نحوه تولید محتوا چگونه است؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/05/31
نحوه تولید محتوا چگونه است؟

تولید محتوا را باید از مشاغل جذاب در نظر گرفت که اخیرا بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است. حال در این مقاله قصد داریم تا نحوه تولید انواع محتوا را با هم بررسی کنیم تا با این حوزه بیشتر آشنا شویم. بنابراین در صورتی که شما هم از علاقه‌مندان به این موضوع هستید، تا پایان همراه ما باشید.

نحوه تولید محتوا برای سایت‌ها

ساخت محتوا برای سایت‌ها به این صورت است که شما در آن ثبت نام کرده و سپس در صورت اجازه‌ی ادمین، قادر به انتشار مطالبی شامل اخبار و مقالات خواهید بود. نکته مهم این است که باید به سئو و کلمات کلیدی‌ای که در این مقالات به کار می‌برید، توجه فراوانی داشته باشید. دیگر مواردی که باید در آن‌ها متخصص باشید، شامل یافتن ایده‌های مناسب، توجه به خواسته‌های مخاطبان، بهره بردن از تیترهای ترغیب کننده و بررسی تعداد کلماتی است که شما می‌نویسید.

نحوه تهیه محتوا برای اینستاگرام

تولید محتوا در برنامه‌ی اینستاگرام، خود به چند دسته تقسیم می‌شود. انتشار متون در بخش کپشن، ساخت ویدئو و تهیه‌ی عکس از بخش‌های ذکر شده است که نباید از آن‌ها غافل شد. حال یک تولید کننده‌ی حرفه‌ای قادر است تا تمام این موارد را در یک صفحه اینستاگرامی انجام دهد.

ساخت محتوا در اینستاگرام به این دلیل مهم است که افراد زیادی در آن حضور دارند. میلیون‌ها ایرانی روزانه وقت خود را در این برنامه سپری می‌کنند و همین می‌تواند دست شما را حسابی برای تولید باز بگذارد. این کار در اینستاگرام بسیار جذاب است و از آن پشیمان نخواهید شد.

از کارهایی که باید در این نوع از تولید محتوا انجام دهید، باید به یافتن نیازهای دنبال کنندگان و نوشتن یک تقویم محتوای جذاب اشاره داشت. این تقویم باید حسابی جذب کننده باشد و هر روزتان را به یک نوع از محتوا اختصاص دهید تا افراد را بیشتر درگیر کنید.

شیوه تولید محتوای فارسی

بسیاری از افراد چنین می‌پندارند که تولید محتوا برای همه‌ی زبان‌ها به یک صورت است و قوانین تفاوتی با هم ندارند، اما هرگز این طور نیست. شیوه تولید محتوا برای زبان فارسی به کلی با سایر زبان‌ها متفاوت است و اصول خاص خودش را دارد. حال در ادامه به گشه‌ای از این تفاوت‌ها اشاره خواهیم داشت.

از گذشته برخی اشتباهات در نگارش متون فارسی، ملکه ذهن ما شده است. به همین دلیل است که برخی تولید کنندگان محتوای تازه‌کار در این خصوص مشکلاتی دارند که باید هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایند.

نیم‌فاصله یکی از آن موارد است که شاید رعایت کردن آن در روزهای اول برای هر فردی دشوار باشد، اما این چیزی است که برخی کسب و کارها از شما می‌خواهند. علاوه بر این، جمع بستن برخی کلمات و استفاده از “را” مفعولی نیز از دیگر ایراداتی است که در متون برخی افراد به چشم می‌خورد.

نحوه تهیه محتوای تصویری

همان‌ طور که گفتیم، تولید محتوا صرفا به متن محدود نمی‌شود و انواع دیگری شامل تصویری و بصری نیز دارد. شما در این گونه تصاویر، متون یا آمار و ارقامی را می‌نویسید و در صفحات مجازی به اشتراک می‌گذارید. تصویر در درجه‌ی اول باید از کیفیت خوب و فونت و سایز نوشته‌های ایده‌آل برخوردار باشد.

خوب است بدانید که در مقالات خود هم می‌توانید از تصاویر گیرایی استفاده نمایید. اگر چنین کاری بکنید، مطمئنا آن متن از نگاه مردم خواندنی‌تر خواهد بود. با وجود این که این شیوه از تولید محتوا تا حدی هزینه‌بر است، اما باز هم جذابیت‌های خاص خود را دارد و هرگز نباید آن را فراموش کرد. اگر خودتان قادر باشید تا این تصاویر را خلق کنید و آن‌ها را از گوگل یا منابع دیگر دریافت نکنید، قطعا به موفقیت بیشتری هم خواهید رسید.

شیوه ساخت محتوای پادکست

به محتوای صوتی که گوینده یا گویندگان، مطالبی را با شنوندگان خود به اشتراک می‌گذارند، پادکست گفته می‌شود. پادکست‌ها می‌توانند با موضوعات مختلف و همچنین از طرق متفاوت به دست افراد برسد که از آن‌ها می‌توان به کست‌باکس اشاره داشت. در واقع استفاده از این منبع رایگان است و بدون هیچ دردسری می‌توانید پادکست‌های خود را در آن قرار دهید.

برای ایجاد پادکست‌ها نیازمند سرمایه‌ی کوچکی هستید. به عنوان مثال، میکروفون از وسایل لازم و کاربردی در این زمینه است؛ چرا که بدون آن، فایل شما کیفیت مناسبی نخواهد داشت. در این خصوص می‌توانید از میکروفون‌های یقه‌ای هم بهره ببرید. کارت صدا نیز از دیگر ابزار ضروری است که باید با خود به همراه داشته باشید.

سایر موارد لازم مانند اپلیکیشن‌های ضبط و همچنین ویرایش صدا نیز به سادگی تهیه می‌شود و نباید دغدغه‌ای از این بابت داشت. در کل پادکست‌ها، مردم را به دنیایی شیرین هدایت می‌کنند و آن‌ها در هر زمانی می‌توانند به این فایل‌ها گوش فرا دهند.

نحوه تهیه محتوای متنی

تولید محتوای متنی همان چیزی است که در مقالات و اخبار مختلفی مشاهده می‌کنید. امروزه محتویات خوب و بد فراوانی را در فضای مجازی شاهد هستیم، اما خبر خوب این است با پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به گذشته همراه شده است. بنابراین می‌توان به آینده‌ی آن در ایران کاملا امیدوار بود.

برای تولید محتوا به صورت متنی همان گونه که ذکر شد، باید اصول سئو را به خوبی بلد باشید. قوانین نگارشی شامل استفاده از نیم‌فاصله و دیگر موارد مهم نیز از نکاتی است که حتما باید مد نظر قرار گرفته شود. بعد از طی کردن این مراحل، تقریبا می‌توانید نخستین محتواهای خود را در دسترس مخاطبان قرار دهید.

نکته‌ی ضروری در این زمینه این است که به هیچ وجه عجله نکنید و جایگاه خود را رفته رفته بالا ببرید. پیشنهاد می‌شود که روزانه وقت زیادی را به مطالعه اختصاص دهید.

نحوه تولید محتوای سئو شده

مطمئنا شما هم وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید، سایت‌هایی را دیده‌اید که در اولویت قرار دارند و در صفحات اول نمایان می‌شوند. شاید از خود پرسیده باشید که علت آن چیست؟ پاسخ این است که وقتی مقالات و اخبار موجود در سایت را با اصول سئو تنظیم می‌کنید، گوگل نیز شما را به عنوان یک سایت خوب در نظر می‌گیرد و به صفحات اول آورده می‌شوید.

حال اگر شما هم چنین سایتی دارید، حتما باید اصول سئو را در آن رعاین نمایید. بدون انجام این کار، سایت شما عملا رشدی در خود ندارد و تمام زحماتتان به باد خواهد رفت. سئو فنی، سئد داخلی و سئو خارجی از انواع سئوی سایت هستند و جالب است بدانید که سئوی محتوا زیر مجموعه‌ی سئو داخلی به شمار می‌رود. برای درک بهتر سئو، آموزش‌هایی از آن در ضفحات مجازی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم آن‌ها را ببینید.

شیوه تولید محتوای اینفوگرافیک

از گذشته‌های دور تا کنون شاهد عرضه‌ی اینفوگرافی‌های متعددی توسط مردم بوده‌ایم و تا حد زیادی با آن‌ها آشنایی داریم. به وسیله‌ی اینفوگرافی، افراد از اطلاعاتی شامل چکیده مطالب مهم و برخی آمار و ارقام آگاه می‌شوند که کاملا کاربردی خواهند بود.

ساخت اینفوگرافی‌ها با سختی‌هایی همراه است و شما در این خصوص به چالش کشیده خواهید شد. ابتدا باید کار با برخی نرم‌افزارها نظیر فتوشاپ را به خوبی بلد باشید تا بتوانید موارد جذاب‌تری را در دسترس قرار دهید. همچنین لازم است تا روزانه وقت زیادی را صرف ساخت آنها کنید، اما در نهایت ارزشش را خواهد داشت.

در نهایت و بعد از ساخت اینفوگرافی‌ها و اسلایدها، می‌توانید آنها را در هر کجا منتشر کنید. به عنوان مثال، عرضه‌ی آن‌ها در اینستاگرام و سایتی که در اختیار دارید، هرگز ایده بدی نخواهد بود. سایت‌هایی هم در این حوزه به چشم می‌خورند که اینفوگرافی‌های ساده را برایتان ایجاد خواهند کرد و بد نیست سری به آن‌ها بزنید.

شیوه تهیه و ساخت محتوای سریالی

حتما تا به حال در برخی از سایت‌ها، مجموعه‌ای از مقالات کاملا مرتبط با هم را مشاهده کرده‌اید. این مقالات در بیشتر موارد به هم لینک می‌شوند و شما می‌توانید به سایر بخش‌های آن هم رجوع کنید. برای ایجاد محتوای سریالی، یک هدف کلی و جامع را در نظر می‌گیرند و در هر بخش از مقاله و مطلب، به جزئیاتی از آن می‌پردازند. به بیان دیگر، تمام این مقالات تکمیل کننده‌ی یکدیگر هستند.

ساخت محتوای سریالی بسیار جذاب است و به کمی حوصله و دقت نیاز دارد. در برخی مواقع، این گونه محتویات دشوارتر از انواع دیگر هم هستند؛ زیرا متون شما آن قدر باید جذاب باشد که مخاطبان را برای مطالعه‌ی تمام بخش‌ها ترغیب نماید. در هر صورت، محتوای سریالی مزایای زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

نحوه تولید محتوای جذاب و با کیفیت

در این مقاله به صورت مفصل در خصوص انواع تولید محتوا صحبت کردیم. در پایان باید خدمتتان عرض کنیم که ساخت محتوای جذاب و با کیفیت اصلا ساده نیست و به پشتکار زیاد شما بستگی دارد. بدیهی است که هر چه پیگیر این موضوعات شامل رعایت قوانین نگارشی و مطالعه‌ی مستمر باشید، نتایج جالبی را هم در کارتان مشاهده خواهید کرد.

از دیگر نکاتی که یاری‌رسان شما در این راه است، باید به کپی نکردن مطالب و جدید بودن آن‌ها اشاره داشت. نوشتن تیترهای جذاب، توجه به لغات نوشته شده، نگارش مقدمه و پایان مناسب و استفاده از تصاویر و ویدئوهای مرتبط، همگی از مواردی هستند که شما را گام به گام به سوی اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند.

شما بعد از مدتی قادر هستید تا به تبلیغ محتویات خود پرداخته و بازدید بیشتری دریافت کنید. امیدواریم که این مقاله تا حد کافی برایتان کاربردی بوده باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید