بازاریابی مجدد محتوا یا کانتنت ریمارکتینگ چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/02/21
بازاریابی مجدد محتوا یا کانتنت ریمارکتینگ چیست؟

بازاریابی مجدد محتوا بخشی از فعالیت‌ها در بازاریابی بازگشت است. بازاریابی محتوا متریال اصلی در استراتژی تجاری برندهای موفق است. زمان زیادی است که بازاریاب‌ها برای ارتباط با مشتریان خود از محتوای متنی، تصویری و صوتی استفاده می‌کنند. تولید محتوا با هدف افزایش بازده بازدید و بازگشت سرمایه انجام می‌شود.

امروزه بازاریاب‌ها از ترفند جدیدی در بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند که باعث افزایش بازدید از سایت و بالا بردن نرخ تبدیل می‌شود، این ترفند بازاریابی مجدد محتوا است.

بازاریابی مجدد محتوا چیست؟

کانتنت ریمارکتینگ نقطه عطف در بازاریابی دیجیتال است. این ایده ساده می‌تواند باعث افزایش فروش و خدمات شما شود. در این استراتژی  با هدف‌گذاری مجدد در محتوا، افرادی که قبلا از سایت بازدید کرده‌اند، به سایت بازگردانده می‌شوند.

رویای هر بازاریاب محتوا این است که محتوای تولید شده بعد از دیده شدن منجر به یک اقدام شود؛ اما این آرزو معمولاً ناکام می‌ماند. برای همین  با ترفندهایی مخاطبانی که از سایت رفته‌اند هدف‌گیری شده و برای آن‌ها مجدداً محتوا ارسال می‌شود.

تئوریسین‌های بازاریابی محتوا این نوع ارسال کانتنت به سوی مخاطب را بازاریابی مجدد رفتاری نیز می‌نامند. زیرا تولید محتوا در کانتنت ریمارکتینگ بر اساس رفتار مخاطب شکل می‌گیرد. کانتنت ریمارکتینگ زیر مجموعه اقدامات در بازاریابی برگشتی است. این نوع بازاریابی به کسب و کارها فرصت مجدد می‌دهد تا بر روی مصرف کنندگان تاثیر بگذارد و آنها را وادار به اقدام نماید.

در بازاریابی مجدد ما قصد داریم مشتری‌های بالفعل خود را تبدیل به مشتری بالقوه نماییم. میزان هزینه برای جذب یک مشتری 40 برابر نگهداری یک مشتری قدیمی است. برای همین تلاش می‌شود مشتری که قبلاً از ما خرید کرده و یا در سایت ما حضور پیدا کرده اما حضور تبدیل به اقدام عملی نشده است، دوباره به سایت دعوت شده  و او را ترغیب کنیم تا اقدامی انجام دهد.

فواید کانتنت ریمارکتینگ

یکی از اجزاء بازاریابی برگشتی کانتنت ریمارکتینگ است. یعنی محتوایی که باعث بازگشت مشتری به برند و کسب و کارها می‌شود. پس می‌توان تصور کرد که فوایدی که برای بازاریابی برگشتی نوشته شده است برای محتوای بازاریابی بازگشتی نیز قابل اثبات باشد. برای همین فواید را به شکل خلاصه می‌نویسیم.

 • جلب مخاطب: علاوه بر این‌که محتوا می‌تواند مشتریان قدیمی را به سمت شما جلب کند، می‌تواند سبب شناخت برند شما توسط افراد جدید شود. این شناخت می‌تواند در آینده مخاطب زیادی به سمت شما بیاورد.
فواید کانتنت ریمارکتینگ
 • بازگشت سرمایه: کانتنت ریمارکتینگ سبب بازگشت سرمایه بودجه بازاریابی می‌شود. بازاریابی مجدد قیف تبدیل را  گسترش میدهد و سبب می‌شود بازدیدکنندگانی که بیشتر واجد خرید شما هستند به سایت شما اضافه می‌شوند
 • افزایش آگاهی از برند: هرچه برند شما بیشتر در معرض دید همه‌گان قرار گیرد، افراد بیشتری درباره آن صحبت خواهند کرد. نمایش مجدد محتوا، باعث رسم چشم‌اندازهای جدید از برند شما برای مشتریان می‌گردد. چشم‌انداز جدید، سبب تثبیت جایگاه برند در ذهن مخاطب می‌شود
 • قابلیت هدفگذاری سفارشی: بازاریابی مجدد به مارک‌ها این فرصت را می‌دهد که محتوا را متناسب با نیازهای دقیق کاربری که قبلاً تمایل به خرید داشته است هدفگذاری کند.

یاد بگیریم بازاریابی محدد محتوا چگونه کار می‌کند

احتمالاً شما بازاریابی مجدد محتوا را درک کرده‌اید، پس اجازه بدهید برایتان کمی از چگونگی کارکرد این نوع بازاریابی توضیح دهیم.

شما وارد صفحه‌ای برای خرید می‌شوید؛ اما اقدام به خرید نمی‌کنید. مثلاً از چکمه‌ای در یک سایت بازدید می‌کنید؛ اما به‌هر دلیلی این چکمه را نمی‌خرید. زمانی که شما سایت را ترک می‌کنید در صفحات دیگر تبلیغ این چکمه را می‌بینید، اشتباه نکنید این قانون جذب نیست که کار می‌کند، این کوکی‌ها هستند که شما را دنبال می‌کنند.

این یک یادآوری برای کاربرانی است که تغییر کاربری نداده‌اند و ممکن است مخاطب با آن‌که به سایت شما علاقه‌مند است، در گذر زمان سایت شما را فراموش کرده است. هدف نهایی بازاریابی مجدد محتوا بازگرداندن این‌گونه کاربرها به سایت شما با استفاده از محتواهای رابط است.

بازاریابی مجدد محتوا باعث افزایش مشاهده محتوا در فضای مجازی می‌شود، هم‌چنین تعامل مخاطب با محتوای تولید شده را به‌دنبال خود دارد. برای افزایش تعامل شما نیاز دارید با مخاطب خود مجدداً ارتباط بگیرید، این ارتباط  باید به سمت فشار دادن دکمه اتصال از سوی مخاطب برود، یک سلام ساده به مخاطب قدیمی، ارسال یک ایمیل یا انتشار یک محتوای خبری می‌تواند مخاطب را به سمت ما برگرداند.

نحوه عملکرد بازاریابی مجدد محتوا به صورت زیر است.

 • یک مشتری بالقوه از سایت شما بازدید می‌کند.
 • سایت شما با استفاده از کوکی‌ها علایق مشتری را روی مروگر ذخیره می‌کند
 • مشتری بدون خرید یا پی‌گیری سایت شما را ترک می‌کند
 • کوکی با استفاده از تبلیغات بنری برای برند شما این مشتری را پی‌گیری می‌کند

استفاده از ابزارهای مناسب در بازاریابی مجدد محتوا

اکنون وقت آن رسیده است که درباره ابزار کانتنت ریمارکتینگ توضیح دهیم.

شرکت Google  با معرفی محیطی در زیرمجموعه Google Ads  امکان تبلیغ و ارسال محتوا برای بازاریابی برگشتی را فراهم آورده است. به این ابزار GDN گفته می‌شود.

Google Display NetworK  به صاحبان مشاغل این اجازه را می‌دهد که متن، عکس و ویدئوی خود را در وب‌سایت‌های مرتبط با صنعت خود نمایش دهند. همچنین به شما امکان می‌دهد مصرف کنندگان، کمپین‌ها و نتایج تلاش‌های خود را در بازاریابی ردیابی کنید.

GDN بیش از دو میلیون سایت در شبکه خود دارد و عضویت شما در این شبکه بزرگ  می‌تواند محتوای شما را در تمام اینترنت پخش کند، چنین گستردگی در پخش محتوا، تضمینی است تا پیام شما به مخاطب برسد.

 این برنامه هم‌چنین دارای تبلیغات موبایلی است به این معنا که می‌تواند تبلیغات بنری شما در بازی کاربران و اپلیکیشن‌ها نمایش داده می‌شود، تبلیغ بنری می‌تواند درگیری مخاطب با برند شما را بیشتر کند.

از دیگر ابزارها برای کانتنت ریمارکتینگ می‌توان به فیسبوک و یوتیوب نیز اشاره کرد. که این سایت‌ها در ایران فیلتر شده است.

استراتژی‌های کانتنت ریمارکتینگ

برای این‌که کانتنت ریمارکتینگ به‌درستی عمل کند نیازمند استراتژی هستید. استراتژی به شما کمک می‌کند نگرش دقیق‌تر به بازار داشته باشید. فراموش نکنید ریمارکتینگ هزینه دارد و هزینه باید در مسیر درست خرج شود. مهم‌ترین استراتژی هدف‌گذاری است. برای هدف‌گذاری باید موارد زیر رعایت شود.

استراتژی‌های کانتنت ریمارکتینگ:
 • مخاطب درست انتخاب شود:

اگر قصد دارید در GDN تبلیغ کنید لیستی از مخاطبانی که به سایت شما مراجعه کرده‌اند را استخراج کنید. مخاطبینی که در صفحه محصول شما فرود آمده‌اند از مخاطبانی که در بلاگ شما حاضر بوده‌اند با ارزش‌تر هستند و احتمالا شانس بیشتر خرید را دارند.

 • مدت زمانی که مخاطبان باید با تبلیغات شما روبرو شوند:

این‌که چه زمانی یک مشتری باید تبلیغات و یا محتوای تولیدی شما را مشاهده کند نیز بسیار مهم است. بهترین زمان یک زمان شصت روزه است.

 • تبلیغ زیاد باعث خسته کردن مشتری می‌شود:

اگر مشتری بیش از حد تبلغ شما را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کند و یا بیشتر از تبلیغات بنری شما را در سایت‌های مختلف مشاهده کند از شما خسته خواهد شد.

 • محتواهای قدیمی خود را به‌روز رسانی کنید و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید:

 یکی از راههای درگیر کردن مشتری با شما مخصوصاً مشتری‌هایی که از بلاگ شما دیدن می‌کنند به‌روز کردن محتواهای متنی است این محتواها می‌تواند با کال تو اکشن مشتری را مجبور به اقدام کند مثلا گنجاندن دانلود پادکست درباره موفقیت در سئو، شما می‌توانید از مخاطب بخواهید ایمیل خود را ثبت کند تا امکان دانلود پادکست را پیدا کند. با استفاده از ایمیل شما می‌توانید تخفیف‌ها، اجناس جدید و اخبار خود را برای مخاطب منتشر کنید تا او مجدداً به صفحه شما بازگردد.

کلام پایانی

هدف‌گذاری در بازاریابی برگشتی اساس و پایه این بازاریابی است. شما باید قبل از هر اقدامی نسبت به هدف‌گذاری اقدام کنید و بعد محتوای خود را منتشر کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید