بازاریاب دیجیتال کیست؟ وظایف آن چیست؟

 • نویسنده : سمیرا فهیمی
 • زمان مطالعه : 12 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/07/21
بازاریاب دیجیتال کیست؟ وظایف آن چیست؟

صدها سال است که شرکت‌ها از بازاریابی برای تبلیغ و فروش محصولات استفاده می‌کنند. اما از زمان پیدایش اینترنت و اخیراً صنعت پررونق موبایل، بازاریابی دیجیتالی واقعاً پیشرفت کرده است. این زمینه نسبتاً جدید، مقرون به صرفه تر و دقیق تر است و می‌تواند بیشتر از شیوه‌های بازاریابی سنتی مانند تبلیغات تلویزیونی، رادیویی و روزنامه ای به مردم دسترسی داشته باشد. در واقع داده‌ها و اطلاعات این تفاوت را ایجاد می‌کند. بازاریابان دیجیتال دارای امکانات زیادی هستند که می‌توانند از آنها برای بهینه سازی و اصلاح کمپین‌های خود استفاده کنند.

این اطلاعات به سادگی در دسترس بازاریابان سنتی نیست. ما توضیح خواهیم داد که یک بازاریاب دیجیتال چه کاری انجام می‌دهد، چه تخصص‌هایی که در این زمینه وجود دارد و چگونه می‌توانید حرفه بازاریابی خود را سریع‌تر دنبال کنید.

کانال‌های مورد استفاده یک بازاریاب دیجیتال

یک بازاریاب دیجیتال، از کانال‌های متعددی برای ایجاد مشتری و افزایشِ آگاهی از نام تجاری استفاده می‌کند. کانال‌های دیجیتال مارکتینگ وی شامل موارد زیر است:

 • سایت‌های رسمی‌ شرکت
 • کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی در توییتر، اینستاگرام و فیس بوک
 • رتبه بندی موتورهای جستجوی ارگانیک ( سئو )
 • تبلیغات پولی ( گوگل ادز )
 • تبلیغات شخصی ( بنری روی سایت‌ها )
 • کمپین‌های بازاریابی ایمیلی
 • وبلاگ‌های شرکت
 • بازاریابی ویدئویی در آپارات یا یوتیوب
 • پنجره‌های بازشو (پاپ آپ) در برنامه و اعلان‌ها
کانال های بازاریابی دیجیتال

بودجه ای که برای کانال‌های بازاریابی به صورت دیجیتالی هزینه می‌شود می‌تواند مدیریت شود. این مدیریت، به محاسبه بازده سرمایه گذاری یا همان نرخ بازگشت سرمایه (ROI) از هر کانال کمک می‌کند. با استفاده از تجزیه و تحلیل، می‌توان نقاط ضعف را شناسایی کرد و عملکرد در هر کانال را به شدت بهبود بخشید. یک بازاریاب دیجیتالی می‌تواند روی تمام کانال‌ها تمرکز کند یا می‌تواند فقط در یک زمینه خاص تخصص داشته باشد.

مسئولیت‌های بازاریاب دیجیتال

نقش یک بازاریاب دیجیتال در یک شرکت معمولی عبارت است از:

 • تدوین برنامه بازاریابی استراتژیک
 • کمپین‌های بودجه ریزی و پیش بینی نتایج
 • درک فرصت‌ها در کانال‌های مختلف بازاریابی
 • کسب آگاهی نسبت به روندها، ابزارها و رفتارهای کاربران در حال تحول
 • تجزیه و تحلیل داده‌های مهم و اصلی و کشف علت‌ها
 • شناخت نسبت به ابزارهای مختلف مورد استفاده مصرف کنندگان
 • حفظ روابط با مصرف کننده به صورت پویا و ایجاد تعاملات معنی دار
 • گزارش دادن عملکرد کمپین به ذینفعان شرکت

مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک بازاریاب دیجیتال

بسته به حوزه تخصصی که انتخاب می‌کنید، باید طیف وسیعی از مهارت‌های فنی و بین فردی (توانایی برقراری ارتباط و ایجاد روابط با دیگران) را بیاموزید. در اینجا برخی از مهارت‌های رایج که باید به آنها تسلط داشته باشید آورده شده است:

کارهای بازاریاب دیجیتال

بازاریابی ویدیویی

هدف اصلی بازاریاب دیجیتال جلب توجه مشتریان بالقوه است. ویدئوهای آنلاین راهی عالی برای این کار هستند. آن‌ها نسبت به متون طولانی، جذاب تر و راحت تر هستند. آنها همچنین بیان خلاقانه تری دارند. شما باید داستانتان را از طریق ویدئو به بهترین شکل منتقل کنید. اگر بتوانید در بیننده واکنش احساسی ایجاد کنید، کمپین شما شانس بیشتری برای موفقیت خواهد داشت. ویدئوهای خنده دار، مفید یا تکان دهنده تأثیر ماندگاری از خود به جا می‌گذارند. برای موفقیت در بازاریابی ویدئویی، باید مهارت ویرایش قوی داشته باشید. همچنین باید اسکریپت (توضیحات برای هر ویدئو) بنویسید و ایده‌های خود را به صورت استوری بورد یادداشت کنید.

بهینه سازی موتور جستجو

اکثر کاربران اینترنت با یک موتور جستجو شروع می‌کنند. به طور خاص، آنها از گوگل برای پیدا کردن آنچه که به دنبال آن هستند استفاده می‌کنند. بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو (SEO)، علمی ‌است که باعث ارتقاء رتبه وب سایت در نتایج جستجو می‌شود. اگر بتوانید رتبه خود را افزایش دهید، تعداد بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش می‌دهید. این امر به نوبه خود منجر به فروش بیشتر و در نتیجه سود بیشتر می‌شود. بنابراین سئو در هر کمپین بازاریابی دیجیتال نقشی حیاتی دارد.

مزیت بزرگ سئو نسبت به سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال، این است که می‌توانید مشتریانی را که به طور فعال در جستجوی محصول یا خدمات شما هستند، در لحظه هدف قرار دهید. ترافیکِ جستجو از کلماتِ کلیدی هدفمند، به فروش بسیار بالاتری نسبت به تبلیغات بنری یا پنجره‌های بازشو منجر می‌شود. شما باید تکنیک‌های سئو درون صفحه و خارج از صفحه (off page seo and on page seo) را بیاموزید. این شامل افزودن برچسب‌های عنوان، توضیحات متا، URL‌های دوستانه، نقشه‌های سایت است. همچنین باید بک لینک (لینک‌های پشتیبان) ایجاد کنید و سایت خود را در سراسر اینترنت تبلیغ کنید.

ایجاد محتوا

 می‌گویند محتوا، پادشاه است. محتوا کاربران را به بازدید از یک وب سایت، تماشای فیلم یا عضویت در یک صفحه در رسانه‌های اجتماعی جذب می‌کند. وبلاگ‌های رسمی، صفحات سفید، مطالعات موردی و راهنماهای عمومی ‌برای استفاده از یک برنامه همه تحت بازاریابی محتوا قرار می‌گیرند. یک بازاریاب دیجیتال باید تفاوت‌های ظریف ایجاد محتوا را بداند و باید اثربخشی آن را درک کند. شما باید نحوه انتخاب موضوعات محتوا و ارائه نوع محتوایی را که کاربران می‌خواهند بخوانند و به آن نیاز دارند را بدانید.

داده و تجزیه و تحلیل

در دسترس بودن داده‌ها، چیزی است که بازاریابی دیجیتال را بسیار قدرتمند می‌کند. شما فقط یک کمپین ایجاد نمی‌کنیدکه بعد هم آن را کنار بگذارید و فراموش کنید. شما باید دائماً عملکرد کمپین را تجزیه و تحلیل کنید و طیف وسیعی از معیارهای مختلف را ردیابی کنید. می‌توانید از این داده‌ها برای بهینه سازی کمپین‌ها و بهبود بازگشت سرمایه ROI استفاده کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید آزمایش تقسیم A/B را انجام دهید . جایی که نیمی‌ از ترافیک به یک صفحه فرود ارسال می‌شود. شاید شما طراحی صفحه (مثلا رنگ) را تغییر داده اید. با این آزمایش شما مستقیماً به داده‌هایی دسترسی خواهید داشت که به شما می‌گوید کدام صفحه (با کدام طرح) فروش بیشتری دارد. شما باید معیارهای عملکرد مانند هزینه هر کلیک (CPC)، نرخ کلیک (CTR)، نرخ تبدیل (تبدیل بازدید کننده به مشتری) و متوسط ​​هزینه هر کاربر را محاسبه کنید. ابزار Google Analytics یک ابزار رایگان است که می‌توانید برای شروع جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها از آن استفاده کنید.

طراحی و نوآوری

یک کمپین بازاریابی در صورتی که کاربران بیشتر از سایت لذت ببرند و با استفاده از آن احساس راحتی کنند، موفق تر خواهد بود. کاربران همیشه به دنبال یک تجربه آنلاین ساده، موثر و غنی هستند. هر شرکتی که هر سه مورد را داشته باشد از حداکثر کاربر (و حفط آن کاربران) برخوردار خواهد شد. افکت‌ها، سرعت بارگذاری صفحات، سهولت پرداخت آنلاین و فراخوان برای اقدام، برخی از عوامل مهم در کمپین بازاریابی دیجیتال هستند.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی(Email Marketing) از روزهای اولیه اینترنت وجود داشته است. و هنوز هم راهی عالی برای ارتباط مستقیم با کاربران جدید، مشتریان قبلی و مشتریان فعلی است. فیلترهای هرزنامه در طول سال‌ها حساس تر شده اند و هنگام ارسال ایمیل‌های ناخواسته باید مراقب باشید. اما تا زمانی که از کاربر اجازه بگیرید، می‌توانید لیست‌های هدفمندی را برای تبلیغ محصولات و خدمات خود ایجاد کنید.

بازاریابی ایمیلی زمانی بهترین اثربخشی را دارد که ارزش واقعی به کاربر ارائه دهید. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک خبرنامه ماهانه برای مشترکان خود صادر کنید یا کوپن‌های تخفیف ارسال کنید تا آن‌ها را به خرید محصول یا خدمتتان تشویق کنید. با استفاده از عناوین موضوعی جذاب می‌توانید نرخ‌های باز کردن ایمیل توسط کاربر را بهبود بخشید و متن ایمیل شما باید شامل فراخوانی برای اقدام (Call To Action) باشد.

بازاریابی ایمیلی

ابزارهایی مانند MailChimp، SendPulse و HubSpot منابع آنلاین قدرتمندی هستند که در مدیریت کمپین‌های بازاریابی ایمیل خود، به شما کمک می‌کنند.

پیگیری پیشرفت فناوری

از آنجا که صنعت بازاریابی دیجیتال مبتنی بر فناوری است. در نتیجه، بسیار سریع تکامل می‌یابد. انتظار می‌رود که از آخرین ابزارها و تکنیک‌ها آگاه باشید و به طور مداوم مهارت‌های خود را به روز کنید. دانستن اصول برنامه نویسی و داشتن تجربه عملی در سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس به شما کمک می‌کند تا از دیگران متمایز شوید.

موقعیت‌های بازاریابی دیجیتال

برای افراد علاقه مند به بازاریابی دیجیتال، مسیرهای شغلی مختلفی وجود دارد. با یادگیری در مورد هر زمینه، می‌توانید در مورد آینده خود تصمیم آگاهانه تری بگیرید. بیایید برخی از محبوب ترین عناوین شغلی را مرور کنیم:

مدیر سئو

اگر از چالش رتبه بندی سایت در نتایج جستجو لذت می‌برید، ممکن است بخواهید برای خودتان، یک موقعیت شغلی در بخش سئو در نظر بگیرید. شما باید نحوه ی عملکردِ الگوریتمِ رتبه بندی گوگل برای افزایشِ ترافیک و افزایش فروش را بیاموزید. به عنوان یک مدیر سئو، شما یک تیم را رهبری می‌کنید و مسئول ایجاد پیوندهای ورودی، انجام تحقیقات کلمات کلیدی، ایجاد ایده‌های محتوا، پیگیری پیشرفت و گزارش به مدیران ارشد هستید.

متخصص بازاریابی محتوا

برای افراد خلاق با استعداد، یک متخصص بازاریابی محتوا یک نقش ایده آل است. شما باید ایده‌های خلاقانه ای در زمینه محتوا ارائه دهید و آنها را با استفاده از وبلاگ‌ها، فیلم‌ها و اینفوگرافیک‌ها زنده کنید. این شغل شما را ملزم می‌کند تا با تیم سئو همکاری نزدیک داشته باشید. شما باید نحوه تحقیق در مورد کلمات کلیدی مرتبط را که کاربران ممکن است برای یافتن محتوای شما استفاده کنند، بیاموزید. همچنین لازم است در مورد روش های تعامل با کاربران و حفظ آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مدیر رسانه‌های اجتماعی

یک مدیر رسانه‌های اجتماعی مسئول معرفی و نمایش برند و خدمات شرکت در رسانه هایی مانند فیس بوک، یوتیوب، توییتر و اینستاگرام است. شما باید برنامه ارسال پست درست کنید و نحوه پاسخگویی کاربران به پیام‌هایتان را کنترل کنید. شما صدای شرکت هستید و باید با مشتریان تعامل داشته باشید، پشتیبانی ارائه دهید، و هدایا و مسابقات را برای کمک به ایجاد فالوور سازماندهی کنید.

مدیر بازاریابی دیجیتال

یک مدیر بازاریابی دیجیتال بر استراتژی کلی محتوا و کمپین بازاریابی نظارت می‌کند. هدف شما افزایش آگاهی از نام تجاری، افزایش بازدیدکنندگان از سایت‌های شرکت و ایجاد مشتری‌های جدید است. همچنین باید مشتریان فعلی را راضی نگه داشته و برای حفظ آنان تلاش کنید. شما باید یک برنامه بازاریابی تهیه کنید که شامل بودجه، اهداف، بازه‌های زمانی و تخصیص منابع باشد. موفقیت کل کمپین به عهده شما خواهد بود.

بازار یاب دیجیتال

چگونه می‌توان یک بازاریاب دیجیتال شد؟

برای دستیابی به شغل بازاریابی دیجیتال، ابتدا باید مهارت‌ها، فرایندها و روش صحیح بازاریابی را بیاموزید.  اگر هدف نهایی شما اتخاذ یک موقعیت شغلی جدید است، پس باید مهارت‌های خاصی را که کارفرمایان به دنبال آن هستند یاد بگیرید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید