بازیابی ترافیک سایت بعد از آپدیت الگوریتم گوگل

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 19 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1401/01/14
بازیابی ترافیک سایت بعد از آپدیت الگوریتم گوگل

گوگل یک به روز رسانی الگوریتم جدید را اعلام می‌کند و سایت شما شروع به نشان دادن نشانه‌هایی از تحت تاثیر قرار گرفتن کرده است، حال چه باید کرد؟! ما در این راهنمای کامل برای مقابله و بازیابی ترافیک سایت بعد از آپدیت الگوریتم گوگل به روش صحیح همه این موارد و موارد دیگر را پوشش خواهیم داد.

اصلا چرا به روز رسانی الگوریتم اتفاق می‌افتد؟

به روز رسانی الگوریتم هسته گوگل در جولای 2021 یک نمونه عالی و جدید آپدیت الگوریتم است.برخلاف بسیاری از به‌روزرسانی‌هایی که گمان می‌رود در طول سال اتفاق بیفتند، این یک به‌روزرسانی الگوریتم تأیید شده بود که خود گوگل بیانیه‌هایی درباره این به‌روزرسانی صادر کرد.با این حال، از آنجایی که این یک «به‌روزرسانی هسته گسترده» است، به این معنی که مختص یک منطقه، زبان یا دسته وب‌سایت نیست، هیچ راهنمایی خاصی از انتهای آن‌ها یا هیچ پیشنهادی در مورد هدف آن ارائه نشده است.

اساساً به این معنی است که هدف به‌روزرسانی ساده است: کمک به Google در ارزیابی محتوا و تعیین اینکه چه صفحاتی بهترین پاسخ‌ها را برای جستجوگران در سراسر وب ارائه می‌دهند.

در این خصوص، گوگل در گذشته معمولاً فقط به راهنمای موجود خود در مورد به‌روزرسانی‌های اصلی اشاره می‌کرده است، که این راهنما می‌گوید لزوماً در صفحاتی که مشکل اساسی وجود ندارد ممکن نیست پس از به‌روزرسانی اصلی عملکرد بدتری داشته باشند.تغییراتی که در سیستم‌های آن‌ها ایجاد شده است به منظور ایجاد بهبودهایی در میزان توانایی آن در ارزیابی کلی کیفیت محتوا است.اگر به نحوه برخورد ما با به‌روزرسانی‌های الگوریتم اصلی و همچنین به‌روزرسانی‌های خاص مانند به‌روزرسانی Anti-Spam که در ژوئن 2021 تأیید شد علاقه‌مند هستید، به خواندن ادامه دهید!

چگونه بفهمیم وب سایت شما تحت تأثیر به روز رسانی الگوریتم گوگل قرار گرفته است یا خیر

قبل از اینکه حتی برنامه ریزی برای بازیابی خود را شروع کنید، ابتدا باید بفهمید که آیا سایت شما اصلاً تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر و به چه روشی…

 • باید مطمئن شوید که واقعاً یک به‌روزرسانی الگوریتم وجود دارد که افراد بیشتری (یعنی نه فقط شما) مشاهده می‌کنند.
 • به داده‌های تجزیه و تحلیل خود مراجعه کنید

بعد از مدتی که از آپدیت گذشت، به احتمال زیاد هنگام موشکافی در داده‌های Google Analytics و سرچ کنسول، به اطلاعات مفیدی دست خواهید یافت.در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه به طور کلی بهترین یافته‌ها را داشته باشید:

استفاده از ابزارهای قدرمند سئو مانندRank Math

ماژول Rank Math’s Analytics دسترسی به داده‌های مربوطه از Google Analytics و کنسول جستجوی Google را به روشی بسیار آسان و همچنین با به‌روزرسانی‌های تأیید شده و تأیید نشده الگوریتم Google که همه در یک مکان در دسترس هستند، بسیار آسان می‌کند.

در یک نگاه، می‌توانید به داده‌هایی از جمله 5 کلیدواژه برتر برنده و بازنده خود و موارد دیگر دسترسی پیدا کنید.همه اینها همراه با قابلیت فیلتر کردن داده‌های کنسول جستجوی گوگل و گوگل آنالیتیکس که در این گزارش‌های تجزیه و تحلیل Rank Math رتبه‌بندی بر اساس کشور آورده می‌شوند.این امر هنگام تشخیص تأثیر به‌روزرسانی‌های الگوریتم Google بسیار مهم و مفید است.

استفاده از Google Data Studio

اگر می‌خواهید حتی بیشتر در داده‌های پشت سایت خود غوطه ور شوید و زمان صرف این کار را دارید، باید یک طرح منحصر به فرد با Google Data Studio برای تجزیه و تحلیل به‌روزرسانی پس از الگوریتم ایجاد کنید.

آپدیت الگوریتم گوگل با دیتا استودیو

توجه: اگر در گذشته هرگز از Google Data Studio استفاده نکرده‌اید و راه‌اندازی آن دلهره‌آور به نظر می‌رسد، این واقعاً یک مرحله ضروری نیست و تا حد زیادی دلیل پیشنهاد Rank Math Analytics همین است.برای اینکه اطلاعات گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول خود را در دسترس‌تر کنید تا بتوانید در گزارش‌ها غوطه‌ور شوید و داده‌های مفید را بدست آورید.

آنچه می‌توانید با Google Data Studio به دست آورید، با روشی که همان داده‌ها در Rank Math Analytics ارائه می‌شوند، نسبتاً قابل مقایسه و یکی است.بنابراین این یک راه حل عالی برای کسانی است که در حال حاضر از سیستم مدیریت محتوای پیشرو در جهان (وردپرس) برای وب سایت‌های خود استفاده نمی‌کنند.

1 چگونه بعد از به‌روزرسانی‌های الگوریتم هسته ترافیک خود بازیابی کنیم

این ممکن است یک امر مسلم به نظر برسد، اما قدم قبل از شروع، اولین قدم واقعی این است که سعی کنید وحشت نکنید! زیرا وحشت منجر به واکنش بیش از حد می‌شود که سپس به تصمیم گیری سریع بر اساس غریزه و نه آنچه داده‌ها نشان می‌دهند منجر می‌شود.

پس چند لحظه عقب نشینی کنید، با دوستان دیگری در این صنعت که تحت تاثیر قرار گرفته اند (و همچنین با کسانی که تحت تاثیر قرار نگرفته اند) صحبت کنید.

سپس می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که چگونه می‌خواهید به تغییرات رسیدگی کنید، و در هر صورت، باید این مشکل را حل کنید.در شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر این موارد بسیار ترند است و می‌توانید با دنبال کردن رشته توئیت‌های افراد فعال در صنعت سئو، هسته تغییرات را پیدا کنید.در نتیجه با خود کارهای زیر را ادامه دهید:

1.1 هدف واقعی به‌روزرسانی را ارزیابی کنید (یعنی گوگل سعی دارد به چه چیزی بپردازد؟)

قبلاً نحوه تعیین اینکه آیا به روز رسانی الگوریتم گوگل بر وب سایت شما تأثیر گذاشته است یا خیر، توضیح دادیم.

خوشبختانه، این اولین قدم در ارزیابی هدف واقعی به‌روزرسانی است.اکنون می‌دانیم که برداشت گوگل در مورد تمام به روز رسانی‌های خود این است که کیفیت نتایج جستجو را بهبود می‌بخشد، که همینطور است، اما این به تنهایی برای تصمیم گیری در مورد اینکه روی چه عناصری از سایت خود تمرکز کنید کافی نیست.در برخی موارد، اگرچه نه اغلب! خواهید دید که خود گوگل به روز رسانی الگوریتم را تأیید می‌کند.یکی از این نمونه‌های به روز رسانی اخیر spam algorithm جدید از ژوئن 2021 است.جزئیات دقیق، همانطور که انتظار می‌رفت، هنوز ارائه نشده است، اما دنی سالیوان گوگل تایید کرد که به روز رسانی الگوریتم بر روی مبارزه با هرزنامه یا همان محتوای اسپم متمرکز شده است.

1.2 شناسایی الگوهای محتوایی سایت

 ارزیابی کنید که آیا بخش‌ها یا انواع خاصی از محتوای سایت شما تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر

اکنون زمان آن رسیده که به داده‌های تحلیلی بپردازید و ببینید آیا قادر به شناسایی الگوها هستید یا خیر.آیا الگوی خاصی از محتوا یا محتوای خاصی وجود دارد که کاهش قابل توجهی داشته باشد؟

این می‌تواند به تعیین علت به روز رسانی و همچنین شروع به تدوین ایده ای در مورد اینکه مراحل اینکه بهبودهای بعدی سایت شما باید چه باشد کمک کند.

بنابراین، وقت آن است که ترافیک خود را از طریق سرچ کنسول خود مرور کنید.

برای شناسایی این صفحات در گوگل آنالتیکس باید به Behaviour > Site Content > All Pages: مراجعه کنید.

سپس دوره زمانی را برای مطابقت با دوره ای که دیدید سایت شما به طور بالقوه تحت تأثیر قرار گرفته است (یعنی هفته گذشته) تنظیم کنید و آن را با هفته قبل مقایسه کنید.

به این ترتیب می‌توانید ببینید آیا صفحات خاصی تحت تأثیر قرار گرفته‌اند یا خیر که می‌خواهید به آن‌ها مراجعه کنید تا ببینید آیا در واقع حتی ترافیک ارگانیک بر آن پست‌ها تأثیر گذاشته است یا خیر.

در این مرحله، شما همچنین می‌توانید مشاهده کنید که آیا به‌روزرسانی بر روی تعداد انگشت شماری از پست‌های با رتبه قبلی در وب‌سایت شما تأثیر داشته است یا خیر.اگر این اثر در سراسر سایت بود، این معمولاً نشانه‌ای از یک مشکل کیفیت در کل وب‌سایت شماست که اکنون سایت شما تحت تأثیر قرار گرفته است (که حتی می‌تواند مربوط به EAT باشد)

1.3 ارزیابی کنید که چگونه 5 تا 10 رقیب برتر شما تحت تأثیر قرار گرفتند

اگر ترافیک وب سایت شما در نتیجه به روز رسانی ضربه خورده است، به این معنی است که سایت‌های دیگر باید ترافیکی را که قبلاً داشتید به دست آورند.

به عبارت ساده، تعداد افرادی که جستجو می‌کنند و تعداد جستجوهایی که انجام می‌دهند مستقیماً تحت تأثیر یک به‌روزرسانی قرار نمی‌گیرد.بنابراین، اگر ترافیک وب سایت شما کاهش یافته است، به جای آن به جای دیگری می‌رود.

به یاد داشته باشید: به‌روزرسانی لزوماً به این معنی نیست که وب‌سایت شما جریمه می‌شود، در واقع بیشتر اوقات این اتفاق می‌افتد که وب‌سایت‌هایی که قبلاً شناسایی نشده بودند، فقط اکنون در جستجو ظاهر می‌شوند.

اکنون، این ممکن است تعجب آور باشد، اما یک راه خوب برای پیدا کردن این است سرچ کنسول بعضی از دوستان‌تان را حتی در صنایع مختلف بررسی کنید.

بررسی رقبا در به روز رسانی الگوریتم های گوگل

انجام تجزیه و تحلیل SERP به صورت دستی به شما این امکان را می‌دهد که SERP را برای جستجوهای خاص به صفر برسانید، بنابراین ما آن رویکرد را به شدت توصیه می‌کنیم.

همان‌طور که گفته شد، Semrush و SimilarWeb همچنین داده‌هایی را ارائه می‌کنند که می‌تواند در تعیین اینکه چگونه وب‌سایت‌های دیگر در سرتاسر وب تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، مفید باشد تا بتوانید شروع به ارزیابی محتوای آنها کنید و درک درستی از دلیل آن داشته باشید:

به عبارت دیگر، محتوایی که اکنون از شما بهتر است و رتبه شما را بالاتر می‌برد (که منجر به تحت تأثیر قرار گرفتن سایت شما شده است) فقط محتوایی است که قابل اعتمادتر است.

1.4 برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی برای پرداختن به چه مواردی

اکنون که می‌دانید چه چیزی تغییر کرده است و چه چیزی در محتوای شما اشتباه است، مرحله بعدی ساده است.ساده، نه آسان! بر اساس آنچه فکر می‌کنید احتمالاً بیشترین تأثیر را دارد، برنامه ریزی و اولویت بندی آنچه را که می‌خواهید به آن نزدیک شوید، شروع کنید.

وقتی به محتوای خود نگاه می‌کنید و آن را با محتوایی مقایسه می‌کنید که اکنون به طور ناگهانی نسبت به سایر محتواها بهتر عمل می‌کند، اینجاست که یکی از به‌روزرسانی‌های اصلی به نام  Google (EAT) وارد می‌شود.در SEO مخفف Expertise, Authoritativeness و Trustworthiness است.این مفهومی ‌است که در دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت خود Google به طور عمیق توضیح داده شده است.ما سایت‌های زیادی را دیده‌ایم که تحت تأثیر به‌روزرسانی‌های الگوریتم Google به دلیل کمبود آشکار EAT قرار گرفته‌اند.

مستندات خود گوگل در واقع بیان کرده است که « میزان تخصص، اعتبار، و قابل اعتماد بودن (EAT)  بسیار مهم است.

این شامل موارد زیر است:

 • تخصص سازنده محتوا
 • معتبر بودن سازنده محتوا، خود محتوا و در کل وب سایت.
 • قابل اعتماد بودن سازنده محتوا، خود محتوا و بار دیگر وب سایت به عنوان یک کل.

2 برداشت گوگل در مورد بازیابی از به‌روزرسانی‌های هسته گسترده

واقعیت این است که گوگل می‌گوید هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید که واقعاً از به روز رسانی‌های اصلی ترافیک را بازیابی کنید که درست است. همانطور که از استراتژی ما برای ایجاد یک رویکرد عملی برای بازگشت به وب سایت خود مشاهده می‌کنید – واقعاً هیچ راه حل سریعی وجود ندارد که به سایت‌ها امکان بازیابی سریع را بدهد. گوگل در واقع توصیه کرده است که مدیران وب باید از تلاش اشتباه برای تغییر مواردی که در واقع مشکل نیستند اجتناب کنند.

این نباید به‌عنوان «هیچ راهی برای بازیابی ترافیک بعد از به‌روزرسانی هسته نیست» تعبیر شود، بسیاری از سایت‌ها در طول سال‌ها بهبود یافته‌اند و توانسته‌اند طوفان را تحمل کنند، همانطور که برخی ممکن است آن را یک به‌روزرسانی الگوریتم اصلی بنامند. آسان بود؟ نه.یک شبه بود؟ بازهم نه.

3 چگونه وب سایت و کسب و کار خود را برای به روز رسانی الگوریتم‌های آینده آماده کنید

اکنون بیایید در مورد اینکه چگونه می‌توانید مدل کسب و کار خود را در آینده ثابت کنید و اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما به طور قابل توجهی تحت تأثیر به روز رسانی الگوریتم قرار نمی‌گیرد بحث کنیم. از آنجا که این موضوع ارتباط مستقیمی ‌با فهمیدن به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل ندارد، ما صادقانه آن را بخشی ضروری از هر کسب و کار و همکاری بین تیم‌های سئو، بازاریابی و تیم‌های محصول می‌دانیم.

3.1 ترافیک خود را متنوع کنید

حتی اگر وب سایت شما یک مجله باشد، اگرچه جستجوی ارگانیک واقعاً بهترین منبع ترافیک ثابت و مقیاس پذیر است اما نباید تنها منبع ترافیک و درآمد کسب و کار شما باشد، ضمن بعداً در الومحتوا در مورد درآمد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

3.2 دنبال کننده بسازید و مخاطب را افزایش دهید

اگر می‌خواهید برندسازی اصولی داشته باشید فقط به کسب ترافیک فکر نکنید، کلید این امر واقعاً ایجاد دنبال کننده و افزایش مخاطب کارآمد است. این نه تنها بسیاری از عناصر سئو، بلکه منبع بسیار خوبی برای ترافیک جدید نیز خواهد بود.

چهار کانالی که می‌توانیم به شدت سرمایه‌گذاری را در آنها توصیه کنیم عبارتند از:

 • ساخت لیست ایمیل
 • راه اندازی یک کانال یوتیوب یا پیج اینستاگرام
 • افزایش مخاطب در توییتر

3.3 کسب و کاری بسازید آنقدر خوب، آنقدر مهم که برای بقا به طور خاص به جستجو (یا هر چیز دیگری) متکی نباشد، مثل دیجیکالا

تعداد بسیار کمی‌از کسب‌وکارها به این مرحله می‌رسند، بنابراین هدف از این کار این نیست که شما بتوانید یک شبه این کار را انجام دهید، اما حقیقت این است که اگر کسب‌وکاری که می‌سازید هدف بزرگ‌تری داشته باشد، واقعاً به مردم کمک می‌کند تا به چیزی دست پیدا کنند.

داشتن کسب و کار موفق با آنالیز آپدیت الگوریتم های گوگل

آنها مایلند برای آن پول خرج کنند و این نیاز تحت تأثیر هر چیزی که تحت کنترل شما نیست (یعنی فصلی نیست، نه تقاضای جستجو) است. رسیدن به این مرحله به عنوان یک شرکت فوق‌العاده دشوار است، اما اگر به آن برسید، در حالی که به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل ممکن است منعکس کننده یک افت جزئی در مسیر رشد شما باشد، همیشه می‌توانید منابع لازم را برای بازگشت قوی‌تر اختصاص دهید و از به‌روزرسانی‌ها فرصت بسازید؛ فرصتی برای بهتر کردن سایت!

3.4 جریان‌های درآمدی خود را متنوع کنید

تا حدودی با مفهوم بالا مرتبط است، اما دستیابی به آن بسیار ساده تر است و آن هم تنوع بخشیدن به جریان‌های درآمد شما است. دیدگاه‌ها در مورد اینکه چه سطحی از تنوع را با جریان‌های درآمدی هدف قرار دهید متفاوت است، برخی می‌گویند که هیچ چیز نباید منبع بیش از ۵۰ درصد درآمد شما باشد و برخی دیگر حتی تا حد ۵ درصد درآمد شما پیش می‌روند.

در ابتدا، این یک ابتکار بلندمدت برای کار خواهد بود و احتمالاً یک منبع درآمد خاص خواهید داشت (این کاملاً طبیعی است و مشکلی نیست)، اما سرمایه‌گذاری در توسعه سایر منابع درآمد نیز به محافظت از شما در برابر الگوریتم‌های آینده کمک می‌کند. به روز رسانی‌ها (مخصوصاً اگر نسخه‌های 3.1 و 3.2 نیز هنوز در زبان فارسی در دست اجرا هستند و کسب و کار شما هنوز به شدت به جستجوی ارگانیک برای سودآوری وابسته است).

4 نتیجه گیری

اگر راه خود را از طریق این راهنمای دقیق بازیابی ترافیک سایت بعد از آپدیت الگوریتم گوگل انجام داده‌اید، برای مقابله با هر به‌روزرسانی که برایتان پیش می‌آید و همچنین شروع به آماده‌سازی خود (و کسب‌وکارتان) برای به‌روزرسانی الگوریتم بعدی که قرار است بیاید، کاملاً مجهز خواهید بود.

سقوط همیشه ناگهانی نیست، ممکن است در طول زمان اتفاق بیفتد.به قول معروف، اگر رشد نکنی، داری میمیری و باید هواست جمع باشه!

به‌روزرسانی‌های Google هر چند وقت یک‌بار اتفاق می‌افتد؟

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که برای اینکه گوگل نتایج را مرتبط و تا حد امکان مفید نگه دارد، ربات‌ها و الگوریتم‌های خود را به طور مکرر به روز می‌کند. با دانستن “فقط” 350-400 تغییر در سال 2010 (یک مورد در روز) اما نزدیک به 3200 تغییر در سال 2018 – نشان می‌دهد که امروز در سال 2021 آنها به طور میانگین چندین تغییر در روز دارند.

به روز رسانی الگوریتم هسته گوگل چیست؟

به‌روزرسانی الگوریتم هسته گسترده گوگل زمانی است که این موتور جستجو در روش ارزیابی و رتبه‌بندی محتوا به طور کلی تغییری ایجاد می‌کند. این با به‌روزرسانی‌هایی مانند به‌روزرسانی پنگوئن و کبوتر متفاوت است. به عنوان مثال، به‌روزرسانی  Pigeon، به‌طور خاص برای رسیدگی به محتوای اسپم سئو لوکال طراحی شده است.

چگونه بفهمم وب سایت من تحت تأثیر آپدیت گوگل قرار گرفته است؟

دیابی وب سایت یا چندین وب سایت در صورت داشتن بیش از یک وب سایت می‌تواند بسیار وقت گیر باشد. توصیه می‌کنیم شاخص‌های عملکرد جستجوی ارگانیک خود را یک بار در هفته و با جزئیات یک بار در ماه بررسی کنید.

بهترین راه برای پیگیری به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل چیست؟

هترین راه برای پیگیری به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل بررسی دقیق قبل و بعد افت یا افزایش ترافیک سایت است. البته در بعضی از موارد که به صورت جدی الگوریتم به روز می‌شود در سرچ کنسول اطلاع رسانی می‌شود.

تفاوت بین آپدیت الگوریتم گوگل و جریمه چیست؟

به طور خلاصه، به‌روزرسانی الگوریتم گوگل تغییری است که در روش کار الگوریتم رتبه‌بندی آنها ایجاد می‌شود و تأثیر منفی تغییر الگوریتم لزوماً به این معنی نیست که وب سایت شما جریمه شده است. از سوی دیگر جریمه زمانی است که علیه یک وب سایت در نتیجه نقض دستورالعمل‌های گوگل وبمستر اقدام شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید