محتوای ستونی یا پیلار کانتنت چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 16 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/06/08
محتوای ستونی یا پیلار کانتنت چیست؟

محتوای ستونی، تمام جنبه‌های مربوط به یک موضوع را پوشش می‌دهد و حاوی تمام هایپرلینک‌ها، پست‌های خوشه ای و جزئیات بیشتر و دقیق‌تر راجع به آن موضوع است. محتواهای بسیار زیادی امروزه در فضای آنلاین موجودند. موتورهای جستجو مانند گوگل در تلاشند تا همه آنها را بخوانند و به درستی رتبه بندی کنند. در حالی که تحقیقات درباره کلمات کلیدی و محتوای مرتبط هنوز مهم است، اهمیت موضوع به مرور زیر سوال رفته است.

کاربران خود شروع به استفاده از سوالات طولانی در نوار جستجو کرده اند (یعنی کاربر به جای سرچ یک موضوع، سوال خود را مستقیما تایپ و جستجو می‌کند)، در واقع 29.13 درصد از کلمات کلیدی با بیش از صد هزار جستجو در هر ماه از سه یا چند کلمه تشکیل شده است. وقتی جستجوی کاربران محاوره‌ای تر می‌شود، نیاز به محتوای ستونی برای پاسخ دادن به این جستجوها ایجاد می‌شود. با ارائه این نوع از محتوا، اعتبار و وجهه بیشتری دریافت خواهید کرد.

این روزها تمام سایت‌ها در تکاپوی افزایش رتبه، بالا بردن کیفیت کار خود و بازدید بالای سایت خود توسط مخاطبان هستند. همچنین تولیدکنندگان محتوا در تلاش‌اند تا با استفاده از روش و متدهای جدید، مخاطبان را به‌سوی مقاله و محتوای خود جذب کنند؛ با پیشرفته شدن موتور جست‌وجوی گوگل، انتظارات مخاطبان از کیفیت کار بالا رفته و به دنبال آن هستند تا بدون تلف کردن وقت جستجوی خود را هرچه سریع‌تر در گوگل انجام دهند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با جدیدترین انواع روش محتوا سازی موثر، به نام پیلار کانتنت یا محتوای ستونی آشنا کنیم.

طبق نتایج اعلام‌شده در هر دقیقه، 4,000,000 جستجو توسط مخاطبان صورت می‌گیرد و آن‌ها از گوگل می‌خواهند تا مناسب‌ترین جواب را بدون از دست دادن زمان برای آن‌ها پیدا کند، بنابراین با متدها و روش‌های جدید گوگل برای محتواسازی دیگر وقت افراد گرفته نشده و در کوتاه‌ترین مدت‌زمانی آن‌ها به پاسخ جستجوی خود دست می‌یابند.

محتوای ستونی چیست؟

محتوای ستونی یک محتوای طولانی مانند راهنما یا یک مقاله جامع است که به عنوان پایه ای برای خوشه‌های موضوعی در یک موضوع خاص عمل می‌کند. این محتوا، اطلاعات اساسی در مورد موضوع خاص خود ارائه می‌دهد. در این محتوا پیوندهایی به خوشه‌ای از صفحات که هر کدام به جنبه خاصی از موضوع به صورت عمیق تر می‌پردازند، وجود دارد.

محتواهای ستونی باید یک توضیح جامع و کامل باشند و به عنوان محتوای پایه حول آن موضوع به حساب آیند. صفحات خوشه ای که محتوای ستونی به آنها پیوند می‌دهد نیز باید به محتوای ستونی لینک شوند.

محتوای پیلار پیج چیست؟

پیلار پیج (pillar page) یا محتوای ستونی، جزو یکی از جدیدترین روش‌های محتوا سازی محسوب می‌شود که در سایت‌های مختلف برای جذب مخاطب و ارائه مطالب باکیفیت و مفید، در دسترس قرار خواهد گرفت. این نوع محتوا سازی، مجموعه‌ای از چند محتوا را شامل می‌شود که به‌صورت خوشه‌بندی به یک مورد از محتوای مرکزی که یکی از موضوعات اصلی مقاله سایت است، وصل می‌شود. این روش که برای جلب رضایت بیشتر مخاطب طراحی‌شده، بیشتر از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد که از طریق آن مخاطب پاسخ خود را در گوگل می‌یابد.

صفحه خوشه ای چیست؟

اکنون که ساختار یک محتوای ستونی را درک کرده ایم، می‌توانیم محتوای خوشه ای را بهتر درک کنیم. هنگام انتخاب موضوع برای محتوای ستونی خود، تصمیم می‌گیرید که برای چه کلمات کلیدی خاصی در آن موضوع می‌خواهید صفحه‌تان را رتبه بندی کنید. سپس هر کلمه کلیدی صفحه اختصاصی خود را دریافت می‌کند. آن صفحه اختصاصی همان صفحه خوشه ای است.

صفحات خوشه ای می‌توانند یک وبلاگ، یک مقاله جامع یا یک صفحه راه حل برای فلان مشکل باشند. در واقع هر قطعه ای از محتوا می‌تواند به عنوان بخشی از خوشه عمل کند. از آنجا که همه صفحات خوشه ای درباره یک موضوع هستند، پیوند دادن به دیگر صفحات خوشه ای مرتبط و همچنین محتوای ستونی اصلی نسبتاً آسان است. این استراتژی نه تنها بلاگ محتوای شما را به صورت منسجم سازماندهی می‌کند، بلکه اعتبار بیشتری از نظر موتور جستجو برای سایت ایجاد می‌کند.

ریشه پیلار کانتنت یا محتوای ستونی چیست و از کجا آمده؟

این اصلاح پیلار کانتنت (pillar page) که معنای آن محتوای ستونی است، در سال 2017 از طریق شرکت HubSpot (با مقاله: what is a pillar page?) ساخته‌شده که منظور استفاده از آن، برای بیان کردن موضوعات کلی و جامع ای است که مخاطبان را به‌سوی بازدید از مطالب و مقاله خود جذب می‌کند.

اگر بخواهیم توضیح پیلار کانتنت یا محتوای ستونی را واضح‌تر برای شما بیان کنیم، به این صورت خواهد بود که شما یک محتوای ستونی یا پیلار کانتنت درباره یک مطلب مشخص تولید می‌کنید و با این کار، شانس سایت خود را در بالا بردن رتبه در گوگل افزایش می‌دهید، این کار می تواند در سئوی سایت تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

 سپس حول محتوای تولیدی خود، موضوعات دیگری را که مرتبط با موضوع اصلی است را اضافه کنید، به همین ترتیب شما با استفاده از ساختار لینک سازی، پیلار کانتنت یا محتوای ستونی خود را تولید کرده‌اید. شما باید تمام موضوعات را به یکدیگر ربط دهید و تمام موضوعاتی که در مقاله خود می‌نویسید را به صفحه اصلی لینک دهید.

پیلار پیج از کجا آمده است؟

پیلار پیج (pillar page) یا محتوای ستونی، یکی از جدیدترین روش‌های محتوا سازی محسوب می‌شود که در سایت‌های مختلف، برای جذب مخاطب و ارائه مطالب با کیفیت و مفید در دسترس قرار دارد. این نوع از محتوا سازی، مجموعه‌ای از چند محتوا را شامل می‌شود که به‌صورت خوشه‌بندی به یک مورد از محتوای مرکزی که یکی از موضوعات اصلی مقاله سایت است، وصل می‌شود.

مزایای بکار بردن روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی چیست؟

این روش که برای جلب رضایت بیشتر مخاطب طراحی‌شده، بیشتر از شیوه‌های دیگر تولید محتوا مورد استفاده قرار گرفته است که مخاطب از طریق آن می‌تواند پاسخ‌های بسیاری را در جهت پرسش خود دریافت کند. در ادامه به بررسی مزیت‌های این نوع محتوا خواهیم پرداخت:

مدیریت و سازمان‌دهی انتشار و تولید محتوا

تولید محتوا به‌صورت ستونی، به شما این اجازه را می‌دهد تا طبق یک برنامه منظم که در آن باید به موارد گوناگونی توجه داشته باشید، یک مقاله مدیریت‌شده‌ و منظم از هر لحاظ را بنویسید.

افزایش کیفیت کار محتوا

هنگامی‌که مخاطب به جستجوی مطلبی می‌پردازد و با وب‌سایتی مواجه می‌شود که از روش کانتنت یا محتوای ستونی استفاده کرده، می‌تواند به دلیل شاخه بندی مرتب به موضوع مورد نظر، به‌سرعت دسترسی پیدا کرده و در وقت خود صرفه‌جویی کند. سایتی که برای محتوای خود از روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی استفاده کرده، باعث شده که مخاطب سایت بتواند بدون هیچ مشکل و نقصی به آن چیزی که می‌خواهد، دست ِیابد، چرا که در روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی هر چیزی که مخاطب نیاز دارد، در اختیارش است و می‌تواند از آن استفاده کند.

راضی نگه‌داشتن مخاطب

یکی از مهم‌ترین دلایلی که مخاطب پس از نگاه اجمالی به سایت، باعث می‌شود که آن را ‌ببندد، این است که نیاز و پاسخ خود را در سایت شما پیدا نکرده که همین امر سبب می‌شود کیفیت کار و بازدید سایت شما پایین بیاید و دیگر بازدیدی از سایت شما انجام نشود. شما با استفاده از روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، به دلیل استفاده از مطالب مفید و مهم، مخاطب را از همه نظر راضی نگه می‌دارید و همین امر باعث می‌شود بازدید بیشتری از سایت شما به وجود بیاید و باعث افزایش کیفیت آن شود.

کاربران برای مدت‌زمان بیشتری در سایت شما می‌مانند

ازآنجایی‌که در روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، شما صفحات گوناگونی را با لینک دهی شکل داده‌اید، مخاطب می‌تواند به موضوعات و صفحات دیگر نیز جذب شود، البته توجه داشته باشید که محتوای قرار گرفته در سایت شما باید توانایی جذب مخاطب را داشته باشد و اگر این‌گونه باشد، مدت‌زمانی که مخاطب در سایت شما می‌ماند، بیشتر می‌شود و این برای رتبه دهی به سایت، یک نکته‌ی مثبت به نظر می‌رسد.

بهبود رتبه سایت خود

به دلیل رعایت کردن نظم و استفاده از ساختار منظم در سایت، مخاطب شما زمان بیشتری را در سایت می‌گذراند و این نشان می‌دهد که از سایت و محتوای آن راضی بوده و پاسخ پرسش‌های خود را گرفته، این موضوع نشان می‌دهد که لینک سازی که شما برای محتوای خود انجام داده‌اید به‌درستی صورت گرفته، همچنین کلمات کلیدی نیز به نحوه‌ی درستی در متن شما به‌کاررفته‌اند، تمام این موضوعات سبب می‌شوند که رتبه سایت شما بالا برود و بتوانید با این امتیاز بر تعداد مخاطبین خود بیفزایید.

مطالب و صفحه اضافه در سایت شما قرار نخواهد داشت

به دلیل استفاده از پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، سایت شما بر اساس نظم و قاعده‌ی خاصی ساخته می‌شود و مطلب اضافه‌ای در سایت شما قرار نخواهد گرفت؛ بنابراین زمانی که گوگل از صفحه شما را بررسی و بازدید می‌کند، صفحه اضافه در آن پیدا نخواهد کرد، بنابراین زمانی که مخاطب موضوعی را سرچ می‌کند، گوگل سایت شما را پیشنهاد می‌دهد تا مورد استفاده قرار گیرد.

عدم سردرگم کردن مخاطب و جستجوگران

استفاده از پیلار کانتنت یا محتوای ستونی که به‌صورت هدفمند طراحی‌شده، باعث می‌شود مخاطب به‌صورت مستقیم به مطالب مورد نظر خود دسترسی پیدا کند و از سردرگمی جستجوگران با استفاده از این روش جلوگیری می‌شود.

نحوه انتخاب موضوع محتوای ستونی

انتخاب موضوع مناسب برای محتوای ستونی یک استراتژی ضروری برای موفقیت است. کلمات کلیدی هنوز برای سئو ضروری هستند، اما با به روز رسانی الگوریتم‌های موتورهای جستجو، هدف گذاری موضوعات اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. اخیرا موتورهای جستجو به محتوایی که بر اساس موضوع سازماندهی شده است پاداش می‌دهند، نه کلمات کلیدی.

در اینجا گام‌های کلیدی که باید برای انتخاب موضوع محتوای ستونی که موفق خواهد بود، بردارید، آورده شده است.

1. راه حل مناسب را انتخاب کنید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما بسیار مهم است. برخی از فعالان عرصه سئو آنقدر در یافتن کلمات کلیدی مناسب گیر می‌کنند که تصویر کلی و مساله اصلی را فراموش می‌کنند. مشابه نحوه انجام تحقیقات برای کلمات کلیدی، در مورد راه حل‌ها و موضوعاتی که محصول و یا خدمت شما آن‌ها را حل می‌کند فکر کنید. اینجاست که پرسنای خریدار ظاهر می‌شود. خریدار شما در جستجوی چه چیزی است و چه سوالاتی ممکن است در این راه داشته باشد؟

(پرسونا تمام اطلاعات مربوط به مشتری بالقوه کسب و کار شماست). هنگامی‌که لیستی از گزینه‌های احتمالی دارید، موضوعی را انتخاب کنید که به اندازه کافی گسترده باشد تا بتوانید صفحات خوشه ای را در حول آن ایجاد کنید. موضوعی که پاسخ آن فقط بله یا خیر باشد، برای این استراتژی مناسب نخواهد بود.

به عنوان مثال، “ارتباط چیست؟” بسیار وسیع است و “ارتباط بین همکار و رئیس” بسیار خاص است. با این حال، پرسش “ارتباط موثر در محل کار چیست؟” آنقدر وسیع است که می‌توانید یک محتوا طولانی درباره آن بنویسید و فرصت‌هایی را برای پیوند دادن مطلب به دیگر زمینه‌های ارتباطات محل کار که خاص تر هستند ارائه می‌دهد.

2. صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) را تجزیه و تحلیل کنید

اغلب، می‌توانیم فراموش کنیم که SERP در شناسایی جستجوهای مرتبط چقدر می‌تواند مفید باشد. موضوع محتوای ستونی خود را در نوار جستجو وارد کرده و نتایج را بررسی کنید. مردم چه نوع سوالاتی در این زمینه می‌پرسند؟ آیا یک اسنیپت در این موضوع وجود دارد؟ آیا تبلیغات هدفمند در موضوعات مرتبط به موضوع اصلی وجود دارد؟ اینها همه شاخص‌های بزرگی هستند که شما طبق آن‌ها موضوع مناسب را انتخاب کرده اید. اگر موضوع محتوای ستونی شما هیچ یک از این موارد را تایید نمی‌کند، شاید بهتر است به عنوان یک صفحه خوشه ای ارائه شود، یا شاید اصلا موضوع مناسبی برای شما نباشد.

مطالعه نحوه جستجوی افراد برای طراحی ساختار محتوای ستونی شما نیز عالی هستند. آیا خوب است که به این سوال که در محتوای ستونی شما در عنوان H2 یا عنوان H3 پرداخته شود؟ آیا هیچ یک از صفحات خوشه ای به این سوال پاسخ می‌دهند؟ موتورهای جستجو در این موارد می‌توانند بسیار کمک کننده باشند.

3. محتوای خود را ارزیابی کنید

بررسی محتوای شما می‌تواند یک کار دلهره آور به نظر برسد، اما در فرایند استراتژی محتوای ستونی بسیار مهم است. نوشتن محتوای جدید بدون درک محتوایی که در حال حاضر دارید بسیار دشوار است. شما نمی‌خواهید در نهایت محتوای تکراری تولید شده توسط خودتان در نهایت  با محتوای قبلی تان رقابت کند. محتوای موجود خود را بر اساس موضوعات طبقه بندی کنید. از آنجا می‌توانید صفحات مشابه را شناسایی کنید.

آیا می‌توانید هر یک از مطالب موجود را مجدداً اولویت بندی کنید تا متناسب با این استراتژی باشد؟ آیا می‌توانید دو قسمت محتوا را با هم ترکیب کنید؟ در پایان ممیزی محتوا، باید بتوانید گپ‌های محتوایی خود را تشخیص دهید که در کجا قرار دارند. حال اینجاست که به محتوای جدید می‌رسیم. این فرایند همچنین هرگونه محتوای تکراری را از بین می‌برد، بنابراین سازماندهی مجدد بلاگ محتوای شما یک امر ضروری است.

روش اجرا و راه‌اندازی پیلار کانتنت یا محتوای ستونی

شما باید برای تولید محتوای پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، محتوای کنونی سایت خود را بررسی و آن‌ها را بر اساس موضوعات اصلی تقسیم‌بندی کنید. برای مثال، اگر محتوای شما درباره چگونگی کاهش وزن است، شما باید این محتوا را به چند شاخه گوناگون، مانند ورزش‌های مناسب برای کاهش وزن، خورد و خوراک مخصوص برای رژیم، طرز پخت غذاهای رژیمی و میزان مصرف کلسترول؛ و آن‌ها را در محتوای خود اضافه کنید و با استفاده از لینک ادامه مطلب، درباره مطلب خود توضیحات بیشتری را ارائه دهید.

اجرای پیلار کانتنت

کارهای لازم جهت تولید محتوای پیلار کانتنت یا محتوای ستونی

 • قرار دادن عنوان اصلی در صفحه
 • شاخه گذاری موضوعات مختلف و لینک دهی به آن‌ها
 • اشاره کردن به موضوع اصلی در سراسر محتوای خود
 • استفاده از حداقل دو هزار کلمه برای مقاله
 • استفاده از تنوع و طرح‌های رنگی برای جذب مخاطب

هدف اصلی تولید محتوا از روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، به این منظور است که شما محتوای هدفمند و بر اساس استانداردها تولید کنید تا هم‌رتبه سایت شما بالا آورد و هم وقت مخاطب برای پیدا کردن نکات اصلی گرفته نشود. هدف ما آشنایی شما با ویژگی‌ها و تعریف پیلار کانتنت یا محتوای ستونی بود. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به شما در این زمینه کمک کرده باشد.

مزایای استراتژی محتوای ستونی چیست؟

آیا استراتژی محتوای ستونی واقعاً ارزش آن را دارد؟ بله؛ استراتژی‌های محتوای ستونی شما را مجبور می‌کند تا نگاهی به پرسنای خریدار در صنعت خود بیندازید. اگر آنها را با خوشه‌های موضوعی ترکیب کنید، به سوالات جذب کننده در قیف بازاریابی مانند «چیست؟»، به پرسش‌های مربوط به قیف میانی مانند «مزایای» و پرسش‌های انتهای قیف مانند «بهترین‌ها» پاسخ خواهید داد. با این استراتژی نه تنها محتوایی تولید می‌کنید که موتورهای جستجو از آن استفاده می‌کنند، بلکه محتوا را برای هر مرحله قیف بازاریابی خود ایجاد می‌کنید.

این به کاربران شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی از طریق قیف راه خود را طی کرده و هر گپی را که ممکن است در روند فروش داشته اید، برطرف کند. این استراتژی می‌تواند تولید محتوا را به درآمد مرتبط کند که در B2B اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. علاوه بر پاکسازی که پس از ممیزی محتوا حاص می‌شود، وب سایت شما نیز باید از از نظر سئو معتبر باشد.

نتیجه‌گیری

اگر این مراحل آسان را دنبال کنید، ایجاد استراتژی محتوای ستونی کار سختی نیست:

 • از پرسنای خریدار خود برای شناسایی موضوعاتی که به راحتی می‌توانید در مورد آنها مطالب متنوعی بنویسید استفاده کنید.
 • صفحه نتایج موتور جستجو را تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید چه نوع سوالاتی پرسیده می‌شود و چه محتوایی در مورد موضوع انتخابی شما نوشته می‌شود.
 • محتوای خود را از نظر وجود گپ و فرصت‌ها بهینه سازی کنید تا تیم شما بتواند به راحتی مطالب مرتبط را با هم دسته بندی کرده و محتوای تکراری را شناسایی کند.

محتواهای ستونی در کل برای استراتژی محتوای شما بسیار مهم هستند. با شناسایی موضوعاتی که شرکت شما برای آنها راه حل ارائه می‌دهد، می‌توانید محتوای طولانی ایجاد کنید که برای پاسخ به تمام سوالات مشتری طراحی شده است و در عین حال سئو  و اعتبارتان در فضای آنلاین را بهبود می‌دهد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید