نکات آموزشی تولید محتوا در سایت

 • نویسنده : نفیسه دستورانی
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/11/25
نکات آموزشی تولید محتوا در سایت

یکی از مشاغل جذاب­ و پرآمد در دنیای امروز، تولید محتوا در سایت برای فضاها و مشاغل مختلف است. برای وارد شدن به این شغل جذاب باید یک ویژگی خیلی مهم داشته باشید، خلاقیت. در واقع فقط این ویژگی رو نمیشه به کسی آموزش داد. بجز خلاقیت، شما به مهارت هایی هم نیاز دارید تا بتونید تو سایت، تولید محتوای استاندارد انجام بدید.

انتخاب موضوع مناسب

برای هر شغلی که بخواهید تولید محتوا کنید لازم دارید مخاطبان هدف اون شغل رو بشناسید. مخاطب هدف یعنی کسی که به محصول یا خدمت شما علاقه داره و شما برای اون تولید محتوا می­کنید. شما می­تونید از طریق تحقیقات بازار و یا سرچ تو اینترنت متوجه بشید مخاطب شما بیشتر چه چیزی رو دنبال می­کنه. بعد از اینکه موضوع رو پیدا کردید باید قالب تولید محتوا در سایت رو انتخاب کنید.

انتخاب نوع محتوا

روش های مختلفی برای تولید محتوا وجود داره. شما با توجه به علاقه مخاطبتون، موضوع محتوایی که تولید می­کنید، چیزی که قراره در قالب انواع محتوا به مخاطب بگید و فضایی که قراره محتوا رو توش منتشر کنید، باید روش خودتون رو انتخاب کنید.

در این مقاله قراره ما درباره آموزش تولید محتوا در سایت صحبت کنیم، پس درباره محتواهای سایت حرف می­زنیم. شما با توجه به شناختی که از مخاطب هدف خودتون دارید می­دونید چه محتوایی رو بیشتر دوست داره. حالا باید این محتوا رو در قالب های مختلف ارائه بدید.

انتخاب محتوا

محتوای متنی

اولین کاری که باید در تولید محتوا در سایت و بهتره بگویم تولید محتوای متنی انجام دهید، انتخاب کلمه کلیدی است. یعنی کلمه ای که کاربر شما در گوگل سرچ می­کنه و شما باید درباره آن، مقاله بنویسید. برای پیدا کردن کلمه کلیدی بهترین راه، خود گوگل است.

شما باید کلماتی که مرتبط با کسب و کارتون هست را در گوگل سرچ کنید. اولین پیشنهادهایی که گوگل به شما می­دهد، کلمات یا عبارت­هایی است که مخاطب هدف شما بیشتر جستجو کرده. پیشنهادهای آخر صفحه گوگل هم عبارات پرجستجو هستند. ارزش اقتصادی و کوتاه و عمومی بودن کلمه کلیدی، از فاکتورهای مهم انتخاب کلمه هستند. همچنین باید در نظر داشته باشید کلمه­ای که انتخاب می کنید در جهت هدف شما از نوشتن مقاله باشه.

با ابزارهایی مثل Keyword Planner می­تونید میزان جستجوی هر کلمه را پیدا کنید. البته توجه داشته باشید عددی که این ابزارها به شما می­دهند خیلی دقیق نیست، اما برای تخمین میزان جستجو، مفید است.

بعد از انتخاب چند کلمه کلیدی، باید میزان سختی و آسانی آن را بررسی کنید. شما باید بدونید چه سایت هایی با این کلمه کلیدی مقاله نوشتن. میزان اعتبار سایتشون چقدره؟ چقدر مقاله­ای که نوشتن، متناسب با موضوع کلمه کلیدی شماست و احتمالا کاربر چقدر از مقاله رقبای شما رضایت داره.

در نهایت بر اساس سختی و آسانی کلمات کلیدی، جدولی از اون­ها آماده می­کنید و با توجه به استراتژی و هدفی که از نوشتن مقاله دارید، شروع به نوشتن می­کنید. این نکته رو هم در نظر داشته باشید که صفحه­ای که شما برای نوشتن مطلب انتخاب می­کنید خیلی مهمه. مثلا مقالاتی که مستقیما درباره فروش محصول صحبت می­کنه بهتره در صفحه اول سایت باشه. مقاله­هایی که اطلاعات کلی به مخاطب میده و زمان­دار هست، بیشتر در صفحه آرشیو استفاده میشه. اما در نهایت استراتژی شما تعیین می کنه چه مطلبی کجای سایت شما باشه. پس در تعیین استراتژی خودتون حتما این نکته رو در نظر داشته باشید.

برای نوشتن مقاله فقط نباید از کلمه کلیدی استفاده کنید. موتور جستجوی گوگل در سالهای اخیر بسیار هوشمند شده و نحوه عملکرد شما رو دقیق بررسی می­کنه. چیزی که بیشتر از همه برای گوگل مهمه میزان رضایت کاربر شماست.

در مرحله اول، جذابیت متن و خوانایی اهمیت بالایی داره. شما باید به غیر از کلمات کلیدی، از کلماتی که مفاهیم مشترک با کلمه کلیدی شما داره هم استفاده کنید. نحوه نگارش دقیق و پاراگراف­بندی، نداشتن غلط املایی، استفاده درست از علائم و نشانه ها، موارد دیگه­ای هستن که برای نوشتن متن مناسب خیلی مهمن.

استفاده از عکس و نمودار می­تونه تا حد زیادی میزان خوانایی متن شما رو بالا ببره. توجه کنید که عکس نباید کپی باشد. گوگل متوجه کپی بودن عکس های شما میشه و اعتبار مقاله شما را کم می­کنه. اگر از سایت های مختلف عکس دانلود می­کنید بهتر است تغییری در آن ایجاد کنید. مثلا بخشی از مقاله خود را که مهم­تر است روی عکس بنویسید.

نوشتن نکات مهم مقاله به صورت لیستی، اول یا آخر مقاله می تونه به فهم بیشتر مخاطب شما کمک کنه و میزان رضایت مخاطب رو بالاتر ببره. مثلا اگر درباره یک بیماری خاص مقاله­ای می­نویسید، بهتر است علائم بیماری و راه­های درمان را به صورت لیستی بنویسید.

اگر درباره یک محصول یا خدمت خاص مقاله می­نویسید، بهتر است از محصول یا خدمت خودتون یک فیلم کوتاه آماده کنید و در آخر یا اول مقاله بگذارید تا به معرفی بهتر محصول یا خدمت شما کمک کنه.

نکات اصلی تولید محتوا در سایت به صورت متنی

 • برای پیدا کردن کلمات کلیدی از پیشنهادهای گوگل استفاده کنید.
 • ارزش اقتصادی، کوتاه و عمومی بودن، فاکتورهای مهمی برای انتخاب کلمه کلیدی است
 • حتما رقبایی که مقاله­ای با موضوع مقاله شما نوشتند بررسی کنید.
 • صفحه­ای که قرار است مقاله در آن نوشته بشود، بسیار اهمیت دارد.
 • از کلماتی با مفاهیم مرتبط استفاده کنید.
 • متن باید جذاب و قابل فهم باشد.
 • نگارش دقیق و پاراگراف­بندی بسیار مهم است.
 • به هیچ عنوان غلط املایی نداشته باشید.
 • برای خواناتر شدن مطلب، از علائم و نشانه‌­های نگارشی استفاده کنید.
 • استفاده از نمودارها و عکس­‌های اختصاصی، به جذابیت متن شما کمک می­کند.
 • لیستی از نکات مهم مقاله بنویسید.
 • گاهی استفاده از یک فیلم کوتاه مقاله شما را بسیار جذاب می­کند.

محتوای تصویری و ویدئویی

محتواهای تصویری و ویدئویی معمولا در شبکه­های اجتماعی بیشتر استفاده می­شوند. اما سایت استاندارد، سایتی است که همه نوع محتوایی در خود داشته باشد. بنابراین شما باید برای سایت هم محتوای تصویری و ویدئویی تولید کنید. می­توانید بعدا از این محتواها، در شبکه­‌های اجتماعی هم استفاده کنید.

محتوا تصویری

یکی از جذاب ترین تصاویر برای سایت، “اینفوگرافیک” است. شما می توانید اینفوگرافیک را هم مستقلاً و هم داخل محتوای متنی استفاده کنید. به هر حال لازم است نکاتی را رعایت کنید تا اینفوگرافیک شما استاندارد باشد، برای مخاطب شما جذاب باشد و هدفی که از ساخت اینفوگرافیک دارید را کاملا برساند.

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که اینفوگرافیک قرار است چه هدفی را دنبال کند؟ چه چیزی قرار است به مخاطب خود بگویید یا چه خواسته ای از او دارید؟

بعد از تعیین هدف، انتخاب ایده و موضوع بسیار مهم است. شما می­توانید در موضوعات زیر، اینفوگرافیک تولید کنید.

 • راه حل برای یک مشکل، مثل راه حل­هایی برای سرمایه­گذاری درست
 • تعیین اطلاعات آماری، مثل میزان استفاده کشورها از شبکه­های اجتماعی
 • کوتاه کردن اطلاعات بلندی که ممکن است مخاطب را خسته کند مثل نکات بهداشتی و درمانی
 • استفاده از داستان­ها و مطالب خاطره­انگیز مانند نحوه موفقیت اینستاگرام
 • مختصر کردن زندگی­نامه افراد مشهور
 • ادغام موضوعاتی که مشابه یکدیگر هستند

بعد از انتخاب موضوع، باید ساختار اینفوگرافیک را تعیین کنید. اینکه اینفوگرافیک شما نموداری باشد یا موضوعی، مطالب را کمی توضیح بدهد یا کیفی، بستگی به موضوع شما دارد. انتخاب فضای کافی برای بیان اطلاعات و انتخاب رنگ و فونت و اندازه مناسب هم در انتقال درست مفاهیم بسیار مهم است.

توجه داشته باشید اطلاعاتی که در اینفوگرافیک به مخاطب ارائه می­دهید، نباید خیلی مختصر باشد که مفهوم را درست نرساند و نباید اینقدر بلند باشد که اینفوگرافیک را شلوغ و ناخوانا کند.

یکی دیگر از محتواهای جذاب برای مخاطبان، ویدئو است. مثل تمام محتواهایی که قرار است در سایت شما منتشر بشوند، انتخاب هدف برای ساخت ویدئو بسیار مهم است. موضوعات زیر مواردی هستند که ویدئو در آنها تاثیر بیشتری بر مخاطب دارد.

 • توضیح دقیق محصول و یا خدمت شما
 • آموزش مرتبط با سایت شما
 • تبلیغات سایت
 • توضیح درباره کمپین هایی که برگذار می کنید

داشتن صدای خوب و رسا، فضای مناسب برای ساخت کلیپ و لحن بیان مناسب، مواردی است که می­تواند ویدئو شما را جذاب­تر کند. هنگام فیلم گرفتن مراقب باشید دست شما نلرزد. اگر صدایی غیر از صدای گوینده در فیلم نباشد بهتر است. نور صفحه باید به اندازه باشد. متنی که قرار است در ویدئو گفته شود را از قبل آماده کنید. تسلط گوینده بر متن بسیار مهم است. ویدئوی خود را همراه با یک توضیح مختصر ارائه کنید. بهتر است موارد مهمی که در ویدئو گفته می­شود را به صورت لیست بنویسید.

اگر قصد دارید سایت خود را راه­اندازی کنید و یا برای سایت دیگران تولید محتوا کنید، اولین قدم آموزش تولید محتوا در سایت است. شما با استفاده از محتوای استاندارد می­توانید میزان فروش خود را بیشتر کنید. مهم­ترین گزینه در سئو سایت، تولید محتوا با کیفیت است. میزان رضایت مخاطب شما تا حد زیادی به محتوای سایت شما بستگی دارد. پس قبل از هرکاری تولید محتوای استاندارد را آموزش ببینید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

LAULLIEDE

On Thursday s episode of Harry, the couple will candidly discuss her cancer journey and the day she was diagnosed It s one of the hardest days of my life, she recalls in a heart to heart discussion doxycyclin 200mg But if you do have symptoms, consider getting tested

پاسخ دادن
Illellato

For someone who can t get under control center system is lasix a water pill Nathan pSTVrMlzYpYSRm 5 20 2022

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید