8 روش بی‌نظیر نوشتن توضیحات محصول برای فروش بیشتر

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 18 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/04/31
8 روش بی‌نظیر نوشتن توضیحات محصول برای فروش بیشتر

چند بار توضیحات محصول را هنگام خرید از یک سایت اینترنتی بررسی کرده اید؟ یک بار؟ دو بار؟ همیشه این کار را انجام میدهید! درست است؟ زیرا این تنها ابزاری است که به ما اطلاعات و مشخصات یک محصول خاص را می‌دهد. امروزه، از یک نوار چسب گرفته تا ماشین لباسشویی، سایت‌های بازاریابی توضیحات محصول را برای هر محصولی ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید مشاهده کنید که هرچه محصول بزرگتر باشد، جزئیات توضیحات آن نیز بیشتر می‌شود. اگر بتوانید این توصیفات را دقیق و موثر بنویسید، مشاغل مختلفی وجود دارد که برای اخذ آن‌ها می‌توانید سراغ سایت های معروف بازاریابی مانند دیجیکالا بروید که مخصوص نوشتن این توضیحات برای محصول هستند.

اگر می‌خواهید این کار را یاد بگیرید و درباره آن مطالعه کنید، الومحتوا دوره‌های آموزشی بسیار خوبی را در این رابطه ارائه می‌دهد که به شما در مهارت‌های نوشتاری موثر، سخنرانی‌های عالی و ترفندها و فنون مورد استفاده در دنیای بازاریابی دیجیتال کمک می‌کند. با دوره بازاریابی دیجیتال و دوره کارشناسی نوشتن محتوا، می‌توانید در مورد صنعت بازاریابی و برخی از استراتژی‌های عالی برای تبلیغ و فروش اطلاعات کسب کنید و محصول خود به راحتی بفروشید.

چرا نوشتن توضیحات محصول مهم است؟

 • مشتریان در فروشگاه‌های معمولی و فیزیکی می‌توانند به تنهایی محصول را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. در عصر خرید اینترنتی، توضیحات کامل محصول به جبران این خلا که مشتری نمی‌تواند محصول را به صورت فیزیکی مشاهده و لمس کند، کمک می‌کند.
 • ایده دقیق و روشنی از یک محصول خاص به مشتری می‌دهد.
 • به دلیل وجود توضیحات کامل و جامعه برای محصول، مشتری می‌تواند با پول خود حتی به خرید یک کالای گران قیمت هم اقدام کند.
 • توصیف خوب محصول به افزایش فروش کمک می‌کند.
 • این یک روش موثر برای جذب مشتری برای خرید یک محصول خاص است.
 • توصیف دقیق و خاص محصول به مشتریان کمک می کند تا در مورد محصول بیشتر بدانند و در آینده به سایت بیشتر اعتماد کنند.
 • توضیح کامل محصول به مشتریان کمک می‌کند تا شک و تردید خود را در صفحه فروش محصول برطرف کنند! به عنوان مثال، در توصیف لباس اگر ضمن معرفی نوع پارچه و کیفیت آن، نحوه مناسب شست‌وشو را هم ذکر کنید، مشتری لازم نیست در جای دیگر دنبال نحوه شست و شوی لباس بگردد.
 • توضیحات محصول بخشی مهم در هر سایت بازاریابی است.

روش‌های آسان برای نوشتن توضیحات

 • 1- مخاطبان خود را بشناسید.

برای نوشتن یک توصیف موثر محصول باید به یاد داشته باشید که شناختن خریدار اولین قدم برای جذب خریدار است. نوشتن فقط یک توصیف ربات‌گونه و بی‌رمق ممکن است به اندازه توصیف محصول ضمن در نظر گرفتن سبک زندگی خریدار، مورد توجه وی قرار نگیرد. به همین دلیل است که هنگام توصیف محصول مطمئن شوید که نیازها، تردیدها و نگرانی‌های خریدار در مورد استفاده از محصول را در نظر گرفته‌اید.

مثلا با ذکر مناسب بودن محصول برای جنسیت‌های مختلف و قابلیت استفاده از آن در مناطق مختلف بر مزایای محصول متمرکز شوید. نوشتن مطالب مربوط و مفید باعث می‌شود مشتری راحت خرید کند و به سرعت به محصول شما اعتماد کند.

اگرچه همیشه اینگونه نیست، اما توصیف محصول ممکن است براساس سن تغییر کند. به عنوان مثال توضیحات مربوط به بطری کودک، ساده و سرگرم کننده و قابل درک است. همچنین به نگرانی های اندکی که والدین هنگام خرید محصول دارند، پرداخته است

 درحالیکه مثلا برای توصیف کفش بزرگسال از ادبیات وزین‌تری استفاده می‌شود.

 • 2. مزایای محصول یا ویژگی های محصول.

هنگام نوشتن توضیحات محصول، باید به یاد داشته باشید که بیشتر اوقات خریداران از ویژگی‌های کالایی که می‌خرند مطلع هستند. اما هنوز هم، آنها تصمیم می‌گیرند نگاهی به توضیحات آن بیندازند تا شک و نگرانی خود را در مورد استفاده از محصول برطرف کنند. به همین دلیل در توضیحات شما باید بیشتر به  امتیازات و نقاط مثبت محصول بپردازید تا صرفا خصوصیات و  ویژگی‌های آن.

مثلا در توضیحات کیف دستی زنانه باید بیشتر شک و تردیدهای کاربر مانند اینکه آیا کیف برای سفر مناسب است یا خیر، آیا فضای کافی برای جا دادن اقلام سفری را دارد و آیا برای استفاده روزانه مناسب است، در نظر گرفته شوند. درج چنین نکاتی محصول شما و جنبه مثبت و مفید آن را به روش بهتری برجسته می‌کند. همچنین می‌تواند نقش عمده ای در استراتژی‌های SEO ( ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو) شما داشته باشد.

 • 3. اصالت زبان خود را فراموش نکنید.

جنبه مهم دیگر توصیفات محصول، زبان شماست. سعی کنید از ادبیات  فنی اما در عین حال سرگرم کننده، گرم و راحت استفاده کنید. در استفاده از کلمات و تنظیم کردن جملات جانب ادب را رعایت کنید.

به عنوان مثال ، توضیحات کفش آبی

“هنگامی که شما با دوستان یا اعضای خانواده خود تعطیلات می‌روید، انتخاب کفش‌های آبی ما می‌تواند نشاط بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد. برای هدیه دادن آنها به اطرافیان بسیارمفید است زیرا ویژگی های خاصی مانند راحتی، لذت بخش بودن و هماهنگ بودن را دارند.”

  در مثال فوق، زبان ساده است و مزایا را کاملاً توصیف می‌کند. این فقط شامل محصول نمی‌شود، بلکه شامل خریداران و تجربه‌ای است که پس از خرید این محصول کسب می‌کنند. استفاده خوب از کلمات به بهبود توصیف محصول شما کمک می‌کند و به ایجاد ارتباط بین مشتری و محصول می‌افزاید.

چند روش برای طبیعی بودن ادبیات توصیف محصول

 1. استفاده از کلمات خوب و آشنا.
 2. صحبت کردن از خریدار در توضیحات
 3. از طریق زبان صمیمی، یک ارتباط موثر بین محصول و سبک زندگی خریدار ایجاد کنید.
 4. تمرکز بر روی کلمات کلیدی و SEO

کلمات کلیدی و SEO نقش زیادی در توصیف محصولات دارند. هرچه کلمات کلیدی دقیق و جزئی‌تری استفاده کنید، شانس بیشتری برای رتبه بندی بالا در نوار جستجوی Google دارید. نکاتی که هنگام استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات محصول باید در نظر بگیرید:

 • مخاطب را بشناسید
 • مدت زمان توضیحات و دفعات استفاده از کلمه کلیدی را در نظر بگیرید.
 • به عنوان محصول توجه کنید
 • بررسی کنید آیا توضیحات محصول شما تمام نکات مفید را پوشش می‌دهد یا خیر
 • جملات منحصر به فردی ایجاد کنید که رتبه بندی SEO را در نظر داشته باشند و کلمات کلیدی را برجسته کند.

به عنوان مثال ، در صفحه جستجوی Google  برای شلوار جین کمر بلند، خواهید دید که چگونه محصولات نه تنها با نام تجاری بلکه با در نظر گرفتن کاربرد آنها توصیف می‌شود. کلماتی مانند “Bare Denim Blue Light” ، “Rise Straight-Leg” ، “High-high Skinny Jeans” یا “Baggy Jeans” جزئیات بیشتری از محصول و کلمات کلیدی را بیان می‌کنند.

برای SEO از ابزارهای مختلفی مانند Ahrefs یا KWFinder استفاده کنید. این ابزاها به شما کمک می‌کنند تا موارد زیر را پیدا کنید:

 • بیشترین کلمات جستجو شده یا حجم جستجو
 • برای پیدا کردن کلمات مرتبط و کلمات کلیدی دنباله بلند.
 • بررسی نحوه رتبه بندی کلمات کلیدی خاص

با ابزار آنالیز رقبای خدمات الومحتوا، از میزان دشواری و حجم کلمات کلیدی گرفته تا تغییرات کلمات کلیدی و سوالات مرتبط را دریافت‌ می‌کنید که به شما برای بهبود SEO و حل مشکلاتی مانند یافتن کلمات کلیدی مناسب کمک می‌کند. البته می‌توانید از ابزارهای موثر و پرکاربرد دیگری مانند Google Analytics و گوگل وبمستر هم استفاده کنید.

5. ساخت یک داستان

گنجاندن یک داستان در توضیحات محصول شما همیشه راهی سرگرم کننده برای برقراری ارتباط با مشتریان است. تنها کاری که شما باید انجام دهید ساختن یک داستان سرگرم کننده است که به محصول شما برمی‌گردد. داستان را در یک قالب جالب بنویسید و برخی از ویژگی‌های محصول  را در آن داستان بگنجانید. به جای اینکه خیلی فنی باشید‌، آن را ساده، سرگرم‌کننده و آموزنده بنویسید.

6. از تصاویر‌، نمودارها یا جداول مناسب برای توصیف محصول استفاده کنید.

توضیح محصول با استفاده از برخی نمودارها و تصاویر می‌تواند کار بسیار ساده‌تری باشد. از نمودارهایی استفاده کنید که ویژگی‌ها و قیمت‌های مختلف محصولات مختلف را با هم مقایسه می‌کند. استفاده از تصاویر کمک می‌کند تا ایده روشنی از زوایای مختلف محصول ارائه شود و بهترین روش برای نشان دادن دستورالعمل‌های دقیق در قسمت‌های مختلف قطعات در صورت وجود است.

سعی کنید به سایت‌های فروش لباس مانند دیجی استایل مراجعه کنید، خواهید دید که نمودارها و تصاویر از پرکاربردترین تکنیک‌ها برای برجسته کردن قیمت های مختلف و توضیح اندازه ها هستند. اگر دقت کنید، خواهید دید ، بسیاری از سایت‌ها دارای گزینه‌های اندازه به صورت کوچک، متوسط و بزرگ هستند و این توضیح کلی می‌تواند برای مشتریان شما بسیار گیج کننده باشد. این نیز بخشی از عللی است که اکثر مردم خریدهای فیزیکی را برای لباس ترجیح می‌دهند. افزودن این جزئیات اضافی در توضیحات محصول راهی عالی برای رقابت با سایر سایت‌های تجارت الکترونیکی است و فروش شما را بهبود می‌بخشد.

نوشتن توضیحاتی برای محصول

مثلا سایتی نه تنها گزینه‌های اندازه جزئی‌تر بلکه اطلاعات و دستورالعمل‌های اضافی در مورد نحوه اندازه‌گیری سایزرا ارائه می‌دهد. این جزئیات ریز در توضیحات محصول شما بسیار مهم است، به ویژه در مورد محصولات با قیمت بالا مانند لباس، وسایل الکترونیکی یا مبلمان و غیره. این امر به ایجاد اعتماد بین محصول و مشتری کمک می‌کند.  هرچه معرفی محصول شما شفاف‌تر و واضح‌تر باشد، مشتریان ثابت‌تری را برای آینده جذب می‌کنید!

  7. مطالب را واضح بنویسید، از بولت پوینت‌ها استفاده کنید

یکی از مهمترین قسمتهای توضیحات محصول، خوانده شدن راحت نوشتار شماست. بسیاری از اوقات، وقتی مشتری‌ها کالای خاصی را دوست دارند‌، به دنبال اطلاعات آن می‌گردند. اگر آنها اطلاعات را مفید و جالب بدانند، ادامه توضیحات شما را تا انتها می‌خوانند یا به هرگونه اطلاعات مفصلی که ذکر کرده‌اید علاقه نشان می‌دهند. مهم است که اطلاعات دقیق به مشتری بدهید و فکر نکنید او ممکن نیست توضیحات را تا انتها نخواند.

به خصوص هنگام نوشتن شرح ابزارهای الکترونیکی، ذکر نقاط مهم چالش‌برانگیز است. این نکات باید دقیقاً توصیف شود زیرا مشتریان احتمالاً توصیف محصولی را که برای آن پول زیادی می‌دهند را می‌خوانند.

یک نکته دیگر این است که باید به خاطر داشته باشید که ساختار یا قالب توضیحات محصول شما باید برای موبایل مناسب باشد، زیرا 79٪ کاربران تمایل دارند با تلفن‌های هوشمند خود خرید کنند.

عنوان این محصول فقط نام محصول یا نام تجاری آن را ذکر نمی‌کند بلکه شامل ویژگی‌های محصول نیز هست. مثلا در توضیحات یک دستگاه ماکروویو، کلماتی مانند “اجاق مایکروویو 4 در 1″، “دارای فضای داخلی با قابلیت تمیز کردن آسان” و “بدنه استیل”به محصول در رتبه بندی بالا کمک می‌کند. همچنین، این نکات را باید با استفاده از بولت ها (نقاطی در اول خط که متن را برجسته می‌کنند) به صورت واضح‌تر به مشتری نشان داد. ادبیاتی که استفاده می‌شود باید برای مشتریان قابل درک باشد ورعایت شود که توضیحات معرفی محصول به احتمال زیاد همان کلماتی باشند که مشتریان در یک نوار جستجو تایپ خواهند کرد.

8. از تصاویر با کیفیت بالا استفاده کنید

1- امروزه شما به‌سختی می‌توانید یک توصیف محصول بدون هیچ تصویری پیدا کنید.  فقط استفاده از تصویر کافی نیست. بیش از 40٪ از مردم همچنان که می‌خواهند محصول را لمس کنند یا آن را ببینند یا کاملاً در مورد آن اطمینان داشته باشند، خرید فیزیکی را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل تصاویر نقشی ظریف اما بسیار بزرگ در فروش محصول دارند.

2- اطمینان حاصل کنید که شما نه تنها محصول خود  بلکه نحوه استفاده از آن را نیز نشان می‌دهید. یک مثال ساده می‌تواند سایت های لباس باشد‌، جایی که 90٪ سایت‌ها مدل‌هایی را نشان می‌دهند که محصولات را پوشیده‌اند.

3-  نه فقط لباس بلکه حتی می‌توانید یک محصول ساده مانند چراغ رومیزی را در نظر بگیرید. اگر لامپ روشن باشد و روی میز قرار بگیرد‌، جلوه بیشتری خواهد داشت. این نه تنها باعث راحتی خرید مشتریان می‌شود زیرا آنها می‌توانند محصول را در عمل ببینند بلکه به آنها کمک می‌کند تا با دیدن فاکتورهایی مانند میزان نور لامپ یا اینکه در فضای واقعی چقدر کوچک یا بزرگ دیده می‌شود؛ در مورد خرید تصمیم بگیرند.

بایدها و نبایدهای نوشتن توضیحات محصول

  1. با ثبات باشید

هر سایت توضیحات محصول خود را به یک روش می‌نویسد. برخی طولانی، آموزنده با قالب بندی مناسب و تصاویر هستند. برخی کوتاه اما مبتنی بر تحقیقات فنیِ مناسب هستند. در هر دو مورد، توصیفات می‌توانند نقش خود را به طورموثر ایفا کنند زیرا در کل  قضیه بستگی به نوع مخاطبی دارد که می‌خواهید جذب کنید. به همین دلیل مهم است که سبک توصیف محصول خودرا چون یک سایت دیگر از آن استفاده می‌کند، کپی نکنید یا تغییر ندهید. درک کنید که تفاوت سبک توضیحات شما با یک سایت دیگر در چیست و آیا محصول شما سودآوری دارد یا خیر.  بر روی سبک نگارش توضیحات محصولات خود اصرار بورزید.

2. زیاده‌روی نکنید!

مهم است که توصیفات محصول آسان، کوتاه و سرگرم کننده باشد اما خیلی روی کلمات متمرکز نشوید. هر چقدر داستان شما سرگرم‌کننده باشد، آن را کوتاه و موثر نگه‌دارید. بیش از حد صمیمی نشوید، سعی کنید نگارش طبیعی اما حرفه‌ای داشته باشید.

3. دانش مشتری را در نظر بگیرید.

توصیف محصول در واقع باید بیشتر به مزیت‌ها بپردازد تا ویژگی‌ها. با این حال، هنگام خرید، مزایای همه آن چیزی نیست که مشتریان به آن اهمیت می‌دهند. در بسیاری از موارد، ویژگی‌ها به همان اندازه مهم هستند، به خصوص در مورد ابزارهای الکترونیکی که حتی کوچکترین ویژگی‌ها نیز برای مشتریان مهم است. یک نکته دیگر که باید در نظر گرفت دانش مشتری است. شما هرگز نمی‌دانید مشتری چقدر در مورد یک محصول می‌داند؛ طوری صحبت نکنید که انگار با یک بچه طرفید! وقتی نمی‌دانید با چه نوع مشتری روبرو هستید، همیشه بهتر است موضع برابر و رویکرد فروتنانه داشته باشید!

نوشتن توضیحات محصول

4. از ادبیات منفعل استفاده نکنید.

باید به یاد داشته باشید که شما مشتریان را متقاعد می‌کنید تا محصول را خریداری کنند، نه اینکه به آنها دستور دهید. سعی کنید از جملات جذاب تری استفاده کنید. به عنوان مثال، به جای استفاده از” عطر گلهای جدید ما طوری طراحی شده است که بوی گلهای رز واقعی را دارد”، از ” با عطر جدید گل ما بوی تازه مانند گل رز واقعی بدهید. ” استفاده کنید

5. دانش قدرت است.

از آنجا که شما توضیحات مختلف محصول را می‌نویسید، به این معنی نیست که همیشه تمام دانش راجع به همه محصولات را دارید. انجام تحقیق در مورد محصول هرگز کار گزافی نیست. هنگامی که از مشتریان می‌خواهید به محصول اعتماد کنند، این باید بر پایه دانش باشد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید در مورد محصول اطلاعات خود را افزایش دهید.

سوالات متداول درباره توضیحات محصول

1. توضیحات محصول (Description) چیست؟

شرح محصول، توضیحات کلی در مورد یک محصول خاص را ارائه می‌دهد. این به مشتری کمک می‌کند تا به طور خلاصه از کالایی که می خرد مطلع شود. این یک روش موثر برای نشان دادن مزایا، مشخصات و اطلاعات محصول، به صورت یکجا است.

2. چگونه می‌توان توصیفات محصول را در سایت آمازون نوشت؟                                                             

– کلمات کلیدی صحیح را انتخاب کنید زیرا راهی برای بهبود رتبه بندی در نتایج جستجوی آمازون است.

– سعی کنید از انواع مختلف کلمات کلیدی بلند استفاده کنید.

– بیشتر به مزایای محصول توجه کنید تا ویژگی‌ها.

از تکنیک‌های استراتژیک SEO استفاده کنید و سعی کنید لیست تهیه کنید (10 مزیت برتر، 20 برتر).

توضیحات کاربر‌پسند بنویسید و آنها را کوتاه و آموزنده نگه دارید.

از بولت پوینت‌های بیشتری استفاده کنید.

3. شغل نویسنده توضیحات محصول چیست؟

– می‌توانید نویسنده محتوا در دیجیکالا یا فروشگاه‌های مشابه باشید.

– نویسنده تبلیغات برای کانال‌های آپاراتی.

مدیر بازاریابی محتوا.

– نویسنده محصولات وبسایت‌های لباس فروشی اینترنتی

– نوشتن توضیحات صفحه سایتها

4. توضیحات محصول باید شامل چه مواردی باشد؟

به غیر از اطلاعات دقیق و مختصر، برخی از نکات به مشتری بیشتر کمک می‌کند. به عنوان مثال، یک رویکرد مودبانه، اطلاعات آموزنده و قابل فهم و ادبیات به‌روز، به افزایش مشتریان کمک می‌کند.

5- آیا توضیحات محصول به ارتقای SEO کمک می‌کند؟

بله! سئو، نه برای سایت‌های بازاریابی بلکه برای رتبه بندی محصول آنها برای فروش، نقش اصلی را بازی می‌کند. همچنین به رقابت با سایت‌های تجارت الکترونیک چندگانه ( ارائه دهنده کالا و خدمات)کمک می‌کند.

6. مشخصات محصول (دفترچه راهنما) چیست؟

مشخصات محصول معمولاً مدیر تولید محصول نوشته می‌شود. مدیر برای دانستن ویژگی‌های محصول، توضیحات فنی و خصوصیات آن، اطلاعاتی را ارائه می‌دهد. برای نوشتن مشخصات محصول باید درک درستی از کالایی که می‌فروشید داشته باشید. شما باید بتوانید اطلاعات واضح‌، مختصر و دقیق در مورد محصول را با زبانی آسان و قابل خواندن ارائه دهید. همچنین می‌توانید از تصاویر، جداول و نمودارها کمک بگیرید تا پیچیدگی کمتری داشته باشند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

samira fahimi

سلام، اطلاعات ارائه شده عالی بود ممنون

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به samira fahimi گفت:

سلام روزتون بخیر سلامت و پیروز باشید، امیدواریم براتون مفید واقع بشه. با تشکر

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید