نوشتن متا دیسکریپشن برای سئو چگونه است؟

 • نویسنده : سمیرا فهیمی
 • زمان مطالعه : 14 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/06/23
نوشتن متا دیسکریپشن برای سئو چگونه است؟

اگر به دنبال افزایش سئو ارگانیک خود هستید، نوشتن متا دیسکریپشن یا توضیحات متا ممکن است راه حل مناسبی باشد. البته اگر خوب نوشته شده باشد! یک متا دیسکریپ عالی باید کاربران را وادار کند تا در نتایج جستجو روی صفحه شما کلیک کنند تا بیشتر بدانند. همچنین باید دارای کلمات کلیدی برای افزایش سئو شما باشد. در این مقاله، ما بهترین شیوه‌ها برای ایجاد متا دیسکریپشن را توضیح می‌دهیم تا به شما در تسلط بر نتایج جستجوی گوگل کمک کند.

متا دیسکریپشن چیست؟

متا دیسکریپشن‌ها (Meta Description) قطعات 160 کاراکتری هستند که برای خلاصه سازی محتوای صفحه وب استفاده می‌شوند. موتورهای جستجو این قطعات را در صفحه نتایج جستجو نمایش می‌دهند تا بازدیدکنندگان قبل از کلیک روی آن بدانند که صفحه در مورد چیست. متا دیسکریپشن به کاربران کمک می‌کند تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند بر روی وب سایت شما کلیک کنند یا خیر. آن‌ها همچنین عامل مهمی ‌در رتبه بندی وب سایت شما در نتایج جستجو هستند.

چرا متا دیسکریپشن ها مهم هستند؟

متا دیسکریپشن مهم است زیرا متا تگ‌ها (از جمله متا دیسکریپشن) توسط الگوریتم گوگل استفاده می‌شود، که به تعیین صفحات مناسب برای کلمات کلیدی خاص کمک می‌کند. اگر از متا دیسکریپشن به درستی استفاده کنید، فرصتی برای اضافه کردن یک متا تگ که در محتوای شما وجود ندارد، خواهید داشت. این می‌تواند تفاوت زیادی در رتبه بندی ایجاد کند؛ مثلا از صفحه چهارم شما را به صفحه اول منتقل کند.

meta description ا توضیحات متا

متا دیسکریپشن به شما کمک می‌کند که:

 • نرخ کلیک را افزایش دهید، که به نوبه خود تبدیل و فروش شما را افزایش می‌دهد.
 • ایندکس شدن را بهبود دهید تا در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) رتبه بالاتری کسب کنید.
 • بدون اسکن عناوین صفحات یا متا تگ‌ها، کار بازدیدکنندگان را در یافتن مطالبی که به دنبال آن هستند آسان‌تر کنید.
 • صفحات با متا دیسکریپشن به طور متوسط ​​5.8 درصد بیشتر از صفحات بدون آن بازدید می‌خورند.

حتی گوگل غول موتورهای جستجو، توصیه می‌کند متا دیسکریپشن را در سایت خود بنویسید. در بخش تجربه کاربری، متا دیسکریپشن به جستجوکنندگان نشان می‌دهد که وب سایت شما در مورد چیست و در صورت کلیک روی آنها چه اطلاعاتی می‌توانند از آن‌ها پیدا کنند. همچنان که پیوندی به اشتراک گذاشته می‌شود، متا دیسکریپشن نیز می‌تواند در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری شود.

اگر متا دیسکریپشن وجود ندارد، یا آن را به روش مناسبی ننوشته اید، موتور جستجو ممکن است برای شما متا دیسکریپشن ایجاد کند. مشکل این است که ممکن است به اندازه آنچه شما خودتان می‌نویسید دقیق یا قانع کننده نباشد. به همین دلیل نوشتن متا دیسکریپشن مخصوص خودتان بسیار مهم است.

نکاتی برای نوشتن متا دیسکریپشن عالی

متا دیسکریپشن یک راه عالی برای بهبود ترافیک ارگانیک است. حال سوال اینجاست که چگونه می‌توانید متا دیسکریپشنی را بنویسید که باعث افزایش کلیک و بهبود رتبه شما می‌شود؟ در اینجا هشت نکته وجود دارد که به شما در ایجاد متا دیسکریپشن جذاب تر کمک می‌کند.

1. فراخوان یا دعوت به عمل (CTA) را در متا دیسکریپشن خود قرار دهید.

استفاده از فراخوانی برای اقدام (Call To Action) در متا دیسکریپشن راهی عالی برای وادار کردن افراد به کلیک روی وب سایت شما است. هنگامی‌که آنها در SERPs ظاهر می‌شوند، می‌توانید از عباراتی مانند “بیشتر بیاموزید” یا “اینجا را کلیک کنید” یا “اکنون خرید کنید” استفاده کنید.

فراخوانی یا CTA به خوانندگان کمک می‌کند بفهمند صفحه چه چیزی ارائه می‌دهد و در صورت کلیک چه انتظاری می‌توانند داشته باشند. آنها همچنین می‌توانند به کاربران انگیزه دهند تا بر روی سایت شما کلیک کرده و با محتوای آن تعامل کنند.  دیگر آنکه CTA ها می‌توانند برای فروش محصول، ثبت نام با ایمیل یا هدایت خوانندگان به صفحات رسانه‌های اجتماعی شما استفاده شوند.

2. بر ارزش متا دیسکریپشن خود تمرکز کنید.

استفاده از کلماتی که ارزش ارائه شده را توصیف می‌کنند، راهی عالی برای ترغیب افراد به کلیک است. وقتی کسی متا دیسکریپشن را می‌خواند، باید بتواند بفهمد چه چیزی ارائه می‌شود و آیا ارزش وقت گذاشتن را دارد یا خیر. مثلا برای تعامل کاربر  با محتوا ، کلماتی مانند “یاد بگیرید”، “ببینید” یا “تماشا” را  در متا دیسکریپشن خود قرار دهید. کلمات دیگر، مانند “بهترین”، “حراج”، “جدید” یا “محبوب” نیز می‌توانند متا دیسکریپشن شما را جذاب‌تر کنند.

3. متا دیسکریپشن خود را آزمایش کنید.

متا دیسکریپشن مکانی عالی برای آزمایش کلمات کلیدی، عبارات یا CTA‌های مختلف است. که به شما کمک می‌کند بدون انجام هیچ کار دائمی در طراحی سایت خود، تعیین کنید چه چیزی باعث افزایش مشارکت بیشتر می‌شود. شما می‌توانید متا دیسکریپشن خود را با ایجاد دو متا دیسکریپشن برای هر صفحه آزمایش کنید. یک متا دیسکریپشن می‌تواند از یک نوع کلمه کلیدی، عبارت یا CTA استفاده کند. دومین متا دیسکریپشن می‌تواند تمرکز بر عبارت یا اصطلاح دیگری باشد.

هر متا را چند هفته اجرا کنید، سپس ابزار Google Analytics خود را بررسی کنید تا ببینید کدام متا بیشتر کلیک خورده است. سپس، از این اطلاعات برای ایجاد متا دیسکریپشن جدید استفاده کنید(اگر آمار کلیک‌ هر متا با هم تقریبا برابرند، به معیارهای دیگر، مانند نرخ پرش، زمان در صفحه یا تبدیل‌ها توجه کنید. ترافیک فقط متاثر از متا دیسکریپشن نیست!)

4. طول کاراکترها را بررسی کنید.

متا دیسکریپشن محدود به 150 کاراکتر است. فراتر رفتن از این باعث می‌شود متای شما در نتایج جستجو قطع شود و کاربران باقی آن را مشاهده نخواهند کرد.

اگرچه نمی‌توانید از حد مجاز فراتر بروید، می‌توانید متا دیسکریپشن خود آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای هر صفحه بهتر جواب می‌دهد. به عنوان مثال، راهنماها ممکن است در صورت وجود متادیسکریپشن طولانی کلیک‌های بیشتری دریافت کنند زیرا کاربران می‌خواهند بیشتر بدانند و متا قطع شده است.

ممکن است متا دیسکریپشن کوتاه برای صفحه اصلی شما بهتر جواب دهد، در حالی که وبلاگ‌ها با توضیح متای بلندتر عملکرد بهتری دارند. یا ممکن است متا دیسکریپشن با تعداد کلمات بیشتر برای صفحه محصولات توصیه شده شما مناسب باشد. سعی کنید از تعداد کاراکتر توصیه شده تجاوز نکنید، زیرا می‌تواند بر رتبه بندی شما تأثیر منفی بگذارد.

5. متا دیسکریپشنی منحصر به فرد و جالب طراحی کنید.

متا دیسکریپشن نمای کلی از محتوای موجود در یک صفحه را ارائه می‌دهد، بنابراین برای جلب توجه خوانندگان مهم است. بهتر است روش‌های مختلفی را برای جلب توجه کاربران امتحان کنید، مانند استفاده از عنوان یا پرسیدن سوالی که کاربران می‌خواهند به آن پاسخ دهند. سعی کنید از کلمات یا عبارات چشم نواز استفاده کنید که توجه کاربر را جلب کند.

فقط مراقب باشید که غلو نکرده باشید. اگر می‌خواهید در صفحه نتایج موتور جستجو رتبه بالایی داشته باشید، این امر بسیار مهم است. مهم‌تر از همه، مطمئن شوید که توضیحات متا با محتوای صفحه مطابقت دارد.

6. کلمات کلیدی را در متا دیسکریپشن خود قرار دهید

گنجاندن کلمات کلیدی در متا دیسکریپشن به دو دلیل مهم است:

 • این کار به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا صفحه را درک کرده و محتوای شما را رتبه بندی کنند.
 • این کار به کاربران اطمینان می‌دهد که صفحه موضوعات مورد علاقه آنها را پوشش می‌دهد.

از ابزاری مانند Ubersuggest برای یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سایت خود استفاده کنید. سپس، آنها را به متا دیسکریپشن خود اضافه کنید تا رتبه خود را ارتقا دهید.

نکته: هر صفحه باید از کلمات کلیدی متفاوتی در متا دیسکریپشن استفاده کند تا مطمئن شوید صفحه‌های شما در همه جستجوهای مرتبط نشان داده می‌شوند.

به خاطر داشته باشید، گوگل از متا تگ کلمات کلیدی به طور مستقیم در رتبه بندی خود استفاده نمی‌کند. اما این بدان معنا نیست که آن‌ها برای کاربران ارزشمند نیستند.

همچنین، از استفاده زیاد از کلمات کلیدی در متا دیسکریپشن خود اجتناب کنید، در غیر این صورت با جریمه شدن توسط موتور جستجو مواجه می‌شوید. هر متا دیسکریپشن باید شامل یک یا دو کلمه کلیدی در هر عبارت باشد و باید مربوط به صفحه باشد.

7. پیاده سازی داده‌های ساختار یافته

برچسب‌های داده ساختار یافته، تگ‌های HTML هستند که می‌توانید به وب سایت خود اضافه کنید تا زمینه بیشتری برای موتورهای جستجو و بسترهای رسانه‌های اجتماعی فراهم کند. متداول ترین متای داده ساختار یافته که توسط بازاریابان استفاده می‌شود عبارتند از نام کسب و کار، آدرس، شماره تلفن، آدرس ایمیل، توضیحات محصول و نمودار قیمت (در صورت وجود)، URL تصویر و غیره. راه‌های زیادی برای پیاده سازی داده‌های ساختار یافته وجود دارد.

یکی از رایج ترین روش‌هایی که ممکن است تاکنون مشاهده کرده باشید این است که وب سایت‌ها در متا توضیحات خود از چکیده استفاده می‌کنند. این کار یک سیگنال فوری به بیننده شما می‌دهد که در واقع می‌تواند چیزی با ارزش را در سایت شما پیدا کند. از آنجا که اثبات اجتماعی یک راه قدرتمند برای فروش و توسعه نام تجاری شما است، این ترفند نسبتاً آسان، به شما امکان می‌دهد به راحتی رفتار کاربران را مدیریت کنید.

داده‌های ساختار یافته می‌توانند به شما در ایجاد متا دیسکریپشنی قوی تر و رتبه بندی بالاتر در نتایج جستجو کمک کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند باعث شوند محتوای سایت شما در اسنیپت گوگل ظاهر شود.

8. متا دیسکریپشن را کپی نکنید.

متا دیسکریپشن برای رتبه بندی بسیار مهم است، بنابراین مطمئن شوید که متا دیسکریپشنی منحصر به فرد برای هر صفحه می‌نویسید. یک متا دیسکریپشن منحصر به فرد، این احتمال را افزایش می‌دهد که موتورهای جستجو و مرورگرهای دیگر بتوانند بفهمند محتوای یک صفحه چیست و چگونه با صفحات دیگر مقایسه می‌شود. اگر یک کاربر متا دیسکریپشنی تکراری را در هر صفحه از وب سایت شما مشاهده کند، نمی‌داند چه نوع محتوایی در چه صفحه ای وجود دارد.

این امر به ویژه برای سایت‌های تجارت الکترونیک که ممکن است چندین صفحه با محتوای مشابه داشته باشند اهمیت دارد. حتی اگر محصولات مشابه باشند، متاها باید منحصر به فرد باشند. متا دیسکریپشن تکراری می‌تواند تأثیرات منفی بر وب سایت شما داشته باشد زیرا خزنده‌های متا قادر نخواهند بود صفحه‌های اصلی را تشخیص دهند و در نتیجهامکان دارد به همین دلیل توسط موتور جستجو جریمه شوید.

نمونه‌هایی از متا دیسکریپشن‌های فوق العاده

بهترین نمونه‌های توصیف متا را در خود موتورهای جستجو می‌توان یافت. بیایید برای شروع به متا دیسکریپشن خود گوگل بپردازیم. در اینجا متا دیسکریپشن خود گوگل آمده است:

در یاهو:

در بینگ:

در اینجا متا دیسکریپشن مناسبی برای سرچ خودروی برقی تسلا را بررسی می‌کنیم:

متا دیسکریپشن “تسلا” به سرعت و به طور موثر همه چیز را که باید در مورد آن شرکت و ارزش‌هایش بدانید به شما می‌گوید. متا دیسکریپشن کاملاً در SERP جای می‌گیرد و هیچ یک از کلمات قطع نمی‌شوند.

سوالات متداول درباره متا دیسکریپشن

 • متا دیسکریپشن باید چند کاراکتر باشد؟

یک متا دیسکریپشن (کاراکترها و اسپیس‌ها) باید تقریباً شامل 160 کاراکتر و شامل شرح مختصر اما قانع کننده‌ای از محتوای آن صفحه باشد.

 • متا دیسکریپشن در کجا ظاهر می‌شود؟

وقتی کاربر کلمه کلیدی سایت شما را جستجو می‌کند، متا دیسکریپشن آن در صفحه موتور جستجو ظاهر می‌شود و دقیقا زیر عنوان متای شما قرار دارد.

 • آیا متا دیسکریپشن بر سئو تأثیر می‌گذارد؟

بله، توضیحات متا بر سئو تأثیر می‌گذارد زیرا اطلاعات مربوط به صفحه شما را در اختیار موتورهای جستجو قرار می‌دهد و بر تجربه کاربر تأثیر می‌گذارد.

 • آیا متا دیسکریپشن باید با عنوان صفحه یا H1 یکی باشد؟

خیر. برای هر صفحه از وب سایت خود از متا دیسکریپشن و عناوین متا منحصر به فرد استفاده کنید. به یاد داشته باشید، متا دیسکریپشن درست زیر عنوان است، که به طور کلی H1 شما است. آن فضا را هدر ندهید!

نتیجه‌گیری نحوه نوشتن متا دیسکریپشن

متا دیسکریپشن بخش مهمی‌ از سئو سایت شما است. آنها باید جذاب، گویا و برای هر صفحه منحصر به فرد باشند. متا دیسکریپشن ممکن است کوتاه باشد، اما با کمک به موتورهای جستجو و کاربران در درک بهتر صفحه شما در مورد صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) به شما کمک می‌کند رتبه بالاتری را کسب کنید. به یاد داشته باشید که متا دیسکریپشن را در هر صفحه از سایت خود، از جمله پست‌های وبلاگ و صفحات محصول، قرار دهید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید