SMO چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1401/06/20
SMO چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

بهینه‌سازی رسانه‌های اجتماعی اصطلاحی از اصطلاحات تخصصی بازاریابی است که به طرز عجیبی به سئو یا همان بهینه سازی موتورهای جستجو شباهت دارد. SMO در مورد شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کند و تکنیک‌هایی را مشخص می‌کند که امکان شناخته شدن یک شرکت یا یک برند را از طریق رسانه‌های اجتماعی فیس بوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام و … ممکن می‌کند.

تعریف SMO

SMO، مخفف کلمه Social Media Optimization ، به تمام تکنیک‌هایی اشاره دارد که با هدف توسعه دید، شهرت و تصویر یک برند یا یک وب سایت در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود.

با الهام از اصطلاح سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) که مربوط به بهینه سازی وب سایت ها برای موتورهای جستجو است، بهینه‌سازی رسانه‌های اجتماعی برای اولین بار به عنوان عنصری در نظر گرفته شد که می‌تواند نقش مهمی در ارجاع دادن به وب سایت‌ها باشد، در واقع جزئی از سئو که به موقعیت یک سایت در نتایج جستجو کمک می‌کند.

امروزه با انفجار هزینه‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی و تعداد زیاد برندها و اینفلوئنسرها که به طور کامل برای فعالیت حرفه‌ای خود به شبکه‌های اجتماعی وابسته هستند، SMO به عنوان یک رشته بازاریابی دیجیتال مستقل، نسبتاً ناهمگن و گاهی اوقات دشوار مرزبندی شده است.

اهداف SMO چیست؟

همانطور که در مقدمه اشاره شد، SMO  شامل بهبود دید و شهرت شما به لطف استراتژی تعریف شده رسانه‌های اجتماعی است. بنابراین یک استراتژی SMO مبتنی بر اهداف متعددی است که به شرح زیر است:

 • ترافیک را به وب سایت خود هدایت کنید.
 • با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید.
 • شهرت الکترونیکی خود را بهبود بخشید.
 • جامعه خود را درگیر کنید.
 • محتوای وبسایت خود را تقویت کنید.
 • سئو سایت را بهبود بخشید.

این اهداف شما را به جستجوی فعالانه کلمات کلیدی و عباراتی که می‌توانید بر اساس آنها قرار دهید، از طریق جستجوی معنایی هدایت می‌کند.

اهداف SMO

شما همچنین باید یک کار اساسی بر روی طراحی و محتوای وبسایت ایجاد کنید، سپس شبکه‌های اجتماعی را شناسایی کنید که بر اساس آنها استراتژی خود را پایه گذاری کنید.

در نهایت، یک استراتژی خوب رسانه‌های اجتماعی از شما می‌خواهد که همه این‌ها را برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کنید، و همچنین کمپین SMO خود را پیگیری کنید.

انواع SMO

در ادامه به بررسی انواع مختلف SMO پرداخته و هر کدام از آنها را بررسی می‌کنیم:

SMO در وب سایت خود

به منظور توسعه ویروسی بودن محتوا در شبکه های اجتماعی، باید قابلیت‌هایی را به وب سایت خود اضافه کنید. این امکان وجود دارد که دکمه‌های اشتراک گذاری برای تشویق کاربر به تعامل با محتوا و به اشتراک گذاری آن را به سایت خود اضافه کنید. برخی از فرمت‌های محتوا نیز برای این کار بسیار مناسب هستند انواع محتوا مانند تصاویر، فیلم‌ها، اینفوگرافیک‌ها و… به دلیل ماهیت آنها برای تسهیل اطلاعات در قالب کوتاه و بصری بسیار مناسب هستند.

SMO خارج از وب سایت خود

تبلیغ محصولات یا خدمات یک فروشگاه فیزیکی یا یک وب سایت در شبکه‌های اجتماعی، انتشار محتوای یک سایت و انتشار اخبار در شبکه‌ها، ارسال نظرات در گروه های بحث یا وبلاگ آنها، ویدیوها در یوتیوب و… برخی از این روش‌ها به حساب می‌آیند.

SMO و SEO چه مشترکاتی دارند؟

متخصصان SMO اغلب متخصصان سئو هستند. این دو به همواره کنار هم قرار می‌گیرند و یکدیگر را تکمیل می‌کنند تا حداکثر اثر و دید را ایجاد کنند.

بنابراین، این 2 استراتژی به طور طبیعی دارای نقاط مشترک هستند، به ویژه در مورد:

 • کلمات کلیدی، جستجو برای بهترین موقعیت در موتورهای جستجو
 • محتوای وبسایت، تولید منظم آنها و بهینه سازی دائمی ‌آنها
 • بک لینک، برای دریافت بک لینک از وبلاگ‌ها و سایت‌های با کیفیت در صورت امکان

SMO و SEO از بسیاری جهات شبیه به هم بوده و گاهی اوقات حتی مکمل یکدیگر هستند، اما تفاوت‌های زیادی نیز دارند. مانند SEO، SMO  باید بر اساس جستجوی کلمات کلیدی محبوب و همچنین جستجو برای بهترین موقعیت در موتورهای جستجوی داخلی شبکه‌های اجتماعی باشد.

علاوه بر این، SMO  به کارهای تولید محتوا زیادی نیاز دارد که ترجیحاً باید منظم و بهینه باشد. در نهایت،کار بر روی بک لینک در شبکه‌های اجتماعی گرفتن بک لینک‌هایی از افراد یا برندهای معتبر قدرت سئو را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر چیزی که SMO را از SEO متمایز می‌کند، جنبه ویروسی آن است. ویروسی بودن یا “اثر buzz” جنبه‌ای خاص برای الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی است که محتوای تازه و محبوب را برجسته می‌کند. این امکان، توزیع بسیار سریع محتوای خاص را برای مخاطبان بسیار زیادی فراهم می‌کند.

مفهوم ویروسی بودن در SMO با جنبه موقتی محتوا همراه است که برای شبکه های اجتماعی بسیار کوتاه مدت است، در حالی که سئو می تواند در طولانی مدت باقی بماند. شبکه‌های اجتماعی جدیدترین محتوا را منتشر می‌کنند، در حالی که الگوریتم موتور جستجوی گوگل مرتبط‌ترین محتوا را که ممکن است کم و بیش جدید باشد، به کاربر نشان می‌دهد.

چگونه یک استراتژی SMO خوب تنظیم کنیم؟

۲ نوع اقدام مختلف برای اجرای استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما وجود دارد: اقدامات در وب سایت شما (دکمه‌های اشتراک گذاری، لینک‌ها، و غیره) و اقداماتی که مستقیماً در شبکه‌های اجتماعی (ارتباط با جامعه شما، مدیریت محتوا و غیره) انجام می‌شود.

استراتژی SMO چیست؟

با این حال، ما چند قانون برای بهینه سازی استراتژی SMO شما فهرست کرده‌ایم:

 • محتوای قابل اشتراک گذاری ایجاد کنید.
 • تشویق به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی (دکمه‌های اشتراک گذاری و غیره)
 • اشتراک گذاری محتوای خود را در رسانه‌های مختلف ترویج دهید.
 • از نظر جامعه خود متخصص شوید.
 • با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.
 • خودتان دائماً چیزهای جدید را از طریق نظارت مداوم تجربه کنید!

نتیجه‌گیری

به طور خلاصه: استراتژی SMO فقط ایجاد یک حساب کاربری فیس بوک، توییتر یا اینستاگرام نیست. پس از ایجاد این حساب‌ها، مشکل و چالش واقعی این است که ترافیک را بازگردانید و جامعه طرفداران یا دنبال کنندگان خود را یافت کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید