بازاریابی سبز چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 13 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/05/27
بازاریابی سبز چیست؟

بازاریابی سبز در حال توسعه و فروش کالاها یا خدمات سازگار با محیط زیست است. این امر به بهبود اعتبار نزد افراد حامی طبیعت و ورود به بخش جدیدی از مخاطبان و برجسته شدن در بین رقبا کمک می‌کند زیرا افراد زیادی به محیط زیست علاقه خاص دارند.

سیاره ما با تهدیدهای زیادی از جمله آلودگی هوا و آب، ضایعات غذایی، آلودگی پلاستیک و جنگل زدایی روبرو است. مواد شیمیایی تولید شده توسط کارخانه‌ها را می‌توانید در همه جا پیدا کنید. بسیاری از شرکت‌ها برای حمایت از زمین، محصولات خود را به شیوه ای سازگار با محیط زیست در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، سطح آگاهی زیست محیطی در بین مصرف کنندگان بالاتر می‌رود، بنابراین مردم ترجیح می‌دهند محصولات سازگار با محیط زیست را خریداری کنند، گرچه قیمت آنها ممکن است بالاتر باشد.

بسیاری از برند‌ها تمام تلاش خود را برای برآوردن خواسته‌های مشتریان انجام می‌دهند و تولید چنین کالاهایی را آغاز کرده‌اند و به مسئولیت‌های ما به عنوان ساکنان این کره خاکی احترام می‌گذارند. بازاریابی سبز تأثیر مثبتی بر سلامت افراد و پاکیزگی محیط دارد. این نوع بازاریابی شامل هر مرحله از کسب و کار، از بسته بندی تا روابط عمومی ‌است .

بیایید مزایای این رویکرد از بازاریابی را برای آشنایی بیشتر با این موضوع قبل از پیاده سازی آن در کسب و کار خود بررسی کنیم.

مزایای بازاریابی سبز

با بازاریابی سبز، شرکت‌ها این فرصت را دارند که سیاره ما را تبدیل به جای بهتری کرده و از افرادی که از وضعیت آگاه هستند و سعی می‌کنند به محیط زیست کمک کنند، حمایت کنند. با ایجاد محصولات پایدار، شرکت‌ها می‌خواهند تاثیر منفی مواد زاید را بر طبیعت کاهش دهند. سبز شدن شما را قادر می‌سازد تا اعتماد و وفاداری مشتریان مربوطه را جلب کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا:

 • در محیط رقابتی فزاینده مطرح‌تر شوید
 • کاهش تأثیر منفی تولید بر محیط زیست
 • صرفه جویی در انرژی، کاهش استفاده از منابع طبیعی و ردپای کربن
 • تولید محصولات قابل بازیافت
 • بهبود اعتبار یک برند خاص
 • وارد بخش جدیدی از مخاطبان شوید
 • اطمینان از رشد بلند مدت پیدا کنید
 • پیاده سازی نوآوری‌ها
 • کسب درآمد بیشتر

فقط دانستن مزایای بازاریابی به سبک سبز کافی نیست زیرا باید از استراتژی‌ها نیز آگاه باشید. خوشبختانه امروزه راه‌های زیادی برای سبز شدن محصولات وجود دارد. بیایید آنها را با هم مرور کنیم:

4 استراتژی بازاریابی سبز

شما می‌توانید بسیاری از استراتژی‌های مربوط به بازاریابی سبز را پیدا کنید که می‌تواند به شما در ایجاد یک برند پایدار برای کمک به سیاره زمین کمک کند. بنابراین اجازه دهید برخی از آنها را با هم مرور کنیم:

 • طراحی پایدار: این فقط به معنی یک آرم بازیافت بر روی بسته بندی محصول شما نیست، بلکه در مورد چرخه کامل زندگی محصول است. شما باید به جزئیات توجه کنید: منابع مواد شما، کارگران درگیر در این فرایند و… به ویژه، شرکت شما باید میزان زباله تولید شده و نحوه بسته بندی و تحویل محصولات را هم کنترل کند. هنگام طراحی پایداری، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید که بر محیط ما تأثیر می‌گذارد.
 • مسئولیت: اگر به سبز شدن فکر می‌کنید، نام تجاری شما باید آماده تغییر عمیق باشد. بازاریابی به رنگ سبز در مورد آگاهی از آلودگی است. برای اثبات صداقت نیت خود، در شرکت خود از نظر مسئولیت زیست محیطی و اجتماعی تجدید نظر کنید و به مشتریان نشان دهید که به سیاره زمین اهمیت می‌دهید.
 • قیمت: محصولات سازگار با محیط زیست به دلیل افزایش هزینه طراحی پایدار دارای ارزش بالایی هستند. با این حال، با وجود قیمت بالا، مشتریان هنوز مایل به پرداخت برای خرید آنها هستند. بنابراین اگر قیمت بالایی برای محصولات خود می‌گذارید، اطمینان حاصل کنید که به مشتری اثبات می‌شود که کالاهای شما به قیمتی که می‌خواهید ارزش خرید دارد. به خاطر داشته باشید که هرچه مأموریت خود در این زمینه را بهتر انجام دهید، فرصت بیشتری برای قرار گرفتن در رقابت با کالاهای هم برند خود خواهید داشت.
 • بسته بندی پایدار: استفاده بیش از حد از پلاستیک دلیل شماره یک آلودگی کره زمین است. به گفته Greenpeace، 8.3 میلیارد تن پلاستیک از دهه 1950 تولید شده است و تنها حدود 9 درصد از این پلاستیک بازیافت شده است. امروزه مصرف کنندگان مسئولیت بیشتری دارند و سعی می‌کنند از خرید بسته بندی پلاستیکی اجتناب کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای برند خود بسته بندی بازیافتی یا بدون پلاستیک ایجاد کنید.

اکنون که برخی از استراتژی‌ها را می‌شناسید، وقت آن است که به ایده‌های بازاریابی در حوزه سبز بپردازید:

6 برای ایده بازاریابی سبز

 • از مواد بازیافتی استفاده کنید
 • استفاده از خدمات ایمیل انبوه را در نظر بگیرید
 • تجهیزات و وسایل نقلیه خود را ارتقا دهید
 • مشخص کنید که شرکت شما سازگار با محیط زیست است
 • روی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی سرمایه گذاری کنید

برندهای پایدار اذعان می‌کنند که حفاظت از محیط زیست به شرکت‌های آنها این امکان را می‌دهد که درآمد بیشتری کسب کنند و مشتری بیشتری داشته باشند. با این حال، تبدیل شدن به یک شرکت دوستدار محیط زیست به این آسانی نیست. شما باید آماده استفاده از ایده‌های بازاریابی ارگانیک و سرمایه گذاری بیشتر از آنچه انتظار دارید برای به دست آوردن چنین سود طولانی مدت، باشید. در ادامه ایده‌های عالی برای پیاده سازی بازاریابی سبز خواهید داشت اگر سبز شدن شما هدف شماست!

از مواد بازیافتی استفاده کنید

تمام تلاش خود را بکار بگیرید تا از مواد بازیافتی استفاده کنید و مصرف محصولات بکر را کاهش دهید. بازیافت باعث کاهش پالایش و فرآوری مواد اولیه می‌شود که باعث آلودگی قابل توجه هوا و آب می‌شود. همچنین به صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می‌کند.

برای مثال، بعضی از برندهای جهانی را در نظر بگیریم. این برندها از پوست بازیافتی سیب و انبه برای ایجاد منسوجات از طریق فرایندهای سازگار با محیط زیست استفاده می‌کند.

استفاده از خدمات ایمیل انبوه را در نظر بگیرید

خبرنامه‌ها به شما فرصتی باورنکردنی می‌دهند تا بدون نیاز به چاپ آگهی‌های تبلیغاتی به مخاطبان مورد نظر خود برسید. در واقع به شما این امکان را می‌دهد تا درختان را نجات دهید. علاوه بر این، بازاریابی ایمیلی در دریافت بازخورد از مشتریان در مورد کمپین‌های شما موثرتر است.

تجهیزات و وسایل نقلیه خود را ارتقا دهید

اگر منابع مالی کافی دارید، بهتر است مقداری از آن را برای خرید تجهیزات و وسایل نقلیه جدید اختصاص دهید. توصیه می‌شود مدلهای الکتریکی را تغییر دهید و سطح کربن تولیدی شرکت خود را کاهش دهید. خودروهایی که معمولاً برای تحویل محصولات خود استفاده می‌کنید بر محیط ما تأثیر می‌گذارد. با توجه به این واقعیت، بسیاری از برند‌ها ترجیح می‌دهند از خودروهای کم مصرف استفاده کنند.

مشخص کنید که شرکت شما سازگار با محیط زیست است

اگر نام تجاری شما با استفاده از تجهیزات اداری با صرفه جویی در مصرف انرژی، همکاری با فروشندگانی که پایداری را در اولویت قرار می‌دهند، یا توسعه برنامه بازیافت داخلی کاغذ و لوازم الکترونیکی، در میان آنها شیوه‌های سازگار با محیط زیست را شامل می‌شود، آن را در اختیار مردم قرار دهید. برخی از مشتریان خرید محصولات سبز را ترجیح می‌دهند، بنابراین لازم است آنها را در مورد اقدامات خود مطلع کنید. این امر به آنها انتخاب گسترده تری از محصولات و فرصتی برای انتخاب بهترین‌ها می‌دهد.

به عنوان مثال، در وب سایت کفش‌های دکتر شول، یک خریدار می‌تواند تمام اطلاعات لازم در مورد پایداری برند را بیابد.

روی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی سرمایه گذاری کنید

از آنجایی که بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بیشتر دوستدار محیط زیست است و امروزه کمتر از بازاریابی آفلاین محبوبیت چندانی ندارد، گام بزرگی برای سرمایه گذاری در آن است تا با ایده‌های نوآورانه و محصولات سازگار با محیط زیست به مشتریان خود دسترسی پیدا کنید.

حمایت از طرح‌های زیست محیطی

برخی از برندها برای حمایت از سیاره زمین کمک مالی می‌کنند. برخی از آنها حتی بنیادها و موسسات خیریه خاصی ایجاد می‌کنند. اهدای وجوه به شرکت شما اجازه می‌دهد از ابتکارات زیست محیطی حمایت کرده و سیاره ما را به مکان بهتری تبدیل کند و در نتیجه اعتبار و اعتماد برای برند شما کسب کند.

People Tree، مارکی که در سال 1991 تأسیس شد و به دلیل لباس‌هایش از مواد سازگار با محیط زیست معروف است، از ابتکارات مختلف پشتیبانی می‌کند. این شرکت دارای بنیاد درخت مردم است، یک موسسه خیریه مستقل با هدف ترویج عدالت زیست محیطی. با کمک این بنیاد، مردم سعی می‌کند از سیاره زمین محافظت کرده و نسبت به مسائلی که آن را تهدید می‌کند آگاهی پیدا کنند.

بنابراین حالا بیایید ببینیم که چگونه برندهای معروف برخی از این ایده‌ها را اجرا می‌کنند.

6 مثال برای بازاریابی سبز

به دلیل کمبود اهمیت برندهای ایرانی ما چندین نمونه از برندهای خارجی دارای مسئولیت اجتماعی را لیست کرده‌ایم که از پاکی سیاره ما دفاع می‌کنند، با آزمایش حیوانات مخالف هستند، کالاهای قابل بازیافت تولید می‌کنند و از روش‌های پایدار تولید حمایت می‌کنند، تا شاید زنگ خطری باشد برای برندهای ایرانی که تمایل به ورود به این عرصه را دارند تا بتوانند ایده‌های خوبی از آنها بگیرند.

TOMS؛ برند کفشی پایدار

این برند که به دلیل داشتن کفش راحت معروف است از کسب و کار برای بهبود زندگی و عدم آسیب رساندن به محیط زیست استفاده می‌کند. اگر از سایت شرکت دیدن کنید، می‌بینید که طی پنج سال گذشته TOMS تلاش کرده است تا شیوه‌های پایدار را در زمینه‌های مختلف کسب و کار خود گسترش دهد: این برند از مواد دوستدار زمین استفاده کرده، ضایعات و مصرف انرژی را کاهش داده و از پنبه در تولیدات خود استفاده می‌کند.

Green Toys؛ اسباب بازی سبز

این شرکت فرض می‌کند که برای تربیت یک کودک شاد و سالم، شما باید یک محیط سالم را فراهم کنید. این باعث می‌شود همه در مورد زمین فکر کنند و از آن مراقبت کنند. اسباب بازی‌های سبز هم برای کودکان و هم برای محیط زیست ایمن هستند زیرا از مواد 100٪ قابل بازیافت ساخته شده اند.

The Body Shop؛ لوازم آرایش طبیعی

برند مشهور لوازم آرایشی با آزمایش روی حیوانات حیوانات مبارزه می‌کند. این برند محصولات کاملا گیاهی را به فروش می‌رساند. این برند اولین شرکت بین المللی لوازم آرایشی محسوب می‌شود که با این بی رحمی علیه حیوانات ‌مخالفت کرد.

Boden؛ محصولاتی دوستدار محیط زیست

برندهای جهانی مانند Boden باید به زنجیره تامین و تأمین توجه کنند زیرا آنها به طور قابل توجهی بر محیط ما تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل است که شرکت مذکور در مورد پایداری محیط زیست همواره به دنبال آن است. بودن برای تولید لباس‌های خود از پنبه پایدار و ارگانیک استفاده می‌کند.

Love Beauty and Planet؛ بسته بندی سبز

همانطور که می‌دانید Unilever، یک شرکت چندملیتی است که برندهای زیادی دارد و Love Beauty and Planet یکی از آنها است. این برند تجاری برای زیباتر شدن دید مشتریان و کره زمین ایجاد شده است. این شرکت تصور می‌کند که زیبایی و تاثیر آن بر محیط زیست از هم جدا نیست. بنابراین آنها بطری‌هایی را برای شامپوها، کرم‌های دست و سایر محصولات از پلاستیک بازیافتی طراحی کردند.

Avocado Mattress؛ یک خواب راحت طبیعی

آووکادو، نام تجاری تشک‌های سازگار با محیط زیست. این شرکت متعهد است از مواد ارگانیک برای تولید بالش، تشک و تختخواب خود استفاده کند. این شرکت برای حفظ سلامت مشتریان و محافظت از سیاره زمین در برابر تأثیرات منفی چنین شیوه‌هایی را حفظ می‌کند.

بازاریابی سبز شامل ایده‌های پیشرونده ای است که در حال حاضر برای سیاره ما بسیار ضروری است، زمانی که از آلودگی آب و هوا، ظلم به حیوانات در هنگام آزمایش حیوانی و سایر مشکلات زیست محیطی رنج می‌برد. با سبز شدن، نام تجاری شما افراد را قادر می‌سازد که زندگی بهتر، آگاهانه و مسئولانه تری داشته باشند. الومحتوا با توجه به مسئولیت خود در حوزه محتوا این نوشته را برای توسعه مسیر تولیدکنندگان ایرانی نگاشته است تا باشد زمینی سبز و دوست‌داشتنی داشته باشیم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید