بازاریابی چهره به چهره چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/05/26
بازاریابی چهره به چهره چیست؟

با ظهور فناوری و رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال اولویت اصلی بسیاری از مشاغل است. ایمیل‌ها، پیام‌ها و محتوا‌ها راه‌های کارآمدی برای ارتباط با مخاطبان هدف و تشویق فروش ارائه می‌دهند. اما حتی در دنیای دیجیتالی، توانایی ملاقات حضوری با مشتریان بالقوه همچنان برای ایجاد سرنخ، افزایش فروش و افزایش آگاهی از برند تجاری بسیار ارزشمند است. بنابراین، بازاریابی چهره به چهره در سال ۲۰۲۱ همچنان در رتبه سوم بازاریابی بود.

اهمیت بازاریابی چهره به چهره

.بازاریابی چهره به چهره یا همان چهره به چهره، بازاریابی مستقیم برای مشتریان آینده از طریق ارتباط حضوری است. بازاریابی چهره به چهره می‌تواند شامل جلسات برنامه ریزی شده، نمایش محصولات، نمایشگاه‌ها و رویدادها باشد. از آنجا که روزانه هزاران کمپین تبلیغاتی به هر مشتری بالقوه تحویل داده می‌شود، استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال اغلب می‌توانند در سر و صدا گم شوند، ممکن است ایمیل‌ها باز نشوند، محتوای متنی را از دست داده یا نادیده گرفته شود.

مزایای اصلی بازاریابی چهره به چهره

ملاقات حضوری با مشتری احتمالی، روشی جذاب و موثر برای بازاریابی و فروش محصول شماست، ایجاد ارتباط شخصی که از طریق ارتباط مجازی حاصل نمی‌شود، در ادامه به بررسی برخی مزایای این نوع بازاریابی می‌پردازیم:

یک تجربه مثبت برای مشتری

ملاقات حضوری فرصتی برای ایجاد یک تجربه خوب است که باعث می‌شود مشتری احساس قدردانی کند و احتمال فروش را افزایش دهد. روابط بلند مدت را می‌توان با گوش دادن به آخرین چالش‌های مشتری و شناسایی راه‌هایی که محصول یا خدمات شما می‌تواند به آنها کمک کند، ایجاد و توسعه داد. در حقیقت، 85 درصد از مردم می‌گویند که ملاقات حضوری برای ایجاد روابط تجاری بلند مدت ضروری است. ملاقات حضوری باعث می‌شود مشتری احساس ارزش بیشتری کند، زیرا افکار او شنیده می‌شود و سوالات آنها بلافاصله پاسخ داده می‌شود. ارائه یک تجربه مثبت و به یاد ماندنی نیز این احتمال را افزایش می‌دهد که آنها برند شما را به دیگران توصیه می‌کنند.

ارتباط موثرتر با مشتری

کلمات نوشته شده امکان تفسیر نادرست را دارند. لحن یک ایمیل اغلب می‌تواند اشتباه خوانده شود یا باعث سردرگمی‌خواننده شود. مکالمه حضوری طبیعی تر و موثرتر است، با صحبت کردن چهره به چهره ما می‌توانیم از لحن صدا، زبان بدن و حالات صورت برای انتقال پیام خود و درک پاسخ‌ها استفاده کنیم. تعاملات انسانی مانند دست دادن و مکالمه طبیعی به ایجاد رابطه ای نزدیک و احساسی بین مشتری و مشاغل شما کمک می‌کند و پاسخ را برمی‌انگیزد.

شناخت بهتر مشتری

بازاریابی چهره به چهره می‌تواند دید بهتر و ارزشمندی در مورد نیازهای مشتریان هدف شما ارائه دهد. گوش دادن به سوالات، واکنش‌ها و اعتراضات آنها می‌تواند به شکل گیری استراتژی‌های بازاریابی و فروش آینده شما و همچنین درک بهتر نیازهای آنها کمک کند. توانایی پیش بینی و آماده سازی برای همه پرسش‌ها یا نقاط مورد ابهام، به اطمینان از راه حل‌های سریع کمک می‌کند و اعتبار شما را افزایش می‌دهد.

افزایش دید و اعتماد

ارتباط حضوری از طریق رویدادها و ملاقات‌های یک به یک با مشتریان احتمالی، بستری را برای نمایش کسب و کار شما ارائه می‌دهد و کسب و کار شما را بیشتر نمایان می‌کند، بنابراین آگاهی از نام تجاری را افزایش می‌دهد و در عین حال به گسترش اعتماد به برند شما کمک می‌کند. مشتریان وقتی برندی را تشخیص می‌دهند و می‌توانند شخصاً با شخصی صحبت کنند، احساس امنیت بیشتری می‌کنند. اعتماد از طریق این ارتباط شخصی در جلسات حضوری ایجاد می‌شود و وفاداری طولانی مدت را به ارمغان می‌آورد.

حداکثر محبوبیت در رسانه‌ها

.بازاریابی چهره به چهره یکی از بهترین راه‌ها برای به حداکثر رساندن دسترسی شما به رسانه‌ها است. چرا؟ زیرا می‌توانید آن را به بازاریابی دیجیتال خود متصل کنید.  به این ترتیب، دسترسی هر دو کانال را به حداکثر می‌رسانید. یکی از بهترین روش‌ها این است که نمایندگان فروش و بازاریابان خود را به ابزارهایی که برای ثبت لحظات خاص با مشتریان خود نیاز دارند، مجهز کرده و سپس آنها را بصورت آنلاین در رسانه‌ها به اشتراک بگذارید.

بازاریابی چهره به چهره

شناخت بهتر برند شما

هنگامی‌که قادر به ایجاد و حفظ هویت نام تجاری هستید، می‌توانید بر روی شناخت برند کار کنید. به رسمیت شناختن نشان می‌دهد که چگونه یک مصرف کننده می‌تواند یک محصول یا خدمات خاص را به درستی فقط با مشاهده لوگوی محصول یا خدمات، بسته بندی یا کمپین تبلیغاتی تشخیص دهد.

ایجاد شناخت و آگاهی از برند ریشه بازاریابی است. اگر شرکت شما آگاهی خوبی از برند خود در بین مشتریان خود نداشته باشد، می‌تواند انواع مشکلات بازاریابی را به دنبال داشته باشد، عدم شفافیت منجر به صفر شدن مشارکت مشتری می‌شود.

هویت بخشی به برند

هویت شرکتی یا برند مجموعه‌ای از عناصر مختلف برند است که یک شرکت برای نشان دادن تصویر مناسب از خود برای مصرف کننده ایجاد می‌کند. لوگو و شعار شما، نوع بسته بندی مورد استفاده در محصولات خود، حتی نحوه نمایش شرکت شما در رسانه‌های اجتماعی همه بخشی از هویت شرکت و برند است.

آمدن مخاطب به سمت شما در رویدادها

نکته مهم دیگر که نمایشگاه‌های تجاری و سایر رویدادهای بازاریابی رودررو خوب است این است که به اصطلاح مخاطب مورد نظر خود را به درب خانه بیاورید! هرکسی که در نمایشگاه بین المللی قدم می‌گذارد یا از غرفه شما در کنفرانس صنعت خود عبور می‌کند، یک پیشرو بالقوه جدید است که به عنوان فروش یا شخصی که می‌توانید با او آشنا شوید تا در مورد صنعت مورد علاقه خود بیشتر بدانید، باشد.

حل مشکلات و مدیریت بحران‌ها

بازاریابی چهره به چهره به شما فرصتی می‌دهد تا با مشتریان خود ملاقات کرده و مشکلات آنها را مورد بحث قرار دهید. بحث شخصی همچنین به شما این امکان را می‌دهد که راه حلی سریعتر و پربارتر از آنچه که تنها از طریق مکاتبات آنلاین به دست آورده اید، داشته باشید. طبق نظرسنجی‌های انجام شده در سال ۲۰۲۱ توسط برخی شرکت‌های نظرسنجی عمومی، بیش از یک پنجم پاسخ دهندگان موافقت کردند که تعامل رو در رو با مشتری است که به آنها در ایجاد نوآوری کمک می‌کند.

نمایان شدن بیشتر شرکت

“خود را بیشتر نمایان و در دسترس قرار دهید” به چه معناست؟ اگر درگیر .بازاریابی چهره به چهره هستید، ممکن است احساس کنید که تا آنجا که ممکن است قابل مشاهده و در دسترس هستید، درست است؟ اشتباه اینجاست! در واقع این یک معامله است:

وقتی به مردم با یک محصول خدمت می‌کنید، آنها انتظارات خاصی از شما دارند. آنها انتظار دارند شما دو کار را انجام دهید:

  • بتوانید به سوالات آنها پاسخ دهید.
  • در صورت نیاز به شما در دسترس باشید.

بنابراین چگونه می‌توانید ترس آنها را برطرف کنید؟ خود و شرکت خود را به بیرون شرکت ببرید. در رویدادها صحبت کنید. در اصل، به مشتریان خود نشان دهید که به هر طریقی که نیاز داشته باشند در کنار آنها هستید و آنها به سرعت به سمت شما می‌آیند.

ایجاد اعتبار برای برند

در چه شغلی مشغول هستید، همه چیز به روابط و اعتبار شما بستگی دارد، نه تنها با مشتریان، بلکه با فروشندگان، تامین کنندگان و حتی رقبا.

در حالی که ممکن است با مخاطبان خود به عنوان یک شرکت آنلاین با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید (برخی از بهترین برندها موفق به انجام این کار شده اند)، وقتی بتوانید به مشتری احتمالی خود نگاه کنید، چشم انداز بسیار ساده تری دارد.

بنابراین چگونه از .بازاریابی چهره به چهره برای ایجاد روابط و ایجاد اعتبار با مشتریان و دیگران استفاده می‌کنید؟ جواب: شما به یکدیگر آموزش می‌دهید. نحوه عملکرد محصولات شما و موضوعی را که ممکن است پوشش دهند یا به آن بپردازند نشان دهید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما نرم افزار رایانه ای را که برای تضمین کیفیت استفاده می‌شود می‌فروشد، داشتن یک متخصص تضمین کیفیت یا توسعه دهنده نرم افزار (یا هر دو) برای گفتگو با مشتریان بالقوه هم می‌پردازد.

اکنون، شما با پاسخ دادن به سوالات آنها را آموزش می‌دهید. چگونه آنها به شما آموزش می‌دهند؟ آنها به شما آموزش می‌دهند زیرا به آنچه آنها می‌گویند گوش می‌دهید. به آنچه می‌گویند توجه کنید، الزامات تجاری که در مورد آنها صحبت می‌کنند، سوالاتی که آنها می‌پرسند و حتی واکنش آنها به پاسخ‌های شما. همه اینها باید مورد توجه قرار گیرد و نحوه واکنش شما به آن به شکل گیری رابطه شما با مشتری احتمالی شما کمک می‌کند.

ارتباطات عاطفی قوی با مشتری

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، فروش و .بازاریابی چهره به چهره اهمیت دارد زیرا این نوع بازاریابی به فروشندگان و نمایندگان خدمات شما در ایجاد ارتباطات احساسی و اجتماعی با مشتریان شما کمک می‌کنند، کاری که نمی‌توان به راحتی در فضای آنلاین انجام داد.

دو راه اصلی فروش از طریق بازاریابی چهره به چهره

  • روش‌های غیر رسمی: می‌توانند به سادگی شروع مکالمه با شخصی در فروشگاه و توضیح کار شما باشد. این به شما فرصتی می‌دهد تا اطلاعات بیشتری را در صورت درخواست، مانند آدرس وب سایت یا کارت ویزیت، ارائه دهید.
  • روشهای رسمی/برنامه ریزی شده: بازاریابی رسمی ‌رو در رو با روشهای غیررسمی‌ بسیار متفاوت است. تفاوت بزرگ بین این دو این است که بازاریابی رسمی ‌در فضاهایی انجام می‌شود که انتظار می‌رود بازاریابی و فروش در آن انجام شود مانند: نمایشگاه‌های تجاری، کنوانسیون‌ها و سایر رویدادهایی که می‌توانید برای تبلیغ محصول یا تجارت خود به آنجا بروید. برخلاف رویدادهای غیررسمی‌، شما قطعا به دنبال فروش چیزی به کسی هستید، حتی اگر این تصور باشد که شرکت شما است که می‌تواند نیازهای تجاری او را برطرف کند.

به هر روشی که برای بازاریابی چهره به چهره یا رو در رو با شرکت خود انتخاب کنید، باید بخشی اختصاصی از استراتژی شما باشد، نه فقط اتفاقی که اجازه می‌دهید به طور اتفاقی رخ دهد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید