محتوا سفارشی ؛ محتوای اختصاصی چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/12/22
محتوا سفارشی ؛ محتوای اختصاصی چیست؟

هر روز که در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات از خواب بیدار می‌شویم؛ با روشن کردن رادیو و تلوزیون یا چک کردن گوشی در معرض محتواهای مختلف قرار می‌گیریم. اما بیشتر، جذب محتوا سفارشی یا خاص می‌شویم. تیم الو محتوا در این مقاله قصد دارد تا شما را با مفهوم محتوا سفارشی آشنا کند.

محتوا سفارشی چیست؟

شاید باور نکنید ولی هر گاه کلمه‌ای را در گوگل جستجو می‌کنید و با فهرستی از نتایج مواجه می‌شوید؛ در واقع با محتوا مواجه شده‌اید. این محتوا در قالبهای مختلف متنی، صوتی و تصویری بنا بر نیاز مخاطب ارائه می‌شود.

محتواها، شرایط خاص خودشان را دارند. یعنی از نظر موضوع، قالب، حجم و اهمیت با هم فرق دارند. در واقع محتوا ابزاری برای برقراری ارتباط با مخاطب مد نظرمان و نزدیک شدن به او است. در این بین، تولید محتوای ویژه به خوبی، نظر مخاطب هدف را به خود جلب می‌کند.

حالا منظور از محتوا سفارشی، تولید محتوای ویژه و دارای برند است. چنین محتوایی به خوبی باعث تقویت تصویر کلی اطلاعات، محصول یا خدمات شده و مشتری را با جوانب مثبت و چشم اندازهای موجود آشنا می‌کند.

 محتوای جذاب در وهله اول، نظر مخاطبان و مشتریان فعلی را جلب کرده و در وهله بعدی به دنبال جلب نظر مخاطبان آتی است.

سفارشی کردن محتوای سایت

بیل گیتس؛ محتوا را پادشاه کسب و کار می‌داند. نظر شما چیست؟ باید گفت در دنیایی که رقابت در کسب و کار بیداد می‌کند، محتوا سفارشی و ویژه، پادشاه قلمرو کسب و کار و بازاریابی است.

سفارشی سازی محتوای سایت از نظر بهینه سازی موتور جستجو(SEO) اهمیت دارد. اگر محتوایی ویژه برای وب‌سایت خودتان تهیه نکنید؛ موتور جستجوی گوگل هیچ امتیازی به آن نمی‌دهد. پس رتبه‌بندی سایت هم بهبود نمی‌یابد.

در حین تهیه محتوای سفارشی برای وب سایت یا وبلاگ خودتان به موارد زیر توجه کنید:

کلید واژه‌ها یا عبارت کلیدی این صفحه کدام است؟

 می‌توانید از نرم افزار Google Keyword AdWords برای یافتن کلید واژه‌های مرتبط با موضوع مدنظرتان استفاده کنید. این نرم افزار آنلاین به شما می‌گوید که دیگران چه کلمات یا پرسشهایی را در این باره مطرح کرده‌اند.

مخاطب ایده‌آل این صفحه چه ویژگیهایی دارد؟

جنسیت، سن، درآمد و سایر ویژگیهای مخاطبتان را با دقت مشخص نموده و در تولید محتوا مدنظر قرار دهید. با این کار نیازهای مخاطب را به خوبی شناخته و محتوای مناسب نیازهایشان را تولید می‌کنید.

محتوا خاص

رقبا چه عملکردی در این زمینه دارند؟

هر چقدر بیشتر بدانید، بهتر است. برای بردن رقابت در تولید محتوا باید عملکرد رقیبتان را بررسی کنید.

محصولات یا خدمات شما چه مزایایی دارند؟

اگر صفحه شما برای فروش محصولات یا خدمات طراحی شده؛ این محصولات و خدمات چه ویژگیهای مثبت و مزایایی برای بازدید کننده از سایت به همراه دارند؟ باید این مزایا را اثبات کنید. برای این کار از محتوای تصویری و ویدئویی برای جلب اعتماد مخاطب استفاده کنید.

وب سایت اطلاعاتی شما چه هدفی دارد؟

اگر وب سایت یا وبلاگ شما برای اطلاع رسانی طراحی شده؛ درنهایت چه هدفی را دنبال می‌کند؟ آیا می‌خواهید مخاطب یا بازدیدکننده از وبلاگ را با خودتان همراه کنید تا در نهایت او را به وب‌سایت فروش برسانید؟ یا می‌خواهید در خبرنامه سایت عضو شود؟

به هر حال این هدف را در نگارش و تولید محتوا در نظر بگیرید. در انتهای صفحه هم این هدف را در قالب یک فعالیت مطرح کنید. برای مثال می‌توانید اظهار نظر، عضویت در خبرنامه یا مشاهده محصولات مناسب را با قرار دادن لینکهای مرتبط، تقاضا کنید. در ادامه به برخی از اهداف کلی تولید محتوا برای وب‌سایت اشاره می‌کنیم.

 • سرگرم کننده: محتوایی که صرفاً با هدف سرگرمی تولید می‌شود باید مخاطب را به لحاظ هیجانی به وجد آورد.
 • آموزشی: این محتوا برای طیف مختلفی از افراد مناسب است. یعنی افراد مبتدی تا حرفه‌ای در موضوع مدنظر، می‌توانند به عنوان مخاطب محتوای شما محسوب شوند.
 • متقاعد کننده: در اینجا هم جنبه هیجانی محتوا در اولویت قرار دارد و باید به تدریج ذهنیت مخاطب را در جهت مدنظر خودتان تغییر دهید.
 • جذب مشتری: در اینجا می‌خواهید بازدید کننده از سایت را به مشتری آتی و مشتری فعلی را به مشتری وفادار تبدیل کنید؛ پس باید مغز تصمیم گیرنده آنها را قانع کنید.  تولید محتوا با هدف جذب مشتری، نباید بیش از حد منطقی یا بیش از حد هیجانی طراحی شود.

عناوین فرعی و جذاب را در نظر بگیرید

خواننده در ابتدا، متن و محتوای کلی را برانداز می‌کند. اگر حجم انبوهی از اطلاعات نوشتاری و تصویری را به طور متوالی مطرح کنید؛ فایده‌ای ندارد. پس عناوین اصلی و فرعی برای طبقه بندی مطالب را در اولویت قرار دهید.

کجا تولید محتوا سفارشی دارد؟

تولید محتوا سفارشی از جمله اولین دغدغه‌های برخی از سازمانها و مدیران است. آن‌ها از کجا باید محتوای مدنظرشان را طلب کننده و تولید کننده محتوا خودشان را پیدا کنند؟

امروزه شرکت‌ها و وب‌سایتهای تولید کننده محتوا مثل الو محتوا، خدمات تولید و فروش محتوا سفارشی و اختصاصی را در دستور کار دارند. این شرکتها با به کار گیری افراد خبره در تولید محتوا، اطلاعات مدنظر مشتریان را وارد قالبهای متنی، صوتی، تصویری و رسانه‌های دیجیتال می‌کنند.

شرکت تولید محتوا بنابر تقاضا، نیاز و بودجه سفارش دهنده، محتوای ارزشمند و کاربر پسند را برای مخاطبان هدف و مشتریان نهایی تولید خواهد کرد. قیمت تولید و فروش محتوا به عوامل مختلفی مثل موضوع محتوا، حجم محتوا، قالب تولید محتوا و غیره وابسته است.

محتوای سفارشی

به روز رسانی وب‌سایت، وبلاگ نویسی، طراحی اپلیکیشن وب سایت، طراحی گرافیکی، نگهداری شبکه‌های اجتماعی، عکاسی و تهیه ویدئو تبلیغاتی و آموزشی نمونه‌هایی از تولید محتوای سفارشی هستند. در ادامه به تشریح برخی از محتواهای دیجیتالی مناسب برای وب سایت‌ها می‌پردازیم.

انواع محتوا سفارشی مناسب وب‌سایت

خدمات مبتنی بر محتوا در زمینه وب‌سایت بسیار متنوع هستند که در اینجا به برخی از آنها اشاره کرده‌ام:

 • اینفوگرافی: نمایش بصری اطلاعات یا داده‌ها را اینفو‌گرافی می‌نامیم. شما با این کار محتوای خوشایند و جذاب از نظر دیداری را در اختیار کاربر قرار می‌دهید.
 • ویدئوها: فیلم‌هایی چند دقیقه‌ای برای تشریح محتوای مدنظر سفارش دهنده محتوا و مخاطب محتوا هستند.
 • مقالات مروری: برخی از مشتریان به دنبال اظهار نظرات شخصی و تحلیل مخاطب و مصرف کننده هستند. شما در مقالات مروری به بررسی ویژگیهای محصول یا خدمت پرداخته و آنرا با محصولات مشابه مقایسه می‌کنید.
 • گالری تصاویر: یک عکس می‌تواند هزاران حرف در خودش جا دهد. گاهی اوقات یک عکس مناسب، گویاتر از محتوای متنی عمل می‌کند. عکس‌ها و تصاویر از جمله محتوای تصویری مناسب برای سایت‌ها هستند.
 • خبرنامه‌ها: این خبرنامه‌ها در قالب ایمیل برای مشترکین ارسال می‌شوند. خبرنامه‌ها حاوی اخبار جدید و به روز رسانی محصولات و خدمات هستند.
 • طراحی اپلیکیشن: از طریق اپلیکیشن وب‌سایت، اخبار و به روز رسانی جدید مطالب را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید.
 • تهیه صفحه گسترده‌ها و اسناد مفید: هر کسی به صفحات جدول بندی شده و منظم(مثل فایلهای اکسل و وورد) توجه می‌کند. برای اشاره به ویژگیهای محصولات و خدمات یا دسته بندی آن‌ها می‌توانید از فایلهای جدول بندی شده، اسناد و پی دی اف‌ها برای طبقه بندی اطلاعات استفاده کنید.
 • تهیه افزونه کروم: طبق نیاز مخاطبان هدفتان به طراحی افزونه کروم پرداخته تا تصویر برندتان را تقویت کنید.
 • مطالب وبلاگ: پست‌های درون وبلاگ در حکم دفترچه یادداشتی برای تقویت محتوا و عملکرد وب سایت عمل می‌کنند.
 • داستان‌ها و نقل قولها: داستان‌ها و اسطوره شناسی برند از جمله محتواهای جذاب درون وب‌سایت‌ها محسوب می‌شوند.

نتیجه گیری

تا اینجا با مفهوم محتوا سفارشی، سفارشی کردن محتوای سایت و انواع آن آشنا شدید. بعد از این، هر گاه که به دنبال خرید محتوا از شرکت تولید محتوا رفتید یا به دنبال فردی خبره در این حوزه بودید، محتوای سفارشی را در اولویت قرار دهید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید