مشاور تولید محتوا کیست؟

 • نویسنده : الو محتوا
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/01/21
مشاور تولید محتوا کیست؟

مشاور تولید محتوا به شرکت شما کمک می‌کند تا از طریق محتوا بازار را به دست بگیرید. این کار شامل اقدامات مختلف از طراحی استراتژی تا انتشار و تبلیغ مطالب شماست. مشاوره تولید محتوا گاهی با نام مشاره بازاریابی محتوایی نیز شناخته می‌شود. این مشاوره می‌تواند در قالب استخدام یک فرد یا قرارداد با یک شرکت تولید محتوا انجام شود. در هر صورت، شما به چنین نقشی برای موفقیت در بازار پر رقابت اینترنت نیاز دارید.

محتوا چرخ کسب‌و‌کار شما را به حرکت در می‌آورد

قدرت محتوا را دست کم نگیرید. محتوای خوب اصلی‌ترین تولید کننده ترافیک ارگانیک در تجارت اینترنتی است. تولید محتوای استاندارد فرصت‌های بازاریابی زیادی از جمله در تبلیغات هم‌سان، تبلیغات ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی و… برای شما به ارمغان می‌آورد.

محتوای مؤثر می‌تواند هزینه دستیابی به مشتری جدید را کاهش دهد. از محتوای خوب می‌توان بارها و بارها استفاده کرد و اغلب چند برابر هزینه تولید آن به شما برمی‌گردد. محتوا یک دارایی برای تجارت شما است. هرچه در تعهد خود نسبت به برنامه‌های محتوایی خود بهتر عمل کنید، با گذشت زمان سرمایه‌گزاری شما در محتوا ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

انواع خدمات مشاور محتوا به یک کسب‌و‌کار

در مشاوره بازاریابی محتوا، طیف وسیعی از راه حل‌های تولید محتوا برای پیش‌برد اهداف بازاریابی محتوا ارائه می‌شود. برنامه دقیق تولید محتوا، از استراتژی و ایده‌پردازی تا تولید و توزیع مطالب همگی می‌تواند توسط مشاور تولید محتوا به شما ارایه شود. برخی از مهم‌ترین کارها موارد زیر است:

 • استراتژی محتوا
 • توسعه محتوا
 • توزیع محتوا
 • بهینه‌سازی محتوا

استراتژی محتوا

مشاور محتوا با بررسی کامل کسب‌و‌کارتان، به شما می‌‌گوید که دقیقا به چه محتوایی نیاز دارید. این فرایند شامل درک دقیق نیازها و اولویت‌های یک سازمان است. هم‌چنین تحلیل رقبا و آن‌چه که تاکنون انجام داده‌اند بخش مهمی از تدوین استراتژی محتوایی است.

مشاوره محتوایی

در تدوین استراتژی محتوا، برخی اقدامات اساسی وجود دارد. این اقدامات ضامن موفقیت یک استراتژی هستند. باید تیمی متشکل از اعضای موثر سازمان و مشاورین گرد یک‌دیگر جمع شودند. مشاور تولید محتوا وظیفه دارد، تمامی امکانات، ابزارها و مزایای تولید محتوا را به اعضا توضیح دهد. پس از جلسات توجیهی و روشن‌شدن تمام زوایای کار برای دو طرف، یک برنامه شامل اهداف، زمان‌بندی و دست‌آوردهای احتمالی به کسب‌و‌کار اریه می‌شود.

هر صفحه در وب‌سایت خود را به عنوان صفحه فرود بالقوه در نظر بگیرید. تک‌تک این صفحات باید با زبان و چهره سازمان شما منطبق باشد. بدون داشتن یک استراتژی مشخص، عملا محتوای صفحات مختلف شما جهت‌دهی مختلفی را به مخاطبین القا می‌کند.

توسعه محتوا

مشاور محتوا، استراتژی شما را با خلاقیت غنی می‌کند و محتوای شما را باب میل خودتان آماده می‌کند. مشاور محتوا می‌تواند مستقیما دست به تولید محتوا بزند. هم‌چنین می‌تواند از طرف شما با تیم‌های تولید محتوا داخل یا خارج سازمان شما در ارتباط باشد. هدف اصلی تضمین کیفیت حداکثری محتوای نهایی است.

توزیع صحیح محتوا

محتوا علاوه بر دست‌یابی به ترافیک از طریق جست‌و‌جو، با روش‌های گوناگون دیگری نیز توزیع می‌شود. در این بخش برخی از تکنیک‌های پیشرفته برای تبلیغ و توزیع مطالب شما ارائه خواهد شد. موفق‌ترین بازاریابان محتوا از این روش‌ها استفاده می‌کنند و موفقیت کسب‌و‌کارها را تضمین می‌کنند:

 • استفاده از بازاریابی اینفلوئنسرها
 • امکانات Reach Snippet گوگل
 • بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ
 • تهیه و انتشار رپورتاژ آگهی برای محتوا
 • تولید ویدیو یا طرح گرافیکی از محتوا
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغات همسان محتوایی در سایت‌ها

بسیاری روش‌های مختلف برای توزیع محتوا وجود دارد. طبیعی است که افراد غیرمتخصص در این زمینه با بسیاری از آن‌ها آشنایی نداشته باشند. یک وظیفه مهم مشاور محتوا، معرفی بهترین روش‌ها و انتخاب آن‌ها بر اساس مزیت، معایب و امکانات سازمانی شما است.

مشاور محتوا

بهینه‌سازی محتوا

پس از انتشار و توزیع مطالب بر اساس برنامه استراتژیک، باید به صورت دائمی و طبق یک برنامه مشخص، بازخوردها و نتایج مورد بررسی قرار گیرد. بدون این کار موفقیت حداکثری محتوا تضمین نمی‌شود. بهینه‌سازی محتوا فرایندی است برای اطمینان از اینکه محتوای شما دارای کلید واژه‌ها، تصاویر و سایر عناصر برای نمایش حداکثری در موتورهای جستجو است. مشاور محتوا، به دقت عوامل موثر در بهینه‌سازی را رصد کرده و به شما گزارش می‌دهد. مراحل بهینه‌سازی محتوا شامل موارد زیر است:

 • تحقیقات کلمات کلیدی برای بهینه‌سازی محتوا بسیار مهم است. پس از انتشار محتوا از طریق ابزار Search Console به عبارات جستجوی افراد که آن‌ها را به مطلب شما رسانده دسترسی پیدا می‌کنید. ممکن است در یک کلمه کلیدی نمایش بالا ولی کلیک کمی داشته باشد. با تقویت این کلمات ورودی خود از مقالات را افزایش خواهید داد.
 • بازخوانی محتوا جهت یافتن اشتباهات املایی و معنایی بخش مهم دیگری در بهینه‌سازی محتوا است. این کار باعث افزایش کیفیت محتوا و در نتیجه جلب اعتماد مخاطبین سایت خواهد شد.
 • اضافه کردن فراخوانی به اقدام (CTA) در بخش‌های مختلف محتوا از دیگر کارهای مهم در این مرحله است. هدف از هر محتوایی درگیر‌کردن حداکثری کاربران با سایت شماست. بدون وجود CTA در بخش‌هایی از مطلبف کاربر بدون هیچ واکنشی از سایت شما خارج می‌شود.
 • ایجاد ساختار صحیح لینک‌سازی داخلی نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. باید بررسی شود، تعداد و ارزش لینک به صفحات داخلی توازن لازم را دارد یا نه. گوگل بر اساس این اطلاعات ارزش صفحات مختلف وب‌سایت شما را متوجه می‌شود. یک ساختار اشتباه می‌تواند اطلاعات نادرستی درباره صفحات پر اهمیت سایت به موتور جستجو دهد.
 • بهینه‌سازی عناوین و توضیحات متا از دیگر اقدامات ضروری است. این کار می‌تواند به طور چشم‌گیری باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) مطالب شما شود. تغییر تیتر بعضا تا 50% ترافیک یک صفحه را افزایش می‌دهد. لذا وظیفه مشاور تولید محتوا بررسی تیترها و تضویحات متا برای بازدهی حداکثری آن‌ها است.

شغل مشاور تولید محتوا مناسب کیست؟

برای انتخاب مشاور تولید محتوا به عنوان شغل باید مجموعه‌ای از دانش و تجربه را به همراه داشته باشد. این دانش در حوزه‌های مختلفی از جمله طراحی، تولید محتوا، بازاریابی، تبلیغات، مدیریت و… تقسیم‌بندی می‌شود. اگرچه بسیاری از افراد با اندک تجربه در حوزه وب خود را به عنوان مشاور تولید محتوا معرفی می‌کنند اما در عمل کارایی و اثربخشی این شغل نیازمند تخصص و تجربه طولانی در امر تولید و بازاریابی محتوا است.

شغل مشاوره محتوا

کلام آخر: مشاور تولید محتوا

در این مطلب به بررسی نقش مهم مشاور تولید محتوا در بازاریابی اینترنتی پرداختیم. این کار می‌تواند توسط یک شخص یا یک شرکت انجام شود. مهم وظایفی است که این شغل به همراه دارد. از تدوین استراتژی محتوا، نظارت بر فرایند تولید محتوا تا بهینه‌سازی محتوا همگی در زیرمجموعه‌ی وظایف یک مشاور است. هم‌چنین اشاره شد انتخاب این کار به عنوان شغل نیازمند تخصص و تجربه بالاست و با اطلاعات محدود نمی‌توان دست به چنین کاری زد.

نظرات شما

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید