هزینه بازاریابی محتوا ؛ بودجه محتوا زیاد یا کم؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/12/01
هزینه بازاریابی محتوا ؛ بودجه محتوا زیاد یا کم؟

هزینه بازاریابی محتوایی یک استراتژی قدرتمند برای جذب بازدیدکننده و ارتقا نام برند و افزایش فروش است. اما حتی اگر برای محتوای تبلیغاتی و محتوای مشابه هزینه نکنید، از نیروی انسانی و وقت خود برای استراتژی به کار برده هزینه خواهید کرد. برخی کارآفرینان در مقابل سرمایه‌­گذاری روی روش­‌هایی که از اثربخشی آن مطمئن نیستند، مخالفت می­‌کنند که منجر به عدم سرمایه‌­گذاری دائمی می­‌شود. برخی دیگر نیز نمی‌­دانند که میزان درست هزینه ­کردن برای تولید محتوا چقدر است و در نتیجه نمی­‌توانند در مورد بودجه­ و احتمال موفقیت خود تخمین مناسبی داشته­ باشند. اما واقعا چه­ قدر باید روی بازاریابی محتوا سرمایه­ گذاری کرد؟

سود احتمالی

ابتدا براساس معیار ROI یا بازگشت سرمایه، نگاهی به میزان سود احتمالی بازاریابی محتوایی خود بیاندازید. محاسبه­‌ی دقیق این سود کار دشواری است اما می‌­توانید بر اساس ابعاد زیر تخمینی کلی از میزان سود به‌­دست آورید:

شهرت و دیده­ شدن برند

انتشار مطالب در مکان­‌های بیشتر یعنی دیده­ شدن برند شما توسط افراد بیشتر. خوانندگان همچنین به اعتبار شما بیشتر اعتماد خواهند داشت که موجب افزایش فروش شما می‌­شود. اندازه ­گیری این مورد سخت است اما باید آن­را در نظر داشت. پس دقت کنید که همیشه به دنبال افزایش کانال‌های ارتباطی خود برای جذب هر چه بیشتر دیده شدن محتوای خود باشید زیرا در نهایت منتهی به شهرت برند شما می‌شود. برای اندازه گیری این مورد می‌توان تست‌های عملکردی و نظرسنجی‌های لازمه را امتحان کرد. ولی در نهایت بزرگ‌ترین ملاکی که برای این مورد می‌توان در نظر گرفت افزایش سرچ کلمه نام برند شما است که این مهم را می‌توان در سرچ کنسول یا اصطلاحا گوگل وبمستر چک نمود. ما پروژه‌های مختلفی را با این تست امتحان کردیم که پس از مدتی کار کردن مداوم روی محتوا سایت کم کم سرچ کلمه برند ما بعد از ۶ ماه فعالیت در گوگل بالا رفته و این سود قطعی برای برند آن بود.

شهرت و دیده­ شدن برند

جذب ترافیک ورودی

بسته به این­که با محتویات آماده­‌ی خود چه می­کنید، می­توانید بازدید را از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل ، لینک‌­ها، رسانه­‌‌های اجتماعی، ایمیل‌­ها یا دیگر مسیرها افزایش دهید. در واقع بعد از تعیین نمودن مهم‌ترین کلمه کلیدی‌‌هایی که برای سایت خود در نظر دارید بهتر است که استراتژی منظمی برای بازاریابی محتوایی خود برنامه‌ریزی کنید و در این برنامه‌ریزی برای تک تک ترافیکی که قرار به جذب دارید برنامه‌ریزی کنید. دقت کنید که با یک دست نمی‌توان ۱۰ هندوانه را برداشت! پس به مرور و با شیبی آرام مسیر جذب ترافیک وبسایت خود را طی کنید و این ترافیک را تا حد ممکن از راه‌های مختلف تبدیل به مشتری و خریدی مطمئن کنید. در نهایت این ترافیک می‌توان سودی جذاب را برای بیزینس شما به ارمغان بیاورد.

جذب ترافیک ورودی

حفظ مشتری

مشتریانی که مطالب شما را می­‌پسندند، زمان بیشتری را در سایت شما خواهند گذراند و بیشتر از شما بازدید خواهند کرد. همین نکته بارزترین نقطه قوت سایت شما باید باشد. اینکه کاربری که وارد سایت شده است را چگونه زنجیر کنیم! و این راه را یکبار هموار کنیم تا همیشه مشتری ما با مزیت‌های ما چه با محتوا، چه جلوه‌های بصری جذاب و چه با راه‌های بازاریابی محتوایی مختلف در سایت ماندگار شده و در ذهن خود برای برند شما ارزشی خاص قائل شود. این حفظ مشتری قطعا در آینده نه چندان دور تبدیل به درآمدی مثال‌زدنی برای شما تبدیل خواهد شد. بهترین نمونه بازاریابی محتوا سایت کانتنت مارکتینگ انیستیتو است که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

حفظ مشتری

پتانسیل تبدیل مستقیم

در بدنه­‌ی مطالب خود می­‌توانید به صورت مستقیم به تبلیغ محصولات و تلاش برای جذب مشتری بپردازید. در واقع این کاری است که تمامی سایت‌ها به دنبال آن هستند البته با توجه به نوع کسب و کار هر سبک درآمدی در ایران متفاوت است ولی در اکثر سایت‌های محتوا محور تلاش برای جذب ترافیک و دیدن از ویترینی است که برای مشتری فراهم شده است. برای این کار کافیست محصولات استراتژیک خود که می‌تواند هر چیزی باشد را تهیه کرده با بالاترین کیفیت نسبت به رقبای خود ارائه دهید. ناخودآگاه همه چیز به سمت شما بر‌می‌گردد و درآمد شما از این رو به آن رو خواهد شد.

با وجود این راه­‌های احتمالی موفقیت، می­‌توانید به تقسیم بندی سرمایه­­گذاری خود روی راه­کارهایی بپردازید که بیشترین سود را برای شما به ارمغان می­‌آورند. برای مثال، اگر تعداد بازدیدکنندگان شما کم است ولی اکثر آن­ها تبدیل به مشتریان شما می­‌شوند، می­‌توانید روی راه‌­های افزایش ترافیک هزینه کنید. واقعیت این است که بیشتر راه­‌های بازاریابی ROI مثبت دارند؛ حتی یک سرمایه­‌گذاری کوچک نیز می‌­تواند در طول زمان سودآور باشد.

پتانسیل تبدیل مستقیم

ریسک و زیان احتمالی

بیشتر کارآفرینان در مورد سرمایه‌­گذاری بیش از حد نگران هستند. البته، سرمایه­‌گذاری مبالغ بزرگ و زمان­‌های زیاد مانند قمار نیست؛ ریسک این کار در این است که هنوز استراتژی ایده­‌آل خود را کشف نکرده باشید.  شروع کار با سرمایه­‌گذاری کوچک به شما امکان تحلیل نتایج احتمالی و شناخت کافی از مشتریانتان را می‌­دهد. دلیل شکست بیشتر بازاریابی محتوایی عدم تمایل به وفق دادن استراتژی‌­هایشان است. اگر به داده­‌های به­‌دست آمده توجه کنید و تصمیم‌­های موردنیاز را بگیرید، احتمال مواجهه با ROI منفی بسیار پایین خواهد بود. پس در زمان تهیه استراتژی‌های درآمدی خود تمامی نکات حتی بدترین‌های آن از جمله نگاتیو سئو را در نظر بگیرید و با توجه به ظرفیت آن بازار وارد عمل شوید. تهیه پلان‌های ریسک و زیان احتمالی از مهم‌ترین نکات مدیریت بحران برای سایت‌ها است.

ریسک و زیان احتمالی

منحنی نتایج بازاریابی محتوایی

نتایج هزینه بازاریابی محتوا معمولا در قالب یک نمودار ظاهر می­‌شوند. در اوایل کمپین، بازگشت سرمایه‌­ی زیادی را مشاهده نخواهیدکرد. با گذر زمان و صرف انرژی برای معرفی برندتان، ROI شما افزایش خواهد یافت. باید صبور باشید تا نتایج دلخواه خود را مشاهده کنید. با مبالغ کم سرمایه‌­گذاری را آغاز کنید و با پیشرفت برندتان این مبالغ را متناسب با استراتژی خود افزایش دهید. در واقع این افزایش سرمایه گذاری محتوایی باید با افزایش ROI در یک راستا قدم بردارد و تا پر شدن ظرفیت بازار خود می‌توانید این سرمایه‌گذاری را ادامه دهید اما در انتهای ظرفیت بازار دوباره روند نزولی سرمایه‌گذاری در آن محتوا را طی کنید تا به متوسط سرمایه‌گذاری این مدت خود برسید و به پروژه‌های جدید فکر کنید و این نقطه دقیقا نقطه‌ای خواهد بود که سود شما در آن به شدت وجود خواهد داشت.

نتایج بازاریابی محتوایی

کیفیت و کمیّت محتوا

نحوه‌­ی سرمایه‌­گذاری روی هزینه بازاریابی محتوا نیز اهمیت ویژه‌­ای دارد. شاید بخواهید تعداد زیادی مطلب ارزان قیمت تولید کنید اما این روش در بازایابی محتوایی نتیجه­‌ی مطلوبی ندارد. کیفیت مهم­تر از کمیت است. بهتر است در چند مطلب باکیفیت بالا سرمایه‌­گذاری کنید تا این­که تعداد زیادی مطلب ارزان قیمت تولید کنید. همچنین بهتر است یک مقدار حداقلی کمیت را برای دیده­‌شدن بهتر رعایت کنید و به اصطلاح نه افراط کنید و نه تفریط. میزان متعادل مطلب­‌گذاری برای شروع کار معمولا یک بار در هفته است. برای مثال می‌توان از وبسایت چطور در گذشته نه چندان دور نام برد که وبسایتی محتوا محور بود که روزی شاید یک مطلب را روی سایت خود بارگذاری می‌کرد که البته این مطلب با وجود ترجمه‌ای بودن آن از کیفیت مطلوبی برخوردار بود و بیشتر تمرکز افراد این سایت بر روی کیفیت و بازاریابی محتوایی خود متمرکز بود ولی در حال حاضر تغییر روند این وبسایت قابل لمس است که بیشتر روی کمیت مطالب تمرکز شده است و تقریبا می‌توان گفت که روز به روز از کیفیت مطالب‌شان کم می‌شود.

کیفیت و کمیت محتوا

هزینه­‌ی تمام­ شده بازاریابی محتوا

در این مطلب از آوردن اعداد اجتناب کرده‌­ایم زیرا پارامتر­های زیادی در محاسبه­‌ی اعداد و ارقام دخیل هستند. به ذکر چند قاعده‌­ی کلی در این مورد اکتفا می‌­کنیم:

۱- به اندازه‌­ای که نیاز است برای کمیت و کیفیت مطالب خود هزینه کنید.

۲- حتی اگر ROI اولیه پایین باشد، به سرمایه‌­گذاری ادامه دهید و نا امید نشوید زیرا در یک قدمی موفقیت هستید. بازاریابی محتوایی برای ثمربخش بودن به زمان نیاز دارد.

۳- به تدریج میزان سرمایه­‌گذاری خود را افزایش دهید تا ROI بیشتر و بیشتری داشته باشید.

۴- هنگام برنامه‌­ریزی بودجه­‌ی مورد نیاز، سعی کنید تمامی موارد بالا در قالب بودجه­‌ی تخصیص‌­شده باشند تا به تدریج منحنی ROI برند شما رشد کند.

۵- پیشنهاد می‌کنیم کتاب های بازاریابی محتوا که در مطلبی دیگر به آن پرداخته بودیم را به دقت مطالعه کنید.

خدمات تولید محتوا

دریافت خدمات تولید محتوا و دیگر خدمات سایت شما

برای دریافت سفارش تولید محتوا با گارانتی تضمین بالاترین کیفیت کاری فرم را پر کرده و ارسال کنید. تضمین می‌کنیم در ساعات کاری کارشناسان ما در کمتر از ۳۰ دقیقه با شما تماس خواهند گرفت.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید