مراحل تولید محتوا چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/10/27
مراحل تولید محتوا چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در شرایط حاضر بسیاری از افراد کسب و کار خود را از طریق اینترنت دنبال می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین نکاتی که این افراد باید در نظر بگیرند ارتباط صحیح با مخاطب و نحوه تعامل با او است. این کار از طریق تولید محتوا صورت خواهد گرفت. چرا که با تولید محتوای مناسب و باکیفیت، مخاطب می‌تواند محصولات شما و نوع کسب و کارتان را بشناسد و با آن ارتباط برقرار کند. تولید محتوا فرآیند سهل و در عین‌ حال دشواری است. این اقدام، دارای مراحلی است. در این مقاله قصد داریم به این‌ موضوع بپردازیم که مراحل تولید محتوا چیست.

۱- انتخاب تیتر اصلی مناسب

انتخاب تیتر اصلی مناسب، یکی از مهارت‌های مورد نیاز برای تولیدکنندگان محتوا است. در این زمینه لازم است تولیدکنندگان محتوا، نکات بسیار زیادی را در نظر داشته باشند. چرا که تیتر محتوا در حقیقت نخستین مسیر ارتباطی میان محتوا و مخاطب شما است. بسیاری از مخاطبان پس‌ از مواجه شدن با یک متن در ابتدا، تیتر آن را بررسی می‌کنند و پس‌ از بازدید از تیتر، برای مطالعه کل محتوا ترغیب می‌شوند.

انتخاب تیتر مناسب برای محتوا

بنابراین می‌توان گفت انتخاب تیتر اصلی مناسب برای محتوا، مهم‌ترین عنصر در جذب مخاطب است. داشتن خلاقیت و نوآوری در زمینه انتخاب تیتر اصلی، بسیار حائز اهمیت است. تیتر مناسب باید بتواند محدوده‌ موضوعی محتوا را مشخص کند. از طرف دیگر باید با تعداد کلمات متن، دارای سازگاری باشد.

این تیتر باید به سادگی و بدون ابهام بیان شود. تیتر نباید طولانی و یا خیلی کوتاه باشد و هدف محتوا را به‌ روشنی بیان کند. داشتن مخاطب خاص، یکی دیگر از ویژگی‌های تیتر اصلی مناسب برای محتوا است.

۲- پیدا کردن کلمات کلیدی اصلی محتوا

دومین گام در مراحل تولید محتوا، پیدا کردن کلمات کلیدی اصلی محتوا است. پیدا کردن کلمات کلیدی در حقیقت یکی از مهم‌ترین گام‌ها در سئو به شمار می‌رود. یافتن این دسته از کلمات، پیش‌ نیازی برای اقدامات بعدی شما محسوب می‌شود و فرآیند تولید محتوا را شکل می‌دهد.

انجام این فرایند به شما کمک می‌کند تا به این نکته پی ببرید که مخاطبانتان چه چیزهایی را جستجو می‌کنند. از طرف دیگر به این مطلب پی خواهید برد که رقبای کسب و کار شما از کدام کلمات کلیدی استفاده می‌کنند و از طریق آن به جذب مخاطب اقدام می‌نمایند.

۲- پیدا کردن کلمات کلیدی اصلی محتوا

پیدا کردن کلمات کلیدی اصلی محتوا را می‌توان فرایندی دانست که به‌ موجب آن بهترین و مناسب‌ترین کلمات کلیدی در ارتباط با موضوع و کسب و کار شما یافت می‌شوند و سپس تحلیل و بررسی و اولویت‌بندی می‌گردند. برای یافتن این کلمات توجه به نیازهای مخاطبان و شناخت آن‌ها اهمیت دارد.

۳- پیدا کردن کیوردهای حاشیه‌ای موضوع

پیدا کردن کیوردهای حاشیه‌ای موضوع و یا کلمه‌های کلیدی فرعی در مورد موضوع مورد نظر شما، یکی دیگر از مراحل تولید محتوا است. این کار نیز به‌ منظور بهبود رتبه و جایگاه موضوع و وب‌سایت شما در نتایج موتورهای جستجو انجام می‌گیرد. انجام این فرآیند پس‌ از پیدا کردن کلمات کلیدی اصلی در محتوا صورت می‌گیرد.

۳- پیدا کردن کیوردهای حاشیه‌ای موضوع

بسیاری از افراد این کلمات را از طریق بررسی وب سایت‌های رقبا پیدا می‌کنند تا از طریق آن عباراتی را که بیشترین میزان جستجو و ارزش را دارند استخراج نمایند و آن‌ها را در متن خود به کار گیرند. طی این فرایند کلمات نامناسب و بی‌ارزش از محتوا حذف خواهند شد. بنابراین کیفیت محتوا از این طریق، افزایش پیدا خواهد کرد.

۴- انتخاب تیترهای فرعی یک محتوا

علاوه‌ بر تیترهای اصلی، تیترهای فرعی نیز عامل بسیار مهمی در تولید محتوای باکیفیت هستند. بنابراین لازم است در مراحل تولید محتوای مناسب به انتخاب تیترهای فرعی نیز توجه کافی داشته باشید. این تیترها می‌توانند در ارائه اطلاعات مورد نظر شما به مخاطب، تاثیرگذاری بسیار زیادی داشته باشند. از طرف دیگر وجود تیترهای مناسب فرعی باعث می‌شود تا مخاطب، رضایت بیشتری از محتوای متنی شما پیدا کند.

تیترهای فرعی نیز باید مانند تیترهای اصلی، بیانگر موضوع باشند و به ساده‌ترین شکل ممکن بیان‌ شوند. در انتخاب تیترهای فرعی باید خلاقیت داشته باشید و خاص بودن و سئوی آن را نیز در نظر بگیرید. طول تیتر فرعی نیز باید مناسب باشد و با تیتر اصلی، تناسب و هماهنگی داشته باشد.

۵- انتخاب لحن و سبک نگارش محتوا

یکی دیگر از مهم‌ترین گام‌ها در تولید محتوای باکیفیت و مطلوب، انتخاب لحن و سبک نگارش محتوا است. لازم است به این نکته توجه کنید که اگر می‌خواهید محتوای خود را به مخاطبانتان به بهترین شکل ممکن انتقال دهید، باید برای آن لحن و سبک مناسبی در نظر بگیرید. این لحن و سبک باید با شرایط مخاطب شما، سن و سال او، تحصیلات، علائق و گرایشات او هماهنگی داشته باشد.

بنابراین پیش‌ از انتخاب سبک و لحن نوشتار خود باید به‌ خوبی مخاطبانتان را بشناسید و از لحن و سبکی استفاده کنید که شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند.

۶- نگارش دقیق متن در خصوص تیتر مورد نظر

یکی دیگر از اقداماتی که باید در مراحل تولید محتوا به آن توجه داشته باشید نگارش دقیق متن متناسب با تیتر مورد نظر شما است. متن شما باید بتواند نظر خوانندگان را به‌ خوبی جلب کند. بنابراین باید به‌ نحوی کاملا واضح و رسا نوشته‌ شده باشد و به سادگی بیان گردد. اما یکی از مهم‌ترین نکات در این فرآیند، در نظر گرفتن تیتر مورد نظر و نگارش متن بر اساس آن است.

چرا که مخاطب با جستجوی تیتر به محتوای شما روی آورده‌ است و انتظار دارد متن مطابق با تیتر، به نگارش درآمده باشد. از طرف دیگر، چیزی که محتوای شما را مطلوب، جذاب و خواندنی می‌کند این است که در ساختار آن، نوعی پیوستگی و تطابق به چشم بخورد. بنابراین باید مقدمه، بدنه متن، پایان‌بندی آن و هر آنچه که در محتوا مورد استفاده قرار می‌دهید با یکدیگر دارای تناسب و هماهنگی باشند. بنابراین نگارش دقیق متن در خصوص تیتر مورد نظر شما برای دستیابی به یک ساختار هماهنگ و متناسب، ضرورت دارد.

۷- جایگذاری کلمات کلیدی به‌ صورت پراکنده در متن

یکی از نکات بسیار مهم در تولید محتوا، نحوه قرارگیری کلمات کلیدی اصلی و فرعی در متن است. نحوه قرار دادن این کلمات به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که متن تولید شده و یا مطالب وب‌سایت شما، در چه زمینه‌ای است. در مواقعی که کلمات کلیدی به شکل مناسب در متن قرار گرفته باشند ربات‌های موتورهای جستجو در یک زمان کوتاه می‌توانند موضوع مورد نظر شما را بفهمند.

۷- جایگذاری کلمات کلیدی به‌ صورت پراکنده در متن

این عامل، ارزش وب‌سایت و یا محتوای شما را بیشتر می‌کند. یکی از نکات بسیار مهم در چنین شرایطی جایگذاری کلمات کلیدی به‌ صورت پراکنده در متن است. از این طریق، کاربران شما به این نتیجه دست خواهند یافت که نیازهای آنان در نظر گرفته‌ شده است.

۸- چک کردن متن از نظر سئو

برای این‌ که بدانید محتوای تولید شده توسط شما، کیفیت قابل‌ قبول را دارد و می‌تواند در نتایج موتورهای جستجو به‌ خوبی خود را نشان دهد، باید متن خود را مورد بررسی دقیق قرار دهید. چک کردن متن از نظر سئو باعث می‌شود تا محتوا، یک متن تکراری نباشد و به‌ صورت کپی‌برداری، تولید نشده باشد.

همان‌طور که می‌دانید صفحات وب سایت‌هایی که محتوای تکراری دارند در پایین‌ترین رتبه موتورهای جستجو قرار خواهند گرفت. این محتواها، امکان جریمه شدن نیز دارند. در نظر گرفتن این مرحله کمک می‌کند تا محتوایی ارزشمند و خاص یا یونیک و منحصر به‌ فرد تولید شود که اعتبار کافی را دارد. لذا می‌تواند مخاطبان را تشویق و ترغیب نماید تا برای دفعات بعدی نیز به وب‌سایت شما سر بزنند و به مطالعه‌ محتوای‌تان اقدام نمایند.

۹- بازخوانی و ویراستاری متن محتوا

یکی دیگر از مراحلی که باید در فرآیند تولید محتوا به آن توجه داشته باشید بازخوانی و ویراستاری متن محتوا است. انجام این اقدامات کمک می‌کند تا محتوای تولید شده، کیفیت بیشتری پیدا کند و متنی شایسته‌تر فراهم گردد. در مواقعی که شما به بازخوانی و ویراستاری متن محتوا دست می‌زنید در حقیقت انسجام متن و تیترها و سایر عناصر را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهید.

از طرف دیگر به این نکته دقت می‌کنید که متن تولید شده می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را به‌ راحتی به مخاطب انتقال دهد یا نه. بازخوانی و ویراستاری در حقیقت فرایندی است که موجب می‌شود شما بتوانید متن خود را به‌ طور کامل‌تر و دقیق‌تر بررسی کنید و به آماده‌سازی نهایی آن دست بزنید.

۱۰- گذاشتن انواع دیگر محتوا مثل ویدئو، عکس، اینفوگرافیک و… در متن

پس‌ از این‌ که محتوای تولید شده خود را به‌ دقت بررسی کردید و به بازخوانی و ویراستاری آن دست زدید، لازم است از دیگر انواع محتوا از قبیل ویدئو، عکس، اینفوگرافیک و… نیز در متن خود استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید اساس کار شما، تولید محتوای متنی است. اما استفاده از دیگر انواع محتوا باعث می‌شود تا بتوانید توجه بیشتری از جانب مخاطبان و بازدیدکنندگان به دست آورید. از این طریق، نرخ کلیک‌های شما افزایش پیدا خواهد کرد و بیشتر دیده خواهید شد.

یکی از مطلوب‌ترین این محتواها، محتوای تصویری است که می‌تواند مکمل محتوای متنی شما باشد. محتوای تصویری می‌تواند به‌ راحتی توسط مخاطب، درک و فهمیده شود. عکس، فیلم کوتاه و… از انواع این محتواها هستند. محتوای ویدئویی در کنار محتوای متنی می‌تواند به افزایش ترافیک وب‌سایت کمک کند. از این طریق می‌توانید ویژگی‌های یک محصول را به‌ خوبی به نمایش درآورید.

محتوای اینفوگرافیک نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد و می‌تواند اطلاعاتی کوتاه را با یک بیان بصری جذاب در اختیار مخاطب قرار دهد. بنابراین در آخرین مرحله از مراحل تولید محتوا، گذاشتن انواع دیگر محتوا مثل ویدئو، عکس، اینفوگرافیک و… در متن ضرورت دارد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید