محتوای سریالی چیست؟ + نمونه

  • نویسنده : پریسا دهقانی
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/04/30
محتوای سریالی چیست؟ + نمونه

یکی از راه‌های اصولی و حرفه ای جذب مخاطب و کاربر در دنیای وب تولید محتوای سریالی است‌. برای درک بهتر این موضوع کتاب داستان یا یک سریال پرمخاطب را در نظر بگیرید‌. هرکدام از این‌ها ممکن است دارای بخش‌های متعددی باشد. با الو محتوا همراه باشید.

در کل یک هدف معین را دنبال می‌کنند و مخاطب با شوق و اشتیاق با خواندن هر فصل به دنبال رسیدن به نتیجه است‌. محتوای سریالی نیز از همین قاعده پیروی می‌کند‌. بنابراین در حالت کلی می‌توان گفت محتوای سریالی مجموعه‌ای از محتواهای متنی‌، تصویری‌، صوتی و گرافیکی است که با هدف معینی تدوین می‌شود و به صورت تدریجی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

تعریف محتوای سریالی

به طور یقین بهترین توصیف محتوا سریالی این است که این گونه از محتوا‌، مجموعه ای از مقالات مرتبط با یک موضوع کلیدی است‌، که هر کدام شامل اطلاعاتی مطلوب، مستقل و مجزایی هستند که هدفی بزرگ‌تر و کلی‌تر را دنبال می‌کنند.
آنچه در تولید محتوای سریالی باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر بخش از این گونه محتوا به تنهایی قابل فهم و درک بوده و در عین استقلال از کل مجموعه در کنار فصل‌ها و قطعات دیگر همانند تکه‌های پازل یک هدف واحد را دنبال می‌کند. به طوری که هر زمان مخاطبی وارد یکی از قسمت‌های محتوا می‌شود بتواند از قسمت یاد شده بهره مورد نظر را برده و عملا متوجه سریالی بودن مجموعه نشود‌.

نویسنده یک محتوای سریالی باید به گونه ای مطالب را در کنار هم قرار دهد تا مخاطب مشتاق و علاقمند به دنبال کردن سری کامل مطالب باشد و همانند خواننده یک کتاب یا بیننده یک سریال مشتاقانه به دنبال ادامه محتوا باشد. شما می‌توانید در پایان هر بخش از یک محتوا سریالی مخاطب را در انتظار انتشار قسمت بعدی نگه دارید.
برای مثال در یک محتوا سریالی آموزشی بخش اول را به تحقیق و تعریف از موضوع هدف پرداخته و در هر بخش قسمتی از آموزش را قرار دهید‌. می‌توانید برای جذاب‌تر شدن هر قسمت شاخ و برگ آموزش را بیشتر کرده و از مکمل‌های آموزشی مرتبط با هدف بهره‌مند شوید.

محتوای سریالی

قدم اول در تولید محتوای سریالی

برای تولید یک محتوای سریالی در حیطه کاری و فعالیت خود در ابتدا باید جذاب‌ترین قسمت محصول و یا فعالیت خود را انتخاب کرده و از دید یک مخاطب جستجوگر تمامی تحقیق‌ها و مطالعات و آمارهای پیرامون موضوع مورد نظر را به صورت هدفمند به قطعات و بخش‌های کوچکتری تقسیم کرده و هر بخش را با محتوای کامل ، مستقل و مخاطب پسند در اختیار کاربر قرار دهید و اشتیاق دنبال کردن این دنباله سریالی را برایش فراهم کنید. دقت داشته باشید که قسمت اول یک محتوا سریالی مهم‌ترین بخش آن است‌. پس در انتخاب هدف و محتوای آن در بخش اول بسیار توجه کنید.

اصول تولید یک محتوای سریالی

مهم‌ترین اصل در تولید محتوای سریالی در نظر گرفتن یک هدف کلی و پوشش دهنده است‌. باید بتوانید از میان مزایا و محصولات و توصیفات گوناگون پیرامون موضوع مورد نظرتان جذاب‌ترین را انتخاب کرده و داستان سریالی خودتان را آغاز کنید.
همانطور که متوجه شده اید اولین بخش یک محتوا سریالی مهمترین قسمت آن است . در قسمت اول شما شانس جذب مخاطبان پیگیر را دارید پس سعی کنید جذاب‌ترین و فوق‌العاده‌ترین ترفندهای بصری و نوشتاری را برای جذب مخاطبان خود به کار گیرید.
گام بعدی ادامه دادن سریال محتواهای مرتبط با هدف است‌. شما قسمت‌های بعدی را تهیه کرده و در اختیار مخاطب قرار می‌دهید‌. در قسمت‌های دیگر می‌توانید مخاطب را به قسمت‌های اول و یا مطالب مرتبط و تکمیلی با هر قسمت راهنمایی کنید‌. اتصال مخاطب به قسمت‌های دیگر محتوای سریالی و یا مطالب مرتبط و مکمل آن می‌تواند مخاطبان بیشتری را جذب کرده و ضمن رعایت یکی از مهم‌ترین اصول سئو، زمان سپری شده توسط مخاطب در سایت یا وبلاگ شما بیشتر می‌شود که این به نوبه خود در ارتقای رتبه سایت موثر است.

پس سعی کنید از اصول اتصال محتوا در مطالب داخلی سایت خود بهره برده و مطالب را بسیار ماهرانه به هم لینک دهید. این اتصال هدفمند هم قسمت‌های مختلف یک محتوای سریالی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و هم از اصول اولیه یک محتوای سئو شده به حساب می‌آید.
قدم بعدی برای اینکه بتوانید مخاطبان دائم داشته باشید این است که در انتهای هر بخش از محتوای سریالی از مخاطب بخواهید نظر خود را ثبت کرده و یا در صورت تمایل به دریافت قسمت بعدی محتوا سریالی آدرس ایمیل خود را ثبت کند‌. اگر مطالب شما به اندازه کافی سودمند و جذاب باشد مطمئنا مخاطب برای همراهی با شما پیشقدم می‌شود.
به این نکته پر اهمیت توجه داشته باشید که یک نواختی قسمت‌ها می‌تواند مخاطب را دلسرد کرده و از پیگیری قسمت‌های دیگر منصرف کند‌. پس باید با استفاده از متن‌های جذاب‌، تصاویر مورد پسند و اطلاعات پرسرچ مخاطب را به قسمت‌های بعدی علاقمند کرد.

محتوای سریالی

مزایای محتوای سریالی

یکی از مه‌مترین مزایای ایجاد و تولید محتوای دنباله دار یا سریالی این است که در صورت از قلم افتادن و یا آپدیت شدن یک موضوع می‌توانید در انتشار قسمت‌های جدید این موضوع را مرتفع کنید.
کاربر می‌تواند با مراجعه به سر فصل‌ها مستقیما به بخش مورد نظر رفته و از اتلاف وقت و سردرگمی مخاطب کاسته می‌شود.
با توجه به قسمت بندی شدن یک موضوع می‌توانید اطلاعات و مطالب جامعی در هر بخش قرار داده و محتوای جامع و مفصلی ارائه دهید که بخصوص در بخش‌های آموزشی بسیار کارآمد خواهد بود.
با توجه به سریالی بودن محتوا شما می‌توانید بخش‌های مختلفی از جمله پادکست‌، محتوای متنی‌، محتوای ویدویی‌، محتوای گرافیکی در هر بخش استفاده کرده و تنوع و جذابیت مطلب را برای کاربر بیشتر کنید.
استفاده از کلمات کلیدی متنوع در بخش‌های مختلف یک محتوای سریالی ارزش آن را در موتورهای جستجو بیشتر می‌کند.
لینک شدن مطالب مرتبط با هم داخل یک محتوای سریالی از جمله مزایای دیگر استفاده از این گونه محتوا است.
با استفاده از یک محتوای سریالی می‌توانید مدت زمان حضور کاربران در سایت خود را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهید که این مسئله در رتبه بندی سایت شما بسیار تاثیرگذار است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

پویا

سلام وقت تون بخیر خیلی ممنون بابت محتوای ارزشمندتون با کمک این مقاله تونستم محتوای سریالی برای سایتم بزنم بعدش ایده این به ذهنم خورد برای مقاله بهترین هاست های کانتنت 2000 کلمه منتشر کنم بعد دو هفته دیگه 2000 و اینجوری صفحه آپدیت شد و رتبه خوبی گرفتم.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید