پیلار کانتنت یا محتوای ستونی چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/06/08
پیلار کانتنت یا محتوای ستونی چیست؟

این روزها تمام سایت‌ها در تکاپوی افزایش رتبه، بالا بردن کیفیت کار خود و بازدید بالای سایت خود توسط مخاطبان هستند. همچنین تولیدکنندگان محتوا در تلاش‌اند تا با استفاده از روش و متدهای جدید، مخاطبان را به‌سوی مقاله و محتوای خود جذب کنند؛ با پیشرفته شدن موتور جست‌وجوی گوگل، انتظارات مخاطبان از کیفیت کار بالا رفته و به دنبال آن هستند تا بدون تلف کردن وقت جستجوی خود را هرچه سریع‌تر در گوگل انجام دهند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با جدیدترین روش محتوا سازی موثر، به نام پیلار کانتنت یا محتوای ستونی آشنا کنیم.

طبق نتایج اعلام‌شده در هر دقیقه، 4,000,000 جستجو توسط مخاطبان صورت می‌گیرد و آن‌ها از گوگل می‌خواهند تا مناسب‌ترین جواب را بدون از دست دادن زمان برای آن‌ها پیدا کند، بنابراین با متدها و روش‌های جدید گوگل برای محتواسازی دیگر وقت افراد گرفته نشده و در کوتاه‌ترین مدت‌زمانی آن‌ها به پاسخ جستجوی خود دست می‌یابند.

محتوای پیلار پیج چیست؟

پیلار پیج (pillar page) یا محتوای ستونی، جزو یکی از جدیدترین روش‌های محتوا سازی محسوب می‌شود که در سایت‌های مختلف برای جذب مخاطب و ارائه مطالب باکیفیت و مفید، در دسترس قرار خواهد گرفت. این نوع محتوا سازی، مجموعه‌ای از چند محتوا را شامل می‌شود که به‌صورت خوشه‌بندی به یک مورد از محتوای مرکزی که یکی از موضوعات اصلی مقاله سایت است، وصل می‌شود. این روش که برای جلب رضایت بیشتر مخاطب طراحی‌شده، بیشتر از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد که از طریق آن مخاطب پاسخ خود را در گوگل می‌یابد.

ریشه پیلار کانتنت یا محتوای ستونی چیست و از کجا آمده؟

این اصلاح پیلار کانتنت (pillar page) که معنای آن محتوای ستونی است، در سال 2017 از طریق شرکت HubSpot (با مقاله: what is a pillar page?) ساخته‌شده که منظور استفاده از آن، برای بیان کردن موضوعات کلی و جامع ای است که مخاطبان را به‌سوی بازدید از مطالب و مقاله خود جذب می‌کند.

اگر بخواهیم توضیح پیلار کانتنت یا محتوای ستونی را واضح‌تر برای شما بیان کنیم، به این صورت خواهد بود که شما یک محتوای ستونی یا پیلار کانتنت درباره یک مطلب مشخص تولید می‌کنید و با این کار، شانس سایت خود را در بالا بردن رتبه در گوگل افزایش می‌دهید، این کار می تواند در سئوی سایت تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

 سپس حول محتوای تولیدی خود، موضوعات دیگری را که مرتبط با موضوع اصلی است را اضافه کنید، به همین ترتیب شما با استفاده از ساختار لینک سازی، پیلار کانتنت یا محتوای ستونی خود را تولید کرده‌اید. شما باید تمام موضوعات را به یکدیگر ربط دهید و تمام موضوعاتی که در مقاله خود می‌نویسید را به صفحه اصلی لینک دهید.

پیلار پیج از کجا آمده است؟

پیلار پیج (pillar page) یا محتوای ستونی، یکی از جدیدترین روش‌های محتوا سازی محسوب می‌شود که در سایت‌های مختلف، برای جذب مخاطب و ارائه مطالب با کیفیت و مفید در دسترس قرار دارد. این نوع از محتوا سازی، مجموعه‌ای از چند محتوا را شامل می‌شود که به‌صورت خوشه‌بندی به یک مورد از محتوای مرکزی که یکی از موضوعات اصلی مقاله سایت است، وصل می‌شود.

مزایای بکار بردن روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی چیست؟

این روش که برای جلب رضایت بیشتر مخاطب طراحی‌شده، بیشتر از شیوه‌های دیگر تولید محتوا مورد استفاده قرار گرفته است که مخاطب از طریق آن می‌تواند پاسخ‌های بسیاری را در جهت پرسش خود دریافت کند. در ادامه به بررسی مزیت‌های این نوع محتوا خواهیم پرداخت:

مدیریت و سازمان‌دهی انتشار و تولید محتوا

تولید محتوا به‌صورت ستونی، به شما این اجازه را می‌دهد تا طبق یک برنامه منظم که در آن باید به موارد گوناگونی توجه داشته باشید، یک مقاله مدیریت‌شده‌ و منظم از هر لحاظ را بنویسید.

افزایش کیفیت کار محتوا

هنگامی‌که مخاطب به جستجوی مطلبی می‌پردازد و با وب‌سایتی مواجه می‌شود که از روش کانتنت یا محتوای ستونی استفاده کرده، می‌تواند به دلیل شاخه بندی مرتب به موضوع مورد نظر، به‌سرعت دسترسی پیدا کرده و در وقت خود صرفه‌جویی کند. سایتی که برای محتوای خود از روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی استفاده کرده، باعث شده که مخاطب سایت بتواند بدون هیچ مشکل و نقصی به آن چیزی که می‌خواهد، دست ِیابد، چرا که در روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی هر چیزی که مخاطب نیاز دارد، در اختیارش است و می‌تواند از آن استفاده کند.

راضی نگه‌داشتن مخاطب

یکی از مهم‌ترین دلایلی که مخاطب پس از نگاه اجمالی به سایت، باعث می‌شود که آن را ‌ببندد، این است که نیاز و پاسخ خود را در سایت شما پیدا نکرده که همین امر سبب می‌شود کیفیت کار و بازدید سایت شما پایین بیاید و دیگر بازدیدی از سایت شما انجام نشود. شما با استفاده از روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، به دلیل استفاده از مطالب مفید و مهم، مخاطب را از همه نظر راضی نگه می‌دارید و همین امر باعث می‌شود بازدید بیشتری از سایت شما به وجود بیاید و باعث افزایش کیفیت آن شود.

کاربران برای مدت‌زمان بیشتری در سایت شما می‌مانند

ازآنجایی‌که در روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، شما صفحات گوناگونی را با لینک دهی شکل داده‌اید، مخاطب می‌تواند به موضوعات و صفحات دیگر نیز جذب شود، البته توجه داشته باشید که محتوای قرار گرفته در سایت شما باید توانایی جذب مخاطب را داشته باشد و اگر این‌گونه باشد، مدت‌زمانی که مخاطب در سایت شما می‌ماند، بیشتر می‌شود و این برای رتبه دهی به سایت، یک نکته‌ی مثبت به نظر می‌رسد.

بهبود رتبه سایت خود

به دلیل رعایت کردن نظم و استفاده از ساختار منظم در سایت، مخاطب شما زمان بیشتری را در سایت می‌گذراند و این نشان می‌دهد که از سایت و محتوای آن راضی بوده و پاسخ پرسش‌های خود را گرفته، این موضوع نشان می‌دهد که لینک سازی که شما برای محتوای خود انجام داده‌اید به‌درستی صورت گرفته، همچنین کلمات کلیدی نیز به نحوه‌ی درستی در متن شما به‌کاررفته‌اند، تمام این موضوعات سبب می‌شوند که رتبه سایت شما بالا برود و بتوانید با این امتیاز بر تعداد مخاطبین خود بیفزایید.

مطالب و صفحه اضافه در سایت شما قرار نخواهد داشت

به دلیل استفاده از پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، سایت شما بر اساس نظم و قاعده‌ی خاصی ساخته می‌شود و مطلب اضافه‌ای در سایت شما قرار نخواهد گرفت؛ بنابراین زمانی که گوگل از صفحه شما را بررسی و بازدید می‌کند، صفحه اضافه در آن پیدا نخواهد کرد، بنابراین زمانی که مخاطب موضوعی را سرچ می‌کند، گوگل سایت شما را پیشنهاد می‌دهد تا مورد استفاده قرار گیرد.

عدم سردرگم کردن مخاطب و جستجوگران

استفاده از پیلار کانتنت یا محتوای ستونی که به‌صورت هدفمند طراحی‌شده، باعث می‌شود مخاطب به‌صورت مستقیم به مطالب مورد نظر خود دسترسی پیدا کند و از سردرگمی جستجوگران با استفاده از این روش جلوگیری می‌شود.

روش اجرا و راه‌اندازی پیلار کانتنت یا محتوای ستونی

شما باید برای تولید محتوای پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، محتوای کنونی سایت خود را بررسی و آن‌ها را بر اساس موضوعات اصلی تقسیم‌بندی کنید. برای مثال، اگر محتوای شما درباره چگونگی کاهش وزن است، شما باید این محتوا را به چند شاخه گوناگون، مانند ورزش‌های مناسب برای کاهش وزن، خورد و خوراک مخصوص برای رژیم، طرز پخت غذاهای رژیمی و میزان مصرف کلسترول؛ و آن‌ها را در محتوای خود اضافه کنید و با استفاده از لینک ادامه مطلب، درباره مطلب خود توضیحات بیشتری را ارائه دهید.

اجرای پیلار کانتنت

کارهای لازم جهت تولید محتوای پیلار کانتنت یا محتوای ستونی

  • قرار دادن عنوان اصلی در صفحه
  • شاخه گذاری موضوعات مختلف و لینک دهی به آن‌ها
  • اشاره کردن به موضوع اصلی در سراسر محتوای خود
  • استفاده از حداقل دو هزار کلمه برای مقاله
  • استفاده از تنوع و طرح‌های رنگی برای جذب مخاطب

هدف اصلی تولید محتوا از روش پیلار کانتنت یا محتوای ستونی، به این منظور است که شما محتوای هدفمند و بر اساس استانداردها تولید کنید تا هم‌رتبه سایت شما بالا آورد و هم وقت مخاطب برای پیدا کردن نکات اصلی گرفته نشود. هدف ما آشنایی شما با ویژگی‌ها و تعریف پیلار کانتنت یا محتوای ستونی بود. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به شما در این زمینه کمک کرده باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید