مراحل و فرآیند پذیرش مشتری

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1401/05/03
مراحل و فرآیند پذیرش مشتری
آنچه را که در این مطلب می‌خوانید: نمایش فهرست

فرآیند پذیرش مشتری احتمالاً مهمترین مرحله از چرخه عمر مشتری است. در حالی که درست در ابتدای سفر آنها می‌آید، لحن را برای کل رابطه آنها با محصول و شرکت شما تعیین می‌کند. حضور مشتری بسته به اینکه استفاده طولانی مدت از محصول شما را ادامه می‌دهد یا تنها پس از چند ماه از بین می‌رود، تأثیر قابل توجهی دارد. اگر این فرآیند به خوبی انجام شود، مشتریان شما را آماده کرده و ارزش محصول شما را به وضوح نشان می‌دهد. با انجام ضعیف فرآیند پذیرش، مشتریان زیر سوال خواهند رفت.

در ادامه ما به بررسی شش مرحله مهم فرآیند پذیریش مشتری خواهیم پرداخت. بهترین روش‌های عملی را خواهید یافت تا به شما کمک کند جدیدترین مشتریان خود را برای موفقیت آماده کنید. پذیرش مشتری فرآیندی است که کاربران جدید برای راه اندازی و شروع استفاده از محصول شما طی می‌کنند. این کل سفر را پوشش می‌دهد: از ثبت نام اولیه تا فعال سازی محصول و اولین استفاده. هدف پذیرش مشتری ارائه ارزش به مشتری شما در سریع‌ترین زمان ممکن است.

مراحل پذیرش مشتری

در ادامه شش مرحله مهم از فرآیند جذب مشتری با بهترین شیوه‌ها و نکات برای هر کدام آورده شده است تا به شما کمک کند جدیدترین مشتریان خود را برای موفقیت بلندمدت با محصول خود آماده کنید.

1. فرآیند ثبت نام

این وسوسه انگیز است که فکر کنید پذیرش مشتری تا زمانی که مشتری برای محصول شما ثبت نام نکرده باشد شروع نمی‌شود. اما ما معتقدیم که فرآیند ثبت نام اولین گام این سفر است. در یک نظرسنجی از ۷۹ شرکت انجام شده میانگین نرخ تبدیل برای فرآیند ثبت نام آنها ۳۶٪ است.

در حالی که هر شرکت آمار متفاوتی دارد، اگر نرخ ریزش بالاتر از حد متوسط ​​را مشاهده می‌کنید (که کاربران شروع به ثبت نام می‌کنند اما فرآیند را کامل نمی‌کنند)، نشان می‌دهد که خیلی زود اطلاعات زیادی را در زمان ثبت‌نام درخواست می‌کنید.

فرآیند پذیرش مشتری

روند ثبت نام خود را تا حد امکان کوتاه نگه دارید. شما می‌خواهید ثبت نام برای محصول شما را تا حد امکان برای مردم آسان کنید. اطلاعاتی را که برای راه اندازی و استفاده مشتری از محصول خود نیاز دارید، بخواهید، سپس در صورت نیاز اطلاعات بیشتری را درخواست کنید.

ثبت نام با سرویسی را که قبلاً از آن استفاده می‌کنند، جیمیل یا رسانه‌های اجتماعی آنها آسان کنید. این به این معنی است که مشتریان جدید می‌توانند با یک کلیک ثبت نام کنند، که یک مزیت بزرگ است: نرخ ثبت نام را ۸ درصد بهبود می‌دهد.

2. ایمیل خوش آمدید

پس از ثبت نام مشتری جدید، گام بعدی در فرآیند ورود شما ارسال یک ایمیل خوشامدگویی به آنها است. این ایمیل باید آنها را مستقیماً به محصول شما هدایت کند تا بتوانند از آن استفاده کنند و از آن ارزش بگیرند.

بهترین شیوه‌های ایمیل خوش آمدید

بگو متشکرم! آنها برای ثبت نام محصول شما وقت گذاشته اند، بنابراین مهم است که به مشتریان جدید خود اطلاع دهید که برای آنها ارزش قائل هستید. منابعی را به اشتراک بگذارید که به آنها در شروع کار کمک می‌کند. این می‌تواند شامل یک ویدیوی محصول، لینک‌هایی از مقالات آموزشی یا سؤالات متداول محصول باشد.

3. ابتدا وارد شوید

آنها ممکن است قبلاً یک نسخه نمایشی محصول را دیده باشند، تور محصول شما را تماشا کرده باشند و تعداد زیادی اسکرین شات دیده باشند. اما اولین باری که وارد سیستم می‌شوند اولین برداشت واقعی مشتری از محصول شماست.

در این مرحله می‌خواهید آنها را راه‌اندازی کنید و آماده استفاده از محصول خود کنید. این معمولاً شامل یک آموزش راهنمایی راه‌اندازی می‌شود تا مشتریان شما را در هر مرحله از فرآیند راه‌اندازی راهنمایی کند.

مشتری خود را حدس نزنید! وقتی مشتری جدید شما برای اولین بار وارد سیستم می‌شود، نباید خود را با یک صفحه خالی بیابد. چه با یک پاپ آپ خوش آمد گویی یا یک راهنمای گرافیکی راه اندازی را شروع کنید، مهم است که راهی برای نشان دادن مشتریان خود و کمک به آنها برای شروع استفاده از محصول خود داشته باشید.

4. یکپارچه سازی اطلاعات

برای محصولات B2B، فرآیند استفاده از محصول به احتمال زیاد فراتر از یادگیری نحوه استفاده از محصول است. محصول شما اکنون بخشی از فناوری مشتری شما است و به تنهایی وجود ندارد. مشتریان ممکن است نیاز داشته باشند با ابزارهای دیگری که استفاده می‌کنند یکپارچه‌سازی کنند، داده‌ها را از منابع دیگر وارد کنند، یا تیم خود را دعوت کنند تا بیشترین ارزش را از محصول شما دریافت کنند.

یکپارچه سازی اطلاعات در فرآیند جذب مشتری

تا آنجا که ممکن است فرآیند را خودکار کنید. ایجاد یکپارچگی بین پلت فرم اتوماسیون بازاریابی آنها و محصول شما یا وارد کردن داده‌ها از یک ابزار به ابزار دیگر می‌تواند یک اتفاق بزرگ باشد. اگر بتوانید تا حد امکان خودکارسازی کنید، هر گونه مشکلی را که ممکن است مانع از دریافت ارزش مشتری از محصول شما شود، از بین می‌برد.

آن را اختیاری کنید. همه کاربران شما نیازی به یکپارچه‌سازی، دعوت از همکاران، یا وارد کردن داده‌ها از ابزارهای دیگر ندارند، بنابراین این کار را به عنوان بخشی اجباری از فرآیند ورود به سیستم تبدیل نکنید.

5. بررسی محصول

بررسی محصول، مشتری شما را از طریق مراحلی که برای راه‌اندازی و تکمیل وظایف کلیدی محصول شما باید طی کند، هدایت می‌کند. ساده ترین و تاثیرگذارترین راه برای مشتریان شما برای یادگیری محصول شما این است که آنها شروع به استفاده از محصول کنند.

امکان رد شدن از تمام یا بخشی از مراحل را فراهم کنید. ممکن است مشتری جدید شما قبلاً با محصول شما آشنا باشد. شاید آنها از آن در یک کار قبلی استفاده کرده‌اند یا افراد دیگری را دیده‌اند که زیاد از آن استفاده می‌کنند. کار را برای مردم آسان کنید که بعداً به آن بازگردند. همه مایل نیستند در اولین باری که وارد سایت می‌شوند، مروری بر محصول داشته باشند. به مشتریان جدیدتان این امکان را بدهید که بعداً به مرور به محصول شما برگردند.

در صورت نیاز، یافتن پشتیبانی را برای مشتریان آسان کنید. ممکن است برای برخی از کاربران، راهنما برای شروع کار با محصول شما کافی نباشد و ممکن است به پشتیبانی بیشتری نیاز داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که این به وضوح قابل مشاهده و در دسترس است، به عنوان مثال، با ارائه جزئیات تماس برای تیم پشتیبانی خود یا داشتن یک ویژگی پشتیبانی چت زنده این امکان را فراهم کنید.

6. ایمیل‌های پیگیری

هدف از فرآیند ورود شما این است که مشتریان خود را درگیر نگه دارید تا پس از اولین بار ورود مشتری به سایت، این فرآیند به پایان نرسد. پس از ایمیل خوش آمدگویی خود، ممکن است بخواهید ایمیل‌های بعدی دیگری ارسال کنید، نکاتی را برای کمک به مشتری در استفاده از محصول ارائه دهید و از آنها بخواهید دوباره وارد سیستم شوند.

نکات و منابع مفید را به اشتراک بگذارید. این می‌تواند لینک‌هایی از بلاگ آموزشی شما، نکاتی در مورد استفاده از ویژگی‌های خاص یا به‌روزرسانی‌های محصول باشد. شما می‌خواهید مطمئن شوید که هر ایمیلی که برای مشتری ارسال می‌کنید، ارزش افزوده‌ای به او می‌دهد، به آنها کمک می‌کند تا به اهداف خود در مورد محصول خود دست یابند و آنها را وادار می‌کند که دوباره وارد سایت شوند.

دادن ایمیل های پیگیرانه به مشتری

ارسال ایمیل‌های کوتاه بعدی بیشتر به مشتریان شما کمک می‌کند تا با محصول و انواع محتوا درگیر شوند. همچنین به این معنی است که شما می‌توانید به جای تلاش برای پوشش دادن بسیاری از موضوعات در یک لحظه و خطر سردرگمی‌ مشتریان خود، روی یک ویژگی یا موارد استفاده در هر ایمیل تمرکز کنید.

نتیجه گیری

فرآیند پذیرش مشتری شما درست در ابتدای سفر مشتری شما انجام می‌شود، اما پایه و اساس کل رابطه شما را می‌گذارد. یک فرآیند خوب جذب مشتری نه تنها به فعال سازی مشتری (استفاده از محصول شما) بلکه به حفظ مشتری نیز کمک می‌کند.

به راحتی می‌توان فکر کرد که هدف اصلی فرآیند جذب مشتری کمک به مشتریان شما برای شروع استفاده از محصول شما است، اما این بسیار بیشتر از این است. هدف نهایی فرآیند ورود شما این است که از همان ابتدا مشتریان خود را برای موفقیت بلندمدت با محصول خود آماده کنید.

واقعی ترین معیار برای یک فرآیند پذیرش مشتری موفق این است که آیا مشتریان شما در روزها، هفته‌ها و ماه‌های پس از اولین استفاده دوباره وارد محصول شما می‌شوند یا خیر.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید