تقویم سردبیری محتوا چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/05/29
تقویم سردبیری محتوا چیست؟

تقویم سردبیری محتوا، تقویمی برای تعیین زمان انتشار محتوای آتی است. تقویم‌های محتوایی حاوی مطالب جدید، به روزرسانی های خاص، برنامه‌ریزی فعالیت‌های تبلیغاتی، همکاری‌ها و به روز رسانی محتوای موجود هستند. تقویم سردبیری محتوا به عنوان بخشی از برنامه محتوایی باعث شناسایی نقاط قوت و ضعف برنامه محتوایی می‌شود. در واقع مهم‌ترین بخش از تقویم محتوا، بخش سردبیری محتوا است، شما این نوع محتوا را در بلاگ، پادکست یا رسانه اجتماعی خودتان منتشر خواهید کرد.

هدف اصلی تقویم محتوا سردبیری، در اولویت قراردادن مطالب سردبیری است با این روش می‌توانید برنامه انتشار مطالب را سازماندهی و مدیریت کنید. برخی از شرکت‌ها از یک سال قبل، محتوای سردبیری را برنامه ریزی می‌کنند.

تقویم سردبیری محتوا را چگونه مدیریت کنیم؟

مدیریت تقویم محتوای سردبیری به دست سردبیر تیم محتوا انجام می‌شود. سردبیر با مدیریت و بازاریابی محتوا آشنایی کامل دارد و راهبرد محتوا را تعیین میکند. باید بر اساس برنامه و راهبرد محتوا به تهیه تقویم محتوا و مدیریت محتوا پرداخت.

ابزارهای خاصی برای تولید و مدیریت تقویم محتوای سردبیری طراحی شده‌اند. براساس مقدار محتوا و بزرگی تیم کاری خودتان می‌توانید روی نرم افزارهای مدیریت تقویم محتوا سرمایه گذاری کنید که در ادامه تشریح خواهند شد:

 • گوگل شیتز (Google sheets): یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای اغلب افراد و تیم‌های کوچک است. رایگان بوده و برای برقراری همکاری تیمی مناسب است ولی راه اندازی آن زمان می‌برد.
 • مایکروسافت اکسل: صفحه گسترده‌های مایکروسافت برای برقراری همکاری در تولید محتوا، بسیار کاربر پسند شده‌اند.
 • گوگل کالندر (Google Calendar): اگر به تنهایی کار می‌کنید؛ پس این ابزار برای شما کفایت می‌کند.
 • کواسکدل (Coschedule): برای شرکت‌های بزرگ مناسب است و هماهنگی میان اعضای مختلف تیم محتوا را فراهم می‌کند.
 • لوملی (Loomly): دستورالعمل‌های جذابی برای تهیه پست‌های وبلاگ، پست‌های خودکار رسانه اجتماعی و غیره دارد.
 • تقویم سردبیری برای ووردپرس: ابزاری ساده و رایگان است. ولی برای ارسال پست‌های برنامه ریزی شده در ووردپرس مناسب است.
 • بیس کمپ، تریلو، اسلک و آسانا(BaseCamp, Trello,Slack & Asana): به عنوان ابزارهای مدیریت پروژه طراحی شده‌اند و صرفاً تقویم محتوای سردبیری نیستند ولی می‌توان از آنها برای مدیریت فعالیت‌ها استفاده کرد و با کمی خلاقیت به تقویم‌های سردبیری محتوا تبدیل می‌شوند.

به طور کلی با استخدام سردبیر محتوا و تهیه ابزار مناسب تیم خودتان می‌توانید مدیریت تقویم محتوای سردبیری را انجام دهید.

تقویم محتوای شبکه اجتماعی چگونه است؟

حالا دیگر با وجود جریان فوری و جدید محتوا، ایده‌ها و اخبار، به راحتی می‌توان حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی را مدیریت نمود. برندهای معروف به سرعت، آخرین  موضوعات ترند را در شبکه‌های اجتماعی خودشان منتشر می‌کنند.

تقویم شبکه اجتماعی در وقت شما صرفه جویی نموده و امکان بررسی راهبردهای مختلف و متناسب با مخاطبان را فراهم می‌کند. مدیر رسانه اجتماعی باید از چند ماه قبل به برنامه ریزی محتوا سوشال پرداخته و انتشار مطالب در رسانه‌های اجتماعی را برنامه ریزی کند.

تنظیم برنامه محتوای سوشال چند مرحله را در بر می‌گیرد. در ابتدا باید در مورد محتوای مدنظرتان تصمیم گیری  کنید. پر کردن تمامی ماههای درون تقویم دشوار است ولی داشتن برنامه بلندمدت رسانه اجتماعی منجر به تدوین اهداف واقع بینانه می‌شود.

تقویم محتوای شبکه اجتماعی را فقط به عنوان ابزار برنامه ریزی در نظر نگیرید. این تقویم راهی برای ردیابی و ارزیابی کمپین‌های بسترهای مختلف است. اطلاعات جمع آوری شده از این کمپین‌ها را برای بهبود تقویم شبکه اجتماعی در آینده به کار بگیرید.

مزایای برنامه ریزی محتوایی چیست؟

اگر از ارزیابی محتوا برای رشد کسب و کارتان بهره می‌برید پس نظم در این حوزه اهمیت پیدا می‌کند. با برنامه ریزی محتوا از طریق تقویم محتوای سردبیری به کارتان نظم می‌دهید و به مزایای زیر می‌رسید:

 • با برنامه ریزی محتوایی از وقوع درست وظابف و امور مربوط به محتوا اطمینان پیدا می‌کنید.
 • با برنامه ریزی و ابزارهای این حوزه به راحتی با اعضای تیم خودتان همکاری می‌کنید.
 • تصویری کلی از کارها و وظایف پیش رو را در برنامه ریزی محتوایی مشاهده خواهید کرد.
 • اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خودتان را در برنامه‌ریزی محتوا لحاظ می کنید.

جذب ترافیک  با تقویم محتوا منظم

هنگامیکه مطالب جدید و جذاب در حوزه کسب و کارمان را به موقع منتشر می‌کنیم، توجه مخاطب هدف به سمت وبلاگ، سایت و شبکه‌های اجتماعی ما جلب می‌شود. مخاطبان با برند و خدمات ما آشنا شده و جذب آن می‌شوند.

تقویم سردبیری

نظم در برنامه محتوایی باعث جلب اعتماد مخاطب شده و مشتریان فعلی به مشتریانی وفادار تبدیل می‌شوند. از طرفی با جذب ترافیک به سمت صفحات بازاریابی برندمان در نهایت مخاطبان مجاب شده و به مشتریان جدید محصول یا خدماتمان تبدیل خواهند شد.

پس با برنامه ریزی محتوا از طریق تقویم محتوا می‌توانیم ترافیک صفحات مجازی خودمان را افزایش دهیم و در نهایت به تثبیت مشتریان فعلی و تبدیل بازدید کنندگان به مشتریان برسیم.

مدیریت فریلنسرها با تقویم محتوایی

هنگامیکه روزانه باید برای کسب و کارتان حجم بالای مطالب جدید را منتشر کنید به افرادی ماهر در حوزه نویسندگی نیاز دارید که با کمترین هزینه، در کمترین زمان و با بهترین کیفیت این کار را برایتان انجام دهند.

در این زمینه می‌توانید از فریلنسرهای حرفه‌ای در موضوع مدنظرتان استفاده کنید. با توجه به زمان آزاد و توانایی هر فریلنسر، قرارداد تولید محتوای چند هزار کلمه‌ای در روز را با او امضا می‌کنید. حالا باید هر فریلنسر محتوای مدنظر شما را در زمان مناسب تحویل دهد.

حافظه شما برای مدیریت تمامی امور مدیریتی و برنامه ریزی محتوا کفایت نمی‌کند؛ پس برای این کار می‌توان از تقویم محتوایی فریلنسرها استفاده کرد. پس همه نویسندگان را وارد یک برنامه یا اپلیکیشن مدیریت تقویم محتوایی کنید؛ سپس شرح وظایف هر کدام و موعد تحویل را مشخص ‌نمایید.

حالا فقط باید منتظر تحویل محتوای استاندارد کسب و کارتان بمانید، فقط جانب دقت را رعایت کرده و تمامی دستورالعمل‌ها و قوانین مدنظرتان را درون اپلیکیشن تقویم محتوا قرار دهید تا فریلنسرها طبق آنها عمل نمایند.

در دنیای مدرن، وقت ارزش بالایی برای کسب و کارهای نوپا و قدیمی دارد تا بتوانند در رقابتی طاقت فرسا دوام آورند. آن‌ها از ابزارهای مدیریت محتوا مثل تقویم محتوای سردبیری برای بردن رقابت محتوا استفاده می‌کنند.

شرکتها با توجه به توسعه فناوری به بازاریابی دیجیتال روی آورده و در حال پیشرفت در این حوزه هستند. پس داشتن تیم و تقویم محتوا به یکی از نیازهای ضروری دنیای کسب و کار مدرن تبدیل شده است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید