استفاده از متاتگ در سئو برای مبتدیان

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 12 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/02/31
استفاده از متاتگ در سئو برای مبتدیان

یکی از راههای رسیدن به موفقیت در جاده سئو حرکت در مسیر متاتگ است. این جمله ابداعی تیم الومحتوا است. شاید شخص دیگری هم به شما این جمله را گفته است؛ اما مهم نیست، آن‌چه مهم است درستی و اصولی بودن این جمله است. متاتگ در سئو صفحه شما کمک حال شما شود. در حقیت سئو امری پیچیده، سهل و ممتنع است. مانند بازی فوتبال که تا دقیقه 93 همه چیز در بهترین حالت است و تیم شما فاتح جام است؛ اما ناگهان دروازبان تیم‌تان یک پنالتی شیک می‌دهد و…

 سئو نیز همین گونه است. عالیجناب گوگل سالی 500 تا 600 بار الگوریتم خود را تغییر می‌دهد و کار را برای شما سخت می‌کند. شما در حالی که رتبه یک گوگل را دارید با یک تغییر الگوریتم همه چیز را از دست می‌دهید. پس چه باید کرد؟ متاتگ یکی از راهکارهایی است که در اوج طوفان‌های ناگهانی گوگل می‌تواند به شما کمک کند. استفاده از تگ در طراحی سایت می‌تواند قدم موثری در بهینه‌سازی سایت شما است.

متاتگ در سئو چیست؟

برای ارتقاء سایت، شما از دو راهکار سئو داخلی و سئو خارجی می‌توانید استفاده کنید. سئو داخلی تمام کارهایی است که شما در درون سایت خود انجام می‌دهید و سئو خارجی راهکارهایی است که بیرون از سایت انجام می‌دهید. سئو داخلی مانند تاکتیک‌های تیمی است که یک مربی فوتبال انجام می‌دهد تا تیم در میدان بازی را ببرد. سئو خارجی مانند جذب اسپانسر، جذب تماشاچی بیشتر و تبلیغ برای تیم است.

در سئو داخلی یا seo on page شما از متاتگ، کلمات کلیدی و alt استفاده می‌کنید. در حالی که در سئو seo off page از بک لینک‌ها، شبکه‌های اجتماعی و رپرتاژ آگهی استفاده می‌کنید.

متاتگ در سئو چیست؟

یکی از تاکتیک‌های تیمی مربی فوتبال یا مربی سئو برای ارتقاء پیچ استفاده از متاتگ است. تاکتیکی که اگر درست استفاده کنید قهرمانی شما امکان‌پذیر است. 

متاتگ چیست؟

متاتگ‌ها به کد HTMl  یک سند اضافه می‌شوند تا به موتورهای جستجو درک بهتری از محتوای صفحه شما پیدا کنند. آنها همچنین برای رتبه‌بندی محتوا یا صفحات استفاده می‌شوند.

در این مقاله شما را متاتگ‌های مهم سئو آشنا می‌کنیم. این‌که چرا یک نویسنده محتوا باید با متاتگ آشنا باشد و همه چیز در مورد متاتگ‌ها را بداند مطالبی است که ما در این مقاله برای شما خواهیم گفت.

متاتگ تایتل چیست؟

یکی از انواع متاتگ Title tag است. زمانی که شما مقاله‌ای می‌نویسید باید عنوانی برای مقاله خود پیدا کنید. فرض کنید وارد شهری می‌شوید و بسیار گرسنه هستید. سوار تاکسی می‌شوید و از آقای راننده درخواست می‌کنید شما را به یک پیتزا فروشی ببرد. طبیعی است که آقای راننده شما را به یک رستوران که فقط کباب سرو می‌کند نخواهد برد.،  دقیقا همین اتفاق برای موتورهای جستجو رخ می‎دهد زمانی که شما در جستجوگر سوال خود را می‌پرسید ربات‌های گوگل شما را به صفحه‌ای وصل خواهند کرد که با سوال شما همخوانی دارد یعنی می‌تواند مشکل شما را حل کند

متاتگ تایتل

البته کمی داستان پیچیده‌تر است اما آن را ساده کردیم. زمانی که سوالی را از استاد گوگل می‌پرسید استاد گوگل شما را به خیابانی می‌برد که دوستانی ادعا کرده‌اند جواب سوال شما را می‌دانند. هر کدام دوستان یک تابلو در دست دارند که روی آن عناوین مخصوص نوشته است این عناوین همان تگ تایتل‌ها هستند. متاتگ تاینل یک عبارت ساده شده از محتوای مقاله شما است.

درج برچسب عنوان برای صفحات وب شما خواندن، طبقه‌بندی و رتبه‌بندی محتوای شما را برای خزنده‌های موتور جستجو آسان می‌کند.

نکات و ترفندهای تایتل

اولین متاتگ تایتل تگ است. اگر راننده تاکسی شما را در خیابانی پیاده کند که پر از پیتزافروشی است چه خواهید کرد. اگر مانند من سختگیر هستید، احتمالا اول همه تابلوها را نگاه خواهید کرد و بعد بنابه سلیقه و آن چیزی که مد نظرتان است وارد یکی از مغازه‌ها خواهید شد.

برای موتورهای جستجو و افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند تایتل تگ اولین چیزی است که قابل مشاهده است. اولین فرصت برای یک جستجوگر خواندن اطلاعات بالای صفحه است.

مهم: شانس یک تابلو خلاقانه برای جلب مشتری از تابلو بی‌معنی بیشتر است.

راهکارهای زیر برای نوشتن یک .تایتل خلاقانه و صحیح پیشنهاد می‌شود.

 • طول عنوان بیشتر از 60 کاراکتر نشود.
  • از مبهم‌نویسی و مختصرنویسی کلمات اجتناب کنید.
  • رای هر صفحه وب یک تایتل ایجاد کنید.
  • تایتل با هدف محتوای شما همخوانی داشته باشد.
  • از کلمه کلیدی در عنوان استفاده کنید.
  • برای هر صفحه از سایت نیز یک تایتل ایجاد کنید.

متاتگ دیسکریپشن چیست؟

متاتگ دیسکریپشن، خرده اطلاعاتی است که زیر پیوند آبی رنگ نتیجه جستجو نمایش داده می‌شود. هدف از متادیسکریپشن توصیف محتوای صفحه برای جستجوگر است. این توضیح در نهایت باید جستجوگر را ترغیب کند تا با کلیک کردن سایت شما را بخواند.

متاتگ دسکریپشن

قدرت متادیسکریپشن

اگرچه شما امکان دارد از تابلو یک پیتزافروشی وارد آن‌جا شوید؛ اما در وهله اول شما سفارش غذا نخواهید داد. اکثر مردم قبل از سفارش غذا به منو، قیمت و محیط نگاه خواهند کرد. متادیسکریپشن هم تقریبا عملکردی این‌گونه دارد. قرار نیست شما وقتتان را در یک سایت که تابلو گول زننده دارد تلف کنید، برای همین گوگل از نویسنده محتوا می‌خواهد شمه‌ای از آن‌چه نوشته است در چند جمله بازگو کند، تا قبل از ورود به صفحه جستجوگر بداند قرار است با چه چیز روبرو شود.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید متادیسکریپشن عامل رتبه‌بندی در الگوریتم گوگل نیست؛ اما قابلیتی است که جستجوگر برای ورود به سایت از آن استفاده می‌کند، پس صحیح نوشتن متاتگ discription نرخ کلیک را بالا می‌برد. متادیسکریپشن در حقیقت یک تیزر متنی است که جستجوگر با خواندن آن بگوید این همونیه که من دنبالشم و بعد کلیک کرده و ارد صفحه شما شود. متاتگ‌ها به ارتقاء ارگانیک سایت شما کمک خواهند کرد. متادیسکریپشن نیز کد HTML است  و در قسمت هدر توضیحات نوشته می‌شود.

 • ترفندهای نوشتن متادیسکریپشن
  • طول متادیسکریپشن بیش از 160 کاراکتر نباشد.
  • برای هر صفحه خلاصه‌های مجزا بنویسید.
  • از توضیحات متای تکراری در وب‌سایت خودداری کنید.
  • دقیق مختصر و توصیفی بنویسید.
  • از کلمه کلیدی منطقی استفاده کنید.
  • توضیحات با محتوای صفحه همخوانی داشته باشد.

 ربات متاتگ چیست؟

قبل از توضیح متاربات بهتر است شما را با کراولر آشنا کنیم. کمی تا قسمتی ترسناک؛ اما باهوش و صمیمی کراولرها خزنده‌هایی هستند که از طریق لینک وارد صفحه شما می‌شوند و صفحه شما را بازخوانی می‌کنند. خزنده‌ها از طریق متاتگ روبات‌ها متوجه می‌شوند که کدام قسمت از صفحه شما را باید بازخوانی کنند.

متاتگ ربات

تمام صفحات وب و پیوندهایی که در صفحات وب خود ایجاد می‌کنید به‌طور پیش‌فرض توسط ربات‌های جستجو و خزنده‌های وب نمایه می‌شوند. برخی از پارامترهای معمول عبارتند از:

Index: ایندکس در زبان شیرین فارسی به معنای فهرست است. تگ ایندکس به خزنده‌ها دستور می‌دهد که صفحه را فهرست کنند. فهرست شدن صفحه امکان دیده شدن پیج شما را ممکن می‌کند.

Noindex: در زبان شیرین فارسی معادل خاصی برای این کلمه وجود ندارد اما فهرست نکردن نزدیک‌ترین معنی به کلمه است.

با این کد به خزنده‌های مهربان گفته میشود صفحه وب را فهرست نکنند. طبیعتا صفحه شما در صفحه سرپ حضور نخواهد داشت.

Follow : همه امروزه با معنای این کلمه آشنا هستیم؛ اما فالو در گوگل دستوری برای خزنده‌‌ها است. با این تگ به خزنده‌ها دستور داده می‌شود که پیوندهایی که در صفحه وب قرار داده‌ایم را دنبال کنند و خواننده را به صفحات دیگری هدایت کند.

Nofollow: به ربات‌های موتور جستجو دستور می‌دهد که پیوندهای موجود در صفحه را دنبال نکند و پیوندها را تایید نکند. برخی از سایت‌ها از آن به عنوان یک شبکه ایمنی استفاده می‌کنند تا به موتورهای جستجو اطلاع دهند که تکنیک‌های لینگ هرزنامه را انجام نمی‌دهند.

 Noarchive این به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهد که صفحه را کش یا حافظه پنهان نکند.

متاتگ روبات‌ها که به خزنده‌های وب دستور می‌دهد صفحه‌ای را فهرست نکند به این شکل است:

> meta name=”robots”  contents= “noindex”/

کد را به هدر صفحه وب خود اضافه کنید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه‌های زیادی در دسترس است که می‌توانند به شما کمک کنند. به‌عنوان مثال، تنظیمات پیشرفته‌ Yoast را می‌توان برای تنظیم برچسب‌های متاروبات‌ها تغییر داد. سایر سیستم‌های مدیریت محتوا CMS مانند Sqarespace و Wix نیز همین گزینه‌ها را دارند.

نکات و ترفندهای متاتگ روبات‌ها

متاتگ‌های روبات‌ها نحوه خزیدن صفحه‌ای از وب‌سایت شما توسط Google  را محدود می‌کند. این احتمال وجود دارد که با nofollow  کردن لینک‌ها توسط پنگوئن گوگل جریمه شوید برای همین بهتر است از ترفندهای زیر استفاده کنید:

در بخش نظرات وب‌سایت خود را تعدیل کنید، تگ‌های nofollow  را در این قسمت اضافه کنید تا از لینک‌دهی مجدد نظردهندگان از سایت خود جلوگیری کنید. می‌توانید تگ‌های nofollow را به ابزارک‌ها و اینفوگرافیک سایت‌های دیگری که کاملاً تائید نمی‌کنید اضافه کنید. اگر لینکی در محتوا قرار می‌دهید که مورد تائید شما نیست از تگ nofollow  استفاده کنید.

متاتگ Viewport چیست؟

قبل از این‌که این بخش را توضیح دهیم بهتر است ابتدا Viewport را توضیح بدهیم. ساده‌ترین تعریف از ویوپورت، محدوده قابل مشاهده کاربر از صفحه وب است. این محدوده می‌تواند تغییر کند. دو گزینه رایج موبایل و لپ‌تاپ این امکان را بوجود می‌آورد.

48.6 جستجوهای اینترنتی در دستگاه‌های تلفن همراه انجام می‍شود، متاتگ‌های ویوپورت موبایل‌ها را به یکی از به یکی از بهترین روشهای جستجوگر تبدیل کرده است.

متاتگ ویوپورت

توسعه‌دهندگان وب ازمتاتگ ویوپورت برای پرداختن به اندازه و مقیاس یک محتوا استفاده می‌کنند، تا وب‌سایت‌ها در مرورگرهای موبایل قابل مشاهده باشد.

برای قابل مشاهده شدن  صفحه در موبایل از کد زیر استفاده کنید.

> meta name=  “viewport”  content= “width=d”

ویوپورت متاتگ ترفندها

اگر افراد نتوانند سایت شما را در موبایل تماشا کنند یا کار سختی برای خواندن مطالب داشته باشند امکان دارد سایت شما را ترک کنند اگرچه بازدید از سایت شما بالا می‌رود؛ اما این مکان وجود دارد که امتیاز سایت شما توسط گوگل پایین بیاید. برای همین بهتر است حالت تماشای سایت در گوشی موبایل را بوجود آورید.

کلام پایانی

ابزارهای زیادی برای آنالیز متاتگ وجود دارد؛ اما بهترین ابزار سایت Semrush   است که با استفاده از سایت می‌توانید تحلیل متاتگ را به‌دست آورید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید