نوشتن برای سئو: چگونه متنی بنویسیم که در صفحه اول گوگل قرار بگیرد؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 16 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/06/07
نوشتن برای سئو: چگونه متنی بنویسیم که در صفحه اول گوگل قرار بگیرد؟

اگر قبلا وبلاگ نویسی کرده باشید یا محتوایی برای وب سایت‎تان آماده کرده باشید، مطمئنا می‎دانید چه زمان زیادی از شما برای نوشتن هر پست گرفته می‎شود. از ابتدای کار مانند انتخاب موضوع  تا گردآوری منابع، نوشتن پست و منتشر کردن متن ساعت‎ها زمان سپری می‎شود. به همین دلیل، اگر محتوای تولیدی شما ترافیک بالایی به دست نیاورد، این امر نشانگر عدم موفقیت شما در این کار است. به همین دلیل نوشتن محتوای سئو شده از اهمیت زیادی برخوردار است، در ادامه شما را با روش‎هایی برای افزایش ترافیک وب سایت‎تان با رعایت اصول سئو در محتوا به منظورنوشتن برای سئو سایت آشنا می‎کنیم.  

تکنیک هایی برای نوشتن مقاله بر اساس سئو

SEO  یا سئو زبانی است که مخصوص موتورهای جستجو مانند Google است، شما با استفاده از این زبان می‎توانید به نفع وب سایت خود به تولید محتوا بپردازید، و در نهایت در صدر نتایج (SERP) قرار بگیرید. علاوه بر این، هدف شما باید تولید محتوا با رتبه بسیار بالا  برای گوگل و مقاله نویسی سئو باشد. البته، ممکن است برایتان سوال پیش آید نوشتن متن برای seo به چه صورت انجام می‎گیرد؟  نگران نباشید، در ادامه مفصلا به این موضوع می‎پردازیم.

۱- عناوین را به نفع خود به کار ببرید

سرفصل‎ها به گوگل درباره اینکه بخش‎های مختلف مقاله نوشته شده شما درباره چیست، اطلاعات می‎دهند. به عنوان مثال در این پست، عنوان “ نوشتن برای سئو: چگونه متنی بنویسیم که در صفحه اول گوگل قرار بگیرد؟” به موتورهای جستجو اطلاعاتی کلی درباره این محتوا ارائه می‎کنند.

و این امر منجر به افزایش امکان نمایش این مقاله، برای کاربرانی که کلمات کلیدی چون “نوشتن برای seo، seo در محتوا، متن seo شده در محتوا، نوشتن متن برای seo” را در موتورهای جستجو تایپ می‎کنند، می‎شود. در واقع، موتورهای جستجو قبل از آن که به متن نگاهی بیندازند، به سرفصل‎ها و عناوین متن توجه می‎کنند.  شما می‎توانید از عناوین به منظور انتقال دقیق ایده اصلی متن خود استفاده کنید، اما، ضروری است از عناوین و کلمات کلیدی به درستی استفاده شود. همچنین، این مورد شانس سایت شما برای انتقال به صفحه اول گوگل افزایش می‎دهد.

۲- استفاده از باکس پاسخ  برجسته (featured snippets)

 باکس پاسخ برجسته گوگل مستقیم‎ترین پاسخ  را برای جستجوکنندگان به نمایش می‎گذارد.  به عنوان مثال، اگر به جستجوی ” نوشتن محتوای سئو شده” بپردازیم، گوگل از این قابلیت برای نمایش مناسب‎ترین پاسخ‎ها به ما استفاده می‎کند.

در واقع این بخش در گوگل، به سوالاتی که ممکن است کاربر حین مراجعه به وبلاگ شما داشته باشد، پاسخ می‎دهد. به عنوان مثال، اگر عبارت “چگونه باید یک پست وبلاگ بنویسم؟” را جستجو کنیم، به پاسخ متناسب با این سؤال متناسب مواجه می‎شویم.

اگر خواهان ایجاد یک فهرست عملی طبق این قابلیت گوگل برای سایت خود هستید، می‎توانید از جملات کامل که با فعل‎هایی همچون “نوشتن”، “تحقیق”،  “ایجاد” و غیره استفاده کنید. علاوه بر این، باید جملاتی که مورد استفاده قرار می‎دهید، در راستای پاسخ به یک سوال یا چالش جستجو شده باشند.

۳- تنظیم محتوای سایت بر اساس پاسخ‎دهی به کاربران

از مهمترین دلایلی که پست می‎نویسیم، ایجاد تنوع در مطالب موجود سایت است. دلیل دیگر، می‎تواند افزایش اعتبار کسب و کار آنلاین‎مان باشد. اما اگر “نوشتن برای پاسخ دهی به مخاطبانتان” در لیست دلایل تولید محتوا سایت شما نباشد، احتمالا فرصت‎های کلیدی نوشتن برای سئو را از دست داده اید.

نوشتن برای سئو رتبه یک گوگل

روزانه در گوگل به سؤالات بی‎شماری پاسخ داده می‎شود. هنگامی که پست‎ها را برای پاسخ‎دهی به سؤالات مخاطبان خود تنظیم می‎کنیم، گوگل به نفع ما عمل می‎کند و پست‎های ما را جز برترین پست‎ها در موضوع تولید شده قرار می‎دهد. اگر تمایل دارید، بدانید مخاطبان شما به دنبال چه هستند، ضروری است به بررسی کلمات کلیدی بپردازید. سایت‎هایی مانند Ahrefs و Woorank می‎توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

۴- استفاده از توضیحات متا

آیا در هر پستی که منتشر می‎کنید، از توضیحات متا استفاده می‎کنید؟  اگر پاسخ شما “منفی” است، احتمالاً باید در این زمینه تجدید نظر کنید. توضیحات متا یکی از روش‎های تاثیرگذار برای افزایش رتبه بندی سایت شما در موتور جستجو گوگل است. و از آنجایی که احتمالا بدانید، توضیحات متا جمع بندی درباره متن تولید شده در 1-3 جمله است. به یاد داشته باشید، جملات متا باید کوتاه باشند و در آنها از کلمات کلیدی به همراه متنی جذاب استفاده شده باشد.  

۵- استفاده از متن جایگزین تصویر یا  alt text

با هر تصویری که به پست خود اضافه می‎کنید، خواه تصویر اصلی یا تصویر بدنه متن باشد، در واقع از متن جایگزین تصویر استفاده کرده اید. متن جایگزین تصویر آنچه را که اتفاق می‎افتد را در قالب عکس توصیف کرده و به نمایش می‎گذارد و می‎توان آن را به عنوان توضیحی برای عکس‎ها به کار برد. alt text در گوگل به افرادی که بینایی ضعیفی دارند، کمک می‎کند، علت چرایی قرارگیری عکس در متن را درک کنند. استفاده از این ترفند، منجر به افزایش رتبه بندی و دسترسی بیشتر به مقالات سایت شما می‎شود.

 به عنوان مثال، اگر از یک عکس اینفوگرافیک در متن استفاده شود، این امر منجر به افزایش جذابیت محتوای تولیدی شما می‎گردد.  alt text از کلمات کلیدی برای توصیف بیشتر متن استفاده می‎کند، که این امر باعث ارتقا SERP و بهبود رتبه بندی سایت می‎شود.

۶- کلمات کلیدی مورد استفاده را به بدنه پست خود محدود نکنید

فراموش نکنید، شما باید از کلمات کلیدی در هر قسمت از محتوای تولیدی خود استفاده کنید. به عنوان مثال کلمات کلیدی باید در بدنه، عنوان، سرتیترها، زیر عنوان و غیره به کار برده شوند. بهره‎بری مناسب از کلمات کلیدی بسیار کارآمد و موثر است، زیرا منجر به بهبود وضعیت SERP سایت می‎شود. موتور جستجو گوگل هرآنچه را که کاربر در مرورگرها تایپ می‎کند، نشان می‎دهد.  بنابراین، استفاده از کلمات کلیدی متناسب با متن تولید شده و عبارات و کلماتی که کاربران آن را جستجو می‎کنند، می تواند موثر واقع شود.

به عنوان مثال، متنی با کلمه کلیدی ” نوشتن متن برای بهینه سازی” باید از مفاهیم و توضیحاتی هم راستا با کلمه کلیدی تولیدی باشد. اینگونه شما به درستی از کلمات کلیدی در متن تولیدی خود استفاده کرده اید، و موتور جستجو گوگل هم سایت شما را متناسب با کلمات کلیدی به کار برده شده، به نمایش می گذارد. علاوه بر این، تجربه کاربر از مطالعه پست‎های شما رتبه بندی خوبی از سایتتان به نمایش خواهد گذاشت.

۷- شناسایی کلمات کلیدی موثر

گوگل هر یک ثانیه بیش از 40000 عنوان کلیدی مورد جستجو را مدیریت می‎کند. اما با این فعالیت دقیق گوگل، امکان اینکه مطالب بهینه سازی و ویراستاری نشده و غیره به رتبه بالایی برسند، کاهش می‎یابد. برای اینکه در مقابل رقبایتان قد علم کنید ضروری است بدانید چگونه از مطالب و عباراتی که کاربران به جستجوی آن می‎پردازند، به نفع خود استفاده کنید.

بهتر است، برای شناسایی کلمات کلیدی مورد نیاز کاربران خود را جای آنها قرار دهید، تا اینگونه بدانید آنها به دنبال چه هستند. همچنین، گوگل ترند برای شناسایی کلمات کلیدی معروف و ترند شده می‎تواند به شما کمک کند. هر زمان که مشاهده کرده اید استفاده از کلمات کلیدی خاصی کاهش یافته، باید هدف خود را متناسب با آن کلمات تغییر دهید و از کلمات کلیدی مناسب و مورد استفاده برای ارتقای سئو سایت خود بهره ببرید.  

اگر ایده‎های موثر و کارآمد درباره کلمات کلیدی مورد استفاده ندارید، یا همواره ذهنتان کلمات کلیدی زیادی را شناسایی نمی‎کند، می‎توانید از محتواهای رقبایتان الهام بگیرید. البته ابزارهایی هم برای شناسایی کلمات کلیدی و رتبه بندی آنها وجود دارند، که می‎توانید از آنها برای ارتقای سایت تجاری خود بهره ببرید. یکی از این ابزارها، SEMRush است، که برای رتبه بندی کلمات کلیدی، بررسی نتایج جستجو کلمات کلیدی، ترافیک سایت و غیره مورد استفاده قرار می‎گیرد.

به یاد داشته باشید که با تغییر روند تولید محصول، تغییر اصطلاحات یا غیره، کلمات کلیدی هم با گذشت زمان تکامل یافته و تغییر می‎کنند. به همین منظور ضروری است، از کلمات کلیدی صحیح برای مخاطبان هدف خود بهره ببرید، تا اینگونه بتوانید شانس ارتقا سایت و بهینه سازی سئو آن را  افزایش دهید. 

۸- از کلمات کلیدی در بدنه محتوای خود به صورت طبیعی استفاده کنید

پس از تصمیم گیری در مورد لیست مورد استفاده کلمات کلیدی موضع مدنظرتان، زمان آن رسیده که پستی برای سایت خود با محوریت کلمات کلیدی انتخابی خود بنویسید. برای تصمیم گیری درباره محتوا به صورت دسته جمعی می‎توانید از طوفان فکری یا  Brainstorm استفاده کنید، اینگونه محتوایی جذاب تولید خواهید کرد.  

شما در طی فرآیند طوفان فکری به مواردی همچون شخصیت خریدار، انگیزه آنها از خرید، علایق آنها و غیره پی خواهید برد. اینگونه شما به موضوعی که با نیازها، خواسته ها و دردهای مخاطبانتان هم راستا باشد، دست می‎یابید. در حین نوشتن پست برای سایت خود، می‎توانید از کلمه کلیدی به طور طبیعی استفاده کنید.  شما می‎توانید کلمه کلیدی اصلی خود را در مکان های زیر به کار ببرید:

 • عنوان اصلی
 • سرفصل ها یا زیرفصل ها
 • در صورت امکان URL
 • Image alt text یا متن جایگزین تصویر (موتورهای جستجو نمی‎توانند تصاویر را بخوانند)
 • توضیحات متا
 • در طول بدنه محتوا

و در آخر، فراموش نکنید هدف اصلی شما از مقاله نویسی سئو، تولید محتوا برای کاربران در کنار موتورهای جستجو است. به همین منظور ضروری است محتوایی جذاب و گیرا با رعایت عناوین سئو نگارش کنید.

۹- مطالب سایت خود را به سایت‎های معتبر و شناخته شده لینک دهید.

هنگام تدوین پست وبلاگ خود، از پیوند دادن به مقاله‎ها و سایت‎های دیگر نترسید. شما از طریق لینک دهی به وب سایت‎های معتبر، می‎توانید مطالب معتبر بیشتری را به خوانندگان وب سایت خود ارائه دهید. در کنار آن، این مسئله منجر به افزایش رتبه شما در موتور جستجو گوگل می‎شود.

شما با استناد به مقالات معتبر سایت‎های شناخته شده، در واقع مطلبی مستند را به خوانندگان خود ارائه می‎دهید. اینگونه، خوانندگان مطالب شما را با اعتماد بیشتری مطالعه می‎کنند، زیرا از منبع معتبر آن خبردار هستند.

۱۰- یکی از اهداف خود برای تولید محتوا، را تولید مقالاتی طولانی قرار دهید.

معمولا انسان‎ها به طور متوسط ​​8   ثانیه راجع به موضوعی فکر می‎کنند، به همین منظور پست‎های کوتاه برای کاربران جذابتر و خواندنی‎تر است، این در حالی رخ می‎دهد که موتورهای جستجو پست‎ها و مطالب طولانی را ترجیح می‎دهند.

در واقع، هرچه پست وبلاگ شما طولانی تر باشد، احتمال اینکه جز نتایج برتر موتور جستجو گوگل باشید، افزایش می‎یابد. پست‎های طولانی، در زمان کوتاهتر و به شیوه آسانتری منجر به افزایش رنکینگ سایت شما می‎شوند. در واقع، هرچه مطلب ارائه شده طولانی‎تر باشد، موتورهای جستجو سرنخ بیشتری درباره مطالب سایت شما خواهند داشت. توصیه می‎شود، حداقل برای هر پست متن 300 کلمه تهیه کنید.

البته تهیه مطالب طولانی برای سایت نکات منفی هم در پی دارد، که از جمله آنها می‎توان به ناامیدی و دلسردی کاربر برای مطالعه مطالب طولانی اشاره کرد. به همین منظور ضروری است با استفاده از ترفندهایی مطالب طولانی را جذابتر و ساده‎تر کنیم:

 • شما می‎توانید کلمات کلیدی جذاب و خواندنی برای مطالب طولانی تهیه کنید.
 • از پاراگراف‎های کوتاه 2-3 جمله استفاده کنید.
 • یک جمله طولانی را به 2 جمله کوتاه تبدیل کنید.
 • بولت لیست‎ها را فراموش نکنید.

از طریق روش‎های فوق می‎توانید مطالبی طولانی اما جذاب و خواندنی نگارش کنید.

۱۱- کلمات یا عبارات داخلی را به پست‎های دیگر سایتتان  پیوند دهید.

شما از طریق پیوند دادن به صفحات داخلی سایت‎تان می‎توانید به بهینه سازی سئو مقالات خود کمک کنید.  همچنین، اینگونه مخاطب شما به مطالب بیشتری از سایت برخورد خواهد داشت، که این امر منجر به خواندن مطالب بیشتر سایت می‎شود.

از طریق پیوندهی به دیگر مقالات سایت خود، کاربران را مدت زمان بیشتری در سایت نگه خواهید داشت که این امر منجر به کاهش بانس ریت سایت شما می‎شود.  به یاد داشته باشید، هرگز لینک داخلی خرید محصولاتی را که تخفیف دارند، در انتهای مقالات سایت قرار ندهید، زیرا این امر تاثیر منفی بر سایت شما دارد و کاربران را هم دلسرد می‎کند.

نوشتن برای seo سایت در نتایج گوگل

احتیاط کنید، بیش از حد از پیوند داخلی یا خارجی استفاده نکنید. لزومی به اینکه تمامی مقالات خود را به موضوعات داخلی و خارجی پیوند دهید وجود ندارد، فقط مقالاتی را که به پیونددهی نیازمند هستند، را برای این منظور انتخاب کنید.  از خود بپرسید آیا مقاله دیگری متناسب با موضوع وبلاگ موجود است؟ آیا می‎توانید مطلب جدیدی متناسب با موضوع مورد استفاده مقاله پیدا کنید و آن را به مقاله فعلی لینک دهید؟ هر گاه پاسخی برای سوالاتتان یافتید، می‎توانید مقاله مدنظرتان را لینک داخلی دهید.  

۱۲- آپلود تصاویر را متناسب با سرعت بالا در صفحه بهینه سازی کنید.

گوگل سایت‎هایی را که سرعت زیادی دارند، در رنکینگ بالا قرار می‎دهد. به همین منظور زمانی که از عکس در متن به طور همزمان استفاده می‎کنیم، سرعت آپلود از اهمیت بیشتری برخوردار ‎می‎شود، زیرا عکس‎های سنگین و بزرگ می‎توانند منجر به کاهش زمان بارگیری صفحات وب سایت و در نهایت کاهش سرعت سایت شوند، که این امر تاثیر منفی بر سایت دارد.  

خوشبختانه، شما ‎می‎توانید با ارسال عکس‎های مناسب در حجم کم، تغییری در سرعت سایتتان ایجاد  نکنید. به این منظور، هنگامی که عکسی را برگزیدید، می‎توانید از نرم افزارهای فشرده سازی رایگان مانند Squoosh.app برای فشرده شدن عکس‎ها استفاده کنید. این نرم افزار کیفیت عکس را پایین نمی‎آورد، اما حجم آن را کاهش می‎دهد.

اگر شک دارید که سایت شما با مشکلاتی همچون سرعت پایین روبه رو است، می‎توانید از ابزارهایی که گوگل ارائه کرده است، استفاده کنید.

۱۳- استراتژی پیشبردی برای ساخت لینک

بیایید، به نتایج جستجو مانند مسابقه فکر کنیم که برندگان بیشترین آرا را کسب ‎می‎کنند. اگر بخواهیم هر پیوند خارجی که برای سایت شما قرار داده می‎شود،  را یک رای مثبت در نظر بگیریم،  این رای مثبت منجر به افزایش اعتبار مطالب تولیدی سایت از نظر گوگل می‎شود.

بنابراین،  بهتر است به نگارش پست‎هایی بپردازید که سایت‎های دیگر تمایل به پیونددهی به آنها داشته باشند. حتی، شما می‎توانید از اطلاعات منحصر به فردی از قبیل انتشار داده‎های شخصی مانند افکارتان، اینفوگرافیک‎ها، حقایق کلی و غیره برای رسیدن به این هدف استفاده کنید.

تصور کنید، شما مطلبی با عنوان ” اصول سئو در محتوا” یا “چگونه فیلم آموزشی تهیه کنم” نوشته اید،  و ممکن است، در اینجا از کلمات کلیدی همچون نوشتن سئویی یا آموزش تصویری استفاده کنید. اینگونه، تولیدکنندگان محتوا می‎توانند با استفاده از کلمات کلیدی شما به مطالبتان دست پیدا کنند، و از آنها برای لینک دهی خارجی بهره ببرند. این امر منجر به بهینه سازی سایت شما و ارتقا رنکینگ وب سایت می‎شود. پس، هرچه متن تولیدی شما ماهرانه‎تر نوشته شده باشد، این به نفع سایت شما خواهد بود.

همچنین، می‎توانید برای ترغیب بیشتر ساخت لینک، به انجام کارهای تبلیغاتی مانند انجام مصاحبه برای پیونددهی پست وبلاگ خود استفاده کنید. این راهکارها می‎توانند منجر به افزایش موفقیت سئو سایت شما شوند.  

در نتیجه نوشتن برای سئو چگونه است؟

شما با روش‎های نوشتن برای سئو سایت آشنا شده اید، این روش‎ها برای تدوین محتوا سئو شده کاربردی هستند. شما می‎توانید با استفاده از آنها به بهبود سئو سایت خود کمک کنید و مخاطبان بیشتری را به سایت  جذب کنید. البته، با رعایت اصول سئو در محتوا می‎توانید متنی جذاب و خواندنی برای کاربران و متنی متناسب با اصول موتورهای جستجو تهیه کنید. در واقع، بهبود سئو سایت فقط شانس دیده شدن پست‎های سایت شما توسط مخاطبان هدفتان را افزایش می‏دهد، که این امر منجر به بازدید بیشتر محصول و یا خدمات شما می شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

علیرضا

چونه اینتور تو گوگل بنویسم مختصر توضیح دهید ممنون

پاسخ دادن
سید معروف رنجبر

چگونه متن را در صحفه اول کوگل قراربدیم

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید