کپی‌رایتر حرفه‌ای در سال 2021 چه نکاتی را باید رعایت کند؟

 • نویسنده : مینا رحیمی
 • زمان مطالعه : 15 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/02/31
کپی‌رایتر حرفه‌ای در سال 2021 چه نکاتی را باید رعایت کند؟

کپی‌رایتر حرفه‌ای کیست؟ من یک کپی‌رایتر هستم. کسی که کار تولید محتوای متنی را انجام می‌دهد. احتمالاً شما هم مانند من، کپی‌رایتر یا فریلنسر هستید و تولید محتوای متنی را انجام می‌دهید. یکی از دغدغه‌های من برای تولید محتوای متنی رعایت اصول سئو است. خوشبختانه یا متأسفانه رعایت اصول سئو رابطه مستقیم با درآمد کپی‌رایتر دارد. هرچه کپی‌رایتر حرفه‌ای‌تر کار خود را انجام دهد موقعیت شغلی بهتر و درآمد بیشتری خواهد داشت؛ اما بسیاری از کپی‌رایترها نمی‌توانند به درآمد حرفه‌ای دست پیدا کنند، یکی از دلایل عدم کسب درآمد رعایت‌نکردن اصول سئو است.

بسیاری از کپی‌رایترها با سئو مشکل دارند. رعایت سئو دست‌وپای نویسنده را می‌بندد، اجازه نمی‌دهد تا او خلاقانه بنویسد، او باید در یک چهارچوب خاص حرکت کند که همین دشواری‌هایی به وجود می‌آورد. فهم سئو برای کپی‌رایتر ضروری است؛ اما این‌که چه مرزی از سئو را باید بداند و یاد بگیرد امر دیگری است که نیاز به آموزش و دوره‌های اساسی دارد.

در این مقاله ما شما را با مواردی آشنا می‌کنیم که در سال 2021 از اولویت‌های سئو است. شما با رعایت این موارد می‌توانید به یک کپی‌رایتر حرفه‌ای تبدیل شوید. ما در این مقاله قصد نداریم به شما سئو آموزش بدهیم، بلکه تلاش می‌کنیم مطالبی را گوشزد کنیم که با رعایت آن می‌توانید در سال 2021 به‌عنوان کپی‌رایتر استخدام هر شرکت شوید.

کپی‌رایتر حرفه‌ای و هرآنچه از سئو باید بداند.

سئو چیست؟ سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو، تکنیک‌ها و روش‌هایی است که استفاده می‌شود تا سایت در صفحه گوگل بالاترین رتبه را کسب کند.

متخصصین سئو با استفاده از تکنیک‌های خاص تلاش می‌کنند خزنده‌های موتور جستجو را مجاب کنند تا سایت یا صفحه مورد نظر را در صفحه اول گوگل قرار دهند؛ اما این تکنیک‌ها توسط یک شخص انجام نمی‌شود و تیمی متخصص در پشت‌صحنه یک سایت حضور دارند تا باعث بالارفتن کیفیت سایت شوند. یکی از اعضاء این تیم کپی‌رایترها هستند.

دانش کپی رایتر حرفه ای چگونه است؟

کپی‌رایتر با نوشتن محتوای سئو شده، یکی از ستون‌های اصلی در ارتقاء سایت است، در واقع یکی از اولین قدم‌ها برای ارتقاء یک سایت در گوگل نوشتن محتوای سئو شده است.

انواع شناخت سئو برای یک کپی رایتر حرفه ای چیست؟

سئو یک آرایش تیمی است که متخصص سئو انتخاب می‌کند تا تیم نتیجه بهتری بگیرد؛ اما این‌که چه آرایشی انتخاب شود به تفکر و استراتژی شرکت سئوکار بستگی دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • سئو کلاه‌سیاه: اسم این نوع سئو از افراد خلاف‌کار گرفته شده است، اعضای مافیا که با کلاه‌های سیاه، کار خلاف انجام می‌دادند. در واقع این نوع سئو استفاده از شیوه‌های نامرسوم است و استفاده از آن عواقب خوشایندی ندارد.

در این نوع سئو از تکنیک‌های استفاده می‌شود که ربات‌های گوگل را فریب داده و باعث ارتقاء سایت شود.

استفاده از محتوای کپی شده اقدامی است که بعضی از کپی‌رایترها در سئو کلاه‌سیاه انجام می‌دهند.

 • سئو کلاه‌سفید: سئو کلاه‌سفید مظهر پاکی است و با استفاده از قوانین و مقررات گوگل کار خود را پیش می‌برد. هر کپی‌رایتر باید اصول مربوط به حرفه خود را در سئو کلاه سفید به‌درستی یاد بگیرد.
 • سئو کلاه خاکستری: کمتر کپی‌رایتری نیاز به یادگیری سئو کلاه‌خاکستری دارد. تقریباً استفاده از سئو کلاه خاکستری کار یک حرفه‌ای سئو است. سئو کلاه‌خاکستری، نوعی سئو بین کلاه سفید و مشکی نیست. سئو کلاه خاکستری یک پسربچه تخس و زبل است که کارهای خلاف یواشکی انجام می‌دهد که اگر بزرگ‌تری این کارها را متوجه شود پسربچه جریمه می‌شود، در واقع سئو کلاه خاکستری نیز این‌چنین است.
 • سئو منفی: در هر دنیایی آدم‌های بدطینت حضور دارند، حتی در دنیای سئو؛ سئو منفی یا سئو سیاه روش‌هایی است که رقیبان شما بکار می‌گیرند تا شما را از دور خارج کنند. متخصصین سئو باید در برابر این نوع از سئو راهکارهای دفاعی اتخاذ کنند، برای همین کپی‌رایترها کمتر نیاز به دانستن این نوع سئو دارند.

در همه انواع سئو دو تکنیک داخلی و خارجی وجود دارد که به سئو آن پیج یا ON_Page SEO و سئو آف پیج یا OFF_Page SEO گفته می‌شود. این دو نوع سئو راهکارهایی است که در هر نوع سئو انجام می‌شود، مثلاً رپرتاژ آگهی یک نوع سئو خارجی است یا استفاده از کلیدواژه کانونی روشی در سئو داخلی است.

بیشتر نویسندگان محتوا موارد سئو آن پیج را تا حدودی دانسته و آنها را رعایت کنند.

وظیفه کپی‌رایتر حرفه‌ای در سئو آن پیج چیست؟

قبل از این‌که به این موضوع بپردازیم بهتر است به این سؤال جواب دهیم که اصولاً سئو آن پیج چیست؟

برای درک بهتر سئو داخلی یا سئو آن پیج با ذکر یک مثال ذهن شما را روشن می‌کنم. فکر کنید قرار است برای دخترخانم دم بختی خواستگار بیاید، طبیعی است که مادر خانواده برای آنکه مجلس خواستگاری ختم به خیر شود اقداماتی را انجام می‌دهد این اقدامات از تمیزکردن خانه تا آرایش کردن دختر و گفتن نکات مهم درباره آداب و معاشرت مجلس خواستگاری است. تمام اقدامات قبل از ورود خواستگار به خانه، مانند سئو آن‌پیج است.

وظایف کپی رایتر حرفه ای چیست؟

در واقع سئو آن پیج نیز تمام اقداماتی است که شما قبل از ورود مخاطب به صفحه خود انجام می‌دهید یا قبل از انتشار محتوای متنی کارها را انجام می‌دهید.

 • عنوان، تایتل مناسب برای محتوا: مطالعات نشان داده است 80 درصد مخاطبان تنها به تیتر محتوا نگاه می‌کنند؛ اما وارد سایت نمی‌شوند. کپی‌رایتر حرفه‌ای با نوشتن یک عنوان عالی مخاطب را جذب خود می‌کند.
 • استفاده از کلمات کلیدی: معمولاً کلمه کلیدی برای کپی‌رایتر گفته می‌شود؛ اما اگر کلیدواژه کانونی برای شما گفته نشد می‌توانید از ابزارهای متفاوت مثل گوگل ادز یا گوگل ترنسلیت استفاده کنید.   

الگوریتم گوگل و سئوی محتوای سایت

گوگل برای این‌که اجازه ندهد سایت‌های اسپم و کپی‌کار در مرتبه بالا قرار بگیرند و کپی‌رایترهای جاعل مطالبشان در بالای سرپ قرار نگیرد از الگوریتم‌های مختلف استفاده می‌کند این الگوریتم‌ها متفاوت هستند و بیشتر برای یک سئوکار دانستن آن لازم است؛ اما کپی‌رایتر حرفه‌ای نیز باید بداند که در صورت انجام چه مواردی می‌تواند از الگوریتم‌ها نمره بالاتری گرفته و رتبه بالاتری به دست آورد.

گوگل هرسال در آپدیت خود موارد مهم که باعث ارتقاء سایت می‌شود را بیان می‌کند، در سال 2021 مهم‌ترین عوامل در ارتقاء سایت عبارت است از

26%انتشار محتوای مداوم
24%استفاده از کلمات کلیدی
17%بک‌لینک به سایت
15%حرفه‌ای
6%اینترنال لینک
5%مدت‌زمان حضور بازدیدکننده
4%موبایل فرندلی
3%موارد دیگر

رعایت چند فاکتور از موارد بالا برای هر کپی‌رایتر حرفه‌ای  الزامی است. کپی‌رایتر تولیدکننده محتوا متنی است، برای همین باید موارد مربوط به متن را رعایت کند. رعایت این موارد باید قبل از انتشار محتوا انجام شود، برای همین سئو داخلی الزامی است.

انتشار تولید محتوای مداوم consistent publication of engaging content :

عبارت بالا دارای دو نکته است که کپی‌رایترها باید به آن توجه کنند:

 • انتشار مداوم: اگر شما به‌عنوان کپی‌رایتر صاحب بلاگ برای خود هستید یا در شرکتی مشغول بکار هستید، باید این نکته را مدنظر بگیرید که اگر انتشار محتوای شما به‌صورت مداوم رخ ندهد، موتورهای جستجوگر شما را یک بلاگ فعال نخواهند شناخت و محتوای شما را در رتبه بالا قرار نخواهند داد. پس برای همین باید توانایی محتوای روزانه را داشته باشید.
 • محتوای جذاب: اصلی‌ترین موضوع برای کپی‌رایتر توانایی نوشتار جذاب است. کپی‌رایتر حرفه‌ای می‌تواند محتوایی خلق کند که خواننده در همان لحظه اول محو متن شما بشود و تا لحظه آخر خواندن را رها نکند، برای این‌که بتوانید یک کپی‌رایتر خلاق شوید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید.
  • ساده بنویسید: بعضی از کپی‌رایترها گمان می‌کنند که نویسندگی خلاق یعنی از کلمات عجیب و دشوار استفاده کردن یا نوشتن یک متن با لحنی پیچیده درحالی‌که اولین اصل خلاقیت سادگی است. پس برای نوشتن یک متن خلاق ساده‌نویسی را به کار ببرید. از جملات طولانی استفاده نکنید.
  • محتوای به‌روز تولید کنید: بیشتر کپی‌رایترها باید توانایی داشته باشند که درباره همه چیز بنویسید اگر شما نیز چنین وظیفه‌ای دارید بهتر است از مطالبی استفاده کنید که با مسائل روز همخوانی داشته باشد. شاید این سؤال پیش بیاید که اگر از مسائل روز استفاده کنیم محتوا دارای تاریخ مصرف شود و دیگر رفرنس نباشد. برای این مشکل هم پاسخ داریم تا آخر مقاله ما را دنبال کنید.
  • از روایت استفاده کنید: بسیاری از کپی‌رایترها با شنیدن این جمله گمان می‌کنند که باید داستان‌سرایی کنند؛ اما منظور نوشتن داستان در محتوا نیست بلکه باید بتوانید روایتی از یک تصویر یا فرایند ذهنی به مخاطب بدهید. روایت یا قصه‌پردازی در ابتدای محتوا خواهد توانست مخاطب را جذب خود کند.
  • مخاطب خود را بشناسید: یکی از اصول نوشتن محتوای جذاب، شناخت مخاطب است بسیار مهم است که شما بدانید محتوا را برای چه کسی می‌نویسید. تولید محتوا برای مصرف‌کننده و یا کاربر با یکدیگر تفاوت دارد.

کلمه کلیدی

  یک کپی‌رایتر باید توانایی استفاده از کلمه کلیدی با چگالی مناسب را داشته باشد. بعد از تولید محتوای جذاب و مداوم، بیشترین درصد ارتقاء یک محتوا استفاده از کلمه کلیدی است.

کلمه کلیدی واژه‌ای است که بیشترین تکرار را در محتوا خواهد داشت. زمانی که خزنده‌ها به صفحه شما مراجعه می‌کنند، با استفاده از کلید‌واژه کانونی متوجه خواهند شد که محتوای شما چه مطلبی را بیان می‌کند. مثلاً استفاده از کلمه کپی‌رایتر حرفه‌ای در طول این مقاله باعث می‌شود، خزنده‌ها این مقاله را در گروه کپی‌رایتر قرار دهند، هنگامی که یک جستجوگر در باکس گوگل کلمه کپی‌رایتر یا کپی‌رایتر حرفه‌ای را جستجو کند، موتور گوگل این محتوا را نیز برای فرد نمایش خواهد داد. این‌که محتوا در کدام صفحه قرار گیرد، بستگی به رعایت موارد سئو و نوشتن محتوای جذاب توسط نویسنده دارد.  

 • کلمه کلیدی باید در عنوان مطلب نوشته شود
 • کلمه کلیدی باید 1 تا 1.5% تعداد کلمات نوشته شود.
 • استفاده بیش از حد کلمات کلیدی در یک پاراگراف باعث خطای موتورهای جستجو می‌شود.

انتخاب مناسب کلمه کلیدی گاه نیازمند هزینه است. بسیاری از افراد با پرداخت هزینه از خدمات گوگل ادز استفاده می‌کنند. اگر شما نیازمند نوشتن محتوایی سئو شده و استفاده از کلمه کلیدی مناسب هستید می‌توانید با  آژانس‌های تولید محتوا مانند الومحتوا مشورت کنید و نظرات آنها را جویا شوید.

اعتمادسازی

جدای از این‌که کپی‌رایتر باید محتوای خلاق و جذاب بنویسد علاوه بر آنکه باید از کلیدواژه به‌درستی استفاده کند باید اعتماد مخاطب را به خود جلب کند.

اعتماد سازی برای کپی رایترهای حرفه ای

از سال 2017 گوگل از صفحاتی حمایت کرد که مخاطبان بیشتری آن را دنبال می‌کردند. این صفحات به@طور ارگانیک ارتقاء پیدا کرده بودند و از سئو کلاه‌سیاه استفاده نکرده بودند.

گوگل از سال 2018 الگوریتمی را به نام EAT ایجاد کرد. طبق این الگوریتم گوگل از انتشار محتوایی که به روح و جسم مخاطبان خود ضرر بزند جلوگیری می‌کند. این الگوریتم از سه تخصص استفاده می‌کند.

 • Expertise (اعتماد): کپی‌رایتر حرفه‌ای با متن خود می‌تواند اعتماد مخاطب را جلب کند، اگر متن نتواند مفهوم کلی را به مخاطب برساند، اعتماد او جلب نخواهد شد.
 • Authorite (تخصص): کپی‌رایتر حرفه‌ای قادر است در همه زمینه‌ها بنویسد؛ اما این دلیل نمی‌شود که بدون دانش صحیح اقدام به تولید محتوا کنید، اگر قرار است محتوای فنی یا تخصصی بنویسید از دانش خود مطمئن شوید. هرگز بدون مطالعه اقدام به نوشتن نکنید.
 • Trust(صحیح بودن): اگر مخاطب یک مقاله غلط از شما بخواند، یا زمانی که در یک تیم مشغول به فعالیت هستید، محتوایی با اطلاعات غلط بنویسید، خطر درب خروجی را برای خود متصور شوید.

یک کپی‌رایتر چه کاری می‌تواند انجام دهد که یک محتوای مطمئن بنویسد موارد زیر برای کپی‌رایتر ضروری است.

 • محتوا نباید غلط املایی داشته باشد. بسیاری از کپی‌رایترها آن‌قدر تمرکز بر روی کلمه کلیدی و استفاده صحیح از کلمه کلیدی انجام می‌دهند که فراموش می‌کنند یک محتوا ضروریات دیگری نیز باید داشته باشد.
  • اصول نگارشی رعایت شود. بسیار مهم است با رعایت اصول سجاوندی جمله‌ها درست خوانده شود.
  • مطالب درست و علمی نوشته شده باشد: اگر از مطالب خارجی استفاده می‌کنید، منابع خود را برای مخاطب بازگو کنید تا او به صحت مطالب شما مطمئن شود. در مقالات خارجی به تاریخ انتشار مقاله توجه کنید. در خصوص محتواهای تخصصی و علمی بسیاری از مطالب سالانه به‌روز می‌شوند، پس مطمئن شوید که از آخرین ورژن اطلاعاتی استفاده می‌کنید.
  • هیچ‌گاه از یک منبع مطالب خود را جمع‌آوری نکنید.
  • اصول سرچ و جستجو را یاد بگیرید.

کپی‌رایتر حرفه‌ای برای مدت‌زمان بیشتر یک مخاطب در صفحه چه باید کاری انجام دهد؟

اگر به تمام مواردی که گفته شد، توجه کنید و محتوایی بنویسید که جذاب، دقیق و همراه با آخرین آپدیت همراه باشد مخاطب مقاله شما را تا آخر خواهد خواند. اگر موارد زیر نیز رعایت شود مخاطب هیچ‌گاه صفحه شما را ترک نخواهد کرد.

 • تعداد کلمات از 1500 تا 2500 بیشتر نباشد.
  • از جداول و نمودارهای گرافیکی استفاده کنید.
  • از جملات بلند استفاده نکنید.
  • پاراگراف‌های بلند به شدت مخاطب را فراری می‌دهد، از پاراگراف‌های یک یا دوخطی استفاده کنید.
  • مطالب مهم را برای مخاطب گلچین کنید.

کلام پایانی

کپی‌رایتر حرفه‌ای باید اصول سئو را بداند؛ اما نیاز نیست همه اصول را بداند.

 اینکه گفته می‌شود، کپی‌رایتر باید سئو بداند، حرف اشتباهی نیست یا این‌که گفته می‌شود کپی‌رایتر باید سئو داخلی انجام دهد، حرف نادرستی نیست؛ اما تأثیر کپی‌رایتر در ارتقاء سایت فراتر از سئو است.

وظیفه کپی‌رایتر انتقال صحیح اطلاعات به مخاطب است. او باید خواننده را با خود همراه و درگیر کند. کپی‌رایتر حرفه‌ای باید آن‌گونه بنویسد که خواننده در انتها مبلغ سایت یا صفحه شما شود.

اگر قرار است فریلنسر شوید و کار نوشتن را آغاز کنید، ابتدا نیاز دارید بیشتر درباره مخاطب و نحوه نوشتن درباره مخاطب بدانید، شما می‌توانید از مقالات آموزشی الومحتوا استفاده کنید. اگر در این باره اطلاعاتی دارید، کامنت بگذارید و دیگر خوانندگان را مطلع کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید