انتخاب موضوع برای تولید محتوا چگونه است؟

  • نویسنده : سمیرا فهیمی
  • زمان مطالعه : 13 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/10/01
انتخاب موضوع برای تولید محتوا چگونه است؟

تولید محتوا یکی از مهمترین ارکان بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ است. در واقع این تولید محتوا است که در فضای دیجیتال عامل اصلی ارتباط کسب و کار و مخاطب خواهد بود. به همین دلیل انتخاب موضوع محتوا و کیفیت آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید به صورت کاملا حرفه‌ای و با توجه به اصول استاندارد تعیین شود.

چگونه یک موضوع جذاب برای محتوا انتخاب کنیم؟

انتخاب موضوع محتوا از آن جهت دارای اهمیت است که کاربر با توجه به عنوان و موضوعی که برای محتوا انتخاب می کنید آن را انتخاب می کند. انتخاب موضوعات کاربرپسند و نوشتن یک محتوای تأثیرگذار می‌تواند در افزایش ترافیک وب سایت نیز نقش مهمی داشته باشد. در واقع به کمک محتوای مناسب، شما می‌توانید کاربرانی که در جستجوی چنین محتوایی هستند را به خوبی جذب کنید. نکات مهمی در انتخاب موضوع محتوا وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

فرآیند تولید محتوا

تهیه یک محتوا با نوشتن یک مقاله یا دلنوشته متفاوت است. یک محتوا به صورت هدفمند تهیه می‌شود. به این معنا که برای تهیه محتوا و نگارش آن باید هدف‌گذاری و رعایت استانداردهای تهیه محتوا از جمله انتخاب کلمات کلیدی، پراکنش آنها و چگالی آنها در مقاله تدوینی رعایت شود.

ترندهای محتوایی

برای این که یک موضوع جذاب و متفاوت از سایر رقبا، برای ارائه به کاربر انتخاب کنید باید ترندهای محتوایی را در نظر داشته باشید. مثلا تعداد کلمات، انتخاب کلمات کلیدی اصلی و فرعی و موضوعاتی از این دست می‌توانند در زمره ترندهای محتوایی قرار گیرند. همچنین استفاده از محتوای پادکست و تصویری در ترکیب با محتوای متنی و لینک‌دهی درون متنی به سایر موضوعات مرتبط، از جمله دیگر ترندهای محتوایی هستند.

انتخاب موضوع جذاب برای محتوا

 جذاب‌ترین موضوعات محتوایی در ایران

در هر زمینه ای که فعالیت می کنید می‌توانید موضوعات مورد نیاز و جذاب برای مخاطب را شناسایی کنید و تولید محتوا را بر اساس آنها انجام دهید. شما باید در حیطه کسب و کار خود همه موضوعات جذاب و کاربر پسند را شناسایی کنید. گاهی می‌توانید از تقویم محتوایی برای انتخاب موضوع محتوا استفاده کنید و مقالات متناسب با وقایع روز تهیه کنید که در این صورت مطمئنا جستجوی بیشتری نیز خواهند داشت.

یکی از اقداماتی که برای انتخاب موضوعات جذاب محتوایی در حیطه کسب و کار خود می‌توانید انجام دهید؛ این است که با برگزاری یک نظرسنجی از کاربران خود بخواهید که موضوعات مورد نیاز را انتخاب کنند.

شما باید با توجه به چشم‌انداز آینده کسب و کار خود بتوانید موضوعات مورد نیاز کاربران هدف خود را پیش‌بینی کنید. همچنین ابزارهای مناسبی نیز طراحی شده است که می‌توانید به کمک آنها نیاز مخاطبین در حیطه کسب و کار خود را شناسایی کنید. روش دیگر شرکت در تالارهای گفتگو یا شبکه های اجتماعی با موضوعیت متناسب با زمینه کاری خودتان است، به این ترتیب می‌توانید نظر مخاطبان هدف و نیاز آنها را به خوبی شناسایی کرده و موضوعات مرتبط را برای تولید محتوا در نظر بگیرید.

به طور مثال در حال حاضر تولید محتوا در زمینه های زیبایی، تناسب اندام، مد و آرایش از جمله پر مخاطب‌ترین موضوعات در میان خانم‌های ایرانی است که جذابیت موضوعی بالایی دارند. در واقع باید گفت که جذاب‌ترین موضوعات در هر حوزه با توجه به سلیقه مخاطبان همان زمینه، مشخص می‌شود.

ترندهای موضوعی در سال ۱۴۰۰

برای این که بتوانید موضوعات محتوایی ترند سال 1400 را انتخاب کنید باید ابتدا درک کنید که منظور از ترند چیست؟ ترند در واقع کلمه ای است که همسنگ مد به کار برده می‌شود. از نظر بار معنایی کلمات تقریبا یکسانی محسوب می‌شوند اما منظور از ترند، علاقمندی بازار به استفاده از سبک یا موضوعی خاص برای یک دوره کوتاه مدت است. در واقع در چنین زمانی همه گیری یک موضوع می تواند ترند سال را مشخص کند. بنابراین منظور از ترندهای موضوعی، موضوعی است که با توجه به رویداد یا استقبال عمومی گسترده مدت زمان مشخصی مورد توجه کاربران واقع شده است.

هر زمینه کسب و کاری می‌تواند ترند خاص خود را داشته باشد. ترندها با توجه به آنالیز کلمات کلیدی جستجو شده در یک بازه زمانی کاملا قابل شناسایی هستند. بنابراین شما در هر زمان می توانید با توجه به آنالیز موتورهای جستجو و کلمات کلیدی جستجو شده توسط مخاطبینِ هدف در حیطه کاری خودتان، موضوعات ترند سال را بیابید.

به طور مثال در حیطه مد و زیبایی “انتخاب رنگ سال”، ” جذاب ترین مدل مو”، “آخرین طرح لباس شب” و … می‌تواند موضوعات جالبی برای مخاطبین باشد که ترندهای سال را در این حیطه مشخص می‌کنند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب ترند موضوعی و پیش بینی آن تقریبا غیر ممکن است، در واقع شما هرقدر هم دانش بالایی در این زمینه داشته باشید بازهم نمی‌توانید رفتار مردم را در یک موضوع خاص پیش‌بینی کنید. بنابراین انتخاب موضوعات بر اساس ترند سال به صورت نسبی و تقریبی است. با این حال اگر انتخاب‌ها بر اساس اصول و فاکتورهای مشخصی انجام گرفته باشد می تواند موفقیت بیشتری به همراه داشته باشد.

برای انتخاب موضوعات ترند سال می توانید از شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک، لینکدین، اینستاگرام و … استفاده کنید. همچنین استفاده از ابزارهایی مثل گوگل ترندز به شما کمک می کند تا موضوعات پر مخاطب حوزه کسب و کار خود را به خوبی پیدا کنید.

بهترین نویسندگان محتوا برای موضوعات مختلف

برای این که بتوانید موضوعات جذاب و کاربردی را در اختیار کاربران خود قرار دهید و محتوایی ارائه کنید که ترافیک سایت شما را بالاتر ببرد، نیاز به محتوا نویس حرفه ای و با تجربه در زمینه کاری خودتان دارید. محتوا نویسی نیز مانند سایر کارهای دیگر، یک زمینه کاملا تخصصی با اصول و قواعد منحصر به خود است، بنابراین نمی‌توان هر شخصی را یک محتوا نویس نامید.

بهترین نویسندگان محتوا برای موضوعات متفاوت

بهترین قدم برای تولید محتوای جذاب و کاربردی استفاده از نویسندگان برتر در این حوزه است. از آنجایی که انتخاب چنین پرسنلی بسیار وقتگیر است شما می‌توانید کار تولید محتوا سایت یا شبکه اجتماعی خود را به شرکت‌های خدماتی در این زمینه واگذار کنید. در حال حاضر شرکت های بسیاری در حیطه تولید محتوا به صورت کاملا اختصاصی و حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند.

نویسندگانی که با چنین مراکز خدماتی همکاری می‌کنند معمولا با توجه به استانداردهای سختگیرانه‌ای انتخاب می‌شوند، این نویسندگان از نظر تسلط به محتوا نویسی هدفمند و همچنین بینش و آگاهی تولید محتوا کاملا حرفه‌ای و متخصص هستند و محتوای ارائه شده در چنین شرکت هایی معمولا توسط نویسندگان محتوا تألیف شده و سپس توسط ویراستاران مورد بازبینی قرار می‌گیرند، بنابراین همه اصول حرفه ای و استاندارد در تولید محتوا بارها مورد بازبینی قرار می‌گیرد و محتوایی که توسط این نویسندگان ارائه می‌شوند کاملا استاندارد و بر اساس فاکتورهای تخصصی تولید می‌شوند.

نویسندگان متخصص در حیطه های مختلف می‌توانند علاوه بر توانایی بالا در نگارش محتوا از اطلاعات و آگاهی لازم در حیطه های تخصصی برخوردار بوده و به موضوعاتی بپردازند که نیاز اصلی کاربر در زمینه های نامبرده است.

آنالیز رقبا برای تعیین موضوع محتوا

یکی دیگر  از کارهایی که می‌تواند به شما کمک کند تا محتوای جذابی تولید کنید، آنالیز رقبا است. شما می‌توانید با تجزیه و تحلیل رقبایتان بفهمید که مخاطبان هدف در جستجوی چه مقالاتی هستند.

برای این کار باید رقبایی را انتخاب کنید که در کلمات کلیدی مورد نظر شما از شما سبقت گرفته و جایگاه بالاتری دارند. این مسئله نشان می‌دهد که آنها راه درست را یافته‌اند و مسیر صحیحی را پیش گرفته‌اند، بنابراین الگوبرداری از آنها و استفاده از شیوه های صحیح تولید محتوا می تواند شما را به جایگاه آنها برساند.

برای این کار باید رقبای خود را در شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو بیابید و موضوعاتی که به آنها پرداخته اند را رصد کنید. کلمات کلیدی اصلی و فرعی را بیابید و بر اساس اصول محتوا نویسی در مورد موضوعاتی که رقبا به آنها پرداخته اند تولید محتوا کنید.

در این زمینه باید سیاست کاری خودتان و البته نیاز بازار را نیز در نظر داشته باشید. در چنین مواقعی ممکن است شما بخواهید به موضوعاتی بپردازید که رقبای شما آنها را فراموش کرده‌اند، با این حال آنالیز رقبا در حوزه انتخاب موضوع محتوا چشم انداز خوبی را پیش روی شما قرار خواهد داد.

ایده‌هایی برای انتخاب موضوع برای محتوا

در این بخش ما به ایده هایی اشاره می کنیم که می توانید برای انتخاب موضوع محتوا از آنها استفاده کنید. همانطور که در این مقاله به آن پرداخته شد موضوع محتوا یکی از اصلی ترین اقداماتی است که در تولید محتوا باید به آن پرداخته شود. بنابراین انتخاب موضوع مناسب می تواند زیربنای موفقیت شما در تولید محتوا باشد.

میزان جستجوی کلمات کلیدی

شما باید به دنبال محتوای کاربردی و کاربرپسند باشید، بنابراین استفاده از کلمات کلیدی مرتبط که حجم جستجوی بالایی در موتورهای جستجو و به ویژه گوگل دارند به شما کمک می‌کند تا موضوعات مورد توجه مخاطبین را پیدا کنید.

رقابت پذیری

در انتخاب کلمات کلیدی باید به موضوع رقابت پذیری دقت داشته باشید. معمولا در هر حوزه ای برخی از کلمات وجود دارند که رقابت در آنها برای گرفتن رتبه بسیار مشکل است. برای این که در این کلمات از رقبا پیش باشید؛ باید به دنبال تألیف محتوای بسیار جامع و بهتری باشید که همه اصول محتوانویسی را شامل شود.

تولید محتوا بر اساس نیاز کاربر

یکی دیگر از مواردی که می توانید برای انتخاب موضوع محتوا روی آن حساب کنید انتخاب موضوع با توجه به نیاز کاربران است. شما می توانید با یک بررسی ساده حیطه مسئله کسب و کار خود به راحتی کلمات کلیدی اصلی و فرعی پر بازدید را یافته و موضوعات محتوایی خود را پیرامون آن انتخاب کنید.

ارائه محتوای همیشه سبز

انتخاب موضوع محتوا اگرچه یک موضوع تخصصی است اما می‌تواند بسیار ساده و ابتدایی هم باشد. شما می توانید برای این که همه کاربران خود را راضی نگه دارید سراغ  محتواهای عمومی تر بروید. محتواهایی که موضوعات آن همیشه مد نظر مخاطبان است و وابسته به موضوعاتی از جمله مرور زمان یا ترند محتوایی نیست و مطالعه آن همیشه برای کاربر مفید و کاربردی است.

موضوع محتوا و اهمیت آن در نگارش محتوا

حال که به طور کامل با موضوع محتوا آشنا شدید و اهمیت آن را در تولید محتوا دانستید، نوبت به این مسئله می‌رسد که تولید محتوا موضوعی تا چه اندازه می‌تواند در پیشرفت و بهبود رتبه سایت شما تأثیرگذار باشد. معمولا وقتی موضوعات مختلف محتوایی مرتبط با حیطه کاری خود را آرشیو می‌کنید، با ورود کاربر به سایت شما به روش های مختلف مثل موتورهای جستجو، لینک های رپورتاژی، بنرهای تبلیغاتی و دیگر روش‌های متداول دیجیتال مارکتینگ، یک بایگانی قوی و سرشار از موضوعات مهم و کاربردی که نیاز کاربران را تأمین می کند می تواند مدت زمان سپری شدن یک کاربر در سایت شما را بالاتر برده و از این طریق باعث کسب رنکینگ مناسب سایت شما باشد.

موضوع محتوا و اهمیت آن در نگارش محتوا

پس توجه کنید که انتخاب موضوعات مناسب و کاربردی و رعایت اصول نگارش و تولید محتوا در این باره می تواند عامل اصلی موفقیت شما در تولید محتوا باشد. به طور مثال انتخاب عنوان اصلی مناسب، ایجاد یک محتوای روان، قابل درک و کاربردی و همچنین لینک دهی داخلی صحیح محتوا و گنجاندن مطالب مرتبط و جامع‌تر برای انتقال مخاطب به موضوعات دیگر، کلید اصلی تولید محتوای موفق برای کسب و کارهای مختلف است.

سخن پایانی

اهمیت تولید محتوا از زوایای بسیاری قابل بررسی است. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر تولید محتوای متنی بسیار مورد توجه قرار داشته است. کار کردن به صورت تخصصی روی موضوع تولید محتوا عامل موفقیت بسیاری از رقبای شما در حیط کاری است. برای تولید محتوا چه باید کرد؟ شاید این سوالی است که اکنون در ذهن شما نقش بسته است.

شما می توانید با سپردن کار تولید محتوا به متخصصان امر در این زمینه با ارائه یک محتوای کاملا استاندارد و اصولی، کاربران هدف را جذب کرده و با تأثیرگذاری محتوا رضایت آنها را به دست آورید. هرچه تلاش و سرمایه گذاری شما در بخش تولید محتوا بیشتر باشد احتمال موفقیت شما در این موضوع نیز بیشتر خواهد بود.

الو محتوا یک برند متخصص در امر تولید محتوا است که می توانید همه مراحل تولید محتوا از بررسی رقبا تا نگارش و تدوین محتوای جامع، کاربردی و استاندارد را به این مجموعه بسپارید. در مجموعه الو محتوا برترین نویسندگان متخصص حوزه تولید محتوا در کنار کارشناسان سئو، ویراستاری و مدیریت آماده ارائه خدمات در این زمینه به شما هستند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید