اینفوگرافیک چیست؛ نقش آن در بازاریابی محتوا

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/09/04
اینفوگرافیک چیست؛ نقش آن در بازاریابی محتوا

مطلبی که در این مقاله راجع به آن صحبت می­کنیم ابزار بازاریابی محتوا یعنی اینفوگرافیک است و می خواهیم ببینیم که اینفوگرافیک چیست و چه نقشی در بازاریابی محتوای ما می­تواند داشته باشد. اینفوگرافیک یعنی انتقال اطلاعات توسط تصاویرگرافیکی و اگر شما بیایید در قالب تصویرهای متعدد گرافیکی که کنار هم قرار می­گیرند، بتوانید پیام های مختلفی را به صورت یکجا ، با مشاهده یک تصویر به مخاطب برسانید، این اینفوگرافیک می­شود. مثل تصویر زیر و حالا این می­تواند یک مقداری هم متحرک بوده و هم می­تواند ثابت باشد. یعنی یک تصویری باشد که به صورت  تصاویر گرافیکی می­بینید. اصلاً اینفوگرافیک یعنی انتقال اطلاعات با تصاویر گرافیکی است که ما کنارش هم متون را داریم و مطالبی را می­نویسیم. در ادامه بیشتر با ویژگی­ های اینفوگرافیک آشنا می­ شوید ولی قصد ما از ارائه این مطلب راه های مختلف استفاده اینفوگرافیک در محتوا است.

اینفوگرافیک چیست و چرا استفاده کنیم؟

به خاطر اینکه قدرت پردازش مغز انسان در برابر مفاهیم تصویری بسیار بسیار بیشتر است. زمانی که شما دارید یک متن را می­خوانید در برابر اینکه یک تصویری را مشاهده کنید و از آن یک محتوایی را دریافت کنید، قدرت پذیرش مغز خیلی بیشتر است در برابر آن ویدئو یا نسبت به آن متن یا آن تصویری که شما می­بینید به طورکلی مفاهیم تصویری خیلی قدرت بیشتری برای نفوذ در ذهن انسان ها دارند.

انتشار ویروسی اینفوگرافیک در شبکه ­های مجازی

وقتی شما یک اینفوگرافیک در مورد یک موضوع را منتشر می­کنید، در شبکه هایی مثل اینستاگرام دست به دست می­شود و اگر محتوای جذابی داشته باشد بین هواداران خودتان منتقل شده و به صورت ویروسی منتشر می­شود.

انتشار ویروسی محتوا

این افزایش دنبال­کنندگان را برای شما خواهد داشت. به خصوص اگر داخل آن اینفوگرافیک نام و عنوان برند یا وبسایت خودتان را درج بکنید و باعث دنبال­کنندگان بیشتر شما می­شود که در نهایت انتشار هرچه بیشتر نام برند و خدمات شما را به همراه خواهد داشت.

ویژگی های اینفوگرافیک خوب

  • ارائه آمار: اولین مورد این است که می­توانید آمارهای دقیق و معتبر ارائه بدهید. یعنی سعی کنید داخل اینفوگرافیک ها از آمارهایی استفاده کنید که دقیق و معتبر باشند. آمارهایی نباشد که دروغین باشد، بلکه آمارهای دقیق همراه با عدد را بیان کنید.
  • استفاده از عناوین خاص: عناوین ناب و مورد نیاز مطرح بکنید. یعنی مطالبی داخل اینفوگرافیک بگویید که موضوع ناب بودن، خاص بودن و چیزی را بگویید که جاهای دیگر کمتر به آن پرداخته شده یا اگر پرداخته شده است در قالب اینفوگرافیک به آن پرداخته نشده باشد و شما به این موضوع دقت کنید.
  • بیان ساده مطالب: موضوع بعدی این است که شما هر اینفوگرافیکی که طراحی می­کنید، باید در نهایت سادگی مطالب بیان شود. بعضی اینفوگرافیک­هایی که ساخته می شوند بسیار اینفوگرافیک­ های شلوغ و گیج­ کننده­ ای هستند، شما باید نوع دسته بندی آن مطالبی که میخواهید بگویید. هرگوشه ای از اینفوگرافیکتان را با رنگ بندی یا نوع فونت می­توانید دسته بندی کنید و یک سامان دهی ویژه ای به آن بدهید. یک سادگی و یک فرم خاصی به آن بدهید که این می­تواند تأثیر بیشتری داشته باشد برای اینکه مخاطب این اینفوگرافیک شما را بهتر دریافت کند.
  • بیان مرحله ای: شاید یکی از مهمترین نکته ها در پاسخ به سوال خیلی از شما که می پرسید اینفوگرافیک چیست این باشد که موارد مورد نظر خود را به صورت موردی بیان کنید مثلا مرحله اول دوم سوم چهارم. این خیلی تأثیرگذاریش بیشتر است تا اینکه شما بیایید مفهوم کلی را به صورت در هم برهم به صورت اینفوگرافیک بیان کنید.
  • تبدیل اعداد به نموادار: مورد بعدی اینکه تبدیل اعداد و ارقام به تصاویر نباید به صورت ساده اعداد و ارقام باشد. یک نمودار دایره ­ای شده را فرض کنید که به کمک آن اینفوگرافیک می­تواند تأثیرگذار باشد، که خود این آمارها هم می­تواند به تنهایی یک اینفوگرافیک باشد. یعنی ارائه اطلاعات توسط آن ابزارگرافیکی که ما داریم از آن استفاده می­کنیم.

نکات طراحی ایتفوگرافیک خوب

موضوع بعدی اینکه نباید اینفوگرافیک شما طولانی یا خیلی کوتاه باشد. طولانی­ کردن اینفوگرافیک باعث خسته کردن کاربر می­شود و درست است که تصویر است ولی باز هم باعث خستگی می­شود.  یک مقدار متوسط داشته باشید. توصیه می­شود که بیش از چهار، پنج مورد را در اینفوگرافیک­ها استفاده نکنید. به صورت موردی به همین صورتی که می­بینید و در کل چهار الی پنج نکته بیشتر در اینفوگرافیک ها بیان نشده. گرچه اینفوگرافیک هایی وجود دارد که مطالب زیادی داخلش گفته می­شود که تجربه در تیم الو محتوا به ما ثابت کرده است موفق نیست.

طراحی ایتفوگرافیک خوب

مراحل ساخت یک اینفوگرافیک چیست

اینفوگرافیکی که برای شما بشود ابزار بازاریابی و محتوای بازاریابی شما تعیین هدف تجاری جزو اصول اصلی کار است که در همه نوع فرمت هایی که تا الآن گفتیم باید دخیل شود. قبل از آن هدف تجاریتان را مشخص کنید که برای چه محصولی و به چه منظوری، برای چه افرادی و با چه دسته ای می­خواهید اینفوگرافیک تهیه کنید. بعدش بیایید موضوعتان را مطابق با آن هدفی که تعیین شده انتخاب کنید. دوباره با ابزارهایی که بیان شد آنالیز و بررسی موضوع را داشته باشید. وقتی شما موضوعی را انتخاب می­کنید باید دنبالش باشید که آیا موضوع مورد پسند مخاطب هست یا اینکه خیر؟  با یک جست و جوی ساده در گوگل می­توانید بفهمید که این مطلب، موضوع چه میزان مخاطب دارد چه میزان در موردش مطلب نوشته شده و شما بیایید خلا های آن مطالب را پر کنید و از یک زاویه دیگر به آن موضوع نگاه کنید و برای یک اینفوگرافیک ویژه طراحی کنید.

انتخاب یک قالب برای ساخت اینفوگرافیک

بعد از اینکه هدفتان تعیین شد و موضوع خودتان را مطابق با هدف تعیین کردید و آن را آنالیز کردید و مطمئن شدید که این موضوع الان موضوع خوبی است، برای اینکه من بیایم راجع به یک موضوع اینفوگرافیک تهیه کنم، می­آیم یک قالب اینفوگرافیک انتخاب می­کنم و لازم هم نیست که شما بنشینید و خودتان نقاشی کنید و یک اینفوگرافیک بوجود بیاورید قالب های آماده­ ای هستند برای ساخت اینفوگرافیک و فضاهای آنلاین مختلفی هست، سرویس های رایگان که شما می­توانید با آنها اینفوگرافیک های زیبایی را پدید بیاورید و قالب هایش هم در اینترنت پیدا می­شود. برای ساخت اینفوگرافیک هم گفتیم با قالب های آماده می­توانید این کار را انجام بدهید. کافی است  تا در گوگل یک همچنین عبارتی را جستجو کنید.

قالب ساخت اینفوگرافیک

مثلاً اگر فعالیت شما بیزینسی هست راجع به بیزنسی که  دارید یک سری اینفوگرافیک در مورد کسب و کار تولیدکنید. مثلاً موضوع شما کسب و کار است ،  تایپ می­کنید business infographic template که در قسمت image گوگل با انبوهی از template های مختلف اینفوگرافیک ها روبرو می­شوید. شما میتوانید از این templateها ایده بگیرید و استفاده کنید. یا به همین منظور اگر بنویسید free infographic service  از اینگونه کلمات و جابجا کنید کلمات کلیدی را و کلمه ی free را داشته باشید، سرویس هایی را به شما اعلام میکند که توسط آنها می­توانید اینفوگرافیک هایتان را به صورت آنلاین پدید بیاورید و خروجی بگیرید و آن را در فضاهای مختلف منتشرکنید. یا creat infographic free این را هم میتوانید مثلاً تایپ کنید که ببینید گوگل چه سرویس هایی را برای شما می­آورد که توسط آنها می­توانید عضو شوید و سریع یک اینفوگرافیک پدید بیاورید.

انتشار اینفوگرافیک در کانال های انتخابی

مثلاً شما نمی توانید یک اینفوگرافیک را در آپارات منتشر کنید البته می­شود ولی باید در قالب mp4 باشد. شاید بپرسید بهترین مکان برای انتشار اینفوگرافیک چیست ؟ بهترین مکان فعلا همان اینستاگرام است که شما اینفوگرافیک های تصویری خودتان را منتقل کنید و انتشار بدهید و به عنوان کانال های دیگر می توانیم به پینترست هم اشاره کنیم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید