محتوای تالیفی چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/01/19
محتوای تالیفی چیست؟

اگر فکر می‌کنید محتوای تالیفی همان ترجمه و گردآوری مقالات از سایت‌های خارجی است لحظه‌ای درنگ کنید. برای خوب نوشتن در دنیای وب، باید درک کنید که کاربران وب، امروز چه چیزی می‌خواهند و انتظار دارند. محتوای تالیفی فارغ از بهره‌گیری از منابع معتبر، نیازمند خلاقیت و تجربه نویسندگی بالا است. پس محتوای تالیفی چیست؟ این نوع از مطالب با مطالعه و بررسی منابع مختلف و بررسی همه‌جانبه موضوع خلق می‌شوند. لذا استفاده هم‌زمان از منابع فارسی و انگلیسی، مقالات علمی، مقالات وب و… همگی تاثیر به سزایی در تولید محتوای تالیفی دارد. برای پاسخ به این سوال که محتوای تالیفی چیست در این مقاله به بررسی چالش‌ها و برخی مفاهیم و تکنیک‌های موثر در این زمینه خواهیم پرداخت.

محتوای تالیفی چیست؛ 5 نکته که باید بدانید

محتوای تالیفی به معنای خلق یک مطلب از ذهن نویسنده است. این موضوع نیازمند پژوهش و مطالعه است. لذا خروجی یک مطلب تالیفی با یک مطلب گردآوری شده یا ترجمه‌شده تفاوت زیادی دارد. محتوای تالیف‌شده ساختاری روان و باب سلیقه مخاطب فاسی‌زبان دارد. 4 نکته اساسی درباره محتوای تالیفی که باید بدانید.

 1. محتوای تالیفی به هیچ عنوان از جایی ترجمه یا کپی نشده است
 2. محتوای تالیفی حاصل خلاقیت و ذهن نویسنده حرفه‌ای است.
 3. تالیف محتوا نیازمند مطالعه و پژوهش و صرف زمان است.
 4. این نوع محتوا برای موتورهای جست‌و‌جو ارزش بالاتری دارد.
 5. محتوای تالیف‌شده به راحتی به‌روز‌رسانی و ویرایش می‌شود.

آن‌چه که مترجم درباره تالیف محتوا رعایت نمی‌کند.

امروزه با گسترش دانش و ابزارهای ترجمه مانند مترجم گوگل، دسترسی و درک مقالات، مخصوصا با زبان انگلیسی بسیار ساده‌تر از گذشته شده است. هم‌چنین افزایش فضای رقابتی در حوزه تولید محتوا، ضرورت خلاقیت و بهره‌گیری از ابزارهای مطالعه بازار را در خلق محتوا جدی کرده ‌است. امروز تالیف محتوا جایگاهی بسیار بالا در بین فعالان حوزه وب و بازاریابان محتوایی پیدا کرده است.

محتوای تالیفی چیست

محتوای تالیفی به صورت دقیق بر اساس نیازهای مشخص بازار و مخاطب به وجود می‌آید. در حالی که مقالات ترجمه‌شده حاصل ذهن فرد دیگری است. مقالات ترجمه‌شده نیازها و علت‌هایی که مخاطب به محتوای شما دسترسی پیدا کرده‌است را در نظر نمی‌گیرد.

محتوای برگردانده شده از نمونه خارجی، بدون تغییر در پیام نمی‌تواند موانع زبانی را کنار بزند. این موضوع در محتوای بازاریابی بسیار به چشم می‌آید. پیام بازاریابی یک مفهوم شناخته‌شده و مهم در این کار است. محتوایی که تالیف شده است به خوبی می‌تواند این پیام را به مخاطب خود منتقل نماید. ادراکات فرهنگی و بومی مساله‌ای نیست که بتوان آن را از طریق ترجمه متون به کاربر منتقل کرد.

به عنوان مثال، استفاده از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات رایج فارسی در مطالب می‌تواند تاثیر احساسی بالایی در مخاطب داشته باشد. این موضوع فقط در متن تالیفی امکان‌پذیر است.

تفاوت نویسنده و مترجم چیست؟

نویسنده یک هنرمند است. تالیف محتوا همانند خلق یک قطعه موسیقی یا تابلوی نقاشی نیازمند مجموعه‌ای از دانش، مهارت و تجربه است. هنرمندان از ابزارهای مختلف به همراه تجربه برای خلق اثر بهره می‌برند. علاوه بر این، ذوق هنری و خلاقیت چاشنی این کار می‌شود.

ترجمه یک تخصص در زمینه آشنایی با زبان‌های خارجی است. آثار ترجمه‌شده اغلب دارای ساختار خشکی هستند. به دلیل تفاوت‌های ساختاری زبان‎ها با یک‌دیگر بسیاری اوقات این متون جذابیت کمی برای مطالعه دارند.

محتوای تالیفی قدرت کسب و کار شما را افزایش می‌دهد

تالیف محتوا بازنمای روشنی از رویکرد‎ها و خط مشی یک مجموعه ارایه می‌دهد. یک محتوای خوب مثل یک برنامه رایانه‎ای قابلیت بازبینی مجدد و بهبود دارد. دلیل این موضوع ساختار منعطف و بازی است که از ذهن یک نویسنده خلاق به وجود آمده‌ است. با این ویژگی می‌توانید همواره نظر مشتریان و وجهه خود را در بین مخاطبین بهبود ببخشید.

تالیف، حاصل پژوهش و نتیجه‌گیری است. کسب‌و‌کارهایی که از طریق پژوهش، سعی در جذب مخاطب دارند، عموما موفقیت بیشتری کسب می‌کنند. در زمینه محتوانویسی برای وب، پژوهش شامل جستجوی کلمات کلیدی و عبارات مورد نظر کاربران است. این موضوع در امر چاپ کتاب نیز وجود دارد. متاسفانه در کشور ما بسیاری از تالیف‌ها در واقع گردآوری مطالب از منابع مختلف است. در حالی که یک مطلب تالیفی شامل تجربه و بررسی و نتایج قبلی است.

چرا محتوای تالیفی ارزش سئوی بالاتری دارد؟

سئو یا همان بهینه‌سازی مطلب برای موتور‌های جست‌و‌جو رابطه مستقیم با تولید محتوا دارد. در بسیاری موارد، هدف اصلی از تولید محتوا کسب رتبه‌های بالا در گوگل و ابزارهای مشابه است. پرسش این‌جاست که در این راستا، کاربرد محتوای تالیفی چیست؟

تدوین محتوا تالیف شده

موتور جست‌و‌جوی گوگل از یک هوش مصنوعی پیشرفته و رو به رشد استفاده می‌کند. گوگل با دسترسی به دستیار ترجمه خود به سادگی متون را به انگلیسی برگردانده و می‌تواند در صورت استفاده از منابع انگلیسی اصل مطلب را بیابد. علاوه بر این، مطالب مشابه فارسی را در صورت کپی‌برداری به سادگی شناسایی می‌کند. با این اوصاف، هرگونه کپی‌برداری یا مشابه‌سازی مطالب می‌تواند باعث جلوگیری از رتبه‌گیری مطلوب مقالات شما در وب شود.

از زاویه دیگر، نحوه تعامل مخاطبین با محتوای شما برای گوکل نیز مهم است. در زمان تالیف یک مطلب، می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف میزان نگه‌داشت مخاطب را در مطلب افزایش داد. هم‌چنین می‌توان با قراردادن فراخوانی‌هایی در جاهای مختلف مطلب، از خروج او جلوگیری کرد.

۵ تکنیک مهم که درباره تالیف محتوا باید رعایت شود!

 1. عادت مطالعه کاربران در دنیای وب را شناسایی کنید: برخی کاربران علاقه به بررسی تیترها در شروع دارند و اگر تیتر آن‌ها را جذب نکند مطلب را ترک می‌کنند. برخی دیگر از ابتدا شروع به مطالعه می‌کنند. به گونه‌ای بنویسید که کاربران مختلف را جذب مقاله کنید.
 2. به گونه‌ای بنویسید که خواننده خسته نشود: به این منظور نکاتی هم‌چون لحن مستقیم و روان، استفاده از تیترهای بامعنی و چالشی، استفاده از لیست‌ها و خلاصه مطلب برای بخش‌های طولانی را به کار ببرید.
 3. مخاطب خود را بشناسید: بدانید برای چه کسی می‌نویسید. نیازهای مخاطبین خود را از طریق ابزارهای پژوهش کلمات کلیدی به دست آورید و به نیازهای آن‌ها پاسخ درستی دهید.
 4. کاربران را وادار به تعامل کنید: نرخ تعامل کاربر با وب‌سایت از عوامل بسیار موثر در افزایش بازدهی است. به‌گونه‌ای بنویسید که کاربران وادار به تعامل با مطلب یا سایت شما شوند. کلیک بر روی کلمات کلیدی دیگر یا مطالب مرتبط از این دست تکنیک‌ها است.
 5. سعی در اعتمادسازی داشته باشید: جلب اعتماد مهم‌ترین هدف یک محتوای خوب است. برای این منظور باید فقط به مطالب مرتبط و هدف اصلی محتوا بپردازید. مطلب را چندبار برای جلوگیری از غلط املایی بررسی کنید و هم‎چنین به‌روز باشید.

کلام آخر: محتوای تالیفی چیست؟

تالیف محتوا به معنی تراوش یک متن جذاب از ذهن نویسنده حرفه‌ای است. این امر مستلزم شناخت دقیق نیازهای مخاطب و تسلط به فنون نویسندگی است. از طرفی، انتقال پیام بازاریابی در متن‌های تجاری و کپی‌رایتینگ بسیار مهم است.

نویسنده محتوا

این کار با تحریک احساسات مخاطب و سخن گفتن از پاسخ‌های کسب‌و‌کار به نیازهای وی اجرایی می‌شود. ترجمه متون تجاری (فرضا درباره یک محصول وارداتی) نمی‌تواند به طور کامل جنبه‌های فرهنگی و بومی بازاریابی را در نظر بگیرد. لذا اسفاده از محتوای تالیفی که تمامی این موارد را مد‌نظر قرار دهد، در دنیای امروز وب امری گریزناپذیر است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید