۴ نکته سئویی قبل از حذف محتوای قدیمی

  • نویسنده : سمیرا فهیمی
  • زمان مطالعه : 11 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/05/02
۴ نکته سئویی قبل از حذف محتوای قدیمی

خلاص شدن از شر مطالب قدیمی وب سایت آسان است. می‌توانید آن را تغییر مسیر دهید (آدرس URL را تعویض کنید) یا برای حذف محتوای قدیمی خود اقدام کنید. اما‌، اگر پست قدیمی وب‌سایت هنوز ترافیک دارد و کاربران از آن بازدید می‌کنند، آیا واقعاً می‌خواهید آن را حذف کنید؟ اگر قبل از تصمیم‌گیری چند معیار اصلی را بررسی نکنید، تصمیم‌گیری در اینباره از نظر بازده، فروش و نتیجه نهایی ممکن است برای شما هزینه ایجاد کند.

از دیدگاه SEO شخصا دوست ندارم مطلبی را حذف یا ریدایرکت کنم. این موضوع، به عنوان یک تصمیم تجاری، می‌تواند منطقی به نظر برسد. اگر فکر می کنید وجود یک مقاله یا یک مطالعه موردی، به دلیل اطلاعات منسوخ یا نادرست، به ضرر وجهه سایت است، بگویید: “نگه داشتن اطلاعات منسوخ و غیر مفید به نفع سایت نیست. باید این مطلب را حذف کرد زیرا به جهاتی ارزشمندی سایت ما را زیر سوال خواهد برد. “

واقعیت این است که هیچ قانون سفت و سختی در مورد این قضیه وجود ندارد. برخی از بازاریابان فکر می کنند محتوای تازه بیشترین اهمیت را دارد و از نظر Google ارزشمندی و رتبه سایت بالا رفته است. آنها این فکر را دارند که گوگل وب‌سایت‌های به روز را دوست دارد و برخی از بازاریابان میپرسند چگونه صفحات قدیمی وب می‌توانند تقاضای مداوم  Google مبنی بر رعایت کیفیت محتوا را تأمین می‌کنند، درحالیکه مطالب این صفحات نادرستند و اعتبار لازم را ندارند.

واقعیت آن است که همه چیز نسبی است.  در حالت ایده آل، تمام محتوای شما باید به‌روز، آگاهی بخش و به اندازه کافی جذاب باشد تا بتوانید در اولین بازدید، اثرگذاری ای عالی ایجاد کنید یا حتی بازدیدکنندگان را به مشتریان دائمی تبدیل کنید؛ خواه این بازدید، یک تماس تلفنی، درخواست آزمایشی، ثبت نام در خبرنامه یا موارد دیگر باشد.

قبل از حذف یا هدایت مجدد محتوا‌، وضعیت خود را ارزیابی کنید و اقداماتی را در نظر بگیرید که می‌توانند از آمار بازدید وب سایت و مشاغلی که بازدیدکنندگان از آن استفاده می‌کنند، محافظت کند.

1- بررسی نرخ‌های ورود و خروج کاربر

از کجا می دانید مطالب قدیمی دیگر مفید نیستند؟ bounce rate یا همان نرخ مشتری پرانی (تعداد مراجعینی که به سایت شما می‌آیند و هیچ خدماتی نگرفته، میزارند و می‌روند)، زمان صرف شده بازدید‌کنندگان در صفحه‌ها و conversion rate (نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری خدمات سایت) را کنترل کنید.

از خود این سوال را بپرسید که آیا محتوای قدیمی هنوز در اجرای اهداف شما نقش دارد؟ بررسی کنید که آیا نرخ تبدیل (تبدیل مراجع به مشتری) مثبت یا منفی است. شاید آمار ثبت نام در خبرنامه ایمیل شما بالا باشد، اما تکمیل فرم های مرتبط با محصولات و خدمات کاهش یافته است. آیا براساس آنچه می خواهید به آن برسید محتوا قابل قبول است؟

2. رتبه بندی خود را تجزیه و تحلیل کنید

آیا محتوایی که قصد حذف آن را دارید، باعث بالا بردن رتبه سایت شده است؟ محتوای قدیمی شامل عبارت‌ها و کلیدواژه‌های رقابتی و در راستای بازاریابی نمی‌شود؟ اگر محتوای قدیمی را حذف کنید، مشکلی ندارید که آدرس جدید که به آن محتوا را هدایت می‌کند بازدید کافی نداشته باشد یا با حذف محتوا از بازدید سایت شما کم شود؟

3. گوگل سرچ کنسول را بررسی کنید

(کنسول جستجوی گوگل ابزاری است که به وسیله آن می‌توانید مشکلات وب‌سایت خود را بشناسید و در مورد رتبه وب‌سایت خود اطلاعات کسب کنید) می توانید اطلاعات قابل توجهی در مورد URL صفحه‌ها و کلیدواژه‌های جستجو شده توسط کاربرها را در کنسول Google مشاهده کنید. داده‌های کلیک را به مرور برای محتوای قدیمی پیگیری کنید (ابزارهایی وجود دارند که تعداد کلیک موس کاربرها را می‌شمارند و منظور استفاده از نتایج عددی این برنامه‌هاست) و رویه‌های جدید ارتقای سایت را کشف کنید.

گوگل سرچ کنسول

بررسی کنید که آیا کلیک‌ها در یک نقطه به شدت کاهش یافته‌اند؟ آیا با گذشت زمان افزایش یافته‌اند؟ صرف وقت با URL ها‌، کلیک‌ها و کلمات کلیدی در Google Search Console راهی عالی برای بررسی سلامت وب سایت شما از دیدگاه SEO (SEO که به فارسی اغلب “سئو” ترجمه شده است، ناظر بر تکنیک‌هایی برای بهینه‌سازی سایت شما برای بالا آمدن و رنک دار شدن در موتورهای جستجو است).

4. آمار بازدید از وب‌سایتتان را کنترل کنید.

آیا همچنان محتوای قدیمی تعداد بازدیدکنندگان قابل مقایسه با قبل را دارد؟ آیا شما فاکتورهایی غیرمعمول را که ممکن است بر ترافیک وب‌سایتتان تأثیر بگذارد مانند اثر ترافیک همه‌گیری (پخش شدن ویروس کرونا) را تنظیم و بررسی کرده‌اید؟

آیا هنوز بازدیدکنندگان را به لحاظ جغرافیایی جذب می‌کنید؟ (مثلا خدمتی را فقط به ساکنان یک منطقه خاص ارائه می‌کنید) آیا آمار بازدید کاربران از مهمترین مناطق کاهش یافته است؟ می‌توانید رفتار بازدید کننده را با جستجو و استفاده از سایر منابع بررسی کنید. اگر بازدید کنندگان کمتری از یک مکان خاصی دارید، ارزش بررسی را دارد (مثلا بررسی کنید که چرا آمار بازدید شما از فلان شهر کاهش یافته است). گاهی اوقات بهتر است در جستجوی معمولی عمیق تر شوید و فقط روی  URL ها متمرکز نشوید.

اخیراً، شرکتی چند مقاله وبلاگ را به نسخه‌های جدید هدایت کرده است. پست های جدیدتر وبلاگ بازدید می‌خورند، اما نه به اندازه مطالب اصلی. بدون وجود زمینه ای درباره آنچه بازدید‌کنندگان هنگام ورود به آن صفحات جستجو کرده‌اند، ارزیابی اینکه آیا تغییر مسیر در بلند مدت چه تأثیری بر آمار بازدید می‌گذارد، دشوار است.

به عبارت دیگر، آمار بازدید و ترافیک همه چیز نیست. قبل از اقداماتی برای افزایش تعداد، مطمئن شوید که آیا بازدیدکنندگان قبلی این صفحه با محتوا و اهداف جدید شما هماهنگ هستند یا خیر، اگر عوامل زمینه ای را در نظر گرفته باشید، مبنای بسیار بهتری برای ارزیابی تاثیر این کار بر روی ترافیک بالقوه خواهید داشت.

(این مطلب به این معناست که کاربران با جستجو به صفحه شامل محتوای قدیمی شما وارد می‌شوند، شما مطالب را به روز کرده‌اید و لذا آن‌ها با وارد شده به صفحه قدیمی به یک لینک شامل مطالب به‌روز شده توسط شما وارد می‌شوند و آن محتوا را مشاهده می‌کنند. اگر مطلب جدید همخوانی چندانی با مطلب قدیمی نداشته باشد و به نحوی هدف کاربر نبوده باشد و یا زمینه‌های محتوایی درست و مرتبط را نداشته باشد، این به آمار بازدید صدمه می‌زند).

نحوه ‌رتبه‌دهی جدید به مطالب قدیمی

اگر می خواهید محتوای خود را حفظ یا هدایت کنید، می توانید برای به آپدیت کردن محتوا بپردازید.

1-  از آن برای اشاره به مطالب جدید خود استفاده کنید

وقتی آمار بازدید محتوای قدیمی شما از محتوای جدیدتر بیشتر است، یک یادداشت در بالای صفحه قدیمی ایجاد کنید و به کاربر محتوای جدید را پیشنهاد کنید. با این‌کار شما رتبه صفحه خود را حفظ کرده و به هدایت بازدیدکنندگان به محتوای جدید کمک می‌کنید.

2. به backlink ها توجه کنید

بک‌لینک، پیوند یا لینکی است که صفحات را به هم یا یه وب‌سایت مرجع مرتبط می سازد. ترافیک ارجاع به صفحات موجود خود را مطالعه کنید تا پیوندهای وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها، رسانه‌های خبری و غیره را ارزیابی کنید. یک صفحه قدیمی ممکن است عملکرد بهتری داشته باشد زیرا مدت زمان بیشتری وجود داشته است و تعداد قابل توجهی از بک لینک‌ها را جمع کرده است (البته بالا بردن مصنوعی تعداد بک‌لینگ رتبه وب‌سایت شما را بالا نخواهد برد)

با مراجعه به وب‌سایت‌های ارجاع‌دهنده از آن‌ها بک لینک‌هایی بخواهید که به مطالب جدید شما اشاره کنند. افت در بک لینک می‌تواند بر رتبه‌بندی محتوای قدیمی تأثیر بگذارد، اما بازدید محتوای جدید بیشتر خواهد شد.

3. دستی به سر و روی محتواهای قدیمی بکشید

مقدمه را دوباره بنویسید، منابع و ارجاعات خیلی فسیل را به روز کنید (به عنوان مثال وقتی مطلب را به یک مقاله بسیار قدیمی ارجاع داده‌اید، یک مقاله جدیدتر را به جای آن بیاورید)؛ یک ویدئوی جدید اضافه کنید، یک اینوگرافیک (ترکیب اطلاعات با گرافیک‌های جذاب) جدید اضافه کنید؛ منابع جدید اضافه کنید و غیره. تغییر برخی از منابع حتی ممکن است از ایجاد محتوای جدید بهتر و مفیدتر باشد.

redirect 301

اگر آدرس تاریخ‌دار دارید و می‌خواهید آن را کنار بگذارید، انتظار تغییرات اساسی در ترافیک را داشته باشید چون جدیدا Google با همه تغییر مسیرهای جدید 301 کار می‌کند (تغییر مسیر 301 یک تغییر مسیر دائمی است که ارزش کامل پیوند (قدرت رتبه بندی) را به صفحه هدایت شده منتقل می کند. 301 برای این نوع تغییر مسیر به کد وضعیت HTTP اشاره دارد. در بیشتر موارد، تغییر مسیر 301 بهترین روش برای پیاده سازی تغییر مسیرها در وب سایت است).

4- لازم نیست به طور کل از محتوای تکراری اجتناب کنید.

اگر صفحه اصلی یا پست وبلاگ را نگه دارید، می‌توانید مطالب را تازه‌سازی کنید بدون اینکه به رتبه بندی موتور جستجو آسیب برساند. وقتی هزاران صفحه (یا حتی صدها صفحه) دارید، به نظر نمی‌رسد که چند صفحه تکراری رتبه شما را پایین بیاورد یا Google را مجبور به حذف وب‌سایت شما کند.

5- محتوای قدیمی همیشه یک چالش خواهد ماند!

پست‌ها و صفحات قدیمی وب سایت می‌تواند گستره محتوایی که همواره سایت شما بازدید میخورد را افزایش دهند. اگر محتواهای قدیمی هنوز رتبه خوبی دارند و منجر فروش و بازاریابی بهتر می‌شوند به این فکر کنید که آنها را کمی بیشتر نگه دارید. اگر محتوای وب سایت را به موضوعی جدیدتر هدایت کنید، ممکن است عملکرد مورد انتظار را نداشته باشید. پس چگونه می‌توانید خلا بازدید را با بازدید و درآمد وب سایت (تبدیل سریع مراجع به مشتری و فروش براساس انتظارهای مشتری که با زمان تغییر می‌کنند) پر کنید؟

(این مطلب یعنی محتوای قدیمی بازدید میخورد ولی این محتوای جدید است که قابلیت فروش (کالا، خدمات و … را به مشتری دارد پس باید به نحوی بین این دو تعادل ایجاد کرد)

در آخر باید گفت که حفظ محتوای قدیمی یا هدایت مجدد آن تصمیم‌گیری است که نه فقط جایگاه سایت شما در موتور جستجو، بلکه که اعتبار برند شما و شیوه‌های تجارت شما را درگیر می‌کند. محتوای قدیمی می‌تواند مهم باشد. داده‌ها را حساب کنید (ارزیابی تاثیر محتوای قدیمی) و به سر و ریخت صفحات محتوای قدیمی تا زمانی که بتوانید با آن‌ها خداحافظی کنید طبق روش‌های که ذکر شد، برسید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

freelmkar

When a magician is strong enough, he will have an understanding of the cbd oil and blood pressure medication operation law of this space, and it is possible to rely on powerful magic to make the soul span different spaces lasix potassium

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید