لحن محتوا چیست و چگونه تعیین می‌شود؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/13
لحن محتوا چیست و چگونه تعیین می‌شود؟

بعضی از دوستانتان همیشه به دنبال خنداندن شما هستند. در حالی که برخی همیشه با ژستی جدی قصد توجیه دقیق و استدلال دارند. لحن محتوا در دنیای بازاریابی محتوایی دقیقا همین حالت را دارد. اگر دوست شوخ‌طبع شما ناگهان جدی شود، شما احساس بدی خواهید داشت. در تولید محتوا ضرورت توجه به لحن بسیار مهم است. کاربران همیشگی مقالات سایت شما، به نوع نویسندگی‌تان عادت خواهند کرد. لذا تغییر لحن نیز کار ساده‌ای نیست. در این مطلب به مهم‌ترین مباحث پیرامون لحن محتوا می‌پردازیم.

شخصیت برند خود را بشناسید

نحوه برخورد با مخاطب و نوع حرف‌زدن با آن‌ها کاملا بستگی به نوع کسب‌و‌کار شما دارد. از یک وب‌سایت خبری درجه اول انتظار نمی‌رود مدام به شوخی و کنایه بپردازد. هم‌چنین از یک وبلاگ معمولی با تعداد کمی پست در ماه، انتظار جدیت و رسمیت نخواهیم داشت.

لحن برای محتوا

لحن محتوا همان نحوه حرف زدن شما با مخاطبان است. اگر در فعالیت شما رسمیت درجه اهمیت بالایی دارد نباید از لحن خیلی صمیمی استفاده کنید. این موضوع منجر به دوگانگی رفتاری خواهد شد. ارزش‌های شما با لحن شما مشخص می‌شود. پرورش شخصیت برند همانند پرورش یک کودک است. در دنیای اینترنت شما در برابر میلیون‌ها کاربر بالقوه ایستاده‌اید که شما را از روی محتوای منتشر‌شده‌تان قضاوت می‌کنند.

لحن محتوا نیاز به توصیف دارد

یک توصیف درست از لحن محتوا، شامل یک یا چند کلمه است. این کلمات کلیدی باید چراغ راه شما در تمامی زمینه‌های کارتان باشد. اگر چند نویسنده دارید، باید بر سر اصولی کلی با یک‌دیگر به توافق برسید. انواع صفت‌هایی که می‌توانید به خود اطلاق کنید موارد زیر است:

 • سرگرم کننده: این‌گونه لحن جنبه سرگرمی دارند. مردم برای وقت‌گذرانی به سراغ شما می‌آیند. اگر در شخصیت برند خود این ویژگی‌ها را می‌بینید بهتر است از لحن صمیمی و سرگرم‌کننده همراه با کمی شوخ‌طبعی استفاده کنید.
 • جدی و معتبر: یک شرکت مشاوره بورس و سرمایه‌گزاری یا مشاوره حقوقی را فرض کنید. مخاطب از شما انتظار سرگرمی یا شوخ‌طبعی ندارد. چه بسا شوخی باعث رانده‌شدن و دوری مشتریان از شما شود. پس در چنین شرایطی لحن محتوای شما جدی و به گونه‌ای اعتماد‌ساز خواهد بود.
 • تحلیل‌گر: این نوع لحن برای کسب‌و‌کارهایی که علاوه بر جدی‌بودن موضوع، قصد جلوگیری از خسته‌شدن مخاطب را دارند توصیه می‌شود. به عنوان مثال اگر می‌خواهید درباره تکنیک‌های بهینه‌سازی موتور جستجو حرف بزنید، اندکی چاشنی شوخی و جذابیت بین متن کسی را نمی‌رنجاند.
 • جالب و خلاق: اگر شما در زمینه کار با فناوری فعال هستید، این لحن برای شماست. شما می‌خواهید به مخاطب القا کنید که یک مبتکر هستید. در دنیای فناوری جالب‌بودن نکته اساسی است. مباحث علمی و به روز را با تکنیک‌های خلاقانه تلفیق کنید تا بیشترین اثر را بر مخاطب خود بگذارید.

رابطه لحن محتوا با نگارش و ادبیات چیست؟

علاوه بر نوع کار شما که صفت مناسب برای نوشتن را مشخص می‌کند، ادبیات و نگارش نیز اهمیت دارد. در زبان فارسی استفاده از کلمات در محاوره به صورت شکسته است. اما این کلمات در نوشتار متفاوت استفاده می‌شود.

افراد معدودی عقیده دارند که‌ می‌توان زبان محاوره را در نوشتار فارسی پیاده کرد. من با این عقیده مخالفم. نگاهی به بزرگ‌ترین و پرمخاطب‌ترین وب‌سایت‌های ایرانی نیز نظر من را تایید می‌کند. تاکنون هیچ وب‌سایت موفق داخلی (حتی خارجی) از لحن شکسته یا محاوره در نگارش خود بهره نبرده است. این نوع نگارش در شبکه‌های اجتماعی کاربرد دارد. نگارش شکسته و محاوره باعث کاهش اعتماد کاربر نسبت به اعتبار محتوای شما می‌شود.

یکی دیگر از معایب نوشتن به زبان محاوره، دشواری خوانایی متن است. چشم ما به خواندن کلمات به شکل صحیح آن عادت دارد. زمانی که افعال را به صورت شکسته به کار ببرید، کاربر برای متوجه‌شدن کلمات دچار مشکل می‌شود. لذا ما این سبک نوشتار را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم.

لحن با نگارش محتوا

اما همان‌طور که حرف می‌زنید بنویسید. این به معنی شکسته‌نویسی نیست. جمله‌بندی و نوع حرف‌زدن به صورت عادی واضح و گویا است. در اصطلاح کتابی ننویسید. از جملات سنگین و طولانی که کاربر را به دشواری بیاندازد پرهیز کنید.

مدیریت تغییر لحن محتوای کسب‌و‌کار

اگر کسب‌و‌کار شما به هر دلیلی قصد تغییر لحن خود را داشته باشد، به سادگی تغییر کلمات و جمله‌بندی نیست. ممکن است با بررسی محتوای خود، رقبا و شرایط کسب‌و‌کارتان، درک کرده باشید محتوای شما بیش از حد جدی است. یا برعکس شاید تاکنون بیش از حد شوخ‌طبع بوده‌اید. به هر دلیلی که به نامناسب‌بودن لحن محتوا پی برده باشید، نیاز به یک برنامه تغییر برای آن خواهید داشت.

بعد از این‌که فهمیدید لحن محتوای شما دیگر پاسخ‌گوی نیازهایتان نیست، چندین مرحله برای مدیریت تغییر آن لازم است. ابتدا باید تحلیل کنید استراتژی قبلی شما به چه دلیل باعث دوری مخاطبان از شما شده است. هم‌چنین باید استراتژی جدید و آینده خود را نیز به طور دقیق شناسایی کنید.. سرانجام، شما نیاز دارید که یک روش صحیح جهت عبور از لحن قدیمی بدون تحریک مخاطبان پیدا کنید. مراحلی که باید برای این‌کار طی کنید شامل موارد زیر است:

 1. محتوای قدیمی خود را به طور کامل بررسی کنید: این مرحله شامل مطالعه مقالات و یافتن نقاط ضعف آن است. چه کلماتی را دیگر نباید در ادبیات خود به کار ببرید؟ آیا محتوای قدیمی با اضافه‌کردن برخی عناصر جدید قابلیت تغییر دارد؟ آیا مقالات قدیمی می‌تواند کمی صمیمی‌تر یا جدی‌تر باشد؟
 2. از مشاوره محتوا استفاده کنید: مشاوره محتوا فرد یا سازمانی است که در زمینه تولید محتوا تخصص دارند. این مشاوران با موارد بسیار زیادی از تغییر و تولید محتوا مواجه بوده‌اند. با توجه به حساسیت این کار، استفاده از تجارب موفق قبلی بسیار کارامد خواهد بود.
 3. به تولید محتوا ادامه بدهید: اجازه ندهید تناقض در خصوص لحن شما را از ادامه روند تولید محتوا باز دارد. یکی از مهم‌ترین اصول در زمینه تولید محتوا، متوقف نشدن آن است. کافی است با پی‌بردن به استراتژی جدید، به صورت تدریجی لحن جدید را در محتوای خود به کار ببرید. به یاد داشته باشید این فرایند در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد.
 4. از شبکه‌های اجتماعی خود بهره بگیرید: کاربران و مخاطبان شما مقاومت کمتری در برابر تغییر لحن در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند. از این ابزارها برای آماده‌سازی ذهن ان‌ها استفاده کنید. می‌توانید با تولید چند ویدیوی جذاب آن‌ها را از تغییرات خود باخبر کنید. به آن‌ها القا کنید که تغییرات جدید به خاطر آن‌ها است.

لحن محتوا؛ همان چیزی که باید به آن توجه کنید!

لحن محتوا برای کسب‌و‌کارهای مختلف مانند تفاوت جدیت یا شوخ‌طبعی دوستان شما است. این موضوع باید مورد توجه همه فعالان در اینترنت باشد. یک لحن ثابت برای کسب‌و‌کار شما نشان‌‌دهنده شخصیت و چهره برند شما است. اشکالی ندارد اگر شوخ‌طبع باشید اما همیشه آن را حفظ کنید. باید بر اساس وجهه سازمانی، یک توصیف مشخص از خود داشته باشید. پس از رسیدن به آن توصیف، استراتژی آینده‌تان را بر همان اساس استوار کنید. هم‌چنین تغییر لحن کار ساده‌ای نیست. مدیریت این کار نیازمند گام‌هایی است که به اختصار در این مطلب به آن پرداختیم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید