5 دلیل برای اجتناب از سرقت ادبی محتوا

  • نویسنده : سمیرا فهیمی
  • زمان مطالعه : 12 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/06/09
5 دلیل برای اجتناب از سرقت ادبی محتوا

 اجتناب از سرقت ادبی محتوا برای سئو ضروری است. آیا سئو سایت شما (بهینه سازی موتورهای جستجو) به دلیل سرقت ادبی در خطر است؟ آیا در مورد تأثیر سرقت ادبی بر رتبه‌ شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) سوالی دارید؟ ارتباط وبلاگ با سرقت ادبی چگونه است؟ اگر موارد عنوان شده، سوالاتِ شما هم هست، در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. به عنوان یک نویسنده حرفه ای، باید نوشتن را بدون سرقت ادبی انجام دهید زیرا نه تنها گوگل، بلکه سایر موتورهای جستجو از محتوای کپی شده متنفر هستند.

بنابراین، اجتناب از سرقت ادبی برای سئو امری ضروری است و از فاکتورهای اصلی در نوشتن محتوا محسوب می شود که باید همیشه در نظر داشته باشید. در ابتدا باید توضیح داد که سرقت ادبی به چه معناست و آیا کپی کردن کارهای دیگران، خواه پست وبلاگ باشد یا محتوای دیگر، قانونی است یا نه؟ در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا اجتناب از سرقت علمی ‌برای سئو ضروری است. بیایید نگاهی به سرقت علمی ‌داشته باشیم.

سرقت علمی‌ چیست؟

کپی مطالب از یک وب سایت یا نشریه و ادعای آن به عنوان محتوای خود بدون ذکر نام نویسنده اصلی یا ارجاع به سایت اصلی، سرقت ادبی یا سرقت علمی(Plagiarism) است که در فارسی به آن پلیجریزم یا پلاجیاریسم نیز گفته می‌شود. در تعریف سرقت ادبی توسط ویکی پدیا آمده است:

“سرقت ادبی عبارت است از نمایش زبان، افکار، ایده ها یا بیانات نویسنده ای دیگر به عنوان اثر اصلی خود شخص”

سرقت ادبی یا علمی، انواع مختلفی دارد؛ (سرقت ادبی منبع‌محور؛ سرقت ادبی با بازنویسی؛ سرقت ادبی جهانی؛ سرقت ادبی مستقیم؛سرقت ادبی ایده؛ سرقت ادبی تصادفی؛ سایه نویسی)در برخی موارد، ممکن است نویسنده ناآگاهانه و به طور اتفاقی، مطلبی را کپیِ مطلب فرد دیگری بنویسد. عمل سرقت ادبی به تصاحب مالکیت معنوی و انتقال آن به عنوان نویسنده اشاره دارد. علاوه بر محتوای نوشته شده، می‌توانید سرقت ادبی را در تصاویر نیز بیابید. در صورت سرقت ادبی معمولاً حق چاپ وجود ندارد زیرا نباید به مالکیت معنوی افراد خدشه وارد شود.

سرقت ادبی

سرقت علمی ‌و سئو

همه صفحات وب در تلاشند در بالای نتایج گوگل نمایش داشته باشند، بنابراین باید از مواردی که ممکن است به رتبه آنها آسیب برساند، خودداری کنند. سرقت علمی یا ادبی از مواردی که باعث افت رتبه سایت می‌شود. تأثیر منفی سرقت ادبی بر SEO شما در اینجا متوقف نمی‌شود. محتوای سرقت شده موتورهای جستجو را گیج می‌کند. ممکن است گوگل شما را مجازات کند. سرقت ادبی معمولاً در وب سایت های ارزان قیمت رخ می‌دهد.

اگر کاربران متوجه شوند مطالب سایت شما به صورت کپی است و محتوای منحصر به فردی وجود ندارد، مطمئناً به اعتبار شما شک خواهند کرد و از آنجا که در بیشتر موارد، آنها یک سایت اصلی را جستجو می‌کنند، در صورتیکه ببینند مطالب سایت شما کپی است، از سایتتان خارج خواهند شد. در نهایت این امر باعث کاهش ترافیک سایت شما خواهد شد. بر این اساس، سرقت ادبی تأثیرات بد و زیادی بر SEO و رتبه بندی دارد.

اهمیت اجتناب از سرقت ادبی برای SEO

عمل سرقت ادبی، هم بینندگان و هم موتورهای جستجو را فریب می‌دهد. کپی کردن محتوا از سایتی دیگر و انتشار آن در سایت شما باعث می‌شود بازدیدکنندگانِ شما فریب بخورند و تصور کنند که شما محتوا را ایجاد کرده اید. به همین دلیل، ممکن است گوگل سایت شما را در SERP مجازات کند؛ زیرا همیشه محتوای با کیفیتِ بالا که کپی نباشد را در اولویت قرار می‌دهد.

در ادامه، به 5 دلیل اهمیت اجتناب از سرقت علمی ‌برای سئو اشاره می‌کنیم.

5 دلیل برای جلوگیری از سرقت ادبی برای سئو

سرقت ادبی یا سرقت علمی از ارزش وب سایت شما می‌کاهد. محتوای سرقت شده همیشه بر خلاف منافع شما از نظر SEO خواهد بود که ممکن است منجر به مجازات توسط گوگل شود. در اینجا دلایلی برای نشان دادن اهمیت سرقت علمی به منظور محافظت از سئو سایت را بیان میکنیم.

1. از کپی رایت جلوگیری کنید.

سرقت ادبی هنگامی ‌رخ می‌دهد که یک ایده کپی شود، اما نقض حق نسخه برداری (copyright violation ) هنگامی ‌رخ می‌دهد که یک عبارت ثابت کاملا کپی شود (به عنوان مثال، دنباله ای از کلمات یا یک تصویر). وقتی از کار دیگران بدون اجازه آنها استفاده می‌کنید، این کار سرقت ادبی است. حق تولید و توزیع یک اثر در اختیار تولیدکنندگان آن است و شما حق نقض آن را ندارید و اگر آن را بدون اجازه تکثیر و توزیع کنید، احتمالاً نقض حق چاپ است. بنابراین، سرقت ادبی باعث مشکلات کپی رایت می‌شود.

نقض حق نشر افراد چگونه با سرقت ادبی ارتباط پیدا می‌کند؟

سرقت ادبی یک اثر زمانی است که بدون تأیید مورد استفاده قرار گیرد. یک مسئله اخلاقی زمانی به وجود می‌آید که شخص، مدعی اعتبار برای کارهایی است که خود خلق نکرده است. هیچ تفاوتی بین سرقت ادبی از کار دیگران و نقض حق کپی رایت وجود ندارد. علاوه بر آن حتی عمل کپی از مقاله یا کتابی که حق چاپ آن منقضی شده است نیز، سرقت ادبی است. ناگفته نماند، استفاده از داده های یک منبع ناشناخته نیز سرقت ادبی است. با این حال، با استناد به منبع به راحتی از سرقت ادبی جلوگیری می‌شود. گاهی هم تنها استناد کافی نیست و شما باید از خالق یا صاحب امتیاز اثر اجازه بگیرید و بعد، از آن اثر استفاده کنید. این دو شبیهند اما در عمل متفاوت هستند.

2. توسط موتورهای جستجو مجازات نشوید.

اگر سایت شما جریمه شده باشد، ممکن است صفحات شما در SERPs ناپدید شده یا رتبه شما برای کلمات کلیدی مورد نظر به طرز چشمگیری افت کند. در صورت مجازات از طرف Google، مخاطبان مورد نظر نمی‌توانند سایت شما را پیدا کنند.

گوگل به راحتی می‌تواند محتوای سرقت شده در سایت شما را پیدا کند. در نتیجه، مجازات گوگل یعنی از دست دادن رتبه وب سایت! البته مجازات های گوگل مبحث جدایی از پایین آمدن رتبه در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. محتوای کپی شده شما برای پیمایش شدن توسط ربات‌های خزنده، خرج روی دست گوگل می‌گذارند. علاوه بر آن، مانع از نمایش صفحاتی که قبلا ایندکس شده اند در صفحه نتایج جستجو می‌شوند. بنابراین زمانی که گوگل سرقت را شناسایی کرد، مجازات حتمی است.

محتوای سرقت شده از نظر فنی منجر به مجازات نمی‌شود اما همچنان می‌تواند بر رتبه بندی موتورهای جستجو تأثیر منفی بگذارد. موتورهای جستجو می‌توانند در تعیین اینکه کدام نسخه از محتوا را به کاربر نشان دهند، مشکل داشته باشند. هنگامی‌که چندین محتوا در یک موضوع وجود دارد؛ موتورهای جست و جو، وب سایتی را به کاربر نشان خواهند داد که صفحات مرتبط بیشتری حول آن موضوع دارد. بنابراین، برای حل مسئله رتبه بندی SEO، اجتناب از سرقت ادبی ضروری است.

مجازات گوگل

3. خود را به زحمت زیادی نیندازید!

با وجود داشتن یک وب سایت معتبر با کلمات کلیدی خوب، اگر محتوای خود را از جایی کپی کرده باشید، هرگز نمی‌توانید در مسابقه رتبه بندی پیروز شوید. شکی نیست که نوشتن محتوای اصلی یک فرآیند زمان بر است و به تلاش بیشتری نیاز دارد؛ اما در حقیقت، بسیار مهم است. در این راستا، مراحل دیگری وجود دارد که متخصصان SEO برای تولید مقاله ای استاندارد و سئو محور انجام می‌دهند، که عبارتند از:

  • چکیده خود را با دو کلیدواژه مهم آغاز کنید.
  •   3 تا 6 بار کلمات کلیدی را تکرار کنید.
  • کلمات کلیدی باید در عنوان (1-2 بار)، چکیده ( 2 بار) و فیلدهای کلید واژه (5- 7 بار) گنجانده شده و لازم است کلمات کلیدی در عنوان‌ها نیز درج شوند.
  • از ابزارهای پردازش کلید واژه مثل Google Adwords و Google Trends برای یافتن کلمات کلیدی خاص استفاده کنید.
  • اجازه دهید کلمات کلیدی به طور طبیعی و زمینه ای جریان یابند.
  • ثبات و یکنواختی را حفظ کنید.
  • در مقالات با استفاده از رسانه های اجتماعی و سایت‌ها پیوند ایجاد کنید.

همه این مراحل به زمان، انرژی و ثبات نیاز دارد که در مجموع به آن تلاش‌های در راستای ارتقا سئو می‌گویند. اگر محتوای مورد استفاده شما، سرقت ادبی باشد بهترین تلاش ها در این زمینه بی نتیجه خواهد بود؛ حتی اگر از دستورالعمل های بهینه سازی موتور جستجو پیروی کنید. بنابراین، برای صرفه جویی در وقت و زمان و انرژی، باید از سرقت ادبی پرهیز کنید.

اگر هنوز هم می‌خواهید با ننوشتن همه چیز، در وقت خود صرفه جویی کنید؛ استفاده از یک ابزار ترجمه می‌تواند حداقل برای تغییر کلمات محتوای اصلی مفید باشد. اما به یاد داشته باشید، این ابزار محتوای شما را کاملاً منحصر به فرد نمی‌کند.

4. افزایش ترافیک

انتشار محتوای با کیفیت بالا، منحصر به فرد و تازه باعث افزایش ترافیک می‌شود. از آنجا که محتوای سرقت شده فاقد ارتباط، خوانایی و انسجام در سراسر محتوا است، همه اینها باعث پایین آمدن رتبه SEO می‌شود. وب سایت ها برای موفقیت باید از سرقت ادبی اجتناب کنند. لازم است بدانید سرقت ادبی چیست و اگر وب سایت شما حذف شود، چه کاری می‌توانید انجام دهید. استفاده از کلمات و متون دیگران بدون اجازه، برای سئو شما بسیار خطرناک است. به یاد داشته باشید، گوگل می‌تواند به راحتی سرقت ادبی را تشخیص دهد و توصیه می‌شود قبل از انتشار محتوا در سایت خود، مطالب خود را با یک ابزار تشخیص دهنده سرقت ادبی بررسی کنید.

علاوه بر استفاده از چگالی مناسب کلمات کلیدی در یک صفحه، ایجاد تگ های عنوان با کلمات کلیدی مرتبط و به روزرسانی منظم وب سایت با محتوای تازه و مرتبط، می‌تواند تأثیر منفی را کاهش دهد. اگر محتوای جدید، اولین بار توسط شما منتشر شود، شما اولین منبع برای موتورهای جستجو خواهید شد و این باعث ایجاد ترافیک ارگانیک در سایتتان می‌شود. با انجام این کارها، محتوای شما از نظر موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، مفید تلقی می‌شود. با استفاده از استراتژی های اصلی SEO مبتنی بر محتوا، در بلند مدت برندسازی خواهید کرد و ممکن است محتوای شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs)، در بالای لیست و جایگاههای برتر ظاهر شود. در نتیجه، وب سایت شما شانس بیشتری برای ایجاد ترافیک ارگانیک مرتبط خواهد داشت.

5. اعتبار برند خود را حفظ کنید.

محتوای سرقت شده به اعتبار برند شما آسیب می‌رساند. ماهانه حداقل 70 میلیون محتوا در اینترنت بارگذاری می‌شود، که این فرایند کسب شهرت در دنیای آنلاین برای هر وب سایت تجاری کوچک یا بزرگ را بسیار دشوار می‌کند. از آنجا که یک نام تجاری تلاش می‌کند اعتبار خود را بصورت آنلاین تقویت کند، باید بر ارائه محصولات و خدمات اصلی، ایجاد محتوای اصیل و در نظر گرفتن مزایای وب سایت خود تمرکز کند. منحصر به فرد بودن یک فرایند الزامی ‌است. اعتبار یک وب سایت می‌تواند به طور دائمی ‌در اثر سرقت ادبی آسیب ببیند و این آسیب دائمی بر SEO  سایت هم تاثیرگذار خواهد بود.

اعتبار برند

نتیجه

گوگل به محتوای منحصر به فرد علاقه مند است و در صفحه نتایج، جایگاه بالاتری را به محتوای اصیل ارائه خواهد داد. محتوای سرقت شده مایه ننگ وب سایت شماست. به این فکر کنید که کاربران برای خواندن مطالب جدید و منحصر به فرد به سایت شما می‌آیند اما محتوایی را می‌بینند که قبلاً در جای دیگری منتشر شده است! در این صورت، دیگر به سایت شما مراجعه نخواهند کرد و در نهایت درباره وب سایت شما قضاوت بدی خواهند داشت. برای بهبود سئو سایت خود و کسب اعتبار بیشتر، بهتر است یک مقاله منحصر به فرد منتشر کنید تا اینکه صدها اثر را کپی کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید