تولید محتوای ویروسی چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 13 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/06/17
تولید محتوای ویروسی چیست؟

تمامی کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند و در فضای مجازی فعال هستند؛ بدون شک با متن، فیلم، تصاویر و محتوایی برخورد کرده‌اند که به اندازه کافی آنها را شگفت‌زه، خوشحال، ناراحت، نگران، هیجان‌زده و یا تحریک کرده است و موجب شده ‌است تا آن تولید محتوا را با سایرین به اشتراک بگذارند. به این محتوا که توانسته است کاربر را به هر ترتیب متقاعد کند که آن را با دیگران به اشتراک بگذارد محتوای ویروسی گفته می‌شود.

در بازاریابی آنلاین، تولید محتوای وایرال یا همان تولید محتوای ویروسی به صورت فزاینده‌ای در حال رشد است. فعالان مارکت‌های آنلاین تلاش می‌کنند با تولید وایرال کانتنت به طیف وسیعی از کاربران سیگنال داده و آنها را به بازدید از وبسایت یا فروشگاه خود سوق دهند. اما برای دستیابی به محتواهایی که بازدید بالایی داشته باشند چه باید کرد؟ نویسنده محتوای وایرال باید به چه نکاتی توجه کند؟ اصول انجام محتوای ویروسی چیست؟ 

الو محتوا با تجربه بسیار خوبی که در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی دارد می‌تواند به سوالات شما به خوبی پاسخ دهد؛ همچنین با استفاده از کادر مجرب خود، برای تولید محتوای وایرال و یونیک همواره از شما پشتیبانی خواهد کرد. در ادامه به توضیح هر چه بهتر و دقیق‌تر تولید محتوای ویروسی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

سوالات مرتبط با تولید محتوای وایرال

تولید کنندگان محتوا به خصوص کسانی که مسئولیت نوشتن مقالات با هدف بازدید بالا را بر عهده دارند همواره با سوالات و ابهاماتی مواجه می‌شوند که پاسخ به آن‌ها می‌تواند کمک بسیاری برای تولید محتوای ویروسی کند. این سوالات عمدتا عبارتند از:

لحن و ادبیات محتوای تولیدی به چه صورت باید باشد؟

چگونه می‌توان اعتماد مخاطبان را جلب کرد؟

آیا نیازی هست از عکس، تصاویر یا فیلم در محتوا استفاده شود؟ 

محتوا باید کوتاه و خلاصه نوشته شود یا بهتر است مفصل و طولانی باشد؟

نقش افراد موثر (اینفلوئنسرها) در وایرال شدن محتوای ما چیست؟

بهترین زمان برای نشر محتوای تولیدی چه زمانی است؟

چگونه می‌توانیم با مرور زمان نیز مخاطبان‌مان را اقناع کنیم که همچنان مقالات ما را دست به دست کنند؟

محتوای تولیدی چگونه می‌تواند به آگاهی از برند و وایرال شدن وب‌سایت منجر شود؟

اگر بخواهیم رک و بدون‌پرده صحبت کنیم باید بگوییم که برای موفق شدن در تولید محتوای ویروسی ناگزیر به تهیه یک محتوای غنی، قوی و یونیک هستید. تردیدی نیست که هیچ ترفندی برای وایرال شدن متن‌های با محتوای ضعیف وجود ندارد. اما چگونه میتوان به محتوای با بازدید بالا دست یافت؟ در ادامه نکات کاربردی در این زمینه با شما به اشتراک گذاشته می‌شود.

در الو محتوا این نکات و نکات مهمی از این دست با کمک نویسندگان و مشاوران حرفه‌ای و باتجربه دنبال می‌شوند تا درکنار تولید محتوای باکیفیت به شما برای موفقیت هر چه بیشتر در مارکت مورد نظرتان یاری رساند.

لحن و ادبیات محتوای وایرال به چه صورت باشد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته‌ای که محققان نیویورک تایمز و سایرین انجام داده‌اند؛ دلایل بازنشر و دست به دست شدن مطالب در فضای مجازی توسط کاربران نشان می‌هد لحن و ادبیات محتوای تولید شده بشدت در بازنشر شدن آن تاثیر دارد. از جمله موارد مهمی که کاربران در بازنشر کردن پست‌ها عنوان کرده‌اند عبارتند از:

  • محتوای مفرح، سرگرم کننده و سودمند
  • مطالبی که به‌وسیله آن بتوانند شخصیت خود را هر چه بیشتر به دیگران معرفی کنند
  • توسعه و گسترش روابط اجتماعی خود با دیگران
  • مطالبی که فرد بواسطه بازنشرآن‌ها حس مفید، موثر و فعال بودن داشته باشد
  • به دیگران کمک کند و دیگران را با اهداف و انگیزه‌های مهم زندگی‌شان آشنا کند

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یک محتوای مفرح و هیجان انگیز در رسیدن به سه دلیل اول برای بازنشر محتوای تولیدی شما و وایرال شدن کانتت تولیدی کمک بسیاری می‌کند. همین‌طور زمانی که محتوای تولیدی شاد و هیجان انگیز باشد در واقع فرد با دست به دست کردن آن به دیگران حس خوبی را انتقال می‌دهد که در واقع این موضوع نشان دهنده شخصیت و سلایق او هستند.

نمودار محتوای ویروسی چگونه است؟

باید اشاره کنیم که افراد علاقه زیادی به محتواهای آزمودنی دارند. آزمون‌هایی که خروجی آنها نهایتا منجر به شناخت شخصیت هر چه بهتر و بیشترافراد می‌شود. زمانی که این آزمون‌ها با واقعیت تطابق بیشتری داشته باشند و نتیجه آنها قابل اتکاتر باشد، کاربر را به وجد آورده و شخص با یک هیجان بسیار بالایی در لحظه مواجه می‌شود که تمایل دارد هر چه سریعتر این محتوا را با دیگران به اشتراک بگذارد. از این جهت محتوای تولیدی با سرعت بالایی وایرال شده و دست به دست می‌شود.

چگونه می‌توان اعتماد مخاطبان را در محتوای ویروسی جلب کرد؟

فراموش نکنید که پست یا محتوای تولیدی شما قرار است در چه فضایی به اشتراک گذاشته شود. در واقع با توجه به طیف وسیعی از شبکه‌های اجتماعی که امروزه وجود دارد، افراد در هر فضا برخورد متفاوتی از خود نشان می‌دهند. مثلا در یک وبسایت خرده فروشی آنلاین اتکای افراد به اعتمادی است که به وبسایت به تجربه پیدا می‌کنند و سرویس‌ها و خریدهایی که در مرور زمان از آن انجام می‌دهند.

اما زمانی که شما قرار است پستی را در لینکدین، گوگل پلاس و یا توییتر انتشار دهید باید دقت کنید که نام و نشان نویسنده و اطلاعاتی که در مورد پست به مخاطبان خود ارائه می‌دهید به شدت در جلب اعتماد آنها تاثیر خواهد داشت. اما شاید این موضوع مثلا در فیس‌بوک و یا اینستاگرام از اهمیت کمتری برخوردار باشد. چرا که در این دو فضای مجازی عموما افراد پست‌های شاد و خنده‌دار به اشتراک می‌گذارند و کسی به‌دنبال اعتماد جدی به ناشر پست نیست.

امام به صورت کلی پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا و انتهای محتوایی که تولید می‌کنید اطلاعاتی در مورد نویسنده و یا مطالبی که ارائه می‌دهید داشته باشید. این موضوع باعث می‌شود افراد با اطمینان بیشتری نسبت به بازنشر پست شما اقدام کنند و این موجب وایرال شدن محتوای تولیدی شما خواهد شد.

آیا نیازی هست از عکس، تصاویر یا فیلم در محتوای Viral استفاده شود؟ 

دور از انتظار نیست که بررسی‌ها نشان ‌دهند مطالب تولید شده و انتشار یافته‌ای که از تصاویر برای توضیح هر چه بهتر و بیشتر موضوع استفاده کرده‌اند با اقبال بیشتری مواجه هستند و با سرعت بیشتری دست به دست می‌شوند. حتما پیشنهاد می‌کنیم اگر هدف شما تولید محتوای ویروسی است، بسته به محتوایی که تولید می‌کنید و حجم آن، از تصاویر جذاب در متن استفاده کنید.

محتوای ویروسی باید کوتاه و خلاصه نوشته شود یا بهتر است مفصل و طولانی باشد؟

بسیاری از نویسندگان مقالات و تولیدکنندگان محتوا تصور می‌کنند که برای وایرال شدن محتوای تولیدی، بهتر آن است که متن تولیدی کوتاه باشد. اما نکته قابل توجه این است که بررسی‌ها نشان داده است که اگر چه محتواهای کمتر از 1000 کلمه با بازنشر زیادی مواجه بوده‌اند اما افراد از مطالب یونیک و چالش برانگیزی که محتوای طولانی و بیش از 2000 کلمه دارند هم استقبال می‌کنند.

طول محتوای ویروسی

این یک فرصت ایده‌ال برای شماست تا به‌دور از رقابت‌های بسیاری که برای نوشتن یک متن کوتاه صورت می‌گیرد، به نوشتن یک متن فوق‌العاده و محتوای یونیک با متن طولانی اقدام کنید. این موضوع به مخاطبان شما جهت دهی بسیار خوبی می‌دهد که برای پیدا کردن متن‌های بی‌نظیر و خاص حتما شما را دنبال کنند و با شما همراه باشند.

نقش افراد موثر (اینفلوئنسرها) در وایرال شدن محتوای ما چیست؟

اینفلوئنسرها یا افراد موثر کسانی هستند که در فضای مجازی بسته به ویژگی‌هایی چون شخصیت اجتماعی، سیاسی، هنری و ورزشی خود مورد توجه عموم هستند و یا اینکه محتوایی که انتشار می‌دهند جذابیت به‌خصوصی دارد و طیف وسیعی از کاربران را با خود همراه می‌سازند. بنابراین این افراد نقش بسزایی در بازنشر دادن مطالب و وایرال شدن مقالات، پست‌های مختلف، مارکت‌های آنلاین و اخبار دارند.

اگر تصمیم دارید محتوای تولیدی شما یک محتوای ویروسی شود نباید از افراد موثر در فضای مجازی غافل شوید. عموما وبسایت‌های مختلف، بسته به نوع فعالیتی که دارند، برای وایرال شدن وبسایت‌شان تلاش می‌کنند از این افراد برای تبلغات وبسایتشان استفاده کنند و یا محتوایی را تولید می‌کنند و در فضای مجازی انتشار می‌دهند و از این افراد درخواست می‌کنند نسبت به بازنشر آن محتوا اقدام کنند. یا به عنوان مثال در توئیتر زیر پست‌های تولیدی خود اینفلوئنسرها را منشن کرده و نظر آنها را می‌پرسند.

بهترین زمان برای نشر محتوای تولیدی ویروسی چه زمانی است؟

یکی دیگر از دغدغه‌های نویسنده وایرال کانتنت زمان انتشار محتوای تولیدی برای دستیابی به یک محتوای ویروسی و انتشار حداکثری آن است. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بهترین زمان انتخابی که موجب  بازنشر بیشتر محتوای تولیدی شما شده و نهایتا یک محتوای viral خواهید داشت روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه است.

البته باید توجه داشته باشید که این موضوع نیز بستگی به فضایی دارد که تصمیم به انتشار محتوای خود دارید. به عنوان مثال در فیس‌بوک، گوگل پلاس و توئیتر بهترین روز سه‌شنبه است در حالی که در لینکدین بهترین روز برای رسیدن به یک بازنشر حداکثری روز دوشنبه خواهد بود.

چگونه می‌توانیم به مرور زمان نیز مخاطبان‌مان را قانع کنیم که همچنان مقالات ویروسی ما را دست به دست کنند؟

بر اساس بررسی‌های انجام شده عموما پست‌ها و محتواهای تولید شده در سه روز ابتدایی بازنشر خوبی داشته و رفته رفته فرایند دست به دست شدنشان متوقف و یا بشدت کاهش می‌یابد. اما سوالی که مطرح است این است که به چه طریقی می‌توان پستی که فرایند ویروسی آن متوقف شده است را مجددا در فرایند وایرال قرار داد؟

در اینجا راهکاری که می‌توان پیشنهاد داد این است که اولا محتوایی که تولید می‌کنید علاوه بر توضیح موضوع مد نظرتان در زمان تولید محتوا، مربوط به رویدادی در آینده نیز باشد و یا محتوای آن از جذابیت بالایی برخوردار باشد که این امکان را به شما بدهد که بعد از یک هفته یا ده روز و یا زمان وقوع رویدادی که چند روز بعد رخ داده است، مجددا بتوانید آن را بازنشر دهید و فرایند وایرال شدنش را احیا کنید.

محتوای تولیدی چگونه می‌تواند به آگاهی از برند و وایرال شدن محتوای وب‌سایت منجر شود؟

اینکه گفته شود محتوای وایرال می‌تواند در همه زمینه‌ها موجب ارتقا و رشد کسب و کار آنلاین شما شود سخن دقیقی نیست. بلکه باید گفته شود این موضوع بستگی به زمینه کسب و کار شما دارد. اما مسلما مهم‌ترین دست آورد کانتنت ویروسی، ارتقاء آگاهی افراد از برند شما خواهد بود.

اما اگر دنبال می‌کنید که تولید محتوای ویروسی در چه زمینه‌هایی به شما یاری خواهد رساند، به زمینه فعالیت وبسایت و مارکت شما بازمی‌گردد. به عنوان مثال زمانی که محتوای تولیدی شما قوی باشد و زمینه فعالیتتان وبسایت خبری باشد، موجب قدرت تاثیرگذاری شما بر مخاطبتان خواهد شد. همین موضوع برای خرده فروش‌های انلاین موجب ارتقا برند در بین رقبا و قدرت بیشتر رقابت پذیری آنها شده و در نهایت ممکن است به صورت فزاینده‌ای برای آنها مزیت رقابتی ایجاد کند.

به همین ترتیب محتوای ویروسی برای بلاگرها، موجب ایجاد ترافیک بالای بازدید از وبلاگ‌هایشان خواهد شد. اما در نهایت این شما هستید که می‌توانید به مرور متوجه شوید که محتوای وایرال چه تاثیری در کسب و کارتان ایجاد کرده و در چه زمینه‌هایی برای شما آروده داشته است.

تصمیم گیری در خصوص تولید محتوای ویروسی یا وایرال

در دنیای رقابتی امروز، وایرال مارکتینگ و دستیابی به محتواهایی که موجب شوند برند شما در بین کاربران فضای مجازی شناخته شده باشد تاثیر بسزایی دارد. همینطور نقش وایرال کانتنت در سئو و بازدید از وبسایت شما و وایرال شدن مارکت آنلاین‌تان بسیار نقش مهمی ایفا می‌کند.

میزان موفقیت انواع مقاله ویروسی

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با توجه به گسترش روزافزون فضای مجازی و استفاده بسیار از بستر اینترنت توسط کاربران، داشتن یک برنامه دقیق و مدون و استراتژی‌های وایرال کانتنت کمک شایانی برای بقا و توسعه به شما خواهد کرد. الو محتوا مفتخر است که با استفاده از دانش ویژه در زمینه تولید محتوای وایرال و همچنین به‌کارگیری خبرگان حوزه کانتنت، کمک قابل توجهی به عزیزانی که تمایل به تولید محتوای یونیک و ویروسی (viral content) دارند داشته باشد. شما نیز در صورت تمایل می‌توانید سفارش تولید محتوای وایرال برای کسب و کار خود را به تیم خبره الو محتوا بسپارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

میلاد

منظور از مقاله لیستی همان مقاله پیلار کانتنت می باشد؟

پاسخ دادن
سعادت

چگونه می توان وایرال شدن یک محتوی را ارزیابی کرد؟ یعنی اینکه آن محتوی اصلا وایرال شده است یا خیر/

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید