نحوه استفاده از Google Trends برای تحقیق کلمات کلیدی

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 15 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/12/26
نحوه استفاده از Google Trends برای تحقیق کلمات کلیدی

به عنوان یک سئوکار، احتمالاً می‌دانید که استفاده از کلمات کلیدی مناسب برای به دست آوردن نتایج مثبت سئو برای یک وب سایت چقدر مهم است‌. با این حال، اگر نتوانید کلمات کلیدی مناسب مورد استفاده در سرچ‌های صنعت خود را شناسایی کنید، در دستیابی به نتایج مورد نظر به شدت شکست خواهید خورد‌.

تحقیق کلمات کلیدی می‌تواند گره‌گشای این مشکل باشد‌. دقیقاً به همین دلیل است که شما به Google Trends نیاز دارید. بگذارید توضیح دهم گوگل ترند چیست و چگونه می‌تواند به شما در انجام تحقیقات متمرکز کلمات کلیدی کمک کند.

Google Trends چیست؟

Google Trends یک ابزار رایگان است که برای به دست آوردن داده‌ها از جستجوهای گوگل مفید است و در عین حال به کاربران اجازه می‌دهد تا عبارات جستجوی خاص را با کلمات کلیدی دیگر بر اساس فراوانی، مکان‌های جغرافیایی و موارد دیگر مقایسه کنند.

البته گوگل ترند فقط به همین جا ختم نمی‌شود‌. با گوگل ترند، می‌توانید با تعیین یک بازه زمانی، مثلاً در هفت روز گذشته یا از سال قبل به دوره فعلی، به سرعت تعداد کلمات کلیدی خاص صنعت را به صورت آنلاین فیلتر کنید.

چرا از Google Trends استفاده کنیم؟

گوگل ترند بهترین انتخاب برای تجزیه و تحلیل محبوبیت هر عبارت یا موضوع جستجویی به روشی بدون دردسر است‌.

با استفاده از این ابزار، می‌توانید رفتار جستجوی کاربر را پیگیری کنید، حجم سرچ‌های مختلف را مقایسه و اعتبارسنجی کنید، از داده‌های تاریخی برای بررسی محبوبیت یک موضوع استفاده کنید‌. این ابزار رایگان، به روز و مرتبط است.

استفاده از Google Trends آسان است‌. هنگامی‌که یک کلمه کلیدی خاص را جستجو می‌کنید، نموداری از 0 تا 100 در اختیار شما قرار می‌دهد‌.

در حالی که 0 نشان می‌دهد که داده‌های جستجوی کافی وجود ندارد که نشان دهنده حجم جستجوی کم است، 100 نشان دهنده اوج محبوبیت موضوعی است که شما جستجو کرده‌اید‌. هرچه این عدد بیشتر باشد، جستجو برای کلمه کلیدی بیشتر می‌شود‌. بنابراین، کلمات کلیدی نزدیک به 100 یا 100 نیاز به توجه شما دارند‌.

Google Trends چگونه کار می‌کند؟

اکنون، اجازه دهید شما را در فرآیند گام به گام انجام تحقیقات کلمات کلیدی با Google Trends راهنمایی کنیم.

از سایت Google Trends دیدن کنید.

ابزار رایگان گوگل ترندز

در گوشه سمت راست بالا، مکانی را انتخاب کنید، به عنوان مثال، کشور ایران.

هنگامی‌که مکان را پیدا کردید، کلمه کلیدی را وارد کنید‌. من “محتوا” را انتخاب می‌کنم.

Enter را فشار دهید و Google Trends یک نمودار ایجاد می‌کند.

تولید نمودار کلمات کلیدی در google trends

شما در اینجا چهار مورد دارید‌.

چهار تب موجود در صفحه ترندز

اولین مورد نشان دهنده مکان جغرافیایی کلمه کلیدی مورد استفاده است‌. برای یک چشم انداز گسترده تر، می‌توانید در زیر این برگه به ​​گزینه “Worldwide” بروید.

تب دوم بازه زمانی کلمه کلیدی را نشان می‌دهد‌. از ساعت گذشته تا سال 2004 تا کنون را انتخاب کنید.

هنگامی‌که بازه زمانی و مکان را تغییر می‌دهید، نمودار مطابق با آن تغییر می‌کند‌.

فیلتر کردن تاریخ از سال ۲۰۰۴ در گوگل ترندز

سوم، یک دسته بندی به انتخاب خود انتخاب کنید.

چهارم، کانالی را برای یافتن فراوانی کلمات کلیدی انتخاب کنید.

بارگزاری کلمات کلیدی بر حسب دستگاه کاربر

برای یافتن گزارش «علاقه بر اساس منطقه» به پایین بروید.

فهرستی از کشورهایی را خواهید دید که کلمه کلیدی در آنها عملکرد خوبی دارد‌. امتیاز بر اساس محبوبیت کلمه کلیدی بین 0 تا 100 است.

کشورهای موجود در کلمه کلیدی سرچ شده در google trends

در بخش “interest by region “، روی “region” در گوشه سمت راست بالا و روی “city” کلیک کنید تا گزارش مربوط به شهر را مشاهده کنید‌. هر بار که مکان متفاوتی را انتخاب می‌کنید، مجموعه منحصر به فردی از داده‌ها را از گوگل ترند دریافت می‌کنید.

بخش آخر صفحه دارای «Related Topics » و «Related Queries » است‌. اینجا جایی است که بر اساس عبارت جستجوی خود پیشنهادهای بیشتری دریافت می‌کنید.

کلمه های کلیدی نزدیک به سرچ کاربر در گوگل ترند

بر روی گزینه “rising” کلیک کرده و “top” را انتخاب کنید‌. درست مانند گزارش منطقه، موضوعات و سوالات برتر را در اختیار شما قرار می‌دهد‌. اکنون فهرستی از کلمات کلیدی را دریافت می‌کنید که در بازه زمانی انتخاب‌ شده ترند بوده‌اند.

مقایسه ترند کلمات کلیدی

حالا بیایید به مقایسه روند کلمات کلیدی بپردازیم‌. ما قبلاً داده‌های کلمه کلیدی “محتوا” را بررسی کردیم.

به بالای صفحه بروید‌. روی مقایسه کلیک کنید و یک عبارت جدید مثل “سئو”  را اضافه کنید و سپس Enter را بزنید.

اکنون نموداری با دو رنگ مختلف دارید که هر کدام یک کلمه کلیدی را نشان می‌دهد.

مقایسه ترند کلمات کلیدی

 برای یافتن گزارش‌های منطقه‌ای به پایین بروید‌. مقایسه روند کلمات کلیدی به دو مورد محدود نمی‌شود‌. می‌توانید با استفاده از گزینه “Compare ” عبارات بیشتری را به لیست اضافه کنید و بر اساس نیاز خود به تجزیه و تحلیل گسترده‌ای بپردازید.

چگونه Google Trends تحقیقات موثر کلمات کلیدی را تکمیل می‌کند؟

اکنون می‌دانید Google Trends چگونه کار می‌کند، درست است؟ بیایید روش‌هایی را که این ابزار می‌تواند تحقیقات موثر کلیدواژه را تقویت کند، بررسی کنیم.

حجم جستجوی کلمه کلیدی

حجم جستجوی یک کلمه کلیدی نشان دهنده تعداد دفعاتی است که افراد از یک کلمه کلیدی خاص در جستجوهای خود در بازه زمانی مشخص استفاده کرده‌اند.

با توجه به این سناریو، اگر بتوانید کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالا را به طور طبیعی در محتوای خود بگنجانید، وب سایت شما شانس بیشتری برای کسب رتبه برتر موتور جستجو خواهد داشت.

هنگامی‌که یک کلمه کلیدی را در گوگل ترند تایپ می‌کنید، این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا بدانید که در طول زمان علاقه کاربر برای عبارت جستجوی خاص چقدر بوده است.

با ترندهای گوگل، می‌توانید کلمات کلیدی را شناسایی کنید که عملکرد خوبی برای جایگاه شما دارند و آنها را در محتوای خود بگنجانید.

ترندهای فصلی

هدف اصلی تحقیق کلمات کلیدی این است که با استفاده از کلمات کلیدی مناسب، ترافیک بیشتری را به سایت خود وارد کنید‌. بنابراین، استفاده از کلمات کلیدی در زمینه مناسب در زمان مناسب برای دستیابی به نتایج بهتر به همان اندازه مهم است‌.

بیایید به عنوان مثال کلاه را در نظر بگیریم‌. حجم جستجو برای عبارت “کلاه” همیشه زیاد است زیرا مردم تقریباً هر روز به دنبال کلاه می‌گردند‌. برعکس، حجم جستجوی عبارت “کلاه کریسمس” تنها در اواخر سال حجم جستجوی بالایی را مشاهده می‌کند و سپس شاهد کاهش است‌. این به این دلیل است که “کریسمس” یک اصطلاح فصلی است و کاربران آنلاین به طور گسترده به دنبال کلاه کریسمس پس از مراسم نیستند.

می‌توانید از همین استراتژی برای شناسایی عبارات فصلی محصولات یا خدمات خود با Google Trends استفاده کنید‌. به این ترتیب، این ابزار راه را برای شما ایجاد می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی خود را حول این کلمات کلیدی ایجاد کنید تا سرنخ‌هایی را جذب کنید که به درآمد تبدیل می‌شوند.

علاوه بر این، اگر سایت شما از قبل دارای لندینگ پیج مرتبط با ترندهای فصلی است، می‌توانید به سرعت آنها را با استفاده از کلمات کلیدی Google Trends بهینه کنید‌. به این ترتیب، می‌توانید دید آنلاین وب سایت خود را افزایش دهید و به مشتریان خود کمک کنید تا به سرعت شما را در میان ارائه دهندگان خدمات مشابه پیدا کنند.

محبوبیت کلمه کلیدی

یک کلمه کلیدی خاص همیشه عملکرد خوبی ندارد‌. وقتی یک کلمه کلیدی افت می‌بیند، کلمه کلیدی دیگری در جایگاه برتر قرار می‌گیرد‌. بله، شما باید بدانید که یک کلمه کلیدی چه مدت در جایگاه شما محبوب است تا حرکات خود را هوشمندانه انجام دهید.

اگر تصمیم به طفره رفتن از این بخش از تحقیقات کلمات کلیدی دارید، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید که می‌تواند تلاش‌های سئوی شما را به همین ترتیب باطل کند‌. در نتیجه، ممکن است برای سرچ‌هایی که مشتریان بالقوه شما از موتورهای جستجو می‌کنند رتبه بندی نشوید .

من می‌دانم که این نشانه خوبی نیست و در اینجا گوگل ترند برای نجات شما آمده است‌.

همانطور که قبلا نشان داده شد، با استفاده از این ابزار، می‌توانید عملکرد یک کلمه کلیدی معین را در طول سال‌ها مشاهده کنید‌. به این ترتیب، می‌توانید بفهمید که آیا یک کلمه کلیدی فقط برای یک بار در اوج بوده است یا در حال ایجاد علاقه پایدار کاربر است.

کلمات کلیدی تک شاخ!

برخی از کلمات کلیدی پیچیده هستند‌. آنها ممکن است این تصور را ایجاد کنند که عملکرد خوبی دارند‌. اما در واقع وقتی آنها را در محتوای خود قرار می‌دهید تفاوت بزرگ (یا کوچک) ایجاد نمی‌کنند‌. به این کلمات کلیدی تک شاخ می‌گویند.

به عنوان مثال، کلمات کلیدی با حجم بالا اما رقابت کم، بیشتر از این نوع هستند‌. این کلمات کلیدی کوتاه مدت برای افزایش ترافیک وب شما مفید نیستند.

مطمئن شوید که این کلمات کلیدی را با استفاده از Google Trends فیلتر کنید تا بتوانید از استفاده آنها در محتوای خود اجتناب کنید.

سئوی محلی

وقتی نوبت به تولید سرنخ واجد شرایط می‌رسد، نمی‌توانید جستجوهای آنلاین مبتنی بر مکان را نادیده بگیرید‌. مکان‌هایی را هدف قرار دهید که می‌خواهید محصولات یا خدمات شما بهتر بفروشند.

چگونه این کار را انجام می‌دهید؟ ساده است.

از Google Trends برای شناسایی کلمات کلیدی که در مکان‌های خاص عملکرد خوبی دارند استفاده کنید و طبیعتاً آنها را در محتوای خود بگنجانید.

موضوعات داغ روز

سئو همیشه در حال تغییر است‌. برای دستیابی به موفقیت در سئو، رعایت ترندهای در حال تغییر الزامی ‌است.

با استفاده از امکان «Trending Searches» در گوگل ترند، می‌توانید عبارت‌های جستجوی پرطرفدار را در هر مکان خاص در 24 ساعت گذشته شناسایی کنید.

این ویژگی راه را برای شما ایجاد می‌کند تا بر اساس موضوعاتی که در حال حاضر پرطرفدار هستند محتوا ایجاد کنید، که به نوبه خود باعث افزایش تعامل کاربر می‌شود.

پیش‌بینی‌های گوگل ترند

گوگل ترند جدا از اینکه شما را در مورد ترندهای فعلی در جریان قرار می‌دهد، همچنین به شما امکان می‌دهد با تجمیع داده‌های موجود، به ترندهای آینده نگاه کنید‌.

این ویژگی به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی مرتبط را شناسایی کرده و از قبل برنامه‌ریزی کنید تا ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید به این ترتیب، همیشه می‌توانید از رقبای خود جلوتر باشید.

سئو ویدیو

بیایید با یک واقعیت شروع کنیم‌. 86 درصد از کسب و کارها از ویدئوها برای تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند‌. البته این نرخ بسیار بالایی است و شما نمی‌توانید بخش بزرگی از مخاطبان هدف خود را از دست بدهید‌. بله، این یک گزینه نیست، بلکه یک ضرورت برای سئو ویدیوهای خود برای کلمات کلیدی با رتبه برتر است‌. توجه داشته باشید که کلمات کلیدی ممکن است برای جستجوی وب و جستجوی ویدیو متفاوت باشد.

یک کلمه کلیدی در Google Trends وارد کنید و از جستجوی وب به جستجوی YouTube بروید‌. این ابزار سرچ‌های کاربر و کلمات کلیدی را که برای جستجوی ویدیویی ترند هستند نمایش می‌دهد.

به این ترتیب، می‌توانید عنوان و توضیحات ویدیوی خود را با کلمات کلیدی برای رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو بهینه کنید. امیدواریم از این مطلب الومحتوا لذت برده باشید و اگر تجربه کار در گوگل ترندز را دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید و با کاربران دیگر تبادل نظر کنید.

سوالات متداول در خصوص Google Trends

آیا Google Trends API دارد؟

هیچ Google Trends API نیست که به صورت عمومی ‌در دسترس باشد‌. اما گوگل به شما اجازه می‌دهد به دو نمونه مجموعه داده، از جمله داده‌های هفته گذشته و داده‌های غیرواقعی که به سال 2004 بازمی‌گردد، دسترسی داشته باشید.

جستجوهای پرطرفدار در گوگل ترندز چیست؟

رفدار در گوگل هر روز تغییر می‌کند‌. می‌توانید جستجوهای پرطرفدار را در Google Trends مشاهده کنید و همچنین می‌توانید آنها را بر اساس مکان‌ها براساس اولویت خود فیلتر کنید.

10 جستجوی برتر گوگل کدامند؟

صفحه Google Trends همیشه 10 جستجوی اخیر گوگل را نمایش می‌دهد‌. شما می‌توانید انتخاب کنید که آنها را در سراسر جهان یا در سطح کشور مشاهده کنید‌. این جستجوهای پرطرفدار در معرض تغییر هستند‌. با این حال، این ابزار به شما امکان می‌دهد جستجوهای پرطرفدار سالانه را نیز مشاهده کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید