با موانع و پیشروی هدفمند داریم. از این همین رو نقش محتوا نویسی در بازاریابی محتوا و جایگاه کانتنت نویسی در استراتژی محتوا مواردی مهم و اثرگذار تلقی می‌شوند.

استراتژی محتوانویس

در استراتژی محتوا، تصمیم می‌گیریم که چگونه بنویسیم، برای چه کسی و چه جایی بنویسیم، چند واژه به کار ببریم و کلمات کلیدی چگونه باشند. برنامه‌ریزی برای زمان‌بندی انتشار محتوا نیز در این مرحله انجام می‌شود. با توجه به شناختی که از مخاطب پیدا کرده‌ایم و هدف خود، تصمیم می‌گیریم چه زمانی محتوا را منتشر کنیم تا بازدید بیشتری داشته باشد.

 در بازاریابی محتوا اما از ترفندهایی استفاده می‌کنیم که در بازی رقابت باقی بمانیم. اینکه چگونه بحران‌های احتمالی را رد کنیم، با رقیبان چه برخوردی داشته باشیم و چگونه مخاطب جذب شده را حفظ کنیم از جمله مواردی هستند که در بازاریابی محتوا به کار می‌روند

بگرد؛ پیدا کن؛ گسترش بده؛ بنویس

بهترین کانتنت نویس کسی است که علاوه بر حفظ تعادل بر طناب ظریف سئو و رضایت مخاطب، می‌تواند از هر موضوعی مطلب تولید کند. البته مطلبی با کیفیت هم از نظر محتوا و هم از نظر جلب رضایت مخاطب و گوگل. اگر می‌خواهید یک کانتنت نویس حرفه‌ای باشید باید بتوانید از کاه کوه بسازید.

این اتفاق زمانی می‌افتد که شما بتوانید به خوبی جست‌وجو کنید، بخوانید، مطلب را بفهمید و بعد درباره آن بنویسید. به این شکل، محتوای شما هم بی‌همتا خواهد بود و هم دارای صحت علمی و تخصصی. پس نخستین و مهم‌ترین قدم در این مسیر، توانایی جست‌و‌جو و یافتن داده‌های مفید است.

محتوا نویس؛ کلمات را جادو می‌کند

یک کانتنت نویس با توجه به اصولی، مطلب می‌نویسد. اصولی که طبق شرایط تغییر می‌کنند. هدف او از نوشتن، جذب و حفظ مخاطب است. مخاطبی که در پایان محصول ما را می‌خرد یا خدمت ما را انتخاب می‌کند. به این شیوه ما در کسب و کار خود سود می‌کنیم.

کانتنت نویسی همانند جادو با کلمات است. مثلاً یک تبلیغ نویس، چنان کلمات را می‌چیند و با آنها بازی می‌کند که ذهن مخاطب را در دست گرفته و او را به سمتی که می‌خواهد سوق دهد. محتوا نویس، جست‌وجو می‌کند، می‌خواند، می‌فهمد و بعد مطلب فهم شده را در قالب کلمات وارد ظرف مخصوص می‌کند. هر ظرف مختص یک بستر و یک زیرساخت است. هر بستری که بشود در آن از طریق کلمات با آدم ها حرف زد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

حسنی

خیلی باحال بود دمتون گرم

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید