نحوه استفاده از تقسیم بندی رفتاری در بازاریابی ایمیلی

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1401/06/04
نحوه استفاده از تقسیم بندی رفتاری در بازاریابی ایمیلی

تقسیم بندی رفتاری هسته اصلی یک کمپین بازاریابی ایمیلی موثر است. با یادگیری نحوه تقسیم بندی مشتریان خود بر اساس رفتار آنها، می‌توانید فروش را به میزان قابل توجهی افزایش داده و وفاداری طولانی مدت مشتری را ایجاد کنید. حوزه بازاریابی ایمیلی با چهار میلیارد کاربر، از ایمیل‌های دسته‌ای گرفته تا ایمیل‌های سفارشی، راه درازی را برای تبدیل شدن به آنچه امروز است پیموده است.

تقسیم بندی رفتاری

همانطور که شما یک ایمیل را می‌خوانید، هزاران بازاریاب حیله گر از تکنیک‌ها و ابزارهای پیشرفته بازاریابی ایمیلی، از جمله ابزارهای تقسیم بندی رفتاری برای جذب مشتریان از عقب مانده‌هایی که هنوز به ایمیل‌های عمومی ‌ناکارآمد پایبند هستند، استفاده می‌کنند. شما می‌خواهید سوار موج شوید، نه اینکه از کناری تماشا کنید، نه؟ اگر چنین است، پس باید بدانید:

 • تقسیم بندی رفتاری چیست؟
 • چگونه با تقسیم بندی رفتاری بازاریابی ایمیلی خود را تقویت کنیم؟

در ادامه بخوانید تا قدرت تقسیم بندی رفتاری برای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی خود را کشف کنید.

تقسیم بندی رفتاری چیست؟

در بازاریابی ایمیلی، تقسیم‌بندی رفتاری زمانی است که مشتریان خود را بر اساس نحوه تعامل، رفتار در سایت، بازخوردها، استفاده از محصول و … به گروه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌کنید تا یک استراتژی بازاریابی خاص برای هر گروه طراحی کنید.

تقسیم‌بندی رفتاری شخصی‌سازی را افزایش می‌دهد و باعث صرفه‌جویی در زمان و پولی می‌شود که در غیر این صورت برای طرح‌های دیگر خرج می‌کنید. در ادامه برخی از آمارها آورده شده است:

 • کمپین‌های ایمیل تقسیم شده ۷۶۰ درصد بیشتردرآمد ایجاد می‌کنند.
 • ایمیل‌های تقسیم بندی شده ۱۴ درصد نرخ باز شدن بیشتری دارند.
 • موضوع ایمیل شخصی سازی شده یک ایمیل را ۲۶% جذاب‌تر می‌کند.

همانطور که مشتریان بالقوه شما با نام تجاری شما تعامل دارند، به ناچار ردپایی از خود به جا می‌گذارند که می‌توانید آنها را جمع آوری کرده و به یک برنامه بازاریابی ایمیلی عملی تبدیل کنید که بر اساس رفتار هر فردی به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

همیشه وسوسه انگیز است که به یکباره با یک پیام “همه جانبه” به همه برسد، اما این رویکرد به سادگی کار نمی‌کند. نه تنها اعداد مخالف هستند، بلکه عقل سلیم نیز مخالف است. چه B2C چه B2B، مشتریان شما انسان‌هایی هستند که می‌خواهند با آنها به عنوان یک انسان رفتار شود، به خصوص وقتی صحبت از ایمیل، صمیمی‌ترین راه ارتباط تجاری آنلاین است. از صدا زدن مشتریان خود به نام آنها تا اهدای هدایای تولد، باید تا آنجا که می‌توانید شخصی باشید تا در سال ۱۴۰۱ یک رابطه طولانی مدت با مخاطبان خود ایجاد کنید.

چگونه با تقسیم بندی رفتاری بازاریابی ایمیلی خود را تقویت کنیم؟

به طور خلاصه شما باید لیست ایمیل خود را به گروه‌هایی تقسیم کنید تا بتوانید پیام خود را بر اساس علایق هر گروه تنظیم کنید. بسته به نوع و اندازه کسب و کارتان، ممکن است گروه‌های هدف مختلفی داشته باشید، از جمله:

 • مشتریان جدید: آنها به‌تازگی خرید کرده‌اند و مشتاقانه منتظر دریافت اطلاعاتی درباره محصول و شاید پاداش‌ها، مزایا و موارد رایگان هستند که ممکن است همراه با بسته آنها باشد. اما چیزی که آنها از آن متنفرند، تبلیغ بیشتر محصولی است که قبلاً خریداری کرده‌اند.
 • سرنخ‌های داغ: سرنخ‌های داغ در خط لوله فروش شما هستند. آنها کسانی‌ هستند که مایل به خرید از شما بوده و ممکن است به یک ایمیل جذاب نیاز داشته باشند. برای مثال، یک ایمیل با طراحی ماهرانه با یک پیشنهاد محدود سودمند می‌تواند آنها را به سمت شما بیاورد.
 • افرادی که ترک سبد خرید کردند: این افراد کسانی هستند که درست قبل از اینکه بخواهند خرید کنند نظرشان را تغییر دادند و باید دلیلی برای آن وجود داشته باشد. چه عدم وجود روش پرداخت مورد علاقه آنها باشد، چه کارمزد زیاد یا هر چیز دیگری، شما باید مشکل را شناسایی کرده و آن را برای این دسته از سرنخ‌ها حل کنید.
 • مشترکین غیر فعال: جذب مجدد مشترکین غیرفعال و مشتریان قبلی نیازمند یک استراتژی بازاریابی خاص است که باید به آن دست یابید.

۱۰ روش محبوب برای دسته‌بندی ایمیل مارکتینگ

۱- جنسیت

تقسیم بندی جنسیتی همیشه کارساز نیست، اما می‌تواند برای محصولاتی که به طور سنتی توسط مردان یا زنان خریداری می‌شود، موثر باشد. به عنوان مثال، تبلیغ مانتوی بانوان برای مردان منطقی نیست، به همین دلیل است که اکثر برندهای پوشاک مشهور جهان، کمپین‌های ایمیل جداگانه ای برای مصرف کنندگان زن و مرد دارند.

۲- علایق

ایجاد یک پیام جداگانه برای هر یک از پیشنهادات شما ایده خوبی است. یک پیام مناسب برای یک پیشنهاد خاص احتمالاً کار بهتری را برای جلب علایق مخاطبان هدف انجام می‌دهد.

۳- فعالیت

مشترکین فعال و غیرفعال بسیار متفاوت هستند و باید بر اساس آن پیام داده شود. گروه اول از پیشنهادات ویژه استقبال می‌کند، در حالی که گروه دوم ممکن است به یادآوری نیاز داشته باشند که قدم بعدی آنها چیست. به عنوان مثال، یک پلت فرم یادگیری زبان، یک ایمیل هدفمند با CTA برای کسانی که دروس را از دست داده اند ارسال می‌کند.

۴- وضعیت

صرف نظر از اینکه چگونه وضعیت مشتریان خود را تعیین می‌کنید، واضح است که اعضای VIP باید چیزی بیش از آنچه مشتریان عادی دارند دریافت کنند. این البته باید در ایمیل‌های اختصاصی شما منعکس شود.

۵- جغرافیا

هنگام تبلیغ رویدادهای آفلاین، به موقعیت مکانی مشترکین خود توجه کنید. به عنوان مثال اعلام یک کارگاه آموزشی در تهران به افرادی که در اصفهان زندگی می‌کنند را آزار می‌دهد، زیرا اکثر آنها نمی‌توانند در آن شرکت کنند.

۶- دستگاه

ایمیل‌های موبایل و دسکتاپ ظاهر متفاوتی دارند، که باید هنگام نوشتن ایمیل‌های خود به آن توجه کنید. مطمئن شوید که محتوا و تصاویر را دوباره قالب بندی، اضافه یا حذف کنید تا تجربه بهتری از مشاهده داشته باشید. یک ایمیل موثر ساده، ساختار یافته و از نظر بصری جذاب است.

۷- انقضای پیشنهاد

مشتری همیشه هشدار می‌خواهد. این نوع تقسیم بندی حتی اختیاری نیست بلکه بسیار مهم است! عدم ارسال ایمیل هشدار دهنده می‌تواند عواقب شدیدی برای برخی از مشاغل داشته باشد. تصور کنید که ارائه دهنده اینترنت شما به شما ایمیل نفرستد تا تاریخ منقضی شدن سرویس‌تان را یادآوری نکند.

۸- پارامترهای خرید

مقدار، نوع، دفعات خرید و سابقه خرید می‌تواند چیزهای زیادی در مورد مشتریان شما به شما بگوید. از این اطلاعات برای فروش فعلی (ارتقای راه حل موجود) و فروش متقابل (راه حلی که محصول اصلی را تقویت می‌کند) استفاده کنید. به دیجی‌کالا نگاه کنید؛ هر محصولی که در آنجا معرفی می‌شود، چند پیشنهاد مرتبط دارد.

۹- تولد

هیچ راهی بهتر از احترام گذاشتن به مشتریان برای تعمیق رابطه وجود ندارد. لزوماً مجبور نیستید یک پیشنهاد ویژه در ایمیل به او ارسال کنید، حتی یک تبریک ساده نیز کافی است. ایمیل‌های تبریک شخصی به یاد ماندنی هستند و قطعا آن مجموعه را برای آنها بسیار خاص می‌کند.

۱۰- آب و هوا

عوامل موقعیتی مانند آب و هوا فضای بزرگی برای مانور به شما می‌دهد. برای مثال، اگر در یک شرکت مسافرتی کار می‌کنید، می‌توانید یک ایمیل با عنوان «چرا نور خورشید دریافت نمی‌کنید» را برای کسانی که در مناطق سرد و ابری زندگی می‌کنند ارسال کنید. اگر لباس شنا می‌فروشید، شمارش معکوس برای شروع تابستان که در ایمیل‌های شما گنجانده شده است عالی به نظر می‌رسد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید